Pregled kola – povratak Rijeke i gužva na vrhu

Nakon Dinamovog uspješnog putovanja u Albaniju i Hajdukovog posrtanja u Češkoj, došlo je vrijeme da se ponovo privremeno vratimo domaćim livadama. Otvaranje kola nudilo je susret ozljedama izmučene starije Dinamove sestre i Diva iz predgrađa, derbi Splita i Rijeke igrao se u subotu, baš kao i obračun Pamića i Mamića. Nedjeljni program otvorio je Kopić protiv svojih bivših poslodavaca, a kolo su na Poljudu zatvorili Hajduk i Osijek.

Lokomotiva mdash; Inter 1:2

Prvu utakmicu sedmoga kola odigrale su petoplasirana Lokomotiva i najugodnije iznenađenje početka sezone, Inter. Uprkos ozljedama nekolicine standardnih igrača, gledali smo zanimljivu igru s obje strane. Inter je mogao povesti već u 5. minuti kad je nakon kornera Mazalović koju stotinku zakasnio na odličan ubačaj, no 6 minuta kasnije sličnu situaciju ne propušta sjajni Nestorovski koji na asistenciju Čelikovića zabija za 0:1 i svoj četrvti prvenstveni pogodak. Golmani su imali dvije lijepe parade, Posavec nakon Puljićeva voleja, a Filipović nakon Blaževićeva slobodnjaka. Zicer domaćih u 41. minuti bio je uvertira za skori pogodak. Na ubačaj Doležala sjurio se Ćorić, Posavec refleksno obranio, no dvije minute poslije nije mogao ništa kad je Ćorićev udarac zakačio Čelikovića i završio u mreži. 1:1 na poluvremenu. Nastavak je počeo u znaku bravura Nestorovskoga koje su praćene odobravanjem klupe žutih. Eskaliralo je u 57. kad je Ottochian pucao s lijeve strane, a lopta je kroz prste nesretnog Filipovića prošla u gol. 2:1. Domaći su pokušavali izjednačiti preko agilnog Doležala koji je zamalo zabio petom, no mreža je do kraja ostala netaknuta. Da ne prođe bez barem jedne haenelovske svinjarije, pobrinuo se kapetan Lokomotive. Jerko Leko, hodajući paradoks i najbolji mesar među nogometašima (koji je nečijom dosjetljivošću, da ironija bude još jača, postao reklama za fair play umjesto za kosilicu), dobio je crveni karton nakon verbalnog općenja sa sučevom “lopovskom” majkom. Kad se Lokomotivin dinamovac Jerko “drobilica” Leko žali na suđenje, onda znate da nešto ozbiljno nije u redu.
(M. M.)

Split mdash; Rijeka 0:2

Derbi 7. kola odigrali su na Parku mladeži Split i Rijeka. Iako se radilo o susretu drugoplasirane i četvrtoplasirane momčadi prvenstva, na tribinama se skupilo jedva tisuću ljudi. Split je kolo prije konačno pokleknuo nakon sjajne izvedbe Ivana Bebeka u susretu s Dinamom, i sada su Vulićevi puleni tražili povratak na pobjednički kolosijek. Da ne bude kako su Splićani zamislili potrudio se Marin Tomasov. Već u sedmoj minuti odličnim je udarcem prevario Splitova vratara Zagorca i onemdash;man show je mogao početi. Tomasov je bio apsolutno najbolji igrač Rijeke. Obrana Splita nije ga ni na koji način mogla zaustaviti. Driblao je, pucao, razigravao suigrače, ali rezultat na semaforu se nije mijenjao. Split je bio nemoćan u nastojanjima da okrene situaciju na terenu. Izostanak Blagojevića ipak je bio preveliki hendikep i Rijeka je bez ikakve muke gospodarila sredinom terena. Prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 0:1, ali da je bilo malo više sreće i smirenosti kod Rijeke, prednost je mogla biti i uvjerljivija. Drugo poluvrijeme počelo je kako je prvo završilo. Rijeka je nastavila s dominacijom na terenu, a tračak nade pojavio se u 59. minuti kada je Lešković dobio crveni karton. Iako s igračem više, Split je i dalje izgledao jalovo i loše, a Rijeka je bila još opasnija jer je trener MatjažKek igru bazirao na protunapadima. Jedan takav u gol je u 84. minuti pretvorio Tomasov i svojim drugim pogotkom postavio konačnih 0:2. O igri Splita najbolje govori činjenica da je njihov najbolji igrač bio vratar Zagorac, a ubilježili su poraz.
(T.P.)

Istra mdash; Dinamo 1:1

Istra je na krilima dobre pozicije na ljestvici i četiri utakmice bez poraza dočekala Dinamo koji je na Aldo Drosinu došao u bitno drugačijoj postavi od one “europske”. Domaći su počeli ofenzivno, bez straha i respekta, što je odmah moglo uroditi plodom nakon ubačaja Đurića i Nikolićeva udarca glavom malo preko gola. Uzvratio je Henriquez kojemu je Iveša dvaput zapriječio nalete. U 19. domaći dolaze u vodstvo nakon Zlomislićeva prizemnog udarca sa 16 metara. 15 minuta kasnije Dinamo izjednačuje nakon Antolićeva prodora po desnoj strani i dodavanja za Ćorića koji mirno zabija za 1:1. Napade su nastavili Husejinović i Pamić, Iveša je čuvao 1:1. I drugo je poluvrijeme bilo u znaku fantastičnog domaćeg vratara koji je Fernandesa nebrojeno puta doveo do ludila. Nikolić se u dva navrata mogao upisati u strijelce i razveseliti Istrine navijače, no jednom se spetljao pred Eduardovim golom, a jednom pogodiuo gredu. Ostalo je 1:1. Igra otvorena i napadačka, rezultat realan, no Istra ovaj put najveću zahvalnost duguje prvome imenu utakmice, sjajnom Iveši.
(M . M.)

Slaven Belupo mdash; Zagreb 2:1

Utakmice kao što su ova, razlog su zašto volim(o) HNL. No, prije najzanimljivijeg dijela, malo o onome što se događalo na terenu. Željko Kopić prvi je puta kao trener Slven Belupa igrao protiv svog bivšeg kluba. Upravo njegovim odlaskom Zagreb je počeo padati. Momčad koja se prošle sezone borila do zadnjeg kola za izlazak u Europu, ove sezone drži posljednje mjesto s tri boda iz šest utakmica. Kopićeva momčad od samog je starta zagospodarila terenom, a dobru igru naplatili su u 18. minuti kada je Gregurina zabio za vodstvo. Taj rezultat stajao je na semaforu do 41. minute kada je Ejupi s bijele točke udvostručio prednost domaćina. Stepčić je srušio Savića van kaznenog prostora, ali je sudac Vidulin dosudio kazneni udarac. Ejupi je bio neumoljiv i Slaven je do odmora imao veliku prednost. I onda se u 58. minuti isključio agregat kojim domaćini napajaju reflektore. Utakmica je nastavljena nakon desetak minuta, a Slaven je i dalje dominirao terenom. Gregurina i Štiglec propustili su povećati vodstvo i potvrditi pobjedu. Konačnih 2:1 postavio je u četrnaestoj minuti sudačke nadoknade Medić koji je ubačaj Bobana glavom pospremio u gol. Apsolutno zaslužena pobjeda Slavena, Zagreb i dalje ima puno problema, potencijalni odlazak Krovinovića donio bi im još veće i već sada se može reći da Zagrebu predstoji teška bitka za ostanak u prvoj ligi. Što se tiče Slavena, oni se dižu iz utakmice u utakmicu, i samo se nadamo da više neće biti problema s agregatom.
(T.P.)

Hajduk mdash; Osijek 3:0

Posljednji susret ovog kola igrali su na Poljudu Hajduk i Osijek. Hajduk je izašao na teren u gotovo prvom sastavu, trener Burić nije htio kalkulirati iako ga u četvrtak čeka utakmica sezone protiv Slovana iz Libereca. U svakom slučaju vrlo pohvalno jer je prošle sezone bivši trener Hajduka, Igor Tudor, odmarao momčad upravo u susretu sa Osijekom pred uzvrat s Dniprom i na kraju izgubio u Osijeku te ispao od Ukrajinaca. Što se tiče same utakmice, Hajduk je vrlo lako osvojio tri boda. Iako Hajduk nije krenuo pretjerano agresivno i dominantno, individualna kvaliteta došla je do izražaja vrlo brzo. Nakon kratkog dodavanja Vlašića, Maloku je s desne strane prizemnim udarcem pogodio suprotni kut Mikulića i doveo domaće u vodstvo. Tim se rezultatom otišlo i na odmor, a Hajduk je suvereno dominirao terenom, o čemu najbolje svjedoči podatak da je imao loptu u svom posjedu preko 75%. Iako je 1:0 vrlo varljiv rezultat, navijači Hajduka nisu se tresli ni u jednom trenutku jer Osijek ni jednom nije zaprijetio Kaliniću. Ukupno jedan udarac sa 30mdash;ak metara, a ni on nije išao u okvir. Za 2:0 zabio je Caktaš u 87. minuti nakon ubačaja iz kuta, a konačnih 3:0 postavio je Bencun u prvoj minuti sudačke nadoknade. U svega desetak minuta, Bencun je uspio dobiti žuti karton, zabiti gol, a pravo je čudo da se nije i ozlijedio. Hajduk je odigrao malo jaču trening utakmicu pred najvažniju utakmicu dosadašnjeg dijela sezone i sada puni samopouzdanja mogu čekati goste iz Češke.
(T.P.)

Nakon sedam kola imamo nesvakidašnju situaciji na ljestvici. Prvih šest momčadi nalazi se u svega tri boda razlike, a sedmi Slaven Belupo zaostaje za vodećim Dinamom četiri boda. Vrlo zanimljiv početak prvenstva, a kako stvari stoje bit će još i zanimljivije. U idućem kolu Osijek je ponovno na gostovanju, ovaj put u Rijeci, Zagreb traži prvu pobjedu protiv gradskog rivala, Lokomotive, Dinamo kao vjerojatni sudionik Lige pravka dočekuje Slaven Belupo, Split je domaćin Istri (možda nešto i plate kad im vjerovnici već dolaze), a Inter u nedjelju na svom terenu čeka Hajduk, koji će ili biti opijen prolaskom u skupinu Europa lige ili će tražiti iskupljenje za ispadanje.

Nagrada za glupost kola: Jerko Leko (Lokomotiva)