Search
Close this search box.

Southampton – struktura uspjeha

Neki rezultati mogu definirati sezonu pojedine momčadi neki mogu biti simptomatični uspjehu/neuspjehu ili trenutačnoj formi iste, dok neki jednostavno mogu biti kombinacija nesreće i bilo kojeg broja raznih nogometnih kontigentnosti (udarac lopte od gredu, nedosuđeni jedanaesterac, pad mladog beka na skliskom terenu…) Southamptonov 0:2 poraz od Liverpoola gotovo sigurno pripada u drugu skupinu. Uostalom, ukoliko biste, čak i nakon prošlotjednog poraza od West Bromwicha, jednom od navijača na St.Mary’s u kolovozu rekli da će mu se klub naći u minimdash;krizi krajem veljače dok je 5. na tablici, mislio bi da ga zafrkavate. Naravno, Southamptonova sezona toliko je iznenađujuće pozitivna u rezultatskom smislu da su i očekivanja povečana, međutim sama činjenica da ih se sada hvali i kudi prema kriterijima momaka na vrhu lige dovoljan je razlog za slavlje Koemanove ekipe. Kako je, pitate se, došlo do toga?

Trener Ronald Koeman

Ronald Koeman, nizozemski taktičar i trener Southamptona, 13. veljače imenovan je najboljim trenerom engleske lige u siječnju. Niti pet mjeseci prije toga, početkom sezone, nije bilo teško pronaći prognozere (od britanskih medijskih “stručnjaka” do blogera i nogometnih entuzijasta) koji su upravo Southampton vidjeli kao ekipu koja će imati problema prilikom zadržavanja prvoligaškog statusa. Naravno, te dvije stvari ne bi same po sebi bile međusobno isključive (sjetimo se lanjskih bravura Tonyja Pulisa i Gusa Poyeta koje su održale Crystal Palace i Sunderland u najvišem rangu engleskog nogometa, pa i hrabre eskapade Martinezovog Wigana prije par sezona) da Southampton nije početkom ožujka i dalje peti na tablici, s bodom manje od četvrtoplasiranog Manchester Uniteda (koji je, simptomatično, taj bod viška hrabro izborio sa najskupljom premijerligaškom momčadi svih vremena. Kapa dolje, momci.)

Dva pitanja već neko vrijeme kruže nogometnim kružocima vezanim uz engleski nogomet. Prvo, kako je moguće da ekipa koja je početkom sezone izgubila trenera, trojicu prvotimaca i dvojicu najtalentiranijih potencijala (kako se tada činilo) trenutno stoji bolje od Liverpoola i Tottenhama? Drugo, koliko će ta forma trajati i hoće li to doista biti dovoljno da uhvate mjesta za Ligu prvaka?

O Southamptonovoj upravljačkoj strukturi smo već naširoko pisali i treba svakako napomenuti da je uspjeh na toj razini jedan od razloga Southamptonove renesanse u posljednje dvije godine. Međutim, što je sa igračkomdash;taktičkom perspektivom? Može li Southampton uistinu izbaciti jednog od financijskih giganta sa najveće europske pozornice? Prije svega, ne bi bilo zgorega vratiti se u veljaču 2014. Sjetimo li se tadašnje situacije u španjolskoj Primeri uočit ćemo iznenađujuće slične okolnosti. Atletico Madrid Diega Simeonea držao je vodeću poziciju i opetovano izrugivao brojne prognoze kako je pitanje vremena kada će posustati i ukotviti se na očekivanom trećem mjestu, svojevrsnom položaju “best of the rest” u ligi gdje od 2004. i Benitezove Valencije nitko nije uspio uništiti duopol Reala i Barcelone. Iz tjedna u tjedan Atletico se odbijao predati, ne bi li im, na najdramatičniji mogući način, u posljednoj utakmici ligaške sezone, Diego Godin donio prvi naslov prvaka još od 1996., usred Camp Noua.

Naravno, Atletico Madrid nije samo prvak Španjolske nego i vicemdash;prvak Europe, vođen od strane jednog od najboljih trenera svijeta, tako da svake usporedbe kvalitete dvaju ekipa padaju u vodu. Međutim, nije teško primijetiti primjese psihološkog i medijskog podcjenjivanja ove dvije ekipe mdash; podcjenjivanja koje je svakako, osim što je simptomatsko za senzacionalističko/tabloidno medijsko okruženje mainstream nogometne kulture, pridonijelo dodatnoj motivaciji, kako Atletica lani, tako i Southamptona u dosadašnjem dijelu sezone.

O igračkim sposobnostima ove ekipe višemdash;manje je sve već rečeno. Riječ je o homogenoj ekipi bez prevelikih zvijezda, gdje su igrači manje koncentrirani na vlastito samomdash;izražavanje a više truda ulažu u funkcioniranju ekipe kao cjeline (još jedna karakteristika koju ova ekipa dijeli, nimalo neočekivano, sa Simeonovim Atleticom). Ricky Lambert zamijenjen je (ne bi bilo zgorega reći, unaprijeđen) Grazianom Pelleom, kojega Koeman dobro zna iz Feyenoorda, Ryan Bertrand (osvajač Lige prvaka, ne zaboravite!) doveden je iz Chelseaja, dok je kreativnu rupu koja je nastala prodajom Adama Lallane i teškom ozlijedom Jayja Rodrigueza sjajno začepio srpski reprezentativac Dušan Tadić. Ukoliko tome dodate mlade talente u usponu (Wardmdash;Prowse, Clyne) i sjajno partnerstvo koje je u sredini terena stvorio Vincent Wanyama sa jednim od najboljih “allmdash;around” veznjaka lige, Morganom Schneiderlinom, očito je gdje leži snaga ovog Southamptona. Štoviše, na neki način je uzrok uspjeha ove ekipe toliko lagano locirati da je začuđujuća jedino činjenica da je njihov uspjeh i dalje smatran “začuđujućim” u britanskim medijima. Koeman je identificirao nekoliko ključnih polja i angažirao sve svoje resurse da ih ojača: kvalitetne zamjene za prodane igrače i pojačanja manjkavih pozicija, taktiku primjerenu odabranim igračima i timsku homogenost i zdrav natjecateljski duh koji i dalje nedostaje solidnim ekipama koje životare na sredini ljestvice (Everton, Newcastle, Swansea).

St Mary’s stadion

Taktički, Koeman se drži provjerenih formula. Generalno gledajući, 11 igrača određene ekipe niti u kojem trenutku nije u mogućnosti pokriti svaku opasnu zonu terena. Naravno, upravo je zato koncept “presinga” toliko ključan u modernom nogometu. Koemanov pristup, istančan i polako izgrađen još od one katastrofalne sezone u Valenciji prije 8 godina, i usavršen prema De Boerovoj matrici iz Ajaxa, u tom smislu je krajnje pragmatičan. Southamptonovi igrači generalno ostaju u defanzivnoj fazi u zacrtanoj strukturi (obično sa 4 igrača u obrambenoj liniji i najmanje dvojicom pomagaća iz vezne linije), pokrivajući maksimalnu količinu opasnih zoni ispred vlastitog gola. Igrači izlaze u presing u slučajevima da protivnički igrač prima loptu leđima okrenutima od gola (što mu smanjuje pas opcije) ili tik uz autmdash;liniju (što smanjuje prostor gdje se pasom ili dribligom protivnički igrač može izmigoljiti iz presinga). Takav pristup je, naravno, kao što je i svakom usputnom navijaču Arsenala poznato, u potpunoj suprotnosti sa Wengerovom laissezmdash;faire metodom presinga, gdje pojedini igrači jurišaju na protivnika van bilo kakve momčadske strukture, šireći efektivni prostor gdje protivnik može stvoriti golmdash;priliku. Drugim riječima, Koeman iskorištava maksimalne mogućnosti svojeg trenutnog osoblja, što, uz dašak istinske igračke kvalitete (Mane, Tadic, Pelle, Schneiderlin), zasada čini vidljivu razliku. Naravno, kao što je uostalom i bilo vidljivu u porazima protiv Liverpoola i WBA (kao i u jučerašnjoj pobjedi protiv Crystal Palacea), najveći nedostatak ove ekipe je manjak prave širine s klupe mdash; očito je da stvari na terenu zapinju upravo u trenucima kada netko od spomenutih igrača koji čine razliku ne igra dovoljno dobro (forma) ili ne igra uopće (ozljeda).

Odgovor na naše prvo pitanje, dakle, nije toliko teško locirati mdash; Koemanov pragmatični taktički akumen u kombinaciji sa pametnim ulaganjem, jakim osjećajem timskog etosa i momentima individualne briljantnosti čine relativno jednostavan, ali, čini se, i teško usvojiv model pomoću kojega Southampton trenutno ima više bodova od momčadi koje su potrošili višetruko više novaca od njih. Odgovor na naše drugo pitanje, imaju li u spremniku dovoljno talenta, volje i elana da do kraja sezone ostanu na toj poziciji, naravno, puno je teži. Primjer Atletica nudi nadu svim navijačima Saintsa, međutim, isto tako treba primijetiti da je broj momčadi s puno većim resursima i (naizgled) kvalitetnijim igračkim kadrom puno veći u engleskom nego u španjolskom slučaju. Bilo kako bilo, ovogodišnji Southampton će, gdje god završio, biti jedna od trijumfalnih priča ove sezone, kao i nedvojbeno pozitivan primjer velikom broju klubova sa sličnim materijalnim kapacitetima.

Luka Kostić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter