Pregled 9. kola – golijade domaćina, Rijeka potopila Dinamo

Rijetko nas MAXtv Prva liga toliko razmazi da domaćini zabiju u prosjeku četiri gola po utakmici, a još se rjeđe događa da aktualni prvak dvama klubovima gleda u leđa. Momčadi Lokomotive i Hajduka s identičnih su 4:0 ispratile Cibaliju i Slaven Belupo, Istra koja se diže iz mrtvih jednako je uvjerljivo, uz iznimku počasnog (auto)gola, svladala zaprešićki Inter, Osijek je napadački jalovom Splitu utrpao tri komada, a Rijeka je u jednoj od onih utakmica u kojoj žalite protivnika postavila uvjerljivih 5:2 protiv Dinama i zasluženo ostala na čelu ljestvice.

Lokomotiva – Cibalia 4:0

Kad vas protivnici deklasiraju s 4:0, a još pritom vaš golman obrani nekoliko zicera, vrijeme je za zabrinutost. Cibaliji od konkretnih šansi upisujemo samo Vitaićev slobodan udarac i Dabrin pokušaj pred sam kraj utakmice, a Lokomotiva je i pogodila i promašila štošta. U 37. minuti Ivanušec je navukao nekoliko igrača na sebe i dodao usamljenom Doležalu koji je zabio za 1:0, a pet minuta kasnije Marić je zabio glavom nakon Majerova slobodnjaka. U drugom poluvremenu gostujući je golman Matković u nekoliko navrata spašavao svoj gol ispred Majera i Bočkaja, na potonji je ipak zabio za 3:0 nakon jednog od svojih naleta u šesnaesterac, a konačan je rezultat postavio Grezda nakon odličnog probijanja po lijevoj strani, što je samo jedna od crnih točaka Cibalijine igre u ovome kolu, jer, pošteno govoreći, curilo je na sve strane.

Istra 1961 – Inter Zaprešić 4:1

Istra je pod Tomićevim vodstvom konačno prekinula crni niz i počela pokazivati znakove života, a Inter je neporažen u posljednje tri utakmice, što je moglo ili trebalo jamčiti izjednačen dvoboj, ali domaći su grizli od prve minute i nanijeli Zaprešićanima težak poraz. Čović je u prvoj opasnijoj akciji pravovremenim izlaskom s gola blokirao Gržana, ali nije mogao ništa nakon Stepčićeva kornera i Bertošina udarca koji je prošao kroz šumu nogu. Strijelac prvoga gola asistirao je Gržanu koji je iz blizine pogodio za 2:0. U momčadi Intera polupokušaje su imali Puljić i Komorski, no sljedeća je smislena akcija dovela do jedanaesterca za Istru nakon Čelikovićeva igranja rukom, a siguran je realizator bio Stepčić. U drugom je poluvremenu ozlijeđenog Ivešu zamijenio Ivušić i obranio dobar pokušaj Ottochiana, a krajem utakmice pala su još dva gola: Solomon je prošao kroz Cibalijinu obranu i nonšalantno zabio za 4:0, a počasni je zgoditak za Inter, ironično, zabio Istrin Georgiev kojemu je lopta prošla preko noge i umjesto van igrališta, odbila se u gol. Istra se ovom pobjedom konačno odmaknula od dna ljestvice, a u nezavidnijoj su poziciji od Intera još samo Cibalia i Split.

Hajduk – Slaven Belupo 4:0

I Hajduk se rado priključio lijepom trendu efikasnosti domaćina, iako igra, posebno u prvom poluvremenu, nije bila obećavajuća. Prva ozbiljnija prijetnja bio je Heberov nalet pred domaći gol, pa je Stipica morao izletjeti i spašavati stvar, a s druge je strane pritisak Kožulja urodio odbijancem koji je prošao malo pored gola. Christensen je ubrzo gurnuo Ivanovskog u šansu, a Nižić je (vrlo koristan i siguran u ovoj utakmici) uklizao u zadnji čas, dok je Štiglec s druge strane pravovremeno reagirao na Juranovićev prodor i ubačaj. Nakon još jedne opasne akcije tandema ChristensenIvanovski, Hajduk se probudio i konačno poentirao. Tudor je odličnom dugom loptom pronašao Saida koji je prošao pored dvojice gostujućih igrača i zabio za 1:0. Drugo je poluvrijeme počelo u znaku Saidove angažiranosti, a u 71. je na Kožuljevu asistenciju zabio za 2:0. Bijeli nisu pošteno ni proslavili, a Erceg je već s 15 metara na asistenciju Hamze zabio lijep gol za 3:0, a šlag na kraju bio je zgoditak Futacsa u 88. minuti, na dodavanje vrijednog Ohandze. Odličan rezultat ipak ostavlja prostora za napredak, jer Slaven Belupo u mnogim je dijelovima utakmice opasnije prijetio, a da je koja Stipičina ili Nižićeva intervencija izostala, tko zna u kojem bi smjeru utakmica krenula. 4:0 za trenutno 4. mjesto. Rezultat odličan, igra može biti i bolja, kao i pozicija.

Osijek – Split 3:0

Osijek je ozbiljno shvatio odgovornost boravka na samom vrhu ljestvice, no Split očito ne shvaća jednako ozbiljno svoj nezavidan položaj na dnu, jer teško je objasniti dva gola u devet kola. Domaći su prijetili, Duka branio što se braniti dalo, a jedna od ljepših parada uslijedila je nakon Barišićeva ubačaja i Peroševićeva udarca glavom te Miočeva udarca s ruba šesnaesterca. Split se početkom drugog poluvremena ipak odlučio barem nakratko pojaviti na utakmici, a da je usamljeni Pešić bolje zahvatio loptu u Mikulićevu petercu, sramotna bi se statistika malo popravila. U 67. je Jakić igrao rukom, a Mlakar pokazao na bijelu točku s koje sigurno pogađa Perošević. U 83. minuti odličan Barišićev ubačaj Vojnović je okrunio još ljepšim zgoditkom glavom, a isti je igrač majