SP U17: Hrvatska pobjedom nad Nigerijom izborila osminu finala!

U posljednjem kolu grupne faze Svjetskog prvenstva Hrvatska je u Coquimbi golovima Brekala i Majića svladala Nigeriju rezultatom 2:1 (0:1). Nigerija, koja je sa četiri naslova najuspješnija nacija u ovoj dobnoj skupini, je u susret ušla rasterećena obzirom da je nakon pobjeda u prva dva kola osigurala čelnu poziciju u skupini. Hrvatska je pak s dva remija dočekala posljednjih 90 minuta na drugom mjestu.

Sastavi / izvor: fifa.com

U odnosu na prethodni susret sa SAD-om izbornik Dario Bašić je odlučio napraviti tri izmjene. Erlić, Đurasek i Šverko su završili na klupi, a njihove pozicije su preuzeli Ivanušec, Đira i Hudećek. Kalaica je tako zauzeo mjesto u stoperskoj liniji što se pokazalo kao dobar potez u prethodnom kolu. Šverko, koji je kao lijevi bek pokrivao desnu stranu, je svoje mjesto prepustio Hudećeku kojem je to prirodnija pozicija. Tako se u početnoj postavi našlo čak deset igrača zagrebačkog Dinama, a jedini “uljez” je bio Ivanušec iz sestrinske Lokomotive.

Hrvatska je bolje ušla u susret te je prva zaprijetila preko Majića i More. Izabranici Darija Bašića su diktirali tempo igre, a Nigerijci su se orijentirali na kontre. U jednoj takvoj mogli su i povesti kada u 15. minuti Osimhen izlazi sam pred golmana, ali njegov udarac zaustavlja stativa. Sreće nismo imali 5 minuta kasnije. Nakon što su osvojili loptu na rubu svog šesnaesterca Nigerijci su sa dva okomita dodavanja izigrali našu obranu koja je neuspješno pokušala napraviti zaleđe. Osimhen se ponovno našao oči u oči sa Šemperom, a ovaj put se odlučio na dribling te je potom mirno plasirao loptu u praznu mrežu. Bio je to njegov četvrti zgoditak u trećem nastupu na ovom SP.

Nakon vodstva Nigerije Hrvatska je nastavila napadati, prijetila je preko Brekala, a i Moro je imao dobar udarac iz slobodnog udarca. Dodajmo da je kolumbijski sudac u 28. minuti mogao pokazati na bijelu točku nakon što je u šesnaestercu srušen Brekalo. U prvom dijelu Hrvatska je uputila 18 udaraca te je izvela čak 12 kornera, ali na odmor su zadovoljniji rezultatom otišli izabranici Emmanuela Amunekea.

Na startu drugog poluvremena, u 50. minuti Hrvatska je izjednačila. Moro je dugo držao loptu, kad se činilo da će je izgubiti uspijeva je uputiti na drugu stranu gdje pronalazi Brekala koji vraća stvari u rezultatski egal. Samo 4 minute nakon izjednačenja Hrvatska je preokrenula rezultat. Moro je iskoristio pogrešku nigerijskog obrambenog igrača te je dodao loptu do Majića koji je s vrha šesnaesterca iz prve plasira u donji lijevi kut.

Najveću priliku za izjednačenje Nigerija je imala u 84. minuti, ali je udarac nigerijskog napadača izvrsno blokirao Kalaica.

Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, tako je Hrvatska napravila najveći uspjeh u ovoj dobnoj skupini obzirom da smo u prethodna dva nastupa na SP 2001. u Trinidadu i Tobagu te SP 2013. godine u Ujednjenim Arapskim Emiratima ispali u grupnoj fazi. U osmini finala nas u četvrtak 29. listopada s početkom od 21 sat po hrvatskom vremenu u Concepcionu čeka drugoplasirana momčad iz skupine C u kojoj se nalaze Njemačka, Meksiko, Australija i Argentina, a izgledno je da to neće biti južnoamerikanci obzirom da više nemaju šanse dohvatiti tu poziciju.

Ljestvica / izvor: fifa.com

U drugom susretu naše skupine domaćin SP Čile je svladao SAD-e rezultatom 4:1 (1:1) te je tako sa 4 boda osvojio 3. mjesto u skupini koje mu može donijeti plasman u sljedeći krug natjecanja obzirom da će osminu finala izboriti i četiri najbolje trećeplasirane ekipe iz šest skupina.

U skupini B plasman u naredni krug su izborili Južna Koreja i Brazil, a Engleskoj na 3. mjestu s obzirom na samo dva osvojena boda perspektiva nije optimistična. Gvineja se oprostila od daljnjeg nastupa.