Search
Close this search box.

Priča o nogometnim dresovima i novcu

Proizvođač sportske opreme Adidas potpisao je nedavno ugovor s Manchester Unitedom, jednim od najvećih klubova današnjice, po kojem će, počevši od sljedeće sezone, za njih proizvoditi dresove i opremu sljedećih 10 godina. Ugovor je vrijedan vrtoglavih 1.047 milijardi eura ili nešto više od100 milijuna eura po svakoj sezoni što je novi svjetski rekord . Dosad je primat držao aktualni prvak Europe Real Madrid, čiji je ugovor s istom kompanijom od 44 milijuna eura po sezoni sada premašen više nego dvostruko. Kada se pogleda ukupna vrijednost ugovora kluba s Old Trafforda i njemačke kompanije možemo vidjeti da je samo 50mdash;ak milijuna eura manja od iznosa kojim su Glazeri kupili klub 2005. godine (1.1 milijarda eura). Izvršni direktor u Adidasu Herbert Hainer istovremeno je rekao da očekuje u tom razdoblju da prodaja dosegne iznos od preko 2 milijarde eura! Nike je imao pravo, po prethodnom ugovoru, izjednačiti svaku ponudu no odlučili su se kako to ne bi bilo dobro po dioničare Nikemdash;a, s obzirom na rastuće troškove. Adidas očekuje preuzeti ulogu globalnog lidera u svijetu proizvođača nogometne opreme od američkog konkurenta, pa je osim Crvenih Vragova od sljedeće sezone osigurao i prelazak torinskih zebri na dresove s poznate tri crte. Ako se još malo vratimo na United možemo vidjeti da je General Motors platio 74 milijuna eura po godini da se Chevroletov logo nalazi na crvenom dresu, što dovodi do ukupnog iznosa od nestvarnih 174 milijuna eura godišnje od samo dva sponzora. Dodajmo k tome da je United potpisao i ugovor o sponzoriranju dresova za trening s kompanijom Aon što je presedan u svijetu nogometa!

Iznosi su ovo o kojima mnogi klubovi mogu samo maštati no pokazuju trend rasta tržišta, jer prije samo 10 godina Nike je platio tada rekordnih oko 32 milijuna eura po godini da bi proizvodio opremu Uniteda. Osim Uniteda i Real Madrida ,koje smo spomenuli da predvode ljestvicu klubova s najvišim ugovorima s proizvođačima sportske opreme u TOP5 se nalaze još Arsenal čiji je ugovor s Pumom vrijedan 41 milijuna eura godišnje, Barcelona mdash; Nike(40 milijuna eura) i Liverpool, kojemu New Balance, kao novi igrač u svijetu nogometa, godišnje plaća 37 milijuna eura.

Što se tiče sponzora na prednjoj strani dresa ljestvicu i tu predvodi Manchester United sa spomenutim ugovorom s General Motorsom, a onda slijedi Barcelona, koja je nakon godina čistog dresa odustala od tradicije i potpisala sponzorski ugovor. Na trećem mjestu je Bayern, a ljestvicu zatvaraju ugovori Real Madrida i Liverpoola. Prema podacima iz 2014. godine najviše prodanih dresova na svijetu imaju Manchester United i Real Madrid mdash; otprilike 1.4 milijuna,a slijedi Barcelona sa 1.15 milijuna prodanih primjeraka. Ne bi trebalo začuditi ako uskoro i madridski klub dobije povoljniji ugovor s obzirom na svoju poziciju.

S obzirom sve izrečeno ne bi trebala čuditi važnost koja se pridaje segmentu sportske opreme. Veliki klubovi organiziraju grandiozna predstavljanja novog dresa svake sezone, a osim onog glavnog tendencija je svake sezone predstaviti i potpuno novi rezervni te treći dres, koji će dodatno potaknuti prodaju i zaradu. Često izvedbe istih odudaraju od tradicije i boja kluba, ipak je profit presudan. Osim predstavljanja dresova sve je više specijaliziranih stranica, koje predstavljaju novitete u svijetu nogometne opreme, a spekulacije o izgledu dresova za sljedeću sezonu traju praktično cijelu godinu.

Već neko vrijeme možemo čitati da Barcelona primjerice odustaje od još jedne tradicije i prelazi na dresove s vodoravnim prugama po prvi puta u svojoj povijesti, a izgled novog dresa Manchester Uniteda jedna je od najvećih tajni mdash; do sada se nije uspjelo saznati mnogo osim da će biti inspirirani dresovima istog kluba iz 80mdash;tih godina.

Moderna era u svijetu nogometnih dresova započela je tek negdje ranih 1970mdash;tih, kada su klubovi počeli sve više pažnje poklanjati dizajnu vlastitog dresa te su se počeli potpisivati prvi sponzorski ugovori. Eintracht iz Frankfurta prvi je na dres stavio logo neke kompanije sada već daleke 1973. godine, a njihov su primjer slijedili manjemdash;više svi. Najduže su odolijevali Athletic Bilbao i Barcelona, no konačno su i te tradicije pale pod naletom kapitala. Jedno je sigurno udio prihoda od prodaje dresova, sportske opreme i ugovora s kompanijama čine sve veći segment u ukupnim prihodima kluba, a tradicionalnim navijačima ostaje sjećanje ili snimke starih utakmica iz 60mdash;tih i 70mdash;tih godina kada su dresovi još uvijek bili čisti i jednostavni, kao odraz jednog drugog vremena i jednog drugog nogometa.


Edo Zdravković


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter