Sudačka nadoknada: Hajduk-Dinamo 1:1 – Loš Vučemilović nije utjecao na rezultat, ali je na igru

Sudac: Ante Vučemilovićmdash;Šimunović (Osijek)

Kontrolor: Miroslav Vitković (Vinkovci)

Hajduk: Kalinić 91, Mikanović 2, Milović 5, Vršajević 6, Vlašić 8, Milevskyi 10, Jozinović 17, Maloča 22, Vuković 26, Sušić 31, Balić 99
Zamjene: Ranilović 1, Gurbanov 7, Vasilj 14, Caktaš 18, Maloku 19, Nižić 23, Juranović 77
Trener: Stanko Poklepović

Dinamo: Eduardo 34, Šimunović 5, Pinto 6, Machado 10, Fernandes 11, Ademi 16, Pjaca 20, Sigali 22, Ćorić 24, Fiolić 25, Taravel 87
Zamjene: Ježina 1, Gojak 14, Hodžić 15, Olmo 21, Goncalo 23, Vukojević 55, Matel 77
Trener: Zoran Mamić

Hajduk i Dinamo odigrali su u Splitu derbi bez posebnog rezultatskog imperativa s obzirom na stanje na prvenstvenoj tablici. Dinamo je praktično osigurao titulu, a Hajduk svoj cilj (plasman u Europsku ligu) ionako mora potvrditi u dvobojima sa Lokomotivom, Zagrebom i Splitom.

Sudačka ekipa mogla se mirno pripremati za utakmicu bez medijskog pritiska.

Sve navedeno vjerojatno je utjecalo na činjenicu da je sama utakmica bila korektna, bez grubih prekršaja i pretjerane nervoze. Ukupno su dosuđena 32 prekršaja što je ispod HNL prosjeka. Zanimljivo je i da nije bilo spornih situacija pa se stvorio dojam da nema repova zbog sudačkih grešaka što je potvrdio i Mateo Beusan, HRTmdash;ov stručnjak za suđenje. U razgovoru s novinarom Balogom pohvalio je Vučemilovićevo suđenje kao vrlo dobro i naglasio ujednačen kriterij tijekom utakmice što ne odgovara istini. Kao dugogodišnji međunarodni nogometni sudac, Beusan je morao primijetiti da je kriterij suđenja bio svakakav osim ujednačen.

Odmah na početku susreta Vršajević je zakačio Taravela i Vučemilović je usmeno upozorio Vršajevića da neće tolerirati takve startove. Minutu poslije sličan start Fiolića prolazi bez upozorenja. Desetak minuta poslije upozoreni su Ćorić zbog starta na Milevskom i Vuković zbog povlačenja Ćorića. Radi se o uvodnom dijelu utakmice i Vučemilović je ispravno prvo krenuo s usmenim upozorenjima. Nakon toga više ne bi smjelo biti popusta ni za koga.

Do kraja utakmice Vučemilović je imao jedan kriterij za Hajduk, a drugi za Dinamo:
mdash;Ćorić ruši Jozinovića u prodoru u 16. minuti i prolazi bez opomene iako je bio upozoren ranije.
mdash;Šimunović nije opomenut zbog preoštrog starta džonom na Milevskog niti 3 minute poslije.
mdash;Machado je napravio 6 prekršaja, a Hajduk na cijeloj utakmici 11. Usmeno je upozoren tek nakon petog prekršaja 43. minuti i nije uopće opomenut do kraja susreta.
mdash;Machado ruši Sušića u kontra napadu i opet prolazi bez opomene (50. minuta).
mdash;Puštena prednost nakon zakašnjelog starta Milevskog (82. minuta). Nema dovoljno žestine u prekršaju za drugu opomenu.
mdash; Nije okarakterizirao ni kao prekršaj udarac laktom Pjace u glavu Caktaša u 92. minuti

Na kraju priče Vučemilović je podijelio 9 opomena, 5 Hajduku i 4 Dinamu:
mdash;Taravel (32.) mdash; zbog zakašnjelog starta na Mikanoviću.
mdash;Fiolić (42.) mdash; zbog preoštrog starta na Vlašiću.
mdash;Vršajevićje u 45. minuti napravio svojdrugi prekršaj na utakmici i zaradio opomenu.Prestroga odluka Vučemilovića jer se radi tek o drugom prekršajuVršajevićai to ne baš oštrom.
mdash;Mikanović (48.) mdash; zbog preoštrog starta na Pjaci.
mdash;Milevskijstarta na loptu u 49. minuti izarađuje opomenu. Za sličan startMachadaiz 41. minuteVučemilovićnije svirao prekršaj nego pustio igru i Dinamo je razvio kontra napad.
mdash;Lakat
Fernandesau glavuVukovićusaopomenom(60. minuta). Nažalost nemam snimku na kojoj bi se bolje mogao vidjeti ovaj udarac pa da znamo je li opomena dovoljna kazna ili je trebalo biti isključenje.
mdash;Ademi (71.) mdash; zbog prekršaja na Vlašiću.Ademi je uz to i neprimjereno reagirao na odluku suca, ali nije dodatno upozoren ni kažnjen (u zapisniku utakmice piše da je kažnejn zbog “prekšaja u obečavajućoj prigodi”mdash; op.u.).
mdash;Sušić (85.) mdash; zbog prigovora pomoćnom sucu Petroviću.
mdash;Maloča (90.) mdash; zbog zadržavanja igre. Iako je prošlo samo 18 sekundi od trenutka kad je označen prekršaj do trenutka opomene, pozdravljam odluku jer je bila vidljiva namjera kapetana Hajduka da zadržava igru. Bilo bi dobro za HNL kad bi suci zadržavanje rigorozno kažnjavali kako bi se i na taj način ubrzala igra.

Vučemilović je označio kraj prvog poluvremena nekoliko sekundi prije isteka 45. minute što je sramotno za suca 1. HNL. Osim što je skratio poluvrijeme, propustio je i nadoknaditi vrijeme izgubljeno za ukazivanje pomoći Ademiju i kod starta Machada na Jozinoviću. Trebao je nadoknaditi dvije minute.

Za razliku od prvog poluvremena, nadoknadu na kraju utakmice je dobro obračunao. Vučemilović očito kalkulira pri obračunu nadoknade ovisno o rezultatu.

Pomoćni suci zaista nisu imali težak posao. Ukupno je bilo jedno zaleđe na cijeloj utakmici. Petrović je dobro odradio svoj posao i čak je mahao poneki prekršaj. Grgić, s druge strane nije imao svoj dan. Propustio je označiti zaleđe Sušića u 27. minuti iz čega je Hajduk izborio udarac iz kuta, bio je nesiguran kod označavanja za koga je ubacivanje i propustio je mahati poneki prekršaj.

Žalosno je da nakon niza katastrofalnih moramo biti zadovoljni i s ovakvim dijeljenjem pravde.