Shit happens, od Pejina preko Rijeke do Hajduka

Armin Hodžić

Nakon polovičnog uspjeha hrvatskih predstavnika u Europi tijekom prošlog tjedna, nastavljeno je prvenstvo. Rijeka i Lokomotiva riješile su se europskih obveza i sada se mogu koncentrirati samo na prvenstvo, Hajduka muči Splitov prošlogodišnji problem, a ni Dinamo nije imao ulazak u sezonu iz snova. Treće kolo nosilo nam je susret vodećih, Splita i Osijeka, Dinama protiv bivše Lokomotive, Hajduka protiv nesuđenog gazde, Rijeke protiv prošlogodišnje mušterije te susret Ante Čačića s klubom kojeg je prošle godine podigao iz pepela i malo mu sreće dao. Je li ih opet bez milosti u pepeo zakopao, doznajte u nastavku.

Dinamo mdash; Inter 5:1

3. kolo Prve HNL započelo je utakmicom Dinama i Intera. Mamići opet šetuckaju među običnim pukom, Maksimir je opet otužno “popunjen”, sudac opet igra svoju utakmicu, opet iste bolesti kao i prošle sezone, i one prije nje, i one prije nje… Dinamo je odmarao nekolicinu standardnih prvotimaca, a Inter je došao s dva remija iz dva dosadašnja kola i nadao se senzaciji. Ipak, počelo je (i završilo) očekivano. Plavi su odmah furiozno napali preko udarca Roga koji je Posavec obranio, no u 8. minuti nije mogao ništa kad je isti igrač podigao loptu za Hodžića koji je sa 11 metara iskosa poentirao velemajstorskim škaricama i razveselio malobrojno gledateljstvo i klupu domaćih. Posavec je bio zaposlen udarcima Hodžića i Gonccedil;ala, a s druge je strane pokušao Jefthon. Kod Intera je među raspoloženijima bio Čeliković zbog kojega se u dva navrata Eduardo dobro protegnuo na golu. U 37. minuti crni trenutak utakmice: Tihomir Pejin, 31, Donji Miholjac, Hrvatska, čisto uklizavanje Komorskoga na loptu okarakterizirao je kao prekršaj nad Hodžićem za najstrožu kaznu, a da greška eskalira u ludost, Komorskome je dao i crveni karton. Znate onu satiričnu pjesmicu “Donji Miholjac, mjesto gdje se okreće novac…” Pa, Pejine, ne znam što ste okrenuli prije ove utakmice, ali nije dobro. Usput budi rečeno, za 2:0 je iz penala zabio Fernandes. Inter je pokušao ne klonuti, trsio se Nestorovski, a u 51. minuti je nakon proigravanja Čelikovića i perverzno loše reakcije Benkovića i Gonccedil;ala smanjio na 2:1. Igrač više itekako se osjetio u drugom poluvremenu, uskoro je Dinamo uzeo sve konce u svoje ruke. Nakon kornera Roga, Fernandes je u 56. neometano zabio glavom, samo dvije minute kasnije s ruba šesnaesterca Posavca matira i Hodžić, a isti igrač nakon ubacivanja Muse glavom postavlja konačnih 5:1. Nakon ove utakmice samo su dvije svari jasne: Hodžić je čudo od igrača, a Tihomir Pejin je hodajuće sudačko podbacivanje.

(M. M.)

Split mdash; Osijek 2:1

Kao uvertiru u utakmicu na Parku mladeži obje su momčadi nosile vrijedan bod iz prošlotjednih utakmica s Hajdukom i Dinamom; Split, doduše, pomoću dozlaboga dosadnog bunkera, Osijek pomoću htijenja i Dinamu nenaklonjenih vratnica. U svakom slučaju, utakmica je obećavala. U prvom je poluvremenu Split dominirao i okrunio svoju furioznost dvama brzim golovima: prvo je u 19. minuti nakon prekršaja nad Bilbijom nekoliko metara od crte šesnaesterca Blagojević izvrsno pogodio iz slobodnog udarca, a na 2:0 je samo 5 minuta kasnije povisio Špehar, nakon loše očišćene lopte izOsijekova šesnaesterca i Bagarićeve asistencije. Jedina opasnija situacija na drugoj strani bio je prodor Šorše krajem poluvremena, no završni je udarac bio preslab. U nastavku se odnos snaga promijenio, Osijek se probudio i počeo napadati. Čuljak je iz slobodnjaka izvrsno pronašao Lesjaka, koji je upropastio akciju lošim primanjem lopte. Isto se nije dogodilo Šorši koji je u 65. primirio dodavanje Arsenića, prevario dvojicu Splitovih igrača i zabio za 2:1. Osim dominacije Osijeka, vidjeli smo još dva opasna udarca s obje strane, prvo Simonovskoga (kojemu je izvrsno obranio Mikulić), a zatim Aganspahića, malo preko gola. Ostalo je 2:1, dojam je bio dobar, Osijek ima širinu za napredak, a Split je s nova 3 boda zasjeo na vrh ljestvice.

(M. M.)

Zagreb mdash; Rijeka 3:3

Katastrofalan ulazak u sezonu Rijeka je imala priliku popraviti protiv Pjesnika iz Kranjčevićeve. Rijeka je, uz Osijek, bila nerješiva enigma za inženjera Medića i njegovu desnu ruku Željka Kopića tijekom prošle sezone. Rijeci je hitno trebala pobjeda, a ni Zagreb nije oduševio. Samo bod iz prve dvije utakmice stavio je pred njih imperativ dobrog rezultata. Rijeka je u utakmicu ušla čvršće i agresivnije pa su već u prvih par minuta opasno prijetili Balaj, Sharbini i naposljetku Tomasov. Dominacija gostiju se nastavila, a najbliže golu stigao je Leovac koji je u 20. minuti pogodio vratnicu. Bolja igra konačno je došla na naplatu samo tri minute kasnije. Nakon velike pogreške Mujića, Balaj je pogodio za vodstvo Rijeke 1:0. No, baš kao i u Škotskoj u četvrtak, ni ovog puta nije slavlje Riječana dugo trajalo. Samo dvije minute kasnije, najbolji igrač Zagreba, Gabrijel Boban, zabio je za 1:1. Vratar Rijeke Sluga nije dobro reagirao i dojma smo da za sada na golu ne služi ništa bolje nego Vargić, ali ruku na srce, ni obrana mu puno ne pomaže. Izjednačujući pogodak Bobana natjerao je Riječane da nastave s igrom koju su gajili prije vodećeg gola. Rastrčani Tomasov predvodio je napade Rijeke, a nakon njegova udarca u 32. minuti kojeg je obranio Livaković, lopta je došla do Balaja koji zabija svoj drugi pogodak za novo vodstvo Rijeke. I još jednom je vodstvo gostiju trajalo kratko. Još jednom je Boban “iz ničega” zabio za 2:2. Rijeka dominantna u prvom dijelu, Zagreb poprilično nepovezan, ali semafor i Boban bili su neumoljivi. Nastavak utakmice donio je ponovo bolju igru Rijeke koja je promašivala sve što se promašiti moglo. U 53. minuti igru je napustio Bradarić, a ušao je Radošević. Ne bih ovako nebitan podatak nikada notirao u Pregledu, ali danas postoji opravdan razlog. U nastavku ćete vidjeti zašto. No, da se vratimo na samu utakmicu. U jeku dominacije Rijeke, Zagreb je poveo 3:2. Krovinović je ispremiješao riječku obranu, koja nikako da proigra, i zabio za vodstvo Zagreba. Kao ni prva dva vodstva u utakmici, ni ovo nije dugo trajalo. Ni pet minuta kasnije, Tomasov je sjajno proigrao Bezjaka koji je zakucao loptu pored nemoćnog Livakovića za, pokazat će se, konačnih 3:3. Minutu nakon izjednačujućeg pogotka, Radošević je dobio crveni. I to zbog drugog žutog kartona, a oba je zaradio zbog grubih prekršaja. Mijenja Josip klubove, ali ne i navike. Ovim potezom ušao je u konkurenciju za nagradu “Mladen Matković”, a najveću konkurenciju imat će u jednom akteru iduće utakmice.

(T. P.)

Istra 1961 mdash; Hajduk 4:1

Prolazak u treće pretkolo kvalifikacija Europa lige, donio je Hajduku veliko olakšanje. Toliko olakšanje da se trener Burić pred susret sa Stromsgodsetom odlučio za prokušani recept odmaranja igrača pred važnu europsku utakmicu. Prošle godine isto je napravio Tudor protiv Osijeka, izgubio bez ispaljenogmetka, a slično se u nedjelju dogodilo i Buriću. Pred četiri tisuće gledatelja, Hajduk je u utakmicu krenuo bolje. Igrači koji su zamijenili standardne prvotimce koji nisu ni doputovali u Pulu, bili su motivirani da dokažu treneru da i za njih ima mjesta tu. No, kako to obično biva, sasvim mala rupa je dovoljna da se lopta ugura u gol, a Hajduk je u nedjelju na golu imao veliku rupu. Domaće je u vodstvo u 9. minuti nakon loše reakcije Kalinića doveo Marcel Heister. Nakon primljenog gola, Hajduk je ponovo bio bolja momčad, ali su napadi uglavnom završavali u bloku Istrinih igrača. Nije ovog puta Pamić odigrao bunker kako samo on to zna, mogli smo ovdje čak svjedočiti i pokušajima nadigravanja. Uglavnom su to bili jalovi pokušaji, ali sve pohvale za napredak u igri. Imao je, doduše, protivnika koji mu je to dopuštao, ali i nogom u guzicu je korak naprijed. Istra je bila zadovoljna sa 1:0 i nije izgledalo da će napasti svom snagom i do kraja poluvremena probati ponovo poentirati. Da Istra zabije potrudio se ponovno Kalinić. Još jedna katastrofalna reakcija izazvala je kod navijača Hajduka ovakve reakcije, a Repić je bio taj koji je pogodio za 2:0. Maglica je prije odlaska na odmor imao sjajnu priliku smanjiti vodstvo Istre, ali kao i obično lopta ga je iznenadila i ostalo je 2:0. Kako je Hajduk završio prvo, tako je počeo drugo poluvrijeme. Loše. Tudor je napravio prekršaj u kaznenom prostoru, a kapetan Tomić zabio je za 3:0. Nakon samo pedeset minuta igre, Hajduk je bio poražen. Kakvu takvu nadu Hajduku je vratio Tomislav Kiš. Nakon loše intervencije Iveše, našao se na pravom mjestu i zabio za 3:1. Nada je trajala minutu, a konačnih 4:1 postavio je Heister svojim drugim pogotkom. Hajduk je izgubio od kluba svog nesuđenog vlasnika i možemo očekivati osvrte novinara koji će zazivati jednog vlasnika. Navijačima Hajduka želim puno živaca prilikom čitanja tih tekstova idućih tjedan dana.

(T. P.)

Slaven Belupo mdash; Lokomotiva 2:2

Posljednji susret trećeg kola igrali su u ponedjeljak u Koprivnici Slaven Belupo i Lokomotiva. Samo četiri dana ranije, Lokomotiva je razbijena u Solunu i izabranici Ante Čačića tražili su iskupljenje protiv njegova dojučerašnjeg kluba. Slaven je u ovom susretu tražio bijeg s dna, a Lokomotiva priključak samom vrhu. Lokomotiva je u susret krenula sjajno. U kolu golova nakon odbijanaca, Marić je već u 3. minuti zabio za 1:0. U izjednačenoj igri u ostatku prvog poluvremena, golova nije bilo. Pokušavali su i jedni i drugi nešto, najuporniji je bio Doležal, ali promjene rezultata nije bilo. I kao što je Lokomotiva nakon samo tri minute igre zabila, tako je i Slaven krenuo u drugo poluvrijeme. Nakon samo tri minute igre, Križman je izjednačio na 1:1. I drugo kolo zaredom, Čačić pogađa s uvođenjem mladog Fiolića. Baš kao i protiv Istre, i u ovom je susretu nedugo nakon ulaska zabio gol, pa je Lokomotiva od 55. minute ponovo imala vodstvo. No, da ne bi Lokomotiva prestigla mlađeg brata na ljestvici pobrinuo se u 88. minuti Savić, koji je momčadi Željka Kopića donio važan bod i bijeg s posljednjeg mjesta.

Split 1., Ivan Pavao 2., Hajduk 9., Pio 10. Ovako otprilike možemo opisati situaciju u Splitu. Nevjerojatan pogled na ljestvicu nakon prva tri kola. Vodeći klub je Split, Rijeka ima tri, a Hajduk dva boda. Dinamo je tek u trećem kolu došao do prve pobjede. Treće kolo bilo je vrlo efikasno i ostaje nada da će se u istom ritmu nastaviti i dalje. Dinamu i Hajduku puno sreće u europskim iskušenjima, a mi se veselimo nastavku nikad zanimljivijeg prvenstva.

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Lovre Kalinić (Hajduk)