Search
Close this search box.

PSV – povijesni razvoj vlasničke strukture: od tvorničke momčadi do dioničkog društva

Već dugi niz godina tri nizozemska kluba dominiraju u Eredivisie, najelitnijoj nizozemskoj nogometnoj ligi. To su Ajax, Feyenoord i PSV Eindhoven. Osim dominacije nizozemskom ligom, ovi klubovi su donedavno bili dosta prisutni u najelitnijim europskim nogometnim natjecanjima poput Lige prvaka i Kupa UEFA (danas Europa liga). Nije čudno da su najveći nizozemski rivali Ajax i Feyenoord, klubovi iz dva najveća nizozemska grada Amsterdama i Rotterdama. Osim međuregionalnih nadmetanja, to rivalstvo ima i sociopolitičku dimenziju jer se Ajax (Amsterdam) identificira sa srednjom i višom srednjom klasom (čiji su navijači mahom židovskog podrijetla), dok se Feyenoord (Rotterdam) identificira s lokalnom radničkom klasom iz poznatoga lučkog grada.

Socijaldemokratski model nizozemskog gospodarstva, s izraženim socijalnim doprinosima (javno školstvo, zdravstvo itd.) iz javnog sektora, jako podsjeća na njemačko gospodarstvo. Unatoč tome, liberaliziran financijski sektor više podsjeća na angloamerički nego na njemački financijski sektor koji je oduvijek težio većoj regulaciji. Uzimajući to u obzir, nije ni čudno što su vlasnička struktura i modeli korporativnog upravljanja “na pola puta” između njemačkih i engleskih modela.

U nizozemskoj postoje razni pravni oblici ustroja organizacija (poduzeća); udruge, savezi, zadruge (kooperative) su u Nizozemskoj češća pojava nego u većini drugih EU članica.

Zanimljiv podatak je i činjenica da sva društva koja zapošljavaju više od 100 zaposlenika su zakonom obvezana formirati “radničko vijeće”. Razina utjecaja koje radničko vijeće uživa varira od organizacija do organizacije, no u većini slučajeva radničko vijeće ima pravo uvida u ključne aktivnosti poduzeća te ima pravo glasa pri odlukama koje su krucijalne za organizaciju, npr. promjena vlasnika ili relokacija.

Krovna organizacija nizozemskog nogometa je Kraljevska nizozemska nogometna asocijacija (KNVB). Tradicijski, KNVB je imao pravilo prema kojem su klubovi morali biti ustrojeni kao vereniging (udruge) ili stichting (fondacije). U siječnju 2002. godine savez je uveo promjene u statut, koje dioničkim društvima i društvima s ograničenom odgovornošću dopuštaju sudjelovanje u natjecanjima KNVB-a. Kako bi se najbolje prikazao kompleksan razvoj vlasničke strukture i upravljanja nogometnih klubova u Nizozemskoj, koristi se primjer PSV-a.

PSV ili “Philips Sport Vereniging” je nogometni klub iz Eindhovena koji je počeo kao tvornička momčad danas globalno poznatog poduzeća Philips. Od samog osnutka do danas postojao je blizak, ali i evolvirajući odnos između Philipsa i PSV-a. Unatoč direktnoj povezanosti s tvornicom Philips, zbog ranije navedenog pravila nogometnog saveza PSV je pravno trebao biti ustrojen kao udruga u kojoj članovi imaju pravo birati vodstvo.

Profesionalizacijom nogometa PSV je restrukturiran u dva tijela, takozvanu fondaciju i prijašnju udrugu. Tako je sredinom osamdesetih godina vodstvo kluba tražilo od saveza da mu dopusti direktniju poslovnu poveznicu između PSV-a i Philipsa. Ovakvo restrukturiranje dovelo je do promjena prema kojima je fondacija dobila ključnu ulogu u preuzimanju sveukupne imovine kluba, uključujući ugovore igrača i novac koji donira Philips. Ovo je značilo da je fondacija imala korporativnu ulogu u PSV-u, dok je udruga imala sportsku i operativnu ulogu u klubu. Kako bi izbjegli regulacije KNVB-a, klub je funkcionirao na slijedeći način: fondacija, koja je vlasnik cjelokupne imovine, posuđivala je igrače udruzi, koja je plaćala formalni iznos za posudbu igrača, dok se fondacija brinula za sve komercijalne aspekte kluba.


Gornja ilustracija pokazuje način na koji je PSV uspio povećati svoje poslovne prihode, zaobišavši formalna pravila KNVB-a. Važnost Philipsa u PSV-u, osim kroz direktna sponzorstva, vidljiva je i kroz odbor fondacije, koji se u to doba sastojao od dva člana od kojih je jedan bio predsjednik udruge PSV, a drugi predsjednik Philipsa. Jednostavno rečeno, Philips je funkcionirao poput roditelja PSV-a, koji bi spašavao PSV ako bi ostvario financijske gubitke na kraju godine.

Nakon promjene u regulacijama nogometnog saveza 2002. godine, odnos Philipsa i PSV-a se promijenio iz roditeljskog u striktno poslovni. Kada je savez dopustio ustrojavanje klubova u dionička društva, prijašnja PSV fondacija je ukinuta i osnovan je PSV nv (dioničko društvo). Kao dio tog restrukturiranja, prijašnja PSV fondacija dobila je preferencijalne dionice dok je udruga PSV dobila zlatnu dionicu (bijzonder aandeel). Zbog zlatne dionice udruga odobrava promjenu imena, loga, lokacije, boja, te misije i vizije kluba. Isto tako ne smije se promijeniti struktura i rad omladinske škole, kao ni prijaviti za licence bez njihova odobrenja. Preferencijalnim dionicama odlučuje se o broju direktora i povjerenika, ali i o njihovom postavljanju i razrješenju. Isto tako odlučuju o spajanjima ili razdvajanjima kompanije, kao i promjenama njezina statusa.

Dodajmo da je ovo posljednja sezona u kojoj se logo Philipsa nalazi na prednjoj strani dresa PSV-a obzirom da ta tvrtka više neće biti generalni sponzor kluba, a tu ulogu je imala više od 30 godina. Philips i dalje ostaje uz klub, ali kao sekundarni sponzor. Kraj sponzorstva je obilježen i prikladno dizajniranim dresom u kojem su igrači PSV-a u dramatičnoj završnici osvojili naslov prvaka Nizozemske.

Mislav Radić

Pročitajte još:

>> VIDEO: Dramatičan rasplet Eredivisie – predzadnji De Graafschap odlučio prvenstvo
>> Trenutak za povijest!


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter