Search
Close this search box.

Što se dogodi kad navijači dobiju priliku biti novinari?

Mediji su ono što u dobroj mjeri kreira naš svijet. Teme koje mainstream mediji postavljaju kao bitne, pitanja koja otvaraju, kao i zaključke koji izvode prominentni novinari i urednici najjačih medija u zemlji postaju i naša polja rasprave. U tako zatvorenom krugu, gdje oni koji su izvan sustava ne mogu doći do svog glasa, javni interes kojeg bi mediji trebali braniti, postaje jednak interesu onih koji imaju moć.

To je vidljivo onima koji se dublje pozabave medijskom politikom neke tiskovine ili TV kuće. Oni rijetko (ili uopće ne) propituju recimo vlastite sponzore od kojih žive. Opstanak na tržištu ne mogu temeljiti samo na prihodu od naklade pa ne grizu ruku koja ih “hrani”. Ti sponzori mogu biti privatne tvrtke poput trgovinskih lanaca i velikih banaka ili jednostavno dobivanje usluga od političara koji su trenutačno na vlasti. Primjer za potonje je recimo stopa PDV-a za jake tiskane medije. Kakve to veze ima s nogometom?

Novinari koji su zaključani u svijet odnosa u kojem dominiraju oni koji imaju moć, bilo da je riječ o predsjedniku nekog kluba, saveza ili čak jednostavno treneru, ne brinu dovoljno o onima koji moć nemaju, a to su navijači. To je sasvim jasno i po tome kad god se dogode neki neredi, koliko mediji zastupaju obje strane – odnosno, koliko intervjua možete pročitati s navijačima i njihova objašnjenja što se dogodilo? Gotovo nikad. Umjesto toga, slijedi etiketa huligana. S druge pak strane, iako sve upućuje na to da je čovjek kriminalac, za onog koji ima moć, slijede sva moguća opravdanja, od kojih je najglasnije ono – da nitko nije kriv dok ga se ne osudi. No, vratimo se temama koje nameću, svjesno ili ne, mediji, ovaj puta u nogometu.

Teme koje okupiraju stranice koje se bave nogometom uglavnom povlače ove teme

  • transferi i iznosi
  • treneri (odluke o sastavu ili o mogućoj smijeni trenera)
  • igrači (kako su odigrali ili traženje afera poput jesu li nezadovoljni)
  • uprave klubova koje su uglavnom pitaju o pojačanjima, trenerima i igračima

Izvan toga, suštinskih rasprava jako je malo. No, što se dogodi kada navijači konačno dobiju šansu da pitaju one koji imaju moć, kad im se konačno da glas? Na svojoj koži to je prošlog petka imao priliku iskusiti James Pallotta, predsjednik talijanske Rome. On se naime, odlučio na chat s navijačima na društvenim mrežama.

Prije nastavka ove priče, važno je napomenuti ono što se trenutačno događa u Rimu, a nije dio medijskog

fokusa. Naime, policija je na stadionu odlučila podijeliti navijačku tribinu Curvu Sud, po sredini. Time je onemogućila slobodno kretanje, sve u ime sigurnosti, iako sigurnost na tribini nije nikakav problem. Navijači su reagirali bojkotom dok se problem ne riješi, a bojkot se sastoji od izostanka navijanja. Roma tako, unatoč tome što je druga na ljestvici i jedan od favorita za osvajanje naslova, domaće utakmice igra u atmosferi na koju su navikli nogometaši Lokomotive. Mediji su nakon uvođenja ograde o tome izvijestili, ali ubrzo se cijela stvar izgubila iz polja njihovog interesa.

Što se dogodilo na chatu? Osamdeset posto pitanja ticala su se upravo – odnosna prema navijačima. Pitanja poput zašto klub šuti o ogradi, što čine da se ograda ukloni te zašto su navijači marginalizirani dominirali su razgovorom, što misli o najavljenom prosvjedu za derbi protiv Lazia (ako se ograda ne ukloni navijači najavljuju nedolazak na utakmicu), a bilo je pitanja i o izgledu dresa i grba koji su promijenjeni tako da nemaju veze s originalnim bojama i dizajnom.

Iz ovog primjera jasno je da navijači koji doista kupuju ulaznice i odlaze na utakmice, odnosno njihove brige, nisu od velike važnosti medijima,a pitanja koja njih muče, nisu dovoljno zastupljena. Lijek za to je da se upravo klubovi i mediji otvore navijačima, da se vrate onima zbog kojih i postoje – a to je u slučaju medija branjenje javnog, a ne privatnog interesa, a u slučaju klubova, snažnije uključenje navijača u nadzorne i upravne organe. Kako je teško očekivati da će se to dogoditi samo od sebe, obzirom na to iz kojeg izvora dolazi moć, ljubitelji nogometa stoga bi trebali naučiti čitati vijesti na ispravan način.

Sport, odnosno u našem slučaju nogomet, prati se s jedne strane prilično površno, a teme koje isplivaju u mainstream medijima kao najvažnije ne tiču se suštinske biti nogometnog kluba i važnosti istog za lokalnu zajednicu. Odgovor na to treba biti uporno inzistiranje kod vodstva kluba na transparentnosti te poticanje izravne komunikacije, otvaranje klupskog vodstva prema navijačima. U našem slučaju, to u nekim slučajevima djeluje kao znanstvena fantastika, no ako nešto ne pokušamo napraviti, to se sigurno neće ni dogoditi.

Veljko Tomić

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za pluralizam u sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.”


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter