Sudačka nadoknada Dinamo – Hajduk (2:1): Igrač više

Nakon odigranog najvećeg derbija hrvatskog nacionalnog prvenstva, prozivanja i optužbe postale su već uobičajena praksa, kako iz jednog, tako iz drugog tabora, ovisno o krajnjem rezultatu i pobjedniku. Jesu li ona ovaj put opravdana, pokušat ćemo odgovoriti u ovoj analizi.

Kao što je poznato, čast da vodi hrvatski “el clasico” pripala je ovaj put osječkom arbitru Anti Vučemiloviću-Šimunoviću. Ovakva utakmica zahtijevala je pune kapacitete pa su mu sa strane pomagali iskusni ”internacionalci” Petrović i Grgić te kao peti i šesti sudac Pejin i Batinić. Koliki je značaj ove utakmice nije potrebno posebno naglašavati, tako da u svakom slučaju ni jedan sudac ne može očekivati laganu utakmicu i mora biti potpuno koncetriran do samog kraja.

Utakmica je igrana po gustoj magli pa već u startu zamjeramo sucima što su odjenuli crne dresove, identične onom u kakvom je nastupio Hajdukov vratar Kalinić. Da su išli malo dalje, moglo se igrati i fluorescentnom loptom što bi uvelike pomoglo praćenju utakmice preko malih ekrana.

5. minuta Fernandes 1:0

Vučemilović nije otvorio dobro utakmicu, iz jednog njegovog sitnog previda, Dinamo je poveo već u petoj minuti. Udarac iz kuta iz nakon kojeg je Fernandes poentirao nije postojao. U 14. minuti odlično pušta prednost nakon Sigalijevog povlačenja Bencuna u obećavajućoj prilici, ali kasnije ne daje opomenu Argentincu.

17. minuta Caktaš 1:1

Kako ćemo kasnije vidjeti, ovo će upravo biti obrazac njegovog suđenja na ovoj utakmici. Ono što iskusnom oku nije moglo pobjeći je dvostruki kriterij prekršaja i dodjeljivanja kartona. Kako ne bismo ostali samo na riječima i dojmu, izdvojili smo par situacija pa sami procijente. Ruke na leđima ili ramenima nisu dozvoljene, ali se često puštaju duel igri. U par navrata, u 16. i 24. minuti, Dinamovi igrači prolaze nekažnjeno za uporabu ruku u duelima, a Tudor dobija i opomenu jer je tražio prekršaj, no slične startove Jeffersona glavni sudac Vučemilović bez problema karakteriza prekršajima za Dinamo, a namjerno ili slučajno, potpuno čisti Milićev klizeći start na loptu dosuđuje kao prekršaj za Plave.

U 31. minuti druga teža greška osječkog djelitelja, u ovoj utakmici, nepravde: Sušić se sjurio u obećavajuću kontru, a Antolić ga u zakašnjelom startu kosi đonom. Prekšaja ima, no nema opomene, već samo upozorenje Antoliću s palcem gore(!?). U 33. minuti čak ni očigledno povlačenje i držanje s obje ruke na istom igraču za Vučemilovića nije prekršaj. Kako bi ostavio privid objektivnosti, Vučemilović, nedugo zatim, upozorava Velazqueza nakon prekršaja na Soudaniju, iako je ovo bilo obično postavljanje noge za nogu. Tu ga treba pohvaliti jer je već puštenu prednost vratio na mjesto prekšaja.

Kako je utakmica odmicala, sticao se dojam da Vučemilović nema loš dan, već da neke stvari ne vidi ili ne želi vidjeti. Sasvim normalan duel na sredini terena u kojem Jefferson na kraju biva fauliran on presuđuje u korist Dinama. U 44. minuti, Soudani ”čisti” Bencuna u brišućem letu, za Vučemilovića, pogodili ste, kartona nema!!!

Da se zna držati pravila, Vučemilović pokazuje na samom početku drugog poluvremena kada potpuno opravdano opominje Sušića i Milića. Prvog za sprječavanje izvođenja slobodnog udarca, a drugog zbog namjernog igranja rukom. Za one neupućene Tino Sven Sušić i Hrvoje Milić su igrači – Hajduka.

Neoprezna igra Fernandesa đonom u 54. minuti, naravno, nije kažnjena opomenom, ali zato jest opravdano Jeffersonovo povlačenje Roga u 63. minuti. Vratimo se malo na ovaj prekršaj Jeffersona pa ga usporedimo sa Sigalijevim povlačenjem Bencuna u 14. minuti. Slike govore 1000 riječi. Svoju neuvjerljvu predstavu na maksimirskom travnjaku Vučemilović je nastavio i u 71. minuti kada je prvo dosudio kazneni udarac, a potom ga opravdano poništio zbog Ćorićevog zaleđa. Neuobičajena greška na ovoj razini suđenja, možemo samo nagađati da je možda pukla audio veza sa pomoćnikom.

Što se kaznenog udarca tiče, snimka vrlo loše pokriva sam duel pa ćemo se suzdržati od komentara.

U 78. minuti jednu vrlo čistu situaciju kada je nakon Caktaševog udarca lopta okrznula jednog Dinamovog igrača i otišla u korner, Vučemilović ponovno loše prosuđuje. Snimka govori kako je bio u idealnoj poziciji da sve to dobro vidi. Do kraja utakmce imamo još opomenu Bencunu u 90. minuti nakon prekršaja na Rogu, iako treba biti pošten i reći da je ovdje pokazao i direktan crveni karton, nitko mu ništa ne bi mogao prigovoriti. Vučemilović je opravdano vratio ponovno izvođenje slobodnog udarca jer je nakon što je zaustavio igru bio dužan upisati dodijeljeni karton Bencunu.

Još jedan bitan detalj vezan za ovu situaciju ne ide Vučemiloviću u prilog: naime, prekršaj je izveden 5-10 metara ispred mjesta na kojem je napravljen. Crveni je karton Vučemilović ipak pokazao vrlo brzo, u istoj minuti i to, kako se vidi iz priloženog, potpuno neopravdano. Jefferson je odnio loptu, a potom ga Rog gazi po desnoj nozi. Umjesto prekršaja i opomene za Roga, Vučemilović je poslao Brazilca na prijevremeno tuširanje. I da je bio prekršaj, a nije, treba ga opet staviti u kontekst svih onih ”oproštenih žutih” Dinamovim igračima, pa onda ovo nikako nije mogao biti drugi žuti i isključujući karton.

Pomoćnici su obavili sjajan posao, ni jedna jedina greška, a bilo je par delikatnih situacija što se zaleđa tiče. Izdvojili smo tek 69. minutu, kad je Bencun sam izašao pred Eduarda. Vrlo teška situacija za procjenu, dojam je da ipak nije zaleđe.

94. minuta Soudani 2:1

U 4. minuti sudačke nadoknade Soudani zabija gol za 2-1 i pobjedu Dinama te skida dres, a Vučemilović mu pokazuje žuti karton, što je prvi karton za domaću momčad na ovoj utakmici, a nedugo potom svira kraj.Što reći na kraju, osim da ako je ovo korektno suđenje, a bilo je onih koji su to izjavljivali u medijima zadnjih dana, neka slobodno pročitaju analizu. Sve ce im se samo reći. Tupi pogledi i nevjerica u očima Dinamovih igrača kad pređu granice Lijepe naše direktna su posljedica ovakvih suđenja koje već godinama uživaju u Hrvatskoj nogometnoj lakrdiji.