Search
Close this search box.

Sjajna budućnost sporta uz pomoć tehnologije

Redakcije neovisnih medija obično nemaju dovoljno novca. I tako uz višesatni volonterski rad i svoje profesionalno poslovno znanje sami sklapaju programe koje mogu koristiti besplatno, a učinkovito. Trenutno upravo radimo na programu za analizu utakmica, kako bi ih čitateljima približili na još stručniji način. Potkrijepljeno konkretnim brojkama.

Oni koji imaju novca i profesionalne redakcije koriste sjajne stvari, jer vrijeme je sjajne tehnologije i znanosti. I ne samo redakcije, danas je to u vrhunskom sportu plrilično rašireno. Koliko je to daleko došlo pokušat ćemo prikazat ovim tekstom, ali napredak znanosti ide tolikom brzinom da će napisano možda već doslovno sutra biti staro.

Odakle krenuti? Možda od onoga uobičajenog na što je prosječni gledatelj naviknuo. Na kraju svake utakmice imate broj udaraca prema golu, kartona, prekršaja, postotak posjeda lopte. I to vam da neku dodatnu sliku o utakmici. Međutim, to je samo vrh vrha sante leda.

Tehnologija je uz znanost otišla toliko daleko da je i jedna konzervativna FIFA uhvatila vlak. Odnosno, nakon što je dopustila probno nošenje tehnoloških dodataka (EPTS) savezima koji to dopuste klubovima, sada je u tijeku izrada standarda koji će biti obvezan za sve.

I sada možete primijetiti prsluke na igračima ispod dresa koji sadrže uređaj za sakupljanje podataka. Ovisno o kvaliteti tvrtke uređaji prikupljaju praktički sve. Tlak, otkucaji srca, količina i brzina kretanja, promjene pravca kretanja, sve do toga da prikazuje anomalije prilikom kretnje, odnosno korištenje jedne strana tijela više kako bi se kompenzirala možebitna ozljeda. Sve ove karakteristike jako su bitne, posebno sa zdravstvenog stajališta. Toliko je tehnologija napredna da je prepolovljen broj izostanaka s terena zbog ozljeda. Nakon što se primijete ovakve stvari na ekranu, priča se s igračem zbog čega koristi više jednu stranu tijela. Tvrtka predvodnik tehnologije je STATSports, a lista korisnika to i potvrđuje. Messi na slici nosi uređaj Viper.

statsports.twitter

statsports.ie

Ne treba ni govoriti koliko su ovime profitirali treneri. Igrači se više ne mogu na treningu sakriti, prošlo je vrijeme kad nisu trčali, kad su glumili ozljede. Zna se već u poluvremenu tko trči, koliko, koliko sprintom, koliko lakšim tempom. Bili smo svjedoci i nekih izjava naših trenera koji uglavnom koriste usluge InStat tehnologije, kako im je tehnologija pomogla u poluvremenu. InStat na svojim stranicama navodi čak 1208 korisnika širom svijeta. Klubovi ovisno o svojim financijskim mogućnostima koriste različite sustave. Hajdukovi igrači nose prsluke, a kompletnu analizu utakmica dobiju na osnovu snimke.

Stručnije redakcije određenih portala također ulažu u ovakav vid informiranja javnosti pa imaju uvid u statistiku pojedinih igrač te čak i video prikaz svake određene akcije. Klikom na prekršaj određenog igrača dobije se i točno video isječak iz utakmice.

Mnogo je programerskih tvrtki koje bi se domogle ovog kolača pa su tehnologije sve naprednije i raznovrsnije. Čak i onda kada im primaran rad nije vezan uz sport.

Međutim, i u toj šumi neki se posebno istaknu pa dobiju bogate ugovore s vrhunskim TV kućama, klubovima pa čak i ligama. I to na način da se ujedine. Takav primjer je STATS LLC (osnovan 1981. godine) koji je kupio u svibnju 2015. godine Prozone Sports, kako bi proširio svoj već uhodani sistem praćenja igrača na terenu STATS SportVU, znanjem analiziranja. STATS LCC već godinama ima ugovor s NBA-om te sa svim vodećim TV kućama koje rade prijenose najbolje košarkaške lige. Sustav koristi kamere koje prate igrače s određene visine.

Samo tu se nije zaustavilo. U kolovozu 2016. potpisan je ugovor s tvrtkom Pixellot (osnovan 2013. godine), specijaliziranom za prijenose utakmica na revolucionaran način. Pixellot ima jedinstven i izuzetno jeftin sistem prijenosa utakmica bez produkcije, u visokoj 4K rezoluciji. Na jednom stupu, montiranom na tribini po sredini igrališta nalaze se 4 kamere koje programski prate loptu ili igrača. Sustav je toliko jeftin da je u Šangaju montiran na 150 igrališta za prijenose amaterskih utakmica.

pixellot.tv

pixellot.tv


Ovakvo udruživanje prepoznali su mnogi klubovi Premiershipa te su potpisali ugovore, dok će tijekom ove sezone biti dostupan i ostalim ligama. Nema potrebe za mehaničkim pregledavanjem snimke i analizom utakmica kad sve odradi napredna tehnologija. Kao na primjeru turske tvrtke Sentiosport.

sentiosports.com

sentiosports.com

Međutim, ni to nije sve. Kako je tehnologija praćenja ljudi vrlo zanimljiva i u drugim aspektima života, od onih sigurnosnih do trgovačkih, istom se bave i državni instituti pa je tako isto razvio švicarski EPFL. Rezultati se dobiju kombinacijama dva algoritma, s točnošću i u situacijama kad se pod nekim kutom kamere ne može najjasnije ni vidjeti praćena osoba.

Tu tehnologiju je na EPFL-om startup-u razvila tvrtka PlayfulVision, koju je kupila tvrtka Second Spectrum. Nadogradivši isto svojim programskim rješenjima upravo su potpisali ugovor s NBA-om. I tu dolazimo do znanosti o pokretnim točkama, prikazanoj i na konferenciji TED-a. CEO Second Spectruma, Rajiv Maheswaran, inače znanstvenik iz područja informatike, objašnjava da je dostignut nivo u kojem je kompjuter ispred trenera, jer je u stanju procesuirat ogroman broj informacija, čak i onih logičkih. Kompjuter razumije igru i predviđa što igrač u kojem postotku radi. Uz to igrače će bogate medijske korporacije uz pomoć prenesene stvarnosti, digitalno prebacivati u sam studio.

youtube.com TED talks

Ono što kompjuter ne može imati (bar za sada)je emocija.

BT Sport je u kolovozu pokrenuo program 4K UHD (ULTRA HD ili 4K program) koji emitira nevjerojatnu sliku. I opet, u suradnji s Ericssonom i njihovim programom Piero i analizom Opta-egledateljima daje nešto najbolje što TV može pružiti, na terenu i u studiju.

Budućnost je stvarno sjajna, igrači iz najboljih liga će nam praktički igrati u dnevnom boravku, a statistiku i kut gledanja prijenosa praktički ćemo birati sami. Nadamo se i komentatore koji prenose susrete jer je kvaliteta nekih kod nas, blago rečeno, tragična.


Renato Čupić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter