1. pomoćni: Tomislav Petrović (Valpovo); 2. pomoćni: Borut Križarić (Čakovec)

Hajduk: Kalinić 91, Jefferson 6, Vlašić 8, Juranović 17, Kožulj 18, Said 22, Nižić 23, Pejić 24, T. Bašić 26, Sušić 31, Ćosić 44

Zamjene: Grbić 13, Bilyj 4, Ohandza 11, Maganto 15, Tudor 32, Ismajli 34, Erceg 50

Trener: Marijan Pušnik

Dinamo: Eduardo 34, Soudani 2, Jonas 5, Fernandes 11, Sigali 22, Schildenfeld 23, Ćorić 24, Benković 26, Rog 30, Stojanović 37, Matel 77

Zamjene: Šemper 98, Soldo 6, Henriquez 9, Gojak 14, Pavičić 18, Olmo 21, Knežević 25

Trener: Zlatko Kranjčar

Čast da sudi prvi ovosezonski derbi pripala je Mariju Zebecu čije smo suđenje u dva navrata prošle sezone okarakterizirali kao loše. Kako kriteriji u HNS-u nisu nešto bitno, logično je da je za nagradu dobio derbi na Poljudu pa imamo priliku analizirati Zebeca na velikoj pozornici. >> Sudačka nadoknada Lokomotiva – Slaven Belupo (1:1): Izgubljeni Zebec i odlični pomoćnici

Nismo dugo čekali prvi oštriji start na utakmici. Kožulju je u 3. minuti pobjegla lopta pa je zakasnio i pokupio Roga. Kako nije bilo ozbiljnijeg kontakta Zebec je pustio prednost, a Rog se sam digao i nastavio igru.

Minutu nakon toga je i Jefferson nagazio Ćorića što je Zebec riješio samo usmenom opomenom Brazilcu. Iako je sam početak utakmice smatram da je Zebec za ovaj potez trebao opomenuti Jeffersona.

Domaću je publiku Zebec digao na noge kad nije svirao prekršaj Schildenfelda na Saidu. Da Zebec ima problema s održavanjem kriterija znamo od ranije. Izdvojili smo za usporedbu prekršaje svirane za Dinamo u 2. i 21. minuti.

Od 25. do 32. minute terenom je zagospodario Jonas. Jasno je da će Jonas nastaviti slavnu tradiciju Jerka Leke, Ademija i Machada koji su imali “licence to kill” u HNL-u. Krenuo je kungfu ulaskom u Saida što je najmanje za opomenu bez ikakvog upozorenja. Potom je povukao Kožulja za što je kasnije Zebec uredno vadio žute kartone. Potom mu uopće nije sviran prekršaj na Kožulju, da bi samo nekoliko sekundi nakon toga zaslužio možda i direktno isključenje zbog starta na Nižiću. O udarcu koji je Nižić pretrpio najbolje govori činjenica da je morao biti zamijenjen na poluvremenu.

Tamo gdje je stao Jonas nastavio je Rog udaranjem s leđa po nogama Jeffersona u dva navrata. Prvo u 37., a potom i u 41. minuti.

Zebec iz samo njemu znanih razloga nije kaznio ni Jonasa ni Roga.

U sudačkoj nadoknadi Dinamo dolazi do vodstva. Dvojbeno je da li je u trenutku primanja lopte Rog igrao rukom. Zebec nije ispratio akciju u sprintu i nije bio blizu mjesta događaja valjda i sam očekujući kraj poluvremena. Petroviću su pogled zaklanjali igrači koji su se nalazili između njega i Roga tako da nije ni mogao vidjeti situaciju. Ovu bi situaciju najbolje vidio sudac iza gola, ali za derbi isti nisu bili delegirani, pa se pitamo po kojem kriteriju se određuje kada će na utakmici biti suci iza gola?

Pripremili smo vam tri fotografije u razmaku 1/24 sekunde.

