Prevrtljivi derbi na Kantridi

U sjeni ponekih pjevačkomdash;sviračkih izleta i debakla s vaučerizacijom, na Kantridi je odigrana zaostala utakmica 21. kola između Rijeke i Dinama. Umjesto Vučemilovića i Pejina koji su spriječeni zbog europskih obveza sudio je Zlatko Šimčić iz Koprivnice. Sraz je to klubova povezanih ako ničim drugim, a onda ponekim igračkim imenima (u današnjoj utakmici to su Maleš i Kramarić na strani Rijeke).

Rijeka je odmah na početku utakmice pokazala da se želi nadigravati i napadati, te da neće dopustiti da se osjeti odlazak njihova ponajboljega igrača Leona Benka. Prvih nekoliko prilika Kramarića i Jugovića nije predstavljalo problem za Dinamova golmana Ježinu. Međutim, problemi za gostujuće počeli su prisilnom izmjenom ozlijeđenog Addyja već u 9. minuti. Dok Rijeka napada, tribinama se ori standardna runda čašćenja na račun HNSmdash;a i Mamića.

U 13. minuti Anas Sharbini dovodi domaće u vodstvo: prošao je kroz Dinamovu obranu u kaznenom prostoru, pucao, a zatim se lopta od Šimunića odbila u gol. U nastavku utakmice Rijeka dominira, zaiskrilo je nakon prodora Jugovića i rezultiralo kartonima za njega i Ademija. Zoran Mamić u igru uskoro šalje Marcela Brozovića umjesto muzikalnog, ali potpuno nevidljivog Cleytona (je li netko rekao “novi Sammir”?). Krajem poluvremena Rijeka propušta veliku priliku: nesnalažljivi Lima primiruje loptu za Močinića koji se sam našao pred Ježinom, no nije uspio iskontrolirati loptu.
U drugom se poluvremenu Dinamo budi, Halilović nakon dobrog driblinga odlučuje pucati sam umjesto dodati slobodnom Čopu (jao Čopu da je bilo obratno), lopta završava u bloku. Zatim malo panike u Dinamovu petercu, u dva navrata pokušava Moises, Ježina brani. U nastavku akcije Ademi je skrivio jedanaesterac koji je bivši dinamovac Kramarić realizirao za 2:0.

Slavlje Rijeke nije dugo trajalo, nakon samo 3 minute Čop dodaje Haliloviću, a ovaj dobro puca s ruba šesnaesterca i zabija za 2:1. Iskoristivši pomutnju u redovima Rijeke, u 65. Dinamo izjednačuje, strijelac je ponovno Halilović, nakon dobrog dodavanja Fernandesa.

Situacija na terenu potpuno se promijenila u odnosu na prvo poluvrijeme, gosti nastavljaju napadati, Vargić konačno nešto brani nakon kombinacije Čopa i Lime. Rijeka se pokušava probuditi izmjenama, no Dinamo kontrolira igru. Nešto su jalovo pokušali Alispahić i Moises, na protivničkoj strani Antolić. Šimčić svira kraj utakmice u 3. minuti sudačke nadoknade.

Derbi na Kantridi nije razočarao, bilo je mnogo trke i zalaganja, borbenosti, agresivnosti i nekoliko dobrih individualnih poteza. Nakon apsolutne dominacije Rijeke u prvom poluvremenu, Dinamo se u nastavku nametnuo i zasluženo izborio bod.

U duhu naših sportskih komentatora koji vole nametati svoje mišljenje trenerima i izbornicima, evo i jednog skromnog promatračkog mišljenja: talent Alena Halilovića neosporan je. Mladić ima dobar pregled igre, dribling, solidan centaršut, jak udarac. Ali i još nešto: kroničnu sebičnost. Dovoljno je pogledati posljednje dvije Dinamove utakmice (a uzeti u obzir i nezadovoljstvo njihova trenera nakon ogleda s Hrvatskim Dragovoljcem). I u vodećoj momčadi lige osjeća se sindrom “velikih zvijezda” koje smatraju da izmiču trenerovoj volji i koncepciji igre. U pet navrata ići u dribling protiv trojice, zaraditi pokoji pljesak i uzdah, pa umjesto dodati suigraču u izglednoj poziciji za gol odlučiti sam pucati mdash; to je ništa drugo nego neozbiljnost i sebičnost. Koju, bez obzira na svu nogometnu genijalnost, treba što prije iskorijeniti.