Pregled kola – Split ne silazi s vrha, Rijeka prekinula katastrofalni niz na Maksimiru

Susreti 5. kola najdraže nam lige nosili su nam dvoboje prošlogodišnjih prvaka i viceprvaka, Hajduka i Lokomotive koji su nas također predstavljali u Europi, utakmicu vodećeg Splita i fenjeraša Zagreba, Osijek je gostovao u Koprivnici gdje ne zna za pobjedu dugi niz godina, a snage su u Puli odmjerili Istra i Inter. Kolo se odužilo na četiri dana, a mi smo očekivali atraktivne utakmice s puno golova. Što smo u konačnici dobili, pročitajte u novom pregledu kola 1. hrvatske nogometne lige.

Dinamo mdash; Rijeka 0:0

Derbi. Ogled Dinama i Rijeke trebao je biti najbolji i najljepši susret kola. Dinamo je nošen prolaskom u play off Lige prvaka tražio povratak na čelo poretka, a Rijeka je pobjedom mogla potvrditi izlazak iz krize, preskočiti Dinamo i zasjesti na drugo mjesto iza vodećeg Splita. No, umjesto vrhunskog nogometa, dobili smo groznicu subotnje večeri. Grozničavo su svi gledatelji na stadionu i oni ispred malih ekrana čekali da se agonija subotnje maksimirske večeri što prije završi. Riječki strateg Kek nadmudrio je Zorana Mamića jer je ispred svog šesnaesterca, kako bi to rekli stručnjaci i wannabe stručnjaci, parkirao autobus. Jedini koji je nešto mogao bio je najbolji igrač Dinama, Marko Pjaca. Samo je on izgledao dovoljno zainteresirano i da nešto napravi, pa smo tako mogli vidjeti usamljenog Pjacu u borbi s riječkim braničima. Ali čak i kada bi Pjaca ili netko od suigrača i uspio nadmudriti riječke igrače, kao nepremostiva prepreka našao se Vargić. Rijeka napadačkih ambicija nije ni imala tako da ništa spomena vrijedno s njihove strane barem u prvom poluvremenu nije bilo. Drugo poluvrijeme nije donijelo ništa novo. Rijeka je i dalje bila bez napadačkih ambicija, ali Dinamova jalovost nije im davala previše razloga za zabrinutost. Jedina uzbuđenja bilježimo u 81., a potom u 90. minuti susreta. Najprije je Bezjak dobio crveni karton i time eliminirao sebe iz dvoboja s Hajdukom na Rujevici iduću subotu, da bi u posljednjim minutama susreta Rijeka imala veliku priliku za osvojiti sva tri boda. U idealnoj poziciji našao se Radošević, ali mu je Ježina u padu nogom obranio udarac i sačuvao svojoj momčadi bod. Sve u svemu, jedna od najlošijih utakmica ove sezone. Obje momčadi pišu 1, a za dobro nogometa nadajmo se da pamte 0. (T.P.)

Istra mdash; Inter 0:0

Istra je s iznenađujuće dobre treće pozicije na ljestvici dočekala predzadnji Inter, a nadu u dobar rezultat davala je suverenost na domaćem terenu, kao i činjenica da Inter još čeka na prvoligašku pobjedu. Utakmica je, međutim, ponudila samo mnogo akcija kojima je nedostajala smislena završnica. Furioznije je počeo Inter. Ottochian je već u 3. minuti mogao zabiti nakon solo prodora, no i njegov, a nešto kasnije i Jefthonov udarac završili su pored gola. Kod domaćih dosadan scenarij sa samo jednim protagonistom: triput je do kraja poluvremena pokušao Repić, ili pored gola ili u dobro postavljenog Posavca. Poluvrijeme je počelo kakvimmdash;takvim pokušajima Mazalovića i Đurića koji golmane nisu ni pošteno razbudili. Nestorovski je u 66. imao dobru šansu nakon prodora iskosa i prizemna udarca, no Iveša je, za razliku od nekih vratara koji su se u takvim prilikama na Aldo Drosini skupa s loptom skljokali u gol, dobro zatvorio svoj bliži kut. Najbolja prilika utakmice pripala je Nikoliću koji je s dvanaestak metara snažno tukao, Posavec se bio bacio u suprotnu stranu, no u posljednji trenutak uspio je obraniti nogom. Ostalo je neriješeno, treneri nisu bili nezadovoljni, no Interov strateg Samir Toplak dobro je primijetio gostujuću boljku mdash; da bi postali ozbiljna natjecateljska ekipa, trebaju prestati biti simpatični i početi zabijati golove. (M. M.)

Slaven Belupo mdash; Osijek 3:0

Dok je Osijek u startu sezone uspio namučiti čak i aktualnog prvaka, Slaven Belupo do ovog je kola, usprkos dobrim izdanjima (naročito u gostima), prikupio samo 3 boda i čekao na prvu pobjedu. Početni napadi preko Ejupija i Parackog pokazali su da na domaćem terenu žele sva tri boda. Osijek je, doduše, nakon prve konkretnije akcije mogao zabiti: Matas je izvrsno ubacio s desne strane, a Mandić pucao malo preko gola. Kazna je stigla u 35.: Savić je iz slobodnog udarca pronašao Parackog koji je s 11 metara mirno i precizno glavom poslao loptu u mrežu za vodstvo domaćih. Nekoliko minuta kasnije Ejupijev je udarac prohujao tik uz vratnicu. Za glupost koja je prelomila utakmicu odgovoran je Mandić koji je u 51. minuti nakon nepotrebnog i preoštrog starta nad Purićem dobio crveni karton i ekipu koja se i dotad mučila ostavila na streljani. Do kraja utakmice, da nije genijalnosti Šorše u driblinizima, gosti bi bili samo promatrači bez izleta na protivničku polovicu. To ih ipak nije spasilo od dva gola (i to porilično bizarna) u vlastitoj mreži. U 69. minuti Crepulja je započeo kontru, Ozobić zapucao, Mikulić odlično obranio, Ozobić pokušao opet, pa Lesjak napucao Radotića od kojega se lopta odbila u gol za 2:0. Crveni karton i autogol u drugom poluvremenu slutili su na najgore, a pobjeda Belupa zaokružena je još jednom nespretnošću krajem utakmice. Lesjak je opet doveo vlastitoga golmana u probleme, a na loptu koja se šetala pred Osijekovim golom naletio je Delić i postavio konačnih 3:0. Jedna od onih utakmica poslije koje se itekako morate ljutiti na tanke živce i djetinju dekoncentraciju svoje momčadi. (M. M.)

Split mdash; Zagreb 3:0

Kolo su već u petak otvorili Split i Zagreb. Domaći nogometaši tražili su nastavak dobrog niza i treću domaću pobjedu, dok su gosti s druge strane tražili pozitivan rezultat za izlazak iz igračke i rezultatske krize. Prije ovog kola Split je bio na diobi prvog mjesta i imao je priliku, barem na jedan dan, ponovno preuzeti čelo ljestvice. Zagreb se nalazio na posljednjem mjestu s 2 boda iz četiri utakmice, i bilo koji ishod u kojem ostaju neporaženi za njih je bio dobar. U ovaj susret Zagreb je ušao bez Kolingera, koji nije bio ni na klupi, a u prvih 11 nije bilo ni Gabrijela Bobana ni Matića i bilo je teško očekivati da Zagreb može bilo što na Parku mladeži. Split je u vodstvo stigao već u 6. minuti kada je mladi Kovačić nespretno srušio Bagarića u kaznenom prostoru, a za 1:0 s bijele točke poentirao je Antonio Mršić. Nisu zagrebaši ni došli sebi nakon primljenog gola, a već je bilo 2:0. U 16. minuti Mršić je izveo slobodan udarac, Livaković je nespretno odbio loptu na nogu svog suigrača Muse koji nije mogao reagirati kako treba i lopta je završila iza Livakovićevih leđa. Ostatak poluvremena zaista nije vrijedan spomena. Igralo se uglavnom na Zagrebovoj polovici, ali bez ikakvih prilika na bilo kojoj strani. Vulić je zatvorio sve prilaze golu, a jalovi Zagreb nije mogao ništa. U drugom poluvremenu Zagreb je zaigrao bolje jer je trener Madunović odmah zamijenio tri igrača, ali i dalje nisu mogli do gola. Izgledalo je kao da Zagreb kontrolira događanja na terenu, ali ipak je Split bio taj koji je još jednom zabio. U 71. minuti susreta nakon kornera koji je izveo Pervan glavom je za konačnih 3:0 pogodio Bagarić. Na kraju velika pobjeda Splita kojom su igrači Zorana Vulića barem privremeno izbili na čelo HNLmdash;a. (T.P.)

Lokomotiva mdash; Hajduk 1:2

Posljednji dvoboj 5. kola nudio je sraz Dinamove starije sestre i Hajduka koji je u potrazi za prvom pobjedom. Prije točno godinu dana isti su protivnici igrali na istom stadionu, a Hajduk je sjajnom igrom slavio 5:2, no moglo je biti i puno više da su splitski napadači bili koncentriraniji u završnici. U susret je puno bolje krenuo Hajduk. Otvorena napadačka igra na naplatu je došla u 11. minuti. Kiš je s ruba kaznenog prostora pucao, lopta je pogodila Bartolca i prevarila Zeleniku. Nastavak prvog poluvremena donio je rastrčanu igru jednih i drugih, dvije dobre prilike Hajduka i jednu Lokomotive. Najprije je Caktaš poluvolejom zaprijetio domaćinima, ali Zelenika je bio spreman, da bi samo minutu kasnije Mišić imao sjajnu priliku za izjednačenje, ali Kalinić je bio na visini zadatka. Tukao je tik pored vratnice Kiš u 29. minuti, ali se rezultat do poluvremena nije mijenjao. Treba spomenuti da se vode polemike oko toga je li Kiš u trenutku upućivanja lopte bio u zaleđu, ali zaista je teško reći i nema nam druge nego vjerovati sucu Vučemiloviću. Drugo poluvrijeme, baš kao i prvo, proteklo je uz dopadljiv nogomet. Trudili su se i jedni i drugi, ali s(p)retniji je bio Hajduk. Andrijašević se trudio dobiti crveni karton, ali nije uspio, Čačić se trudio dobiti nagradu za glupost kola i za razliku od pulena Andrijaševića uspio, no o tome na kraju. Hajduk je dominirao drugim dijelom, ali nije ni Lokomotiva bila bezopasna. Ipak, činilo se da je točku na i u 77. minuti stavio Andrija Balić koji je sjajnu loptu Sušića manirom rasnog golgetera poslao u mrežu kraj nemoćnog Zelenike. No da Hajdukovi navijači nikad ne mogu biti opušteni znalo se i prije, tako da ni jučerašnji susret nije bio iznimka. Najprije je Kolar zabio u 89. minuti nakon sjajne asistencije Doležala koja je došla nakon velike greške Jeffersona da bi samo minutu kasnije u Hajdukovu kaznenom prostoru bila još jedna sumnjiva situacija. Tudor i Doležal bili su u duelu i izgledalo je kao da je Tudor skrivio kazneni udarac, no kasnijim pregledom snimke jasno se vidi da nema govora o kaznenom udarcu jer je Tudor prvo igrao loptom pa se iza ove utakmice ipak neće vući repovi. Trener Lokomotive Ante Čačić nagradu “Mladen Matković” dobiva jer je u 62. minuti uveo neoporavljenog Šovšića da bi samo dvije minute kasnije uvidio da je pogriješio i izvadio ga van potrošivši tako jednu zamjenu potpuno bespotrebno. (T.P.)

Još jedno zanimljivo kolo je iza nas, a ovo koje dolazi nudi hrpu uzbuđenja. Vodeći dvojac igra međusobno na Maksimiru, derbi kola igraju Rijeka i Hajduk na Rujevici, Osijek i Lokomotiva traže izlazak iz krize u međusobnom duelu, Zagreb prvu pobjedu traži protiv Istre koja je ostala bez nekoliko igrača, a Slaven potvrdu dobre forme traži u Zaprešiću. Dinamo se pred europski duel s albanskim Skenderbeuom ima priliku vratiti na prvo mjesto, a Rijeka i Hajduk pobjedom dolaze u dobru poziciju za napad na Split i Dinamo. Sve u svemu, čeka nas puno uzbuđenja, budite s nama i za tjedan dana.

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Ante Čačić (Lokomotiva)