Search
Close this search box.

Slučaj Delfino i zašto FIFA ne želi video-tehnologiju na utakmicama

Prije koji dan argentinski sudac German Delfino na utakmici nacionalnog prvenstva između Veacute;leza i Arsenala, donio je kontroverznu odluku koja i dalje puni stupce svjetskih medija.

Argentinac je nakon što je dosudio kazneni udarac za Veacute;lez, radi igranja rukom braniča Arsenala Valencie, pri čemu je istom pokazao i drugu isključujuću opomenu, promijenio svoju odluku i to nakon što je dobio obavijest da se na TV snimci vidjelo da Valencia nije igrao rukom.

FIFA najstrože zabranjuje korištenje TV snimki za pomoć sucu pri donošenju odluka, pa nema sumnje da će Delfino biti rigorozno kažnjen.

Nije prvi put da se nakon svake ovakve sporne odluke, problematičnog zaleđa, priznatog ili nepriznatog gola, javljaju zahtjevi za uvođenje TV tehnologije u nogomet.Na zadnjem Svjetskom prvenstvu, po prvi put je korištena tehnologija tzv. Hawk Eye sustav, kako bi se pomoglo sucima kod priznavanja zgoditaka. Tu se stalo.

Iako Mateo Beusan, uvaženo Oko Sokolovo, u izjavi za jedan hrvatski portal nedvosmisleno podržava odluku argentinskog suca i govori kako bi mogla pokrenuti revoluciju, sam je u više navrata takve zahtjeve smatrao neozbiljnim. Ante Kulušić, povjerenik za kontrolore HNSmdash;a, je za Jutarnji list danas izjavio:

mdash; Ja smatram da je došlo vrijeme za izmjene pravila jer bi bilo dobro da u nogometu, kao najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu, bude što manje pogrešaka i da ljudski sudački faktor što manje utječe na ishod utakmica. Kad četvorica ili šestorica sudaca vode utakmicu, dosude kazneni udarac, pa se uvjere da su napravili grešku i ponište svoju odluku prije izvođenja kaznenog udarca, to je dopušteno. Međutim UEFA i FIFA ne dozvoljavaju da sudac gleda snimku da bi se uvjerio da je pogriješio pa će sudac Delfino nažalost biti kažnjen.

Video tehnologija kao takva se u većini sportova koristi upravo kako bi se razlučilo je li lopta prešla golmdash;crtu ili nije, odnosno jeli lopta van ili unutra kao u tenisu.S ‘one strane bare’ u NBA (košarka) suci koriste kamere kako bi vidjeli koga je lopta zadnje dirala pri izlasku terena, dok se u NFLmdash;u (američki nogomet) može koristiti challenge kako bi se provjerila sučeva odluka. Ipak, za razliku od europskog nogometa, američki je često ispresijecan prekidima pa sucu nije problem pričekati da se odvrti video snimka.Nogomet je u svojoj biti dinamična igra, pa bi se javilo pitanje nastavka kod nekih situacija.

Za razliku od ostalih sportova u nogometu suca pokriva i jedna velika siva zona koja se naziva ”slobodno sudačko uvjerenje” i u datom momentu za procjenu stvari na terenu meritorna je jedino i isključivo odluka suca utakmice. Bez obzira što bi možda neki drugi kolega drukčije odlučio.U nekim segmentima igre kao što su igranje rukom ili, sad s novima izmjenama, pravila zaleđa bitna je i namjera igrača. Namjera je subjektivna procjena koju na terenu donose suci navedene utakmice.

Nogomet je kontaktni sport, ali nije svaki kontakt i prekršaj, a intenzitet tih kontakata na terenu najbolje vidi sudac na terenu. Kamera ne može ocijeniti intenzitet, štoviše na usporenoj snimci ona ga samo pojačava.

Uvođenjem tehnologije za procjene prekršaja morala bi se promijeniti pravila nogometne igre i to je jedan od najvećih razloga zašto se FIFA toliko opire istome.

Na kraju nogometna utakmica i nije samo dva sata koliko ona traje. Ona je puno više. O njoj se priča danima prije i danima poslije. S dečkima uz pivu. I kad nemaš koga, za poraz okriviš suca.I zato je nogomet mdash; nogomet. Jer emocije su zajebane…

Hrvoje Dobrović


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter