Pregled 9. kola HNL-a – trojac na vrhu se polako odvaja od ostatka društva

Prva četvrtina prvenstva je iza nas. Posljednje kolo prvog kruga donijelo je jedan prijateljski susret i četiri u kojima se nije unaprijed znalo tko će osvojiti bodove. Dinamo je seki ostavio četiri gola u mreži, Split je konačno zabio na gostovanju i došao do boda u Koprivnici, Hajduk je nastavio dobru seriju minimalnom pobjedom nad Zagrebom koji je sada prikovan za dno, Osijek je pobjedom nad Interom pobjegao Zagrebu i približio se četvorki koja ima deset bodova, a Rijeka je i dalje bez poraza nakon što je u Puli upisala minimalnu pobjedu.

Zbog Dinamovih obveza Ligi prvaka, susret devetog kola igrali su već u petak. Kao zagrijavanje za Arsenal poslužila je starija sestra. Dinamo je klub s kojim Lokomotiva ima najgora iskustva, barem kada je teren u pitanju. Otkad su Lokosi ušli u prvu ligu samo su jednom uhvatili remi, a ostalo su sve bili porazi. Prestali su brojati poraze, ali zato ne prestaju novce koje na račun sjedaju s računa Dinama. Jako zanimljiv odnos gaje Lokomotiva i Dinamo, mora se priznati. Dinamo Lokomotivi da igrače besplatno, razbije ih u međusobnom duelu i onda te igrače otkupi i (pre)plati. Zaista lijepo od mlađeg brata kako održava sestru na životu. Skoro kao simbioza moruzgve i raka samca.

No, da ne zadiremo u biologiju, idemo vidjeti što se događalo u Kranjčevićevoj. Prvih pola sata na terenu se nije događalo ništa zanimljivo, igrači su brižno pazili na noge protivnika, a jedini vrijedni spomena bili su Bad Blue Boysi koji su bez prestanka pjevali. Neki kažu da su u tim pjesmama vrijeđali Zdravka Mamića, ali kako je nama glazba zvonka radost, u pjesmi nismo tražili elemente verbalnog delikta. Dobra vijest za Dinamo je da je konačno proradio Henriquez. Pitanje je zapravo koliko je proradio s obzirom tko je bio protivnik, ali činjenica da je zabio dva gola u petak je neoboriva. Najprije je u 36. minuti zabio za 0:1, a tim se rezultatom otišlo i na odmor, da bi u 64. zabio za 0:2. Svakako, sjajna najava pred susret s Arsenalom. No, nije Dinamo htio stati na 0:2, pa su Fernandes u 70., i Sigali u 74. zabili treći i četvrti pogodak za Dinamo. Važna pobjeda za podizanje samopouzdanja pred europski ispit za Dinamo, a oko Lokomotive je puno upitnika nakon još jedne blijede predstave protiv mlađeg brace. I još jedna dobra vijest za Dinamo! Nitko nije dobio karton pa u Split na najveći derbi idu kompletni. Sažeci ovdje.

Subotnji program otvarali su u Koprivnici Slaven Belupo i Split. Farmaceuti su trebali pobjedu za potvrdu dobrih igara i rezultatski iskorak, a gostujući sastav bi pobjedom ili remijem barem privremeno preuzeo drugo mjesto. U susret su bolje ušli domaćini i iz prve prave prilike došli do vodstva. Ozobić je poslao loptu u kazneni prostor, a Ejupi se sjajno snašao i prebacio Zagorca za 1:0. Nastavak je donio iznenađujuće dobru utakmicu i visok ritam, šanse su se izmijenjivale i na jednoj i na drugoj strani, ali promjene rezultata do odlaska na odmor nije bilo. Dojam je da su obje momčadi dobro iskoristile reprezentativnu pauzu u kojoj su uspjele još bolje povezati redove i pružiti sjajno poluvrijeme.

Zapravo, dobro poluvrijeme imali su gotovo svi, ali to ne možemo reći i za Marka Simonovskog. Njega je u 24. minuti trener gostiju, Vulić, odlučio zamijeniti Dinom Špeharom, a zašto će to ispasti pun pogodak tek ćete vidjeti. U nastavak susreta bolje su krenuli Splićani, i nakon promašene šanse u 49. minuti, tri minute kasnije dolaze do zasluženog izjednjačenja. Špehar je sjajno prošao po desnoj strani, zavrnuo u sredinu kaznenog prostora gdje se našao Pešić i matirao nemoćnog Rozmana. Igralo se i dalje dobro s obje strane, sve do 73. minute. Mikulić je u skoku nespretno koristio lakat i dobio direktni crveni karton, a nakon što ga je Mlakar poslao u svlačionicu došlo je do koškanja na terenu pa je podijeljeno još kartona, a Blagojević je također morao u svlačionicu. Nakon isključenja, intenzitet je pao, a može se reći da je remi najrealniji rezultat te da oba trenera imaju razloga za zadovoljstvo nakon ove utakmice. I rezultatom i prikazanom igrom. Sažeci ovdje.

Drugi susret subotnje večeri igrao se u Splitu. Hajduk, koji je ušao u dobru seriju, čekao je Zagreb koji se polako, ali sigurno sve više utapa na dnu prvenstvene ljestvice. Baš kao i u prvom subotnjem susretu, i u ovaj su bolje ušli domaći igrači. Pred oko 6000 gledatelja napali su Zagreb od prve minute s jasnom namjerom da zabiju što raniji gol i odvedu utakmicu u željenom pravcu. U vodstvo su izabranici Damira Burića došli u 21. minuti kada je svoj treći ovosezonski prvenstveni pogodak zabio Mijo Caktaš i potvrdio odličnu formu. Dominirao je Hajduk u prvom poluvremenu, zaista je to na trenutke izgledalo vrlo lijepo i kao da se radi o ozbiljnoj momčadi, ali brzo bi entuzijazam splasnuo jer je uvijek nedostajao taj zadnji pas koji bi nekog igrača izbacio u matnu situaciju.

Na odmor se otišlo rezultatom 1:0, a više razloga za zadovoljstvo imao je Hajduk. Zagreb nije pokazao ništa i može se reći da je jasno zašto su posljednjeplasirani klub 1.HNL. Ipak, u drugom dijelu stvari su se promijenile. Iz svlačionice su gosti izašli ozbiljniji i ofenzivniji , a igrači Hajduka izgledali su kao da im je 1:0 dovoljno i da nema nikakve potrebe da se pretjerano trude. Držao je, ruku na srce, Hajduk tih 1:0 poprilično čvrsto jer Zagreb nije dolazio do prigoda, ali moglo je Bijelima sve pasti u vodu da je udarac Šulca išao malo niže i umjesto na gredi odsjeo u rašljama Kalinićeva gola, koji loptu nije ispratio ni pogledom, vjerojatno krivo procijenivši njen let. Umjesto da izjednači, Šulc je par minuta kasnije dobio crveni karton i neće ga biti u važnoj utakmici protiv Osijeka, baš kao ni Caktaša koji je zbog simuliranja dobio žuti još u 12. minuti i propustit će derbi s Dinamom. Rezultat se nije mijenjao, Hajduk je minimalnom pobjedom ostao u vrhu, a žele li više od remija ili časnog poraza u susretu s Dinamom morat će bolje nego protiv Zagreba. Sažeci ovdje.