45.+1 min. – 0:1Rog

Statistika prvog dijela:

Odmah na početku drugog dijela Zebec je odlučio pokazati prvu javnu opomenu. Zaslužio ju je Rog zbog povlačenja Kožulja kad je Hajduk krenuo u kontra napad. Situacija koja se sigurno ne bi dogodila da je Rog opomenut u prvom dijelu. Kako bi kontranapad završio nikad nećemo saznati.

Iako nije došlo do promjene rezultata izdvojili smo i situaciju kad je Said ukrao loptu obrani Dinama i pripremio priliku za Bašića. Nema govora o igranju rukom jer su Saidu ruke skroz uz tijelo.

Nakon prekršaja Jonasa u 49. minuti jasno je da je svjestan da ne postoji mogućnost da bude opomenut. Jednostavno je nemoguće da sudac prve lige tolerira ovoliki broj oštrih prekršaja jednom igraču bez opomene. Ovo je druga situacija na početku drugog poluvremena koju dinamovci ne bi mogli zaustaviti bez isključenja da je Zebec opomenuo Jonasa i Roga na vrijeme.

Nakon što je Zebec dosudio prekršaj Fernandesa u napadu tri minute poslije, igrač Dinama burno je reagirao pa je kažnjen opomenom zbog napucavanja lopte. Treba ga razumjeti jer cijelu utakmicu gleda kakvi se sve startovi toleriraju Jonasu, a njemu se za običan duel svira prekršaj.

Drugom pogotku Dinama prethodila je situacija u kojoj Zebec nije svirao prekršaj na Vlašiću ispred kaznenog prostora gostiju iz čega se rodila kontra Dinama. U nastavku akcije Bašić je pokušao prekršajem zaustaviti Roga, ali mu nije uspjelo kao Rogu kad je zaustavio Kožulja. Dodavanje Roga prema Soudaniju je čisto jer Alžirac nije bio u zaleđu.

57. min. – 0:2 Fernandes

Trećem golu Dinama prethodila je nova pogreška Zebeca. Soudani je pokušao provući loptu kroz noge Ismajlija i naletio je na stopera Hajduka koji je stajao na mjestu. Umjesto prekršaja u napadu, Zebec svira prekršaj za Dinamo.

60. min. – 0:3 Rog

68. min. – 0:4Fernandes

Nakon što je utakmica rezultatski bila riješena Zebec se opustio i promijenio kriterij. Tako je Sigali u 72. minuti zbog prekršaja na rubu kaznenog prostora zaradio opomenu. Malo poslije i Sušić je “požutio” zbog prigovora. A u 76. minuti i Jefferson zbog povlačenja Soudanija. Za kraj je i Knežević opomenut zbog povlačenja rukom u 87. minuti.

Izdvojili smo i jednu zanimljivost. Dogodi se da suca pogodi lopta, ali da ga pogodi prilikom udarca prema golu rijetko viđamo. Koliko Zebecu nedostaje talenta najbolje prikazuje situacija s kraja 83. minute kad je lošim postavljanjem blokirao Sušićev udarac.

Završna statistika:

Gledali smo derbi s relativno malo prekršaja u odnosu na ono što smo navikli. Sigurno je na broj prekršaja utjecala i činjenica da je zadnjih pola sata utakmica bila riješena pa su i tenzije na terenu bile manje nego inače.

Pomoćnici su derbi odradili više nego korektno što za Zebeca ne možemo reći. Koliki je utjecaj Zebeca na utakmicu i konačni rezultat možda najbolje oslikava izjava Zorana Mamića nakon prošlosezonskog poraza od Olympiacosa u Pireju u Ligi prvaka: “Drugi žuti karton Pivariću je opravdan, ali prvi je dobio zbog prvog prekršaja i to ne opasnog. Isto tako je i Rog dobio žuti za prvi prekršaj, a to su igrači nositelji agresivnosti koji su se onda morali drugačije kontrolirati.”