Pregled kola – četvorka na vrhu se polako odvaja?

Posljednje kolo pred reprezentativnu pauzu donijelo nam je puno uzbuđenja i nimalo iznenađenja. Dinamo je produžio svoj niz neporaženosti, Hajduk se uspješno oporavio nakon ispadanja iz Europa lige, Split i Rijeka su ubilježili važne domaće pobjede koje ih ostavljaju na diobi drugog mjesta, a Lokomotiva je nadvisila nemoćni Zagreb koji iz kola u kolo sve dublje tone, i od prošlogodišnjeg najugodnijeg iznenađenja postaje najlošiji klub u MAXtv Prvoj ligi. Kakva su se čudesa događala protekli vikend na domaćim livada, pročitajte u nastavku.

8. kolo otvorili su u petak u Kranjčevićevoj dvije momčadi koje dijele taj stadion. U ovom susretu domaćin je bio Zagreb koji se nalazio na posljednjoj poziciji, a gostujuća momčad tražila je pobjedu za izlazak iz rezultatske krize. Zagreb je igrao bez Krovinovića koji se spremao realizirati transfer, pokazat će se na kraju u portugalski Rio Ave. Lokomotiva je pak s druge strane igrala s puno igrača Dinama, a od silnog prometa na relaciji Dinamo – Lokomotiva, stvarno je teško reći tko je tu više na posudbi, a tko je igrač Lokomotive nakon što je u Dinamo dobio papire. Vjerojatno ni sami igrači ne znaju čiji su, ali najvažnije je da zna onaj tko bi trebao znati. Da će Zagreb teško do pobjede i u ovom susretu bilo je jasno od samog početka. Dinamova starija sestra krenula je puno agresivnije u utakmicu, a trud su naplatili u 17. minuti kada je Mrčela zabio glavom nakon ubačaja Pamića. Priliku za 2:0 propustio je u 35. minuti asistent kod prvog gola, Pamić, koji nije realizirao kazneni udarac. Na odmor se otišlo sa zasluženim vodstvom Lokomotive. Nastavak je donio brzo izjednačenje. Strijelac Mrčela igrao je rukom u kaznenom prostoru i za to dobio crveni karton, a Medić priliku da poravna rezultat. Medić je bio siguran i izgledalo je da bi Zagreb konačno mogao nekoga i pobijediti. Međutim, brojčanu nadmoć ne samo da nisu iskoristili, nego su i dobili gol. Marić je nakon ubačaja Grezde u 76. minuti zabio za 2:1, a rezultat se do kraja nije mijenjao. Da pokvare Lokomotivinu lijepu večer potrudili su se Bartolec i Bručić koji su dobili žute kartone pa će u idućem kolu pauzirati u utakmici protiv mlađeg brata, Dinama. No, Ante Čačić je barem, za razliku od Tome Ivkovića, bio suptilan pa se nije derao preko cijelog terena da savjetuje igračima da dobiju žuti.

Subotnji program otvorili su momčadi Splita i Istre. Prije nego išta napišemo o samoj utakmici, željeli bismo ponuditi opravdanje za katastrofalno izdanje nogometaša Istre. Sigurni smo da znate koliko je igrača u zadnje vrijeme prešlo iz pulske momčadi u RNK Tunel. Sigurno da ni aktualnim prvotimcima Istre nije lako igrati protiv Splićana kad znaju da su pod budnim okom skauta Splita. Pritisak je ogroman, svaki od njih želi odigrati što bolje i ostvariti transfer karijere. Što se tiče same utakmice, sve je riješeno u prvom poluvremenu. Najprije je Bagarić u 11. minuti prevario Ivešu, da bi samo petnaest minuta kasnije Blagojević iz slobodnog udarca povisio na 2:0. Nije Split igrao ništa posebno, mora se reći, ali Istre kao da nije bilo na terenu. U 35. minuti za potvrdu pobjede Splita pobrinuli su se Mršić koji je sjajno prošao po lijevoj strani gostujuće obrane , i Bagarić koji je lakoćom zabio svoj drugi gol na utakmici. Na odmor se otišlo rezultatom 3:0, a na početku drugog poluvremena Pamić je napravio sve tri izmjene. Jedan od onih koji su ušli proveo je svega sedam minuta na terenu. Muamer Svraka, bivši reprezentativac Bosne i Hercegovine dobio je crveni karton i time zaradio nagradu za glupost kola. Drugi igrač koji je ušao na poluvremenu, Filip Kasalica, poznatiji je kao ekscesni igrač, ali Svraka ga je ovog puta nadmašio. Navijači Crvene Zvezde za koju je Kasalica prije igrao pjevali su “Izbićeti osmeh s lica, to je Filip Kasalica”, uz obećanje da ćemo doidućeg kola smisliti nešto i za Svraku. Sve u svemu, zaslužena pobjeda Splita, a Istranima ne mogu pružiti nikakvu utjehu. Izgubili su bodove, Svraku, nisu dobili novce za prodane igrače… Loš posao u Splitu za Glovera. I nije prvi put.

Nakon ostvarenog plasmana u Ligu prvaka, Dinamo je čekao dvoboj sa Slaven Belupom. Obično su takve utakmice najteže za igrati jer nakon emotivnog pražnjenja dolazi nedorasli protivnik kojeg jednostavno moraš dobiti. Trener gostiju, Kopić, na klupi je ostavio najboljeg igrača i strijelca Ejupija, i bilo je jasno od prve minute da se Slaven došao braniti. No, protiv atomske momčadi Dinama ne može se braniti 90 minuta. Najbolje je to na svojoj koži osjetio albanski Skenderbeu koji je takvom taktikom probao pobijediti u Elbasaniju, ali je sjajni Pivarić prekrasnim golom uništio snove Albanaca. Zato je Dinamo danas u Ligi prvaka, a Skenderbeu će pred sud. No, nećemo duljiti o duelima Dinama i Skenderbeua, vratimo se na Dinamo – Slaven. Baš kao i na prvoj subotnjoj utakmici, i ovdje je prvi gol pao u 11. minuti. Antolić je centrirao, a Paracki je nespretnom reakcijom prevario svog golmana i na semaforu je zasjalo 1:0. Šteta što nije bilo nikoga na stadionu da to vidi. Nastavak prvog dijela donio je dosadnu utakmicu bez prilika i pravog ritma. Probao sam pronaći šahovski izraz da opišem kako je to izgledalo, ali čak su i šahovske partije zanimljivije od maksimirske subotnje večeri. Ipak, prije odlaska na odmor, Henriquez je glavom ubačaj Ćorića pretvorio u 2:0. Drugo poluvrijeme nije bilo ništa zanimljivije nego prvo, Dinamo je bez problema kontrolirao igrao, a konačnih 3:0 postavio je Matel nakon duplog pasa s Henriquezom. Sjajna uvertira pred Ligu prvaka za Dinamo, s ovakvom podrškom s tribina i razigranošću, rezultat ne bi smio izostati.

Nedjeljni program MAXtv Prve lige otvoren je u Zaprešiću. Povratnik Inker čekao je Hajduk koji je tražio iskupljenje za ispadanje iz Europa lige. Poraz u Zaprešiću bacio bi Hajduk u još veće probleme, pa je pobjeda bila imperativ. Od samog starta, Bijeli su se postavili kao momčad koja je došla uzeti i odnijeti sva tri boda kući. Krenuli su Splićani furiozno i već nakon pet minuta igre stigli u vodstvo. Frane Zolja je napravio pomutnju u obrani Inkera, dodao Tudoru koji pronalazi Oči ćaćine na nekih dvadesetak metara, a one niskim udarcem u lijevi golmanov kut dovode Hajduk u vodstvo. Mogao se Tudor par minuta kasnije upisati i u strijelce, ali je sa šest metara promašio prazan gol. Odmah nakon toga, ponovo je Tudor u akciji. Nakon sjajnog proigravanja Vlašića, pada u kaznenom prostoru i sudac Bebek pokazuje na bijelu točku. Pucao je Vlašić, a udarac je izveo loše. Nikola još mora pričekati na prvi gol ove sezone, barem što se tiče prvenstvenih ogleda. Poništen je Hajduku u međuvremenu i regularan gol Milovića, promašili su još jednu šansu i umjesto da vode 5:0, navijači su i dalje morali strepiti. Inker je nekako došao k sebi pa smo do kraja poluvremena gledali ravnopravan susret. Odmah na početku drugog dijela, Komorski je napravio prekršaj na sveprisutnom Zolji i dobio drugi žuti te time olakšrao posao Hajduku. Zolja se u 69. minuti upisao u listu strijelaca i potvrdio pobjedu Hajduka. Jedna od najslabijih predstava Inkera ove sezone, a Hajduku važna pobjeda koja ih je barem malo podigla nakon ispadanja u dvomeču s Česima.

Ne znam sluša li Dražen Besek Adastru i je li upoznat s njihovim hitom “Nabujala rijeka”, ali njega je nabujala Rijeka odnijela. Nije, ruku na srce, nitko očekivao pobjedu Osijeka u ovom susretu, ali ovo što smo na dobro popunjenoj Rujevici mogli gledati, stvarno je sramotno. Igrači Osijeka su toliko nezainteresirano igrali ovu utakmicu, skoro kao što hrvatske Vlade vode računa o svojim građanima. S takvim pristupom nije ni čudo da je motivirana Rijeka lakoćom došla do visoke pobjede. Bilo je 5:0, a moglo je biti barem dvostruko više. Dva puta je Osječane matirao Balaj koji je prijeko potreban Rijeci u dobroj formi ako se misle boriti za naslov. Nakon odrađene suspenzije vratio se i Bezjak i također zabio jedan, a poentirali su i Mitrović i Sharbini. Duljiti o utakmici nema smisla, Rijeka je apsolutno dominirala od prve do zadnje minute, Osijek nije pokazao ništa. Besek je bivši, Zekić dolazi na njegovo mjesto. Može li jedan od talentiranijih hrvatskih trenera dići Osijek iz krize u koju je upao vidjet ćemo nakon reprezentativne pauze kada ih čekaju dvije domaće utakmice gdje bi se pobjedama vratili u život.

Odrađeno je i osmo kolo. Sada nas čeka reprezentativna pauza u kojoj Hrvatska ima priliku osigurati plasman na EURO 2016. u Francuskoj. Mi ćemo malo odmoriti od HNL-a, a kada se vratimo čekaju nas susreti Istre i Rijeke, Slaven Belupa i Splita, Osijeka i Inkera, Hajduk dočekuje Zagreb, a u Kranjčevićevoj igraju braco i seka. Vodeća četvorka traži pobjede kojima bi se odvojili od ostatka družine, a Osijek i Zagreb pokušat će pobjedama malo popraviti bodovni konto. Čekaju nas četiri zanimljive utakmice i pobjeda Dinama nad Lokomotivom.

Nagrada za glupost kola: Muamer Svraka (Istra 1961)