Search
Close this search box.

Prezentacija igrača Hajduka pod vodstvom trenera Marijana Pušnika

Ovaj vikend na programu su utakmice 19. kola MAXtv Prve lige. Iako će se do stanke odigrati i to 19. te još jedno 20. Kolo, prva polovica prvenstva je za nama. Budući da se Hajduk, porazom od Splita, oprostio od Hrvatskog nogometnog kupa, a još ranije, krajem ljeta i od euro natjecanja, možda je vrijeme “za podvući crtu” i vidjeti što se napravilo. Tim više što su bijeli nakon ispadanja iz kupa otkazali suradnju treneru Pušniku, autoru dosad učinjenog. Pisalo se o dosta o tome kako je “igrao” Pušnikov Hajduk, a manje se analizirao učinak samih igrača. Kako su dakle igrali “bijeli” pod Pušnikom? “Da li su svi stagnirali i da li je svima osim Marka Futacsa pala cijena”? – kako je to nedavno rekao jedan tv komentator.

Krenimo redom, Hajduk je bez jučerašnjeg sraza u Vinkovcima odigrao 18 prvoligaških kola, 3 utakmice Hrvatskog nogometnog kupa, te 6 utakmica kvalifikacija za Europsku ligu. Ukupno 27 utakmica. Splićane je u svim susretima osim u Koprivnici vodio trener Marijan Pušnik.

U tih 27 utakmica korišteno je 29 igrača. Od tih 29 na Poljudu više nisu Sušić, H. Milić i Bilyi koji su otišli za vrijeme ljetnog prelaznog roka, svi ostali su još uvijek na platnom spisku Hajduka.

Marjana Pušnika ćemo između ostalog pamtiti po tome što je puno rotirao i što zaista nije imao 11 najboljih. Naime, čak 19 igrača je odigralo minimalno 9 utakmica, dakle trećinu mogućih. Tih 19, je također imalo i minimalno trećinu ukupno moguće minutaže.

Pušnikov Hajduk, je uglavnom igrao u sustavu 4-3-3, gdje je najčešće prednja trojka igrala usko prema naprijed, ali i bez prevelikih defanzivnih obveza. Takav način igre, nije bio baš “gledljiv” ali je pogodovao napadačima. Pogodovao je toj prednjoj trojci. Evo što kaže statistika:

Franck Ohandza: 18 utakmica, 826 minuta (8. po broju odigranih utakmica, ali tek 18. po minutaži. Učinak: 8 golova i 5 asistencija. Bio je daleko najbolji od bijelih u srpnju, na otvaranju sezone, kada je u 4 odigrane utakmice zabio 4 gola (dvaput Iasi, jednom Oleksandriji, te Splitu u prvenstvu u finišu utakmice). Poslije nije bilo više tako učestalo, ali je ipak skupio još 4 gola i isporučio 5 asistencija. Dovoljno za najbolji učinak u momčadi.

Marko Futac: 14 utakmica, 853 minute (dijeli 14. mjesto sa još nekoliko igrača po broju utakmica, 17. je po minutaži). Učinak: 8 golova i 3 asistencije. Marko nije dao doprinos u kvalifikacijama za EL, zabijao je samo u domaćim natjecanjima, prvenstvu i kupu. Bio je strijelac protiv niželigaša u kupu, izvodio je jedanaesterce, ali je imao učinak i protiv ozbiljnih ekipa (gol Osijeku na Poljudu za pobjedu, gol Rijeci na Rujevici.

Ante Erceg: 17 utakmica, 1105 minuta (dijeli 9. mjesto po broju utakmica, 12. je po minutaži) Učinak: 7 golova i 5 asistencija. Vrlo dobar učinak, a još bolji dojam. Jako opasan u zadnjoj trećini terena, zna ući u šansu, zna zabiti “iz ničega”, zna i fino dodati. U kolovozu je bio najučnkovitiji u ekipi, ali je mao učinak tijekom cijele polusezone. U zrelim igračkim godinama, uz Lovru Kalinića, možda i najkonstantniji igrač u ekipi.

