Sudačka analiza Hajduk-Rijeka: Joviću prolazna ocjena, Krmaru hlađenje

1. pomoćni: Igor Krmar (Zagreb) 2. pomoćni: Siniša Premužaj (Varaždin)
4. sudac: Ivica Radošević (Gospić)
1. dps: Mario Zebec (Cestica) 2. dps: Željko Frković (Gospić)
Delegat: Zlatko Stanković (Zagreb)
Kontrolor: Predrag Borovac (Višnjevac)

Radi se o jednoj prilično zahtjevnoj utakmici za suđenje gdje suci u slučaju dobre izvedbe mogu dobiti najviše ocjene. Kao što ćete vidjeti Fran Jović imao je dosta težak zadatak i mislim da ga je odradio za prolaznu ocjenu.

Na samom početku utakmice, već u 5. minuti dolazi do prekida utakmice prilikom dosuđenog kornera za Rijeku. Navijači Hajduka su gađali Jajala stolicama s tribine. Jajalo je pametno reagirao jer svojim ponašanjem nije dolijevao ulje na vatru. Nakon drugog neuspjelog pokušaja izvođenja kornera, Jović povlači ekipe prema centru dok se situacija ne smiri. Srećom nikad nećemo saznati što bi se dogodilo da je netko uspio pogoditi Jajala i kakve bi posljedice takva ozljeda ostavila na njegovo zdravlje. Jović je zatražio da službeni spiker upozori navijače kako će prekinuti utakmicu u slučaju da se neredi nastave. Bio sam na istoj tribini, ali nešto južnije i čuo sam kako se službeni spiker obraća navijačima, ali od buke nisam mogao razaznati što točno govori. Hoću reći kako je malo koristi bilo od tog poteza. Prekid je trajao 4:30 minuta.

Pokazalo se da je sama utakmica dosta tvrda s puno startova, skokova i kontakt igre što inače nije standard za HNL prilike. Zanimalo me kako će se Jović snaći u toj situaciji.

Već u 11. minuti Jović oprašta Bradariću žuti karton za preoštar start na Krstanoviću pored klupa za rezervne igrače. Taktički mudro kako ne bi dodatno rasplamsao uzavrelu atmosferu.

U 21. minuti Jović opravdano dosuđuje kazneni udarac za Hajduk zbog Leškovićevog igranja rukom. Smatram da je Lešković morao biti kažnjen i žutim kartonom, jer je Lešković imao kretnju ruke prema lopti što ukazuje na namjeru. Igrači Rijeke uopće nisu prosvjedovali na ovu odluku suca što je inače rijetkost za HNL.

Igrala se 26. minuta kad Krmar radi prvu grešku zbog čega nastaje gužva oko krivo dosuđenog auta. Mezga je ispucao loptu van terena pa Leovac, siguran da je ubacivanje za Rijeku, uzima loptu kako bi izveo ubacivanje. Leovac nije vidio da je Krmar pokazao ubacivanje za Hajduk pa mu Tudor pokušava uzeti loptu iz ruke i još ga Vučko čak i odgurne. Pritom nastaje gužva u kojoj sudjeluje većina igrača. Jović na kraju kažnjava Leovca žutim kartonom i isključuje Vučka. Dobra i mudra odluka Jovića s obzirom na okolnosti u kojima se utakmica igra.
Potom s tribina opet lete stolice. Jedna je prošla prilično blizu Matjaža Keka i zaista mi nije jasno zašto Jović u tom trenutku nije povukao momčadi u svlačionicu? Zašto nije tražio da se isprazni dio tribina prije nastavka utakmice? To što nitko nije stradao kod prvog i ovog prekida, isključivo je plod slučajnosti. U jednom trenutku se vidi kako se delegat Stanković konzultira s nekim putem mobitela i prenosi Joviću informacije, pa zaključujem da nije isključivo Jovićeva odluka da se utakmica nastavi. Smatram da je Jović mudro postupio kod prvog prekida i dozvolio da se utakmica nastavi. Kod drugog prekida je ipak trebao povući momčadi u svlačionicu i tražiti od policije da isprazni dio tribine s koje su letjele stolice. Ako to policija ne bi mogla provesti, utakmicu nije smio nastaviti. Osnovni razlog je taj što nitko ne može procijeniti kad će bačena stolica zaista pogoditi nekog na terenu? Nisam medicinske struke, ali sam siguran kako posljedice ne bi bile bezazlene kad vam u potiljak doleti komad tvrde plastike s nekoliko metara visine i 15 do 20 metara udaljenosti. Prekid je trajao otprilike 2:30 minuta.

Ovdje se otvara pitanje tko i prema kojim kriterijima odlučuje da se prošlu sezonu utakmice prekidaju zbog skandiranja protiv HNSmdash;a, a samo nekoliko mjeseci nakon toga se ne prekidaju kad su ozbiljne ozljede aktera realna mogućnost?! To je tema za neki drugi tekst.

Igrala se 38. minuta kad je Krstanović tražio igranje rukom Milovića. Neopravdano ali odmah potom dolijeće još jedna stolica u teren. Jović se pravi da ne vidi. Očito ima uputu dovesti utakmicu do kraja bez obzira na cijenu.

U nadoknadi prvog poluvremena, Jajalo opet izvodi korner dok ga gađaju krhotinama stolica.

Jović pred sam kraj prvog dijela opravdano kažnjava Maloču žutim kartonom zbog zakašnjelog starta s leđa na Kramariću.

47. minuta mdash; Jović svira prekršaj Bradarića u izglednoj situaciji za Hajduk. I to je njegova prva ozbiljnija pogreška što se same igre i suđenja tiče. Potom oštro upozorava Sušića da ne želi nikakve prigovore.

Slijede dva žuta kartona Hajduku u dvije minute. Prvo Miliću u 51. minuti zbog neopreznog starta na Kvržiću, a potom Gotalu u 52. minuti zbog preoštrog starta na Mitroviću.

Tad se dogodila situacija gdje Jović propušta priliku potpuno preuzeti kontrolu nad utakmicom u smislu i da “tribine” dobije na svoju stranu. Mitrović “krade” dvadesetak metara kod izvođenja slobodnog udarca. Jović ga je upozorio jednom pa Mitrović opet “krade” još koji metar. Jović ga upozorava još jednom ali ne kažnjava žutim kartonom. Mali taktički propust u vođenju utakmice.

Riječani izjednačavaju na 1:1 u 64. minuti golom Kvržića,a navijači Rijeke gol proslavljaju bacanjem stolica u teren.

Dolazimo do najveće pogreške u utakmici kad Krmar u 73. minuti maše zaleđe Tomečaka u situaciji u kojoj Rijeka postiže gol. Radi se o velikoj pogreški Krmara koji je imao odličan pregled igre i položaja igrača. S obzirom na to da je situacija prilično čista, Krmar zbog ovog zaslužuje negativnu ocjenu jer je utjecao na rezultat utakmice.

U 84. minuti, Mitrović rukom zaustavlja loptu kod prodora Kouassija pa onda još i rukama povlači Bencuna te ga na kraju ruši klizećim startom. Tako zaustavlja polukontru Hajduka. Jović ga ne kažnjava žutim kartonom.

Minutu poslije, netko je iz publike pogodio plastičnom bocom Leovca u ruku. Jović je vidio situaciju, ali još jednom odlučuje ne poduzeti ništa. S obzirom na to da se sad situacija na tribinama prilično smirila ovo je čak i dobar potez.

U istoj minuti još jedan prekršaj Mitrovića na Bencunu u prodoru. Ovaj put Jović pokazuje žuti karton.

Vuković zbog prekršaja na Kramariću dobiva žuti karton u 87. minuti.

Novu pogrešku Krmara dočekali smo u 88 minuti. Nakon udarca glavom Kvržića, Kalinić izbacuje loptu u korner. Pri tome ga ometa igrač Rijeke koji je bio u zaleđu u trenutku udarca glavom. Krmar je trebao mahati zaleđe umjesto kornera.

U sudačkoj nadoknadi još i žuti karton za Mezgu zbog prekršaja kojim je zaustavio Rijeku u kontranapadu.

Kod završnog komentara ne želim ulaziti u razloge zašto Jović nije povukao igrače u svlačionicu makar na 15 minuta ili dok se ne isprazni tribina, jer nemam dovoljno informacija koje bi nam otkrile tko je sve sudjelovao u donošenju odluke o eventualnom prekidu (policija, povjerenik za natjecanje, netko treći ili svi zajedno). Činjenica je da se utakmica igrala u neregularnim uvjetima i da se Rijeka zbog toga može smatrati oštećenom.

Što se samog suđenja tiče, Jović je zaslužio prolaznu ocjenu za suđenje jedne prilično teške utakmice. Za visoku ocjenu ipak je trebao pokazati žuti karton Leškoviću kod kaznenog udarca i Mitroviću u 52. i 84. minuti. Te odluke nisu utjecale na rezultat ali jesu na ukupni dojam.

Nije mi jasno i zašto samo 2 minute nadoknade na kraju kad je trebao produžiti utakmicu najmanje 3 minute?! Dvije minute su potrošene samo kod ozljede Maglice i zamjene koja je uslijedila. Prvo poluvrijeme uredno je nadoknadio, a na kraju kad je već imao utakmicu potpuno pod kontrolom nije se usudio pustiti malo više vremena za eventualni pogodak u završnici jer se zadnjih nekoliko minuta utakmica otvorila.

Ono po čemu će se ipak pamtiti ova utakmica je nepostojeće zaleđe koje je mahao Krmar i zbog kojeg je Rijeka zakinuta za gotovo siguran pogodak. Krmar je zakuhao i situaciju iz 26. minute i imao još jednu krivu procjenu zaleđa. Smatram da je zaslužio dulje hlađenje jer je svojom odlukom zakinuo Rijeku za moguća 2 vrijedna boda u utrci za naslovom prvaka.

Drugi pomoćni sudac Premužaj i kolege iza gola nisu imali puno posla, a ono što su imali odradili su korektno.