Search
Close this search box.

Rijeci težak protivnik u drugom pretkolu kvalifikacija za Europsku ligu

Europska sezona za Riječane mogla bi početi nešto teže od prethodne dvije. Za tek mali podsjetnik, liliputanci iz velškog Prestatyn Towna nisu predstavljali nikakav problem, a lani se, pokazalo se bez većeg pokrića strepilo od mađarske lake konjice okupljene u Ferencvarosu. Ako je škotski viceprvak referenca vrijedna divljenja, onda bi ovaj, treći uzastopni Rijekin pohod na europske stepenice mogao biti vrlo strm i trnovit. Jer, ples kuglica u Nyonu je najvjerojatnije izabranicima Matjaža Keka na put stavio Aberdeen.

Klub je to koji je nekad značio puno u europskom nogometu. U sezoni 1982/1983. Škoti su se okitili naslovom pobjednika Kupa pobjednika kupova, preteče današnje moderne Europske lige. Iz tog perioda pamte i jedan europski Superkup, i to protiv tadašnjeg prvaka Europe HSVmdash;a kojeg je predvodio Felix Magath. Aberdeen je tada vodio veliki Sir Alex Ferguson, momčad je bila sastavljena isključivo od Škota od kojih su danas poznatija imena ona Gordona Strachana, današnjeg škotskog izbornika te Alexa McLeisha, trenerske legende u Glasgow Rangersima.

Aberdeen je sezonu završio s velikih 17 bodova zaostatka za prvakom Celticom što se bez većih razmišljanja može staviti u okvire u kojima najbliža pratnja zaostaje za Dinamom u našoj nogometnoj ligi. Momčad je to koja nema velikih zvijezda, ukupne vrijednosti nešto ispod 10 milijuna eura. Za usporedbu, trenutno najskuplji igrač na tržištu i jedini vrjedniji od milijun eura je 27mdash;godišnji lijevi vezni Andy Driver, čija se vrijednost procjenjuje na oko 1.1 milijun eura.

Svoje domaće utakmice klub igra na stadionu Pittodrie, kapaciteta za 21 tisuću gledatelja. Dosad su osvojili četiri nacionalne titule uz sedam kupova, a protivnik u prvom pretkolu im je makedonska Skhendija kojoj, uz sve dužno poštovanje protiv Škota dajemo minimalne izglede, aludirajući pri tome i na njihov dosadašnji europski (ne)uspjeh.

Skhendija je pak druga nogometna krajnost. Klub iz Tetova osnovan je 1979. na inicijativu lokalnih stanovnika albanske nacionalnosti. Cilj je bio jasan, napraviti svojevrsnu albansku enklavu u Jugoslaviji i tako ujediniti sve Albance s područja Jugoslavije pod okrilje navijačkih boja jednog kluba. Jugoslavenske vlasti su odbacivale klub, mislilo se tada da će njegovo osnivanje pobuditi nacionalističke namjere u Albanaca. Nakon što se klub iz tadašnje međurepubličke probio do druge lige vlasti ga ukidaju.

Tek nakon što je Makedonija u punoj formalnosti stekla neovisnost od Jugoslavije Skhendija se počela ponovno natjecati. Sezona 2010/2011. ostat će zlatnim slovima upisana u povijest kluba, tada je osvojen prvi i zasad jedini naslov makedonskog prvaka. Kako to već biva po ustaljenom režimu, nestabilan i financijski ovisan klub stigli su problemi upravo te prirode. U srpnju 2013. godine klub su preuzeli novi vlasnici nakon žestoke navijačke kampanje u koju su se uključila i poznata nogometna lica poput Lorika Cane i Xherdana Shaqirija. Momčad se ekipirala, igrala Europu tri puta, sva tri izleta prošla su neuspješno. Nakon šampionske sezone u Q2 LP srušio ih je beogradski Partizan (0:5), a dva puta ispali su na prvim stepenicama Europske lige. Klubovi koji su na Skhendiji brusili europske koeficijente su liliputanci mdash; sjevernoirski Portadown i moldavski Zimbru. Kolike su im onda šanse protiv Aberdeena?

Posebna priča u i oko Skhendije su njeni navijači koji su u onim vremenima zapravo predstavljali najvažniju kariku u lancu osnivanja kluba. Zovu se Ballistet (hrv. Balisti) a ime su dobili prema albanskoj nacionalističkoj organizaciji osnovanoj za vrijeme Drugog svjetskog rata. Balisti su htjeli utvrditi granice “velike Albanije”. Nije trebalo dugo da ih bivši režim zabrani i ukine, a od ponovnog ustroja kluba 1992. godine poznati su po stvaranju paklene atmosfere na Gradskom stadionu u Tetovu ali i po političkim porukama usmjerenim prema gotovo svim makedonskim klubovima. Najveći rivali su im skopski Vardar i gradski suparnik Teteks.

Ne manje važno, u Skhendiji svoje nogometne korake radi Bojan Vručina, već zaboravljeni biser iz svlačionice Slaven Belupa. Vručina predvodi momčad na listama strijelaca, lani je u 26 nastupa zabio 15 pogodaka što ga je učinilo prvim klupskim strijelcem. U dva kratka intervala klub su trenirali hrvatski stratezi, Roy Ferenčina i bivši Hajdukov i Dinamov as Ardian Kozniku.

Za podvući je još jednom. Osim ako škotski velikan ne upadne u zamku navijačke atmosfere i grotla stadiona u Tetovu, za očekivati je njihov prolazak i dolazak na Kantridu, 16. srpnja za kada je zakazana prva utakmica Q2 Europske lige. Uzvrati će biti u Aberdeenu ili u Tetovu, tjedan dana kasnije.

Patrik Mršnik


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter