Search
Close this search box.

Što se to događa u Steaui – nestaje li najpoznatiji klub Rumunjske?

Steauu iz Bukurešta ne treba posebno predstavljati, dovoljno je reći da je to najtrofejniji rumunjski klub i prvi istočnoeuropski koji je osvojio Kup prvaka (današnja Liga prvaka). Taj isti klub je zadnjih nekoliko mjeseci predmet spora ministarstva obrane Rumunjske, njenog vlasnika Gigija Becalija i navijača, a za vas, naše drage čitatelje, pokušat ćemo odmotati podosta zamršenu situaciju oko Steaue ili barem kluba koji se pod tim imenom natječe u prvenstvu.

Steaua se 1998. zbog regula UEFA-e odvojila od Sportskog društva rumunjske vojske (CSA) i promjenila ime u FC Steaua Bukurešt. Vlasnik joj je tada Viorel Paunescu. Tvrtka koja financira taj klub se zove AFC Steaua iza koje, naravno, stoji Paunescu. Nakon ne baš uspješnog razdoblja, od siječnja 2003. vlasnik kluba postaje kontroverzni Gigi Becali koji je kupio preko 50% dionica.

Gigi Becali, kontroverzni vlasnik Steaue

Dodajmo tome da se Becali obogatio kao trgovac nekretninama poslujući s vojskom 1998. godine. Naime, u zamjeni zemljišta, vojska je izvukla deblji kraj – dobila je zemljišta koje je nije trebalo, a Becali se domogao višestruko vrjednije parcele. Mnogi u Rumunjskoj navode to kao evidentan primjer korupcije. Kasnije je u svojoj političkoj karijeri dogurao do pozicije zastupnika u Europskom parlamentu (izabran 2009. godine, tamo bio do kraja 2012.) te rumunjskog parlamenta (izabran 2012.) no 2013. godine ukinut mu je mandat jer je osuđen za korupciju također zbog mijenjana zemljišta s vojskom (ali u znatno manjem iznosu, od nekih 900,000 dolara) u periodu od 1996. do 1999. godine. Kazna je bila u trajanju od 3 godine, no očito, ista je smanjena. Promijenio je nekoliko političkih stranaka, poznat je po svojim homofobnim izjavama, kao i po govoru mržnje protiv mađarske i židovske zajednice u Rumunjskoj. No, čini se da je to sve bilo samo da bi se probio na politčkoj sceni. Vratimo se nogometu.

Problemi kreću krajem prošle kalendarske godine, ministarstvo obrane je podiglo tužbu na sudu i dobilo za pravo korištenje imena “Steaua” (Steaua je bila klub vojske), grba i svih prava, marketinških i inih. Zadnju utakmicu Europa lige protiv kijevskog Dynama je ministarstvo dozvolilo sadašnjem prvoligaškom klubu da nosi ime Steaua, no već u sljedećem ligaškom susretu ih spiker navodi ne kao Steaua već kao “domaćin”. Becali je s druge strane tvrdio da je njegova Steaua prava. Naime, po njemu je njegov klub pravi slijednik Steaue jer je sva prava s AFC Steaue, tvrtke koju je osnovao Paunescu, prebacio na sadašnji klub koji se zove FCB Steaua.

CSA ili sportsko društvo rumunjskog ministarstva obrane, koje posjeduje prava, opet prije tjedan dana podiže tužbu jer smatraju da Becalijev klub nepropisno koristi ime, kao i što ne priznaju bilo kakve varijante imena ako se pojave kod raznih klub(ova) a ukoliko nisu pod društvom CSA. Uz sve to, pravni predstavnik CSA Florin Talpan traži izbacivanje sadašnje FCB Steaue iz prve lige jer nisu sljednik FC Steaue Bukurešt, nastale ’98 iz sportskog društva CSA. Podršku im daju navijači koji se također pridružuju takvom tumačenju i već nekoliko mjeseci bojkotiraju utakmice Steaue i, kako ih oni nazivaju, “becalijevaca”.

Što u međuvremenu radi Becali? On saziva press konferencije i tumači zakon na svoj način. Jedan dan želi prebaciti 7-8 igrača u prvoligaški FC Voluntari, drugi dan kupuje Astru i prebacuje 10 igrača tamo, treći dan već razmišlja o ulasku u Petrolul. Također javno nudi sadašnju FCB Steauu kojoj je vlasnik, besplatno ministarstvu obrane jer, kako sam kaže, ne može više podnijeti pritisak koji iz dana u dan postaje sve veći.

Koja Steaua se natječe u rumunjskom nogometu, što se biti s njom (CSA ih je registrirao u 5.ligi pa odustao), trofejima i nasljeđem, pitanje je doslovno za milijun dolara.

Domagoj Mikulić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter