Search
Close this search box.

Pregled pravno-nogometne 2015. godine: Kriminal jači od nogometa

Na kraju svake godine, pa tako i one sportske, običaj je napraviti kratak pregled onog što je istu obilježilo. Redaju se tako pregledi i izbori najboljih igrača, najljepših golova no neke stvari kao da prođu mimo radara. Kako smo vidjeli proteklih dana na notornom panelu u organizaciji HNS-a i “podobnih” novinara (uočiti razliku od blogera), objašnjenje je više nego lakonsko: “Potrebno je afirmativno pozicionirati sport!”

No godina na izmaku donijela je možda više nego ijedna prije nje spoj prava, posebno onog kaznenog i nogometa. Više od bilo kojeg derbija na naslovnicama su dominirale slike uhićenih čelnika domaćeg nogometa, dok je na svjetskoj razini počeo obračun sa korupcijom u vrhu FIFA-e i UEFA-e. Za praćenje nogometa u 2015.godini potrebnija su bila znanja iz kaznenog prava nego ona taktička, stručna nogometna. Možda više nego ikad prije čelnici saveza i konfederacija su oduzeli svjetla pozornica najvećim nogometnim zvijezdama, postavši pravi antagonisti modernog nogometa.

Zakon o sportu

Na domaćoj sceni 2015.godinu obilježila je borba za usvajanje Zakona o sportu. Početkom kolovoza u Narodnim novinama, službenom glasilu RH, objavljene su izmjene Zakona o sportu, koje su, nakon više mjeseci borbe članova Hajduka, saborski zastupnici na svom posljednjem zasjedanju u srpnju potvrdili. Borba za pošteniji nogomet dugo vremena bila je ignorirana od strane HNS-a, a puno nije pomogao ni donedavni ministar Mornar te njegov pomoćnik- Splićanin Roko Andričević. Glasni su u svom protivljenju Zakonu bili i Ante Sanader i Ante Kulušić. Ipak Zakon je konačno prošao, uz svesrdan trud bivšeg zastupnika Srđana Gjurkovića i Marije Lugarić, koji su progurali Zakon do saborskih klupa. Borba za pošteniji nogomet, ali i bolji i efikasniji sustav unatoč velikim otporima obilježila je godinu na izmaku. Simptomatično je bilo da su najveći otpori promjenama dolazili upravo iz reda određenih nogometnih tijela i dužnosnika te njihovih medijskih “prijatelja”.

>> Sve o izmjeni Zakona o sportu

FIFA se ruši

Ipak više od svega nogometni svijet pamtit će 2015.godinu po uhićenjima i skandalima. Sve je krenulo uoči 65.kongresa FIFA-e na kojem je Sepp Blatter osvojio još jedan mandat na čelu ove organizacije. 27.svibnja ujutro uhićeno je 7 visoko rangiranih dužnosnika FIFA-e. Korupcija prilikom dodjeljivanja domaćinstava SP-a, mito, pranje novca samo su dio onog što im se stavljalo na teret. Istog dana kasnije policiji se dobrovoljno predao i bivši dopredsjednik FIFA-e Jack Warner. Uhićenja, optužbe i skandali su poput lavine počeli stizati, teško bi bilo na jednome mjestu pobrojati sva imena uhićenih, optuženika no javnost će pamtiti ime Chucka Blazera, svjedoka pokajnika, koji je priznao sudjelovanje u počinjenju kaznenih djela, za povoljniji tretman u procesu. Samo 4 dana nakon što je osvojio još jedan mandat Blatter je svijetu objavio svoju ostavku, a švicarsko tužiteljstvo u rujnu će započeti službenu istragu protiv dugovječnog vladara FIFA-e. Isti je naravno sve optuže negirao, no Etički odbor FIFA-e suspendirao je Blattera i glavnog tajnika Jeromea Valckea na 90 dana početkom listopada. Da šok bude veći suspendirao ih je bez pravomoćne sudske presude!

Vijesti su se smjenjivale gotovo svakodnevno, razmjeri skandala šokirali su i one koji su mislili da pozorno prate stanje u nogometu. Posebno je bila zanimljiva uloga Michela Platinija, predsjednika UEFA-e i deklarativnog borca za bolji nogomet. Bivši Blatterov saveznik i prijatelj odlučio se kandidirati sa čelnika FIFA-e nakon Blatterove ostavke, no skandal sa isplatom 2 milijuna švicarskih franaka na njegov račun sa malim kašnjenjem koštala ga je suspenzije. Podsjetimo isplata se navodno odnosila na njegove usluge FIFA-i od prije nekoliko godina, no papirnatog traga i pokrića nije bilo. Sve je podsjećalo na plaćanje da se Michel povuče iz jedne prijašnje utrke za mjesto čelnog čovjeka FIFA-e , a u interesu Blattera. Najprije je uslijedila suspenzija na 90 dana, a onda sredinom prosinca Etički odbor odlučuje praktično odstraniti Platinija i Blattera iz nogometa odredivši im zabranu bilo kakvog rada u nogometu na razdoblje od 8 godina.

Skandali su došli i do Njemačke gdje je policija pretresla urede DFB-a zbog sumnje u ilegalne aktivnosti tijekom dobivanja domaćinstva SP-a 2006.godine. Ostavku je dao čelnik saveza Wolfgang Niersbach i to ne čekajući pravorijek domaćih sudova i pravomoćnu presudu.

Početkom prosinca uslijedila su još 2 uhićenja visoko rangiranih dužnosnika FIFA-e zbog sumnje u primanje mita, američko tužiteljstvo podignulo je novih 16 optužnica, a bivši predsjednik CONCACAF-a Jeffrey Webb priznao je krivnju za pranje novca, prevaru i reket. Bio je to šlag na tortu na kraju godine u kojoj se svjetska nogometna organizacija urušila kao kula od karata. U moru skandala koji su isplivali na površinu dodatni šok izazvala je samo bezrezervna podrška domaćeg saveza Michelu Platiniju.

Kada bi nogometni svijet, poput onog filmskog uz Zlatnu loptu kao Oscara dijelio i nogometnu “Zlatnu malinu”, u oštroj borbi za antijunaka nogometne 2015. na svjetskoj razini nagradu bi podijelili upravo Platini i Blatter.

>> FIFA – pregled korupcije i pogled u budućnost

Afera Godot

Domaći je teren gotovo istovremeno bilježio uhićenja, a pritvor i jamčevina ravnopravno su korišteni na nogometnim stranicama kao i zaleđe i kazneni udarac. Mjesec dana nakon što su svjetsku scenu potresle scene uhićenih u aferi oko FIFA-e domaći nogomet je potresla afera Godot. Na početku vrućeg srpnja policija već privodila nogometne vlastodršce zbog sumnje u višemilijunske prevare u Dinamu prilikom transfera Luke Modrića i Dejana Lovrena. Istraga je tada vođena u smjeru da je Zdravko sa svojim bratom Zoranom, Damirom Vrbanovićem (tada direktorom u Dinamu) i poreznikom Milanom Pernarom oštetio klub za najmanje 117,8 milijuna kuna, a državni proračun za barem 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza. Sam gazda Dinama tom je prilikom, prema tvrdnjama USKOK-a, nezakonito izvukao najmanje 52 milijuna kuna, a mlađi brat Zoran 38,1 milijuna kuna. Predsjednik Šuker bio je nedostupan, a Mamić je iz Slovenije prozivao aktualnog ministra unutarnjih poslova i tražio objašnjenje zašto istragu ne vode po imenice nabrojani policijski inspektori. Isplivala je tada na površinu i pozajmica koju je Krešimir Vlajčević, čuveni disciplinski sudac HNL-a uzeo od GNK Dinama, a čije je vraćanje više puta prolongirano. Naravno da Krešimir nije podnio ostavku, još uvijek izriče kazne i dijeli pravdu, po samo sebi svojstvenim kriterijima.

Ubrzo su svi završili na slobodi i to nakon što su platili jamčevinu, no samo koji mjesec kasnije uslijedila je nova serija uhićenja. Sredinom mjeseca studenog, odmah nakon povratka HNS-ove delegacije iz Rusije uhićeni su Zdravko Mamić, njegov sin Mario, Sandro Stipančić, istarski poduzetnik kojeg se već povezivalo s pranjem novca i Igor Krota, savjetnik za otvaranje off-shore tvrtki te Damir Vrbanović. Do uhićenja je došlo po nalogu USKOK-a, a tereti ih se za udruživanje u zločinačku organizaciju putem koje su iz Dinama izvukli oko 80 milijuna kuna putem transfera igrača. U istragu su bile uključene i strane agencije, a među najzvučnijima je američka IRS. Za razliku od njemačkog predsjednika Saveza, koji je podnio ostavku po izbijanju afere u njemačkom nogometu, poznati filantrop i erudit Davor Šuker, sudjelovao je u prikupljanju jamčevine za Zdravka Mamića i pružio bezuvjetnu pomoć i vjeru u njegovu nevinost. Pamtimo i izjavu Ante Kulušića, koji je Mamićevo uhićenje pokušao dovesti u kontekst obljetnice tragedija Grada Heroja.

Nije tu bio kraj pravosudno-nogometnim aferama. Krajem listopada je, prema pisanju Telegrama, izvršen pokušaj rušenja Zakona o sportu putem Ustavne tužbe. Navodno su se Mamić i Vrbanović obratili jednoj sutkinji istog Suda, a doznavši za mogućnost počinjenja mogućeg kaznenog djela, USKOK je od suca istrage zagrebačkog Županijskog suda, tražio izdavanje naloga za tajno praćenje i prisluškivanje. Riječ je o mjeri koja se provodi u strogoj tajnosti, a u konkretnom slučaju, osim Mamića i Vrbanovića, pod mjerama se našla i sutkinja Ustavnog suda te još nekoliko osoba. Mamić je od sutkinje navodno htio doznati kako da sastavi ustavnu tužbu za rušenje Zakona o sportu. Dio tih razgovora i dogovora tajno je snimljen, no nakon vrlo kratkog vremena, mjere su pukle jer je Mamiću iostalima dojavljeno da ih se prisluškuje, pa je sva sporna komunikacija prestala, prije nego je cijela operacija finiširana. Više od osamdeset poziva, u razdoblju od 1. kolovoza do 30. rujna 2015. ostvareno je između dva broja: sutkinje Banić i jednog bliskog suradnika Zdravka Mamića, nakon čega bi često uslijedili pozivi upravo prema Mamiću. Uslijedila je i reakcija predsjednice Ustavnog suda, koja je zamolila javnost da čuva vjeru u institucije.

Bio je ovo sam kratak presjek onog što je obilježilo nogometnu 2015.godinu, onog što dio apologeta naziva trivijalizacijom medija. Teško je u malom tekstu naći mjesta za sve ono čime je obilovala nogometna godina na isteku. Moglo bi se naći mjesta tu i za Putinov dekret o ograničenju broja stranaca u ruskom nogometu, na što UEFA nije reagirala poslovičnom mantrom o zabrani miješanja politike u sport ili pak skandala sa lokalnom sudačkom organizacijom. Postalo je teško pratiti nogomet samo gledajući utakmice. Dok se milijuni izvlače iz nogometa na privatne račune, dok tisuće ljudi umiru na izgradnji stadiona u Kataru za potrebe SP-a čije je domaćinstvo u najmanju ruku moralno upitno javnost s pravom postavlja pitanja smjera u kojem je nogomet krenuo.


Edo Zdravković


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter