Pregled kola – prva pobjeda Intera, wannabe derbiji i uspavanke za kraj kola

Šesto kolo Prve HNL donijelo nam je dva wannabe najveća derbija koji to nisu bili, medijski bezobrazluk pojedinih trenera, bezmudost drugih, prvu pobjedu Intera, remi Zagreba i Istre te slavlje Lokomotive protiv Osijeka. Suci su opet igrali svoje vlastite utakmice, neki s brzopoteznim kartonima, neki sa zabrinjavajuće suženim vidnim poljem mdash; nažalost, već standardno i, što bi rekao jedan naš veliki komentatorski stručnjak, evidentno. Dinamo je preskočio Split na tablici, Hajduk je kao i Malcolm negdje u sredini, i jedni i drugi mislima već u europskim izazovima.

Inter mdash; Slaven Belupo 2:1

Šesto kolo otvoreno je utakmicom Intera i Slaven Belupa. Inter je žarko žudio za pobjedom, jer je, kako reče trener Toplak, vrijeme da prestanu biti simpatični i počnu zabijati, no ni Kopićev Belupo nije htio prekinuti svoj pozitivan niz. Domaćini su najvećim dijelom utakmice dominirali. Ottochian je suvereno vladao svojom lijevom stranom, na samom se početku našao oči u oči s vratarom Rozmanom, no ni on ni Nestorovski nisu poentirali. Sredinom poluvremena Begić je pred Slavenovim golom izvodio minijature, prvo udarcem glavom, a zatim dalekometnim projektilima, no ne preciznije od vanjske strane mreže. Nakon stidljivih pokušaja Ozobića i Purića, gosti su na opće čuđenje poveli. Štiglec je ubacio s lijeve strane, Komorski kratko odbio loptu, ali na nju je natrčao Delić i zabio za 0:1. Usprkos nepovoljnom rezultatu, Inter nije klonuo ni u drugom poluvremenu. Domaća je desetka, Blažević, zabio gol za desetku, iz slobodnog udarca koji je sam izborio. 1:1. Samo minutu kasnije prijelomni trenutak utakmice: Ozobićev fascinantno blesav start nogom na Glavininu glavu nagrađen je crvenim kartonom, a otada za Farmaceute više nije bilo lijeka. U 70. minuti Ottochian vara i valja svoje čuvare, ubacuje loptu u peterac, a na drugoj vratnici naklon Nestorovskoga ponovo dovodi Inter u vodstvo. Trener Toplak skakao je po ogradi u maniri Spidermdash;Mana, pa je prava šteta što Inter nije zabio još koji gol. U nedostatku Kouassijevih salta, i na Toplakove nam je naskoke toplo oko srca. Pokušali su domaći još i preko Blaževića, a gostujući iz Štiglecova udarca, no rezultat se do kraja nije mijenjao. Sraz dviju momčadi sličnih kvaliteta i dvaju zanimljivih trenera završio je upravo onako kako je igra sugerirala mdash; minimalnom, ali zasluženom pobjedom Intera.
(M. M.)

Rijeka mdash; Hajduk 0:0

Rujevica je dočekala gostujuće navijače. Mini Guantanamo dočekao je Torcidu koja je došla u solidnom broju u nadi da će konačno dočekati pobjedu svoje momčadi u “Jadranskom derbiju”. Već 11 susreta ova dva protivnika Hajduk ne zna za pobjedu. Utakmica je počela žustro s obje strane, a u prvih desetak minuta bolji je dojam ostavila Rijeka. Nije bilo izraženih prigoda na bilo kojoj strani, ali želja za nadigravanjem bila je izražena kod obje momčadi. U 15. minuti dogodio se prijelomni trenutak susreta za obje momčadi. Moises je zbog udaranja Juranovića dobio izravni crveni karton i teško je reći koga je to više poremetilo. Kako su poslije utakmice naveli Burić i Kek, crveni karton potpuno je promijenio tijek utakmice. Igrači Hajduka valjda nisu znali kako se ponašati kad protiv Rijeke imaju igrača više jer su u zadnjih par utakmica navikli da ih njihovi suparnici smiju tući koliko žele, a isto tako ni nogometaši Rijeke nisu mogli vjerovati da je njihov igrač dobio crveni karton protiv Hajduka. U cijeloj toj nevjerici i kaosu na Rujevici, najbolje se snašla Armada. Oni su igrali svoju utakmicu sa sucem Strahonjom i bilo je smiješno gledati jadnog Strahonju kako se ne snalazi dok Armada ubacuje sve i svašta (najviše papire) u teren. Njegove prijetnje Armadi shvaćene su ozbiljno kao i riječi logopeda Vojislava Šešelja na znanstvenom skupu. Igrači jedne i druge momčadi nikako se nisu uspijevali oporaviti od šoka, pa iako je Hajduk preuzeo inicijativu, ništa konkretno ni od jednih ni od drugih do poluvremena nismo vidjeli. Drugo poluvrijeme donijelo je nastavak terenske inicijative Hajduka, ali sve je to bilo jalovo dok su imali igrača više. Do pravih šansi Hajduk je stigao tek nakon isključenja Velasqueza. Očito je taj crveni loše djelovao na igrače Rijeke koji su se valjda našli u šoku jer u Hajduku postoji igrač koji ima muda i ne pušta da ga tuku nego vrati istom mjerom. Utakmica puna šokova za jedne i druge. Do kraja utakmice Hajduk je imao dvije velike prilike, ali nije uspio poentirati. Posebno ovdje treba istaknuti Maglicu koji ne bi zabio valjda ni da mu život o tome ovisi. Sjajnu priliku je imala i Rijeka u 89. minuti, ali je Milović u posljednjem trenutku spasio svoju mrežu nakon udarca Roshija i donio Hajduk zasluženi bod. Sve u svemu, još jedan s(p)retni remi Rijeke koja je i dalje neporažena, a Hajduk se nakon dugo vremena iz Rijeke ne mora vraćati pognutih glava.
(T.P.)

Dinamo mdash; Split 3:0

Nakon reda komplimenata, floskula i već stoput prožvakanih umiljavanja protivniku, prve su dvije momčadi odigrale svojevrstan derbi. Split je na čelu ligaške ljestvice sa samo dva primljena gola, no maksimirska im tradicija ne ide na ruku mdash; nikad nisu slavili u gostima kod Dinama. S obzirom na neobično ofenzivan početak, mirisalo je barem na derbi. U 6. je minuti nakon Pešićeva ubačaja Eduardo obranio zicer Obšivaču, a Vidović je odbijanac dogurao samo do bloka. Ako je to mirisalo na gol, još je bliže (auto)golu bilo nespretno dodavanje Pivarića Eduardu koje je završilo pored vratnice. U 10. minuti jedan od previda kola: nakon Rrahmanijeva udarca glavom Goncalo je igrao rukom, a sudac Bebek ostao je nijem i oštetio Split za čisti jedanaseterac. Kako bi ono Doris Dragović rekla: “Niti kunem, niti molim, niti sudim ja…” Split je zatim posustao u napadima, Ćorić se razmahao, prevario Obšivača, pronašao Soudanija na drugoj vratnici, a ovaj glavom zabio za vodstvo Dinama. Hvale je vrijedan još ambiciozan i snažan udarac Taravela s 35 metara. Drugo je poluvrijeme počelo očajno za goste. Soudani, brz i nezgodan za čuvanje, podvalio je loptu za nečuvanog Machada koji je bez problema zabio za 2:0. Split je promašio još jedan zicer kad je u 52. minuti Eduardo izletio pred Bagarića. Ostatak poluvremena jedno veliko ništa, sve do prekrasne akcije Antolića i Fernandesa, čija je dva proigravanja petom i Antolićevu asistenciju trećim pogotkom za Modre okrunio Henriquez. Hoće li i Dinamovi europski protivnici promašivati nemoguće, a suci žmiriti na jedanaesterce, ostaje za vidjeti.
(M. M.)

Zagreb mdash; Istra 1961 1:1

Okršaj u Kranjčevićevoj mnogo je više značio domaćinima koji razloga za pjesmu nisu imali kao posljednji na prvoligaškoj ljestvici. Istra je došla rasterećena i većim je dijelom prepuštala inicijativu Zagrebu. Doduše, već je prva gostujuća akcija mogla okrenuti vodu na njihov mlin. Mišić je ubacio, a Đurić odlično skočio i pogodio vratnicu. S druge je strane prijetio Krovinović, a uzvraćali Heister i Đurić. Livaković se dobro držao na domaćem golu. Zagreb je tek krajem poluvremena prvi put zapucao u okvir nakon Šulcova trenutka inspiracije, no Iveša je efektno obranio. Drugo je poluvrijeme bilo zanimljivije. Počelo je slobodnim udarcem Đurića iz daljine, a lopta je tako nezgodno odskučila da je zamalo prevarila Livakovića. Odmah nakon ispucavanja svoga vratara, Medić u šansu gura Krovinovića koji se izvrsno snalazi među gostujućom obranom i zabija za 1:0. Istra se ne predaje, Nikolić puca pored vratnice, a nakon jedne gužve u Zagrebovu šesnaestercu Žižić se othrvao u petercu i zabio za izjednačenje. Posljednje minute obilježilo je izvrsno Šulcovo dubinsko dodavanje za Muića, koje je on uprospastio lošim primanjem lopte, te jak Krovinovićev udarac koji je još jednom obranio Iveša. Miroljubivih 1:1 koji Istru drže u pozitivi, a Zagrebu daju tračak nade u bolji nastavak.
(M. M.)

Osijek mdash; Lokomotiva 0:1

Posljednju utakmicu 6. kola sudio je Matoc. Sudac iz Zaprešića sudio je klubu iz Zagreba u Osijeku. Krasna situacija. Zanimljivo bi bilo vidjeti reakcije da je Hajduku sudio sudac iz Solina. Ali dobro, to se neće dogoditi. Solin nema suca, a ruku na srce, nije ni normalno da klubu sudi sudac iz praktički istog grada, osim ako nije u pitanju gradski derbi. Ali, eto, u HNSmdash;u je sve normalno i sve može proći. Sama utakmica bila je zapravo vrlo dosadna, a Matoc uopće nije loše sudio. Prvo poluvrijeme bilo je poprilično loše s obje strane o čemu najbolje govori statistika. Osijek nije imao nijedan udarac u okvir, dok je Lokomotiva imala 2. Ali, ništa vrijedno spomena. Drugo poluvrijeme ipak je pružilo malo bolju igru. Besek i Čačić vjerojatno su svojim momcima rekli da bi bilo u redu da možda probaju nešto suvislo odigrati, ako ne zbog sebe, onda zbog gledatelja koji su platili kartu na Gradskom vrtu, a i silni navijači pred malim ekranima (posebno Lokomotivini) bili su željni dobrog nogometa. Za vodstvo i pokazat će se na kraju pobjedu Lokomotive zabio je u 61. minuti Jan Doležal. Iako su se i jedni i drugi trudili do kraja utakmice, jedina situacija zaista vrijedna spomena došla je pred sam kraj utakmice. Perošević se našao pred Zelenikom, pucao solidno, ali jučer sigurni vratar Lokomotive skinuo je i njegov udarac i osigurao svojoj momčadi pobjedu kojom su preskočili Osijek na prvenstvenoj ljestvici i izjednačili se s Hajdukom i klubom iz Matoceva grada. Nakon ovakve utakmice ostaje samo nada da neće biti puno ovakvih utakmica u sezoni.
(T.P.)

Šestina prvenstva je iza nas. Neki će reći već, a neki tek. Mi ne znamo što bismo mislili. Malo je čudno da prvenstvo još nije odlučeno, a pogled na ljestvicu je još čudniji. Na drugom mjestu Split, Hajduk i Rijeka koji nisu osvojili ni pola od mogućih 18 bodova, Inter koji se solidno drži. Zaista čudno. Iduće kolo nudi utakmicu Splita i Rijeke koju možemo nazvati derbijem 7. kola, a nakon europskih ispita Dinamo gostuje u Puli, dok Hajduk čeka Osijeka. Slaven Belupo dočekuje Zagreb, a Lokomotiva Inter. Baš bi bilo fora da opet sudi Matoc. Poznavajući HNS, sve je moguće.

Nagrada za glupost kola: Filip Ozobić (Slaven Belupo)