Slaven Belupo – HAJDUK (0-1): Impresivan Hajduk

Hajduk djeluje sve impresivnije svojom igrom. Iako rezultat ne sugerira tako, u Koprivnici su izdominirali domaćina. Realni rezultat je trebao biti 1-4, no napadači na obje strane danas nisu bili učinkoviti. Odmah na početku treba pohvaliti i Slavena, odnosno trenera Željka Kopića. Danas je jasno da je prošlosezonski Zagreb bio s njegovim pečatom. Slavenova igra ima glavu i rep, stremi se konstruktivnosti i kombinatorici, i zapravo je čudno da se nalazi na lošem osmom mjestu. Treba kazati i kako je najbolji igrač Koprivničana bio golman Matjaž Rozman, koji je u posljednjih desetak minuta utakmice spriječio Hajduka da unakazi njegovu ekipu kontrama. U Hajduku je golman Lovre Kalinić oborio klupski rekord i već721. prvoligašku minutu nije primio gol.

I Slaven i Hajduk se krenuli u nekom obliku 4-3-2-1 formacije. Splićani su pri tome koristili veliki broj promjena mjesta, a najviše se po terenu kretao mladi Andrija Balić, koji bi pri visokom presingu Slavena najčešće zapravo igrao trećeg halfa, a u nekim ofenzivnim varijantama izbijao je na desno krilo, dok bi se Sušić spuštao u sredinu. Balić sve više oduševljava nogometne sladokusce. Njegova uloga u odnosu na prošlu sezonu se promijenila, ne zabija toliko, ali je ključan u građenju i davanju ritma igre. Jasno, to prosječnog gledatelja ili novinara često može zavarati, pa mainstream mediji ne ljube ocjenama mladog Balića, što zapravo više govori o njima.

Kopić je pak pokušao parirati čestim promjenama strana Križmana i Delića. Znao je čak i duplirati svoju lijevu stranu, staviti oba ova igrača na ovu stranu nastojeći pritisnuti Juranovića. No, Zagrepčanu u splitskim redovima sad je već svejedno koju poziciju igra. Gotovo da bi ga iz čistog štosa trebalo isprobati na golu.

Ono što je bilo impresivno je prvih 20 minuta utakmice i Hajdukov presing koji je bio na razini Bundeslige. Već dugo se u Hrvatskoj nije vidjeli nešto ovako, i bit će zanimljivo vidjeti Hajduka nakon što Burić odradi zimske pripreme s čitavim rosterom. Tada letvica mora biti postavljena na više od 20 minuta trajanja presinga. Nakon tog početnoj pritiska, Hajdukov tempo je ipak pao i Slaven je donekle uspostavio ravnotežu. Iz tog vremena je i najveća prilika Koprivničana, kad se Muzafer Ejupi sam našao pred golom, ali je loptu poslao visoko prema žici na mađarskoj granici.

Hajduk je zgoditak postigao u vremenu koje komentatori vole nazvati najboljim za postizanje golova – pred samo poluvrijeme. Još jednom se vidjela trenerska ruka, jer je gol pao iz sjajne tranzicijske igre, što je nešto što Hajduka krasi otkad je Burić trener. Sušić nastavlja sa zgodicima, a Vlašić s asistencijama.

U drugom dijelu Hajduk se donekle povukao i nastavio kontrama ubijati Slavena. Tek su izvanredne reakcije Rozmana jedan na jedan spriječile Tudora, Maglicu i Vlašića dvaput da demontiraju Koprivničane. Još jednu stvar se mora zamijetiti – ispucavanja zadnje linije Splićana danas su izuzetno smislenije nego prije, koliko god to navijačima čupalo živce. Sad ekipa nakon halfovskog ispucavanja ide na visoki presing, što je čest manevar njemačke trenerske škole. Lijep primjer toga je Klopp u Borussiji bio, gdje je čak tražio da Hummels ima 4-5 ispucavanja čak i kad nije bilo prijeke potrebe za time.

Kod Slavena uz vratara treba pohvaliti Crepulju i Križmana, koji su jedan dobar dio utakmice sasvim solidno se nosili s Hajdukovom središnjicom. Kod Splićana već standardno dobar na lažnoj devetki je bio Vlašić, Jefferson dominantan u veznoj liniji, a s par minijatura, golom i fenomenalnim dodavanjem kroz čitavu obranu naklon zaslužuje Tino Sven Sušić.