Ahmed Said Said: 23 utakmice, 1404 minute (2. po broju utakmica, 9. po minutaži) Učinak: 6 golova, 5 asistencija. Pamtit će se euro golovi u gostima, Iasiu i Maccabiju.

Fran Tudor: 21 utakmica, 1179 minuta (dijeli 3. mjesto po broju utakmica, 11. je po minutaži). Borben, dobro napada prostor. Dva lijepa gola je zabio, škarice Iasiu, peta protiv Istre). Koristan igrač rotacije, usprkos nekim evidentnim tehničkim manjkavostima.

Ako su napadači profitirali u Pušnika, vezni igrači sasvim sigurno nisu. Pogledajmo njihov učinak:

Nikola Vlašić: 20 utakmica, 1645 minuta (6. po broju utakmica, 3. Po minutaži). Učinak: 0 golova, 6 asistencija. Iako je Nikola, vrlo često bio dio napadačke trojke, stavio sam ga u vezne igrače, radi načina na koji igra. Vlašić, ne traži loptu u prostor i gotovo nikad ne prati akciju do kraja. On traži “loptu u noge” i onda uglavnom kreće u dribling. Tehnički je možda i najbolji igrač Hajduka, njegov dribling najčešće prolazi, na dobroj razini su i primanje i predaja lopte, ali Niksi mora pod hitno početi raditi na igri bez lopte. Kako defanzivno, tako i ofanzivno. Iako je najbolji asistent u momčadi, teško možemo reći da je zadovoljio u pousezoni. Može i mora puno više.

Zvonimir Kožulj: 25 utakmica, 1838 minuta (1. Po broju utakmica, 2. Po minutaži) Učinak: 3 gola i 3 asistencije. Igrao jako puno, čak ni učinak za centralnog veznog nije loš. Kožulj, fino čuva loptu i ima odličan udarac. Ali samo to radi. Ako primi loptu na svojoj polovici, najčešće ide duga lopta prema naprijed, ako je dobio loptu u zadnjih 30-ak metara, isključivo kroz dribling traži poziciju za udarac. U osnovnoj zadaći, a to je razigravanje ekipe, Zvone je zakazao.

Hamza Barry : 14 utakmica, 1065 minuta (dijeli 14. mjesto po broju utakmica i 14. je po minutaži). Učinak: 3 gola, 2 asistencije. Došao nakon kvalifikacija za EL, kao zamjena za prodanog Sušića i od onda igra prktički stalno. Dojam je sličan kao i kod Kožulja. Dobra kontrola lopte, ima energiju, ali nije razigravao momčad.

Toma Bašić: 21 utakmica, 1017 minuta (dijeli 3. Mjesto po broju utakmica, 15 je po minutaži) Učinak: 3 gola, 2 asistencije. Toma je igrao na nivou Kožulja i Barrya i s obzirom da je riječ o igraču koji je još prošle sezone izgledao kao nedorastao 1 HNL, te da je riječ o igraču koji ima stipendijski ugovor, onda je dojam kod njega bolji. Naprosto je pružio više od očekivanog.

Savvas Gentsoglu: 14 utakmica, 1097 minuta (dijeli 14. Mjesto po broju utakmica, 13. Je po minutaži). Učinak: 0 golova, 2 asistencije. Uz trenera Pušnika, “najzazlužniji za igru ili ne igru” koju smo gledali od Hajduka. Doveden kao iskusan igrač, zadnji vezni koji je trebao davati ritam utakmicama i nije to bilo dovoljno dobro. Da li je do trenera ili je do njega, vidjet ćemo u nastavku sezone. Čak ni defanzivno, često nije bio na nivou.

Jefferson: 19 utakmica, 1577 minuta ( 7. po broju utakmica, 5. po minutaži). Učinak: 1 gol, 2. Asistencije. Lošiji nego lani, prvenstveno defanzivno. Kreacija nije nikad bila, niti će bit njegov forte.

Dakle, napadači dobri, veznjaci nešto manje, a obrambeni? A negdje, između. Statistika kaže slijedeće:

Josip Juranović: 21 utakmica, 1875 minuta (dijeli 3. mjesto po broju utakmica, a 1. je po minutaži) Učinak: 0 golova, 1 asistencija. Marjan Pušnik je slabo ili nikako koristio bekove u ofanzivnom dijelu, uz to Juranović je bio jedini igrač bez prave zamjene. Malo asistencija za beka, a puno minuta. Imao je Jura, nekoliko kiks utakmica, ali je imao i nekolko utakmica, posebno na Poljudu, gdje je dominirao trkom, čitanjem igre. On je još uvijek na stipendijskom ugovoru, a bez dileme u ovakvoj konkurenciji koristan igrač u rotaciji. Pitanje je i dalje, da li je pozicija desnog beka njegova prava pozicija. Ili bi bio bolji u srcu veznog reda?

Hysen Memmolla: 16 utakmica, 1500 minuta ( dijeli 12. mjesto po broju utakmica, 6. je po minutaži) Učinak: 0 golova, 1 asistencija. Defanzivno uspješno zamijenio H. Milića, ofanzivno vrijedi isto kao i za Juranovića. Pušnikov Hajduk u ofanzivnom dijelu nije koristio pomoć bekova, čak ni u utakmicama u kojima su bijeli dominirali.

Zoran Nižić: 17 utakmica, 1416 minuta ( dijeli 9. mjesto po broju utakmica, 8. je po minutaži). Učinak: 1 gol, 0 asistencija. On je jedan od dva najbolja stopera u momčadi i bilo je tu nekoliko dominatnih utakmica. Pitanje je, da li je s obzirom na iskustvo, dovoljno dobar za šefa obrane bijelih?

Lorenco Šimić: 14 utakmica, 1278 minuta ( dijeli 14. Mjesto po broju utakmica, 10. Je po minutaži) Učinak: 0 golova, 1 asistencija. Ni jedan igrač Hajduka nije imao takav raspon u prezentacijama, od utakmica u kojima je izgledalo da se poigrava sa protivničkim napadačima, do kikseva i potpunog pada koncetracije. Ipak, izborio status prve opcije na poziciji stopera, zajedno s Nižićem. Posve zasluženo.

Marko Ćosić: 16 utakmica, 1476 minuta ( dijeli 12. mjesto po broju utakmica, 7. po minutaži) Učinak: 3 gola. Pamtit ćemo 2 gola u utakmici sezone protiv Maccabija na Poljudu, ali i promašen penal na istoj utakmici u raspucavanju. U sezonu krenio kao siguran starter, poslije ga je Šimić istisnuo.

Adrian Ismajli: 12 utakmica, 938 minuta (18. Po broju utakmica, 16. Po minutaži) Učinak: 1 gol, 0 asistencija. S obzirom da je tek ove sezone ušao u prvu ekipu, dojam vrlo dobar. Da se nije ozljedio, igaro bi i više.

I konačno vratari:

Lovre Kalinić: 17 utakmica, 1590 minuta ( dijeli 9. Mjesto po broju utakmica, 4. Po minutaži). Dojam? Najbolji, najkonstantniji, sa nekoliko vrhunskih predstava (gostovanja kod Oleksandije i Dinama). Posve zasluženo je najplaćeniji igrač u ekipi i pose zaluženo nosi kapetansku traku

Dante Stipica: 9 utakmica, 810 minuta (19. I po broju nastupa i po minutaži). S obzirom na status Lovre Kalinića, Dante je branio neočekivano puno. Pitanje je može li on zauzesti Lovrino mjesto, ako Hajdukov prvi vratar na zimu ostvari inozemni transfer.

Svi ostali su bitno manje igrali, pa nisu ovom prilikom bili predmet analize.

Miće Katunarić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter