Pregled desetog kola Major League Soccer

Ovaj vikend je odigrano deseto kolo MLS, američke profesionalne nogometne lige, kolo u kojem su dominirali domaćini sa šest pobjeda. NYCFC je ostvario jedinu pobjedu u gostima u zadnjoj utakmici kola, a Chicago Fire i Philadelphia Union su bili slobodni. Na listi strijelaca, tri igrača su postigli sedam golova (Fanendo Adi – Timbers, Wondolowski – San Jose i Villa – NYCFC) dok ih prate Piatti – Montreal i Giovinco – Toronto sa 6 golova.

Orlando City – New York Red Bulls 1:1

U utakmici u petak navečer koja je otvorila 10. kolo, Orlando i NYRB su podijelili bodove u ne baš previše zanimljivoj utakmici. NYRB je dugo vodio golom Bradley Wright Phillips da bi Molino izjednačio u 67 minuti. NYRB je novim bodom nastavio svoj pohod prema vrhu ljestvice te je ostao neporažen u zadnje tri utakmice (7 od mogucih 9) nakon dosta lošeg starta i samo tri boda u prvih sedam susreta. Za Orlando je najveći dobitak da se vratio Kaka nakon što je propustio par utakmica zbog ozljede prepona.

Vancouver Whitecaps – Portland Timbers 2:1

Whitecapsi su bili bolji tim i zasluženo su slavili, ali ipak teško bi došli do pobjede da vratar Timbersa Jake Gleeson nije napravio dvije velike greške. Prvo je izjednačujući gol koji je postigao japanski internacionalac Masato Kudo primio u svoj bliži kut dok mu je kod drugog gola lopta prošla kroz ruke i noge nakon centaršuta. Tako je Gleeson za samo sedam dana od junaka nakon što je branio sve moguće i nemoguće protiv Toronta postao tragičar. On je inače rezervni vratar, a uskočio je u prvi tim nakon ozljede bivšeg reprezentativca Gane, Kwaraseya. Timbersi, prošlogodišnji osvajači MLS kupa, su u maloj rezultatskoj krizi iako ne igraju loše i trenutno su na predzadnjem mjestu zapadne konferencije, ali kako se već dosta puta pokazalo u MLS-u, važno je ući u razigravanje, a dalje je sve rezultat trenutne forme i sreće. Nekadašnji Dinamov igrač, Pedro Morales je solidno odradio 90 minuta, a možda njegov najbolji potez utakmice je kad se vratio tokom brze kontre Timbersa te je zaustavio Diega Valerija u izglednoj situaciji da izjednači. Inače ova utakmica se računa za Cascadia Cup, trofej koji se dodjeljuje najboljoj ekipi u Pacific Northwest, a računaju se rezultati iz regularne sezone MLS-a. Trofej je pokrenut od strane navijača Whitecapsa, Timbersa i Soundersa. Trenutno Whitecapsi vode sa šest poena iz dvije utakmice dok su Soundersi i Timbersi bez bodova, ali samo s jednom utakmicom.

Toronto FC – FC Dallas 1:0

Nakon osam utakmica u gostima zbog renoviranja stadiona, Toronto se napokon vratio kući te je odigrao utakmicu u kojoj je Giovinco asistirao za jedini gol koji je postigao Tsubasa Endoh. Toronto je dosad odigrao devet utakmica, postigao 10 golova i Giovinco je bio uključen u svaki gol, ili kao strijelac ili kao dodavač. Ako se uspije zaustaviti Giovinco, Toronto će biti bezopasan i pored toga što imaju Alitodea i Michaela Bradleya u svom sastavu. Za to vrijeme, Dallas nastavlja seriju loših rezultata. Po mnogima tim koji je bio možda i najveći kandidat za osvajanje MLS Cupa, ne može da spoji par dobrih utakmica, posebno na gostovanjima. Možda je razlog tome jer su jedan od najmlađih timova u MLS-u. Ovo im je treći poraz zaredom.

Columbus Crew – Montreal Impact 4:4

U najzanimljivoj utakmici kola, Montreal je spasio bod na gostovanju u Ohio nakon sto su gubili 4:1. Crew, proslogodisnji finalist MLS Cupa, ne izgledaju baš dobro ove sezone iako napadački daju dosta golova, ali obrana je dosta slabiji dio ekipe. Jučer su pogocima Kamare vodili 2:1 da bi obje obrane zaboravile da postoje u prvih 13 minuta drugog poluvremena kad je prvo Crew došao do prednosti 4:1 da bi Montreal postigao dva brza gola i smanjio na 4:3. Montreal je izjednačio preko Odura u zadnjoj minuti na asistenciju Drogbe, koji je postigao i gol iz penala, a imao je i još jedno dodavanje kod prvog gola. Odlučujući trenutak utakmice je bio dosuđeni kazneni udarac za Crew kod rezultata 3:1 kad su se Kamara i Federico Higuain posvađali tko ce izvesti penal. Kamara je već postigao dva gola pa je htio izvesti penal za hat-trick dok je Higuain njihov regularni izvođač jedanaesteraca. Iako je Hiugain realizirao penal, izgleda da se nervoza prenijela na cijeli tim, što su priznali nakon utakmice.

Houston Dynamo – Sporting Kansas City 2:0

U sudaru dva tima koji imaju dosta problema s formom u zadnje vrijeme (Sporting je bez pobjede u zadnjih 5 utakmica dok je Houston izgubio 5 od zadnjih 6 susreta), domaći su slavili 2:0 sa dva zgodtika u prvom poluvremenu. Erick Cubo Torres, povremeni meksički reprezentativac, je napokon počeo utakmicu i odužio se asistencijom kod prvog kola. Cubo je inace jedan od “designated playersrdquo; u Houston mada rijetko igra sto je prilično iznenađenje jer je pružao odlične igre u Chivas USA prije dvije godine, ali možda se nešto promijeni mada dosta poznavatelja situacije govori da se prvo njegovo zalaganje na treninzima treba poboljšati. Sporting je imao par dobrih prilika, ali ih nisu uspjeli realizirati i tako nastavljaju svoju negativnu seriju.

Colorado Rapids – Real Salt Lake 1:0

U dvoboju dva vodeća tima u zapadnoj konferenciji, a i dva najveća iznenađenja ove sezone jer su oba bili na začelju ljestvice prošle godine, Rapidsi su slavili golom Jermainea Jonesa te su ostali na vrhu tablice. Jones igra u velikoj formi nakon što je propustio prvih šest utakmica zbog suspenzije (odgurnuo suca na kraju utakmice u razigravanju prošle godine). Došao je u Rapids nakon što su mu New England Revolution ponudili znatno smanjen ugovor zbog čega ga je odbio potpisati. Hoće li uspjeti dovesti Rapids do finala MLS Cup kao što je to učinio s Revsima prije dvije godine ostaje da se vidi. RSL nije baš puno napravio u ovoj utakmici, ali možda su mogli do boda da je Kyle Beckerman bio malo prisebniji u dvije izgledne prilike.

Seattle Sounders – San Jose Earthquakes 2:0

Soundersi su uspjeli dobiti tradicionalni neugodni San Jose sa 2:0 u dosta zanimljivoj i otvorenoj utakmici. Obično su utakmice ova dva tima dosta teške s puno prekršaja i kartona, ali ovaj put su odlučili da se nadigravaju. Dempsey, koji baš i ne igra na svojoj razini ove sezone, je postigao vodeći gol za Sounders sredinom prvog poluvremena da bi Jordan Morris potvrdio pobjedu u zadnjim minutama. Ovo mu je bio čevrti gol zaredom i tako je izjednačio MLS rookie record za postizanje golova u utakmicama u nizu. Izgleda da je nakon prvog gola u MLS-u skinuo sav teret sa svojih leđa i puca od samopouzdanja pa i golovi dolaze jednostavnije.S njim i Pulisicem (obojica su uvrsteni u preliminarnih 40 za Copa America), Amerikanci bi mogli imati isti udarni napadački tandem na dugo godina. San Jose moze žaliti za propuštenim prilikama. Wondolowski je promašio i penal kod 0:1 osam minuta prije kraja susreta kao i jos jednu odličnu priliku koju uglavnom pospremi u mrežu, osim ako igra protiv Belgije. I greda je bila saveznik Soundersa jer se ispriječila nakon odličnog slobodnog udarca nakon čega se lopta odbila par centimetara ispred gol linije.

LA Galaxy – New England Revolution 4:2

Na prvom gostovanjuu LA-u nakon dvije godine kad su izgubili u finalu MLS Cup na oproštaju Landon Donovana Revsi su opet poraženi. Galaxy igra odlično zadnjih par utakmica i prevladava mišljenje da je Giovani dos Santos napokon dobio slobodu nakon ozljede Robbie Keanea da pokaže koliko vrijedi jer prošle godine nisu baš dobro izgledali kad su igrali zajedno. Međutim, Keane se vratio u ovoj utakmici i Galaxy je opet dobro izgledao. Keane je postigao dva gola, Giovani dos Santos dodao još jedan odličnim volejom i do poluvremena je bilo 3:0 za Galaxy. I onda kako to obično biva u MLS-u, Revsi postižu dva brza gola preko Rowe i Agudela te su učinili utakmicu zanimljivijom, ali ipak na kraju Steven Gerrard potvrđuje pobjedu u zadnjim minutama. I on je ovu utakmicu započeo s klupe jer je jos nedovoljno oporavljen nakon nedavne ozljede.

DC United – New York City FC 0:2

Dva tima za koje nikad ne znaš koje će lice pokazati, odigrali su bezidejno prvo poluvrijeme da bi David Villa odmah na početku drugog poluvremena postigao vodeci gol za NYCFC. Ubrzo nakon toga, Shelton postiže drugi gol i praktično odlučuje utakmicu jer DC je nakon toga imao jalovu incijativu, ali više je izgledalo da će primiti treći nego smanjiti rezultat. Oba tima moraju dosta bolje igrati ako hoće do razigravanja. Da nije Ville i njegovih golova, pitanje je da li bi imali i jednu pobjedu. Lampard i ove sezone uglavnom ne igra zbog ozljede dok Pirlo izgleda malo bolje nego prošle godine mada je pitanje je li MLS previše agresivna liga za njega. Za to vrijeme, DC kao da još uvijek traži svoj identitet jer ofenzivno, ali ni defanzivno ne izgledaju dobro.

USL Incident

Iako nije dio MLS-a, u subotu se na utakmici United Soccer League (“USLrdquo;) između Pittsburgh Riverhoundsa i Red Bulls II dogodio težak incident. Tijekom utakmice, sudac je pokazao crveni karton Karlu Ouimetteu i Romeru Parkesu nakon koškanja i kad su izlazili s terena, Parkes je skočio i udario nogom s leđa Ouimettea, koji je nakon toga odvozen na nosilima. Parkes je odmah suspendiran od strane USL-a dok su ga i Riverhoundsi odmah nakon toga izbacili iz tima. USL se smatra trećom ligom u američkoj nogometnoj piramidi, a deset MLS drugih timova igraju u ovoj ligi.