1. pomoćni: Tomislav Petrović (Valpovo) 2. pomoćni: Miro Grgić (Osijek)

Dinamo: Livaković 40, Soudani 2, Jonas 5, Antolić 8, Machado 10, Fernandes 11, Hodžić 15, Pivarić 19, Sigali 22, Benković 26, Stojanović 37

Zamjene: Šemper 98, Šitum 7, Henriquez 9, Schildenfeld 23, Ćorić 24, Knežević 25, Fiolić 29

Trener: Ivaylo Petev

Hajduk: Kalinić 91,Jefferson 6, Vlašić 8, Ohandza 11, Kožulj 18, Said 22, Nižić 23, Memolla 27, Ismajli 34, Ćosić 44, Savvas 90

Zamjene: Stipica 1, šimić 5, Futacs 9, Juranović 17, Barry 19, Bašić 26, Tudor 32,

Trener: Marijan Pušnik

Kad je HNS objavio da će derbi u Zagrebu suditi Ivan Bebek mnogima je prva asocijacija bila Vrsaljkov rukomet na Poljudu. Koliko god teško bilo prihvatiti odluku da jedan od najpopularnijih sudaca u Turskoj sudi derbi ipak treba imati razumijevanja za HNS. Naime nije baš da imaju sudaca za derbi bez prilično masla na glavi iz ranijih derbija. Bilo u vidu nedosuđenih ili izmišljenih kaznenih udaraca, prestrogih isključenja ili neujednačenog kriterija.

A kad imate masla na glavi teško je suditi utakmicu, a da o svakoj važnijoj odluci ne promislite dvaput. A kad već promislite dvaput više ne sudite prema osjećaju nego prema onome što bi tko mogao reći, hoće li HRT posvetiti jednu emisiju samo suđenju derbija, kako će se kontrolor postaviti itd. Normalno je da tada krenu kalkulacije kao što je normalno da kad kalkulirate upadate iz greške u grešku.

Da će prvu krupnu grešku Bebek napraviti već u prvoj minuti nismo očekivali. Da će je vezati s još četiri greške do isteka sedme minute nisu očekivali ni najveći pesimisti. Utakmica je počela obostrano žestokim startovima od prve minute, a Bebek kalkulira i griješi u svakoj od situacija.

Start Ismajlija na Fernandesu je za isključenje bez ikakve rasprave. Džon u koljeno bez ikakve namjere da se igra loptom ne ostavlja sucu puno prostora za kalkulacije. Ili ipak ostavlja? Možda smo samo naivni. Bebek je nakon starta pustio prednost što nije sporno. Problem je što je Ismajlija samo usmeno upozorio u idućem prekidu igre. A što piše u PNI: “Start ili pokušaj borbe za loptu koji ugrožavaju sigurnost suparničkog igrača ili koriste prekomjernu silu ili brutalnost moraju biti sankcionirani kao težak prekršaj.”

Samo dvije minute poslije Machado je klasičnim hokejaškim bodičekom “osvetio” Fernandesa. Start za opomenu. Pitanje se nameće samo po sebi kako sad opomenuti Machada ako je Ismajli prošao nekažnjen za teži prekršaj?

Da su igrači Dinama ozbiljno shvatili Ismajlijev izazov vidjeli smo na početku 6. minute kad prvo Jonas pokušava s leđa srušiti Ohandzu, a potom i Stojanović. Nakon što ga nije uspio prekršajem zaustaviti, Jonas je čak zamahnuo visoko nogom prema Ohandzi ne bi li ga tako srušio. Bez ikakve namjere da igra loptom. Što nije uspjelo Jonasu, uspjelo je Stojanoviću koji također starta džonom s leđa bez namjere igranja loptom.

Prema navedenoj definiciji oba su prekršaja za isključenje, ali praksa (kad kažemo praksa ovaj put mislimo na respektabilne suce i natjecanja) je nešto drugo. Jonas je trebao biti opomenut, a Stojanović isključen.

Bebek je napravio još jednu grešku, nebitnu za razvoj utakmice. Naime, pustio je prednost pa dosudio prekršaj, ali ne Stojanovića koji se dogodio desetak metara naprijed, nego je označio prekršaj Jonasa. Sucu koji se vidi na velikim europskim i svjetskim smotrama takve se stvari ne bi smjele događati.

Žestok početak utakmice zaključio je Kožulj prekršajem na Fernandesu na isteku 7. minute. Bebek se tek tada odlučuje posegnuti za kartonom, ali pokazuje krivi. Trebao je Kožulju pokazati crveni umjesto žutog.

Nakon samo sedam minuta igre imali smo pet ozbiljnih prekršaja od čega su tri bila za isključenje (Ismajli, Stojanović i Kožulj) i dva za opomenu (Machado i Jonas). Bebek je disciplinski sankcionirao samo jedan i to opomenom.

Jefferson je usmeno upozoren zbog povlačenja Soudanija.

Iduća zanimljiva situacija, zapravo dvije dogodile su se u 20. minuti. Najprije je Bebek pustio igru nakon duela Saida i Fernandesa da bi u nastavku akcije Stojanović startao na Memollu u kaznenom prostoru Dinama. Stojanović je čvrsto, ali pravilno ušao u duel, na vrijeme je desnom nogom blokirao loptu i Bebek je dobro procijenio da nema kaznenog udarca.

Sigali prolazi nekažnjeno zbog udaranja Ohandze u prekidu bez lopte u 22. minuti. Strogo po definiciji i ovo može biti isključenje, ali kako nema toliko intenziteta u udarcu može se uzeti i kao provokacija. Opomena bi bila sasvim primjerena.

Sredinom prvog dijela prve opomene dobili su i domaći. Pivarić je opomenut zbog preoštrog starta s leđa na Saidu početkom 25. minute. Malo kasnije i Benković zbog povlačenja Ohandze u 29. minuti. Nema govora o isključenju jer Ohandzi bježi lopta pa nije izgledna situacija za postizanje pogotka.

U nastavku akcije novi duel Memolle i Stojanovića. Ovaj put s radi o prekršaju jer Stojanović kasni na loptu. Bebek, iako blizu, nije dosudio prekršaj.

Na isteku prvih pola sata Machado radi novi prekršaj za opomenu i opet prolazi bez kazne.

Petrović je napravio kardinalnu grešku u 39. minuti kad je označio nepostojeće zaleđe Ohandze. Osim što napadač Hajduka nije bio u zaleđu već u liniji s pretposljednjim igračem obrane postoji i jasan naputak da u slučaju dvojbe prednost ima napadač. Dodatni je problem što je Petrović požurio s označavanjem zaleđa što tako iskusan sudac sebi ne smije dozvoliti. Uvijek ima vremena za podići zastavicu. Pogotovo nakon izmjena pravila od ovog ljeta. Nakon dodavanja Jeffersona loptom je namjerno pokušao igrati Sigali što automatski poništava eventualno zaleđe Ohandze. Radi se o situaciji koju je čak i Bebek trebao uočiti i zanemariti mahanje kolege.

Postavljanje živog zida na metar do dva manje od propisane udaljenosti već je standard kad je Dinamo u pitanju.

Pred sam kraj poluvremena, Bebek je obično građenje Saida okarakterizirao kao prekršaj. S obzirom na to da je pustio čvrstu igru cijelo poluvrijeme pa čak ni grubu igru nije kažnjavao ovo je samo još jedna greška u nizu. Said je nov igrač u HNL-u i nije upoznat sa činjenicom da gospodin Bebek ima ego velik kao planina te da ne trpi prigovore pa je kažnjen opomenom.

Nadoknada od samo dvije minute na kraju prvog poluvremena je smiješna. Prekidi nakon grubih startova kojima je obilovalo prvo poluvrijeme trajali su više od 6,30 minuta. Zanimljivo je da je čak 5 (slovima: pet) minuta prekida bilo u prvih 8 minuta utakmice!!! Samo još jedan dokaz da suci u HNL-u uopće ne obračunavaju stvarno potrošeno vrijeme nego proizvoljno odrede koliko bi se trebalo nadoknaditi.

Statistika prvog dijela:

Drugi dio na svu sreću nije krenuo žestoko kao prvi. Što ne znači da Bebek nije nastavio griješiti.

Za zagrijavanje je umjesto ubacivanja s vrata za Lovru Kalinića, Dinamo dobio na poklon udarac iz kuta iz kojeg je skoro poveo.

Na isteku sata igre opomene zbog preoštrih startova zasluženo su dobili Ćosić i Soudani.

Samo minutu-dvije poslije i Benković je trebao biti opomenut zbog starta s leđa na Saidu. Podsjećamo da Benković ima opomenu iz prvog poluvremena pa je u ovom trenutku trebao pod tuš. U nastavku akcije još je i Jonas srušio Hamzu, ali i dalje nema prekršaja za goste. Odatle i žestoka reakcija s klupe Hajduka, a klasika za Bebeka je da svoju grešku uvijek potvrdi disciplinskom kaznom onome tko dovede u pitanje njegovu odluku. Ovaj put je isključen Zlatko Vujović.

Hajduk je oštećen za još jedan udarac iz kuta u 70. minuti. Ovaj put u napadu s tim da Bebek sad tolerira Saidov ispad i odlučuje se za razgovor ugodni.

Pred kraj utakmice Bebek nije dosudio dva kaznena udarca. Start Pivarića na Saiduu 73. minuti je osim kaznenog udarca i druga opomena Pivariću, odnosno isključenje. Jesmo spomenuli Vrsaljka?

Potom Soudani u 85. minuti pogađa u ruku Ćosića koji se nalazio u kaznenom prostoru. Ruka nije uz tijelo i to je kazneni udarac. Ne i za Bebeka. Ćosić nije imao namjeru igranja rukom pa nema govora o opomeni, odnosno isključenju jer je već imao opomenu.

Pred kraj utakmice Jefferson i Juranović opomenuti su zbog preoštrih startova. Zašto Bebek dopušta Pivariću da dijeli pravdu ne znamo.

Komentar traži i Ćosićev grč na isteku nadoknade vremena. Kad je Ćosić zatražio pomoć lopta je bila van igre. Pravilo kaže da će sudac zaustaviti igru ili neće dozvoliti nastavak iste ukoliko se radi o teškoj ozljedi kao što su udarac u glavu, prijelom, ozljeda vratara… Grč ne spada u takvu vrstu ozljede i definitivno Bebek nije prekršio pravilo. Isto tako da je pustio da se Ćosiću ukaže pomoć nitko mu ne bi mogao zamjeriti. Sasvim je druga tema je li potez igrača Dinama sportski i nije bitan za analizu suđenja. Napomenimo samo da se odmah nakon što je Bebek označio kraj utakmice Ćosiću ipak ukazivala pomoć.

Završna statistika:

Nema smisla još jednom nabrajati koliko je kaznenih udaraca, prekršaja,opomena ili isključenja Bebek krivo prosudio. Najveći problem je što sudac njegovog ranga i iskustva ne smije sebi dozvoliti da uđe nepripremljen u utakmicu. Pogotovo ne u derbi. Kontrolu utakmice je mogao i morao uspostaviti na početku. Ako već nije htio u prvoj minuti isključiti Ismajlija pa ni opomenuti Machada za osvetu onda je trebao puno oštrije govorom tijela reagirati prema obojici. Nakon toga nema više oprosta nikome na terenu. Činjenica je da je nakon opomene Kožulju utakmica nastavljena u nešto mirnijem tonu. Kako nije uspostavio kontrolu utakmice na početku tako je kasnije upadao iz greške u grešku. Takve se situacije dogode neiskusnim sucima, ali ovdje govorimo o našem službeno najboljem sucu tako da opravdanja nema.

Zbrajanje grešaka da bi se ustanovilo koga je više oštetio u utakmici sa ovoliko ključnih krivih odluka nema smisla. Objašnjenje da su obje ekipe oštećene pa postoji ravnoteža ne drži vodu. Kad sudac pogriješi i ne dosudi kazneni udarac na obje strane onda nije situacija 1:1 nego je sudac grubo pogriješio dva puta. Može se dogoditi poneka tehnička greška jer se odluka donosi u djeliću sekunde, ali se ne smije dogoditi disciplinska greška jer sudac ima vremena razmisliti o odluci. A pogotovo se ne smije dogoditi niz disciplinskih grešaka. Jednostavno je uništio derbi.

Petrović je nažalost također utjecao na rezultat tako da je jedino Grgić zaslužio pozitivnu ocjenu.