Kada smo bili djeca, često smo znali igrati igru na jedan gol, koju smo zvali “viktorija”. Za dalmatinski dio čitateljstva, to je “iza leđa”. I uvijek je u ekipi bio neki mudrac koji je pri rezultatu 0:2 za faul u šestercu vikao “TROPENAL”. I kako je on obično bio najjači, nisi imao izbora nego ga pustit da puca tri penala. Čini se da je tako bilo i na ovoj utakmici. Navijačka skupina Osijeka, Kohorta, bojkotirala je susret zbog loših rezultata, nezalaganja i općenitog nezadovoljstva radom u klubu. Debitant na klupi Osijeka, Zoran Zekić, suprotstavio je Toplaku vrlo ofanzivnu momčad, očito shvativši da potencijala ima više nego što je to mislio bivši trener Besek.

Domaći su bolje otvorili susret, ali kao i u prethodnim utakmica, zabiti gol im je bila nerješiva enigma. Ipak, u 27. minuti za vodstvo je zabio Perošević. Bio je to prvi kazneni udarac na utakmici, a napadač Osijeka bio je neumoljiv. Nastavak susreta nije bio loš kako to znaju biti susreti ova dva protivnika, ali ipak ono najbitnije zbilo se na samom kraju. Najprije je Marić dosudio još jedan kazneni udarac koji je Perošević pretvorio u gol, a u prvoj minuti sudačke nadokande na 3:0 je povisio Goran Roce. Za još uzbuđenja pobrinuo se najbolji sudac 1.HNL, koji je dosudio još jedan kazneni udarac, ovog puta za goste. Čeliković je u trećoj minuti sudačke nadokande zabio za konačnih 3:1. Vrlo važna pobjeda Osijeka koji je odmakao Zagrebu na pet bodova prednosti, a Inter nakon kratke dobre serije, pokazuje jalovost s početka sezone.

Po kuloarima su sve glasnije priče da američki investitori jedva čekaju smijeniti dugogodišnjeg trenera Istre, Igora Pamića. Zadnja utakmica prvog kruga 1.HNL bila je prava prilika da im pokaže da nisu u pravu. Popularno nazvani “Derbi della Učka” uvijek je pun tenzija i pobjeda protiv Rijeke sigurno bi mu dala još kredita. No, situacija na ljestvici nije mu davala pravo da se nada velikom rezultatu. Rijeka je ušla u dobar rezultatski niz, baš kao i Dinamo neporažena je u ovoj sezoni i pobjeda u ovoj utakmici, pred međusobni ogled Hajduka i Dinama, bila im je krucijalna.

Najvažniji trenutak susreta dogodio se već u 9. minuti kada je Bezjak zabio za vodstvo gostiju i izbio na čelo ljestvice strijelaca. Nakon gola, Rijeka je držala konce igre u svojim rukama, a Kek se opredijelio na već prokušanu taktiku. Čvrsto nazad, a prema naprijed ako se što otvori. Utakmica je bila dosta gruba, s puno grubih prekršaja kako i dolikuje rivalitetu ova dva kluba. Istra je nešto pokušavala, ali svi su pokušaji završavali loše i Rijeka je rutinski odnijela pobjedu u ovom susretu, a možda i posao Igoru Pamiću. Sažeci ovdje.

Četvrtina prvenstva je za nama. Dinamo je na čelu, Rijeka i Hajduk, možemo reći očekivano, na drugom i trećem. Split je imao dobar ulazak u sezonu i trenutno je na četvrtom mjestu. Od petog do devetog mjesta je velika gužva i samo dva boda dijele devetoplasirani Osijek od petog mjesta. Na začelju je Zagreb koji ima samo tri boda i ako se nešto brzo ne promijeni, najizgledniji su kandidati za ispadanje. Iduće kolo donosi derbi hrvatskog nogometa i susret dvije posljednjeplasirane momčadi, Rijeka u slučaju za njih dobrog ishoda u Splitu ima priliku preuzeti vodstvo pobjedom nad Interom, a snage će odmjeriti i Slaven – Istra te Lokomotiva – Split gdje će domaćini tražiti osvetu za poraz u prvom kolu ove sezone.

Nagrada za glupost kola: svi koji su mislili da će netko iz Dinama dobiti karton protiv Lokomotive.