Search
Close this search box.

Real po 11. put na vrhu Lige novca

Često imamo priliku vidjeti kako prihodi europskih nogometnih klubova lete u nebo zahvaljujući fantastičnoj popularnosti tog sporta. Pojava digitalne televizije pokretač je razvoja, uz sjajne marketinške stručnjake koji su od klubova i nogometaša stvorile moderne heroje. Nema više kutka zemaljske kugle gdje se ne zna za Messija ili Ronalda, za Real, Barcelonu ili Manchester United. Gledajući TV, djeca i roditelji, neovisno o spolu, imaju svoje maštarije. Osim dresova i kopački rade se parfemi, linije obuće, kućne potrepštine, sve u službi njegovog visočanstva, novca. I kad se čini da je možda taj prihod stigao do plafona, uvijek nas iznova, svake godine, iznenadi. Ove godine imamo čak 3 kluba s prihodima iznad 500.000.000 eura. Uprave klubova i marketinški stručnjaci na sve moguće načine šire tržište i poboljšavaju ugovore te generiraju takav rast. U godišnjem izvješću Deloittle Money League sve se jednostavno vidi.

Gdje je Hrvatska?

Prije samog objašnjenja rezultata uvijek je zanimljivo i treba povući paralelu s hrvatskim nogometom. Što nas to koči? Pitaju se godinama mnogi stručnjaci. I uvijek je odgovor: ekonomska situacija, loša infrastruktura, malo tržište i slične stvari. I stvarno je tako, djelomično. Najveći naš problem je nogometni savez koji je stvorio jedno natjecanje koje nikoga ne zanima. Gomila afera ne privlači nikoga da gleda HNL, nedostatak gledatelja i afere ne privlače televiziju, nedostatak televizije ne privlači sponzore i rezultati su katastrofalni. Savez u službi jednog čovjeka i jednog kluba je jednostavno uništio nogomet. Povratak poštenja i regularnog natjecanja korak po korak vratio bi sve na svoje mjesto. Ovako smo dotakli dno da se čak ni sveti kockasti dres rijetko kome da gledati.

Prvak Real Madrid

Prvak Lige novca po 11. put zaredom je Real Madrid s prihodom od 577 milijuna eura, slijedi Barcelona s 561 milijunom eura te ManU s 520 milijuna eura. Samo osim ovako suhih brojeva tablica u kojoj smo saželi sve rezultate novca, govori puno više, govori o načinu na koji se stiglo do toga. I to bez transfera nogometaša koji se uvijek računaju odvojeno s obzirom na knjigovodstvenu kompleksnost istih. Ukupan prihod dobije se iz zbroja prihoda na stadionu, prijenosa utakmica i komercijalnih. Zanimljiv je i udio pojedinih u kompletnoj zaradi, a opet ovisno o pojedinoj državi.

Stadionski prihodi

Tako njemački klubovi iako imaju veliki broj gledatelja nemaju prosječno visoku cijenu ulaznica pa im je prihod manji u odnosu na engleske klubove gdje se posebno ističe Arsenal s velikim brojem VIP loža i najskupljim ulaznicama, kao i Real. Arsenalu tako čak 30% ukupnih prihoda čine ti stadionski, upravo zahvaljujući modernom novom zdanju. Naravno da su drugi to prepoznali pa se ide na izgradnju novih stadiona ili proširenje postojećih. Juventus bilježi sjajne financijske rezultate na svom novom stadionu iako je malog kapaciteta, ali je primjeren za razliku od ogromnog Olimpijskog gdje je imao ogroman trošak i nenogometnu atmosferu. West Ham ima 100% popunjenost i ide od iduće sezone na novi Olimpijski (54.000) i uz super povoljan ugovor. Rast prihoda stadiona i novi TV ugovor dovest će do ogromnog budžeta biliću za iduću sezonu. Roma za 2 godine ide na novi stadion (52.000). Tottenham isto (61.000) s time da sada ima 99% popunjenost i čak 48.000 pretplatnika na čekanju, a imaju ugovor i s NFL-om za dvije utakmice pa će podloga novog stadiona imati 2 nivoa, jednu za nogomet, drugu za koncerte i ostalo. Chelsea ide na 60.000. Liverpool podiže kapacitet, jednako kao ManC., Barcelona (105.000), Bayern.

Prijenosi utakmica

U prihodima prijenosa najbolje rezultate imaju Real, Barcelona i Juventus. U ove prihode ulaze i isplate UEFA-e pa je razumljiva pozicija finalista Lige prvaka, Barcelone i Juventusa s time da je Juventus zaradio čak 28 milijuna eura više zahvaljujući tome što je budžet talijanskih klubova dijeljen na manje klubova. Od iduće sezone stupa na snagu novi TV ugovor u Engleskoj i vrlo vjerojatno će ManU, ukoliko se plasira u Ligu prvaka skinuti s trona Real Madrid. I ne samo to, svi ostali engleski prvoligaši kucaju na vrata ove liste upravo zahvaljujući tom ugovoru gdje i najslabiji klub za 3 sezone treba dobiti 100 milijuna eura. Everton je po prihodima na 18. mjestu ove lige, a čak 69% (114.000.000) prihoda mu otpada na ovu rubriku. S druge strane, francuski i portugalski klubovi imaju prilično loše ugovore s domaćim TV kućama pa su im ti prihodi iznimno mali.

Komercijalni prihodi

Na kraju dolazimo do komercijalnih prihoda koji su fantastični za klubove u vrhu. Najviše prihode tu ima PSG, čak 297 milijuna eura što čini 62% ukupnih prihoda (Nike, Emirates, AMEX, Qatar tourism …), slijedi Bayern s 278 milijuna eura zahvaljujući jakoj podršci sjajnog njemačkog gospodarstva, tvrtke su prepoznale taj globalni brand koji sad ima snažnu ekspanziju u Kinu i SAD, zahvaljujući turnejama i bogatim ugovorima s TV kućama u tim dijelovima Svijeta. Real (Emirates, Abu Dabi Petroleum, Adidas …), Barcelona (Audi, Beko, Telefonica, Qatar airways …), ManU (novi ugovor Adidas na 750m funti za 10 godina, 24 sata MUTV u Kini), ManC (China media group kupila 13% dionica, nova 22 ugovora (SAP, Nissan …).

Širenjem tržišta na cijeli Svijet samo nebo je granica. Doslovno. I svaki put kad vam netko kaže kako je neki igrač precijenjen u nogometu ispričajte mu poneki detalj iz ovog teksta. Uz podatak da Real i ManU prodaju 1.600.000 originalnih dresova godišnje.

Tablica Lige novca:

NULL

Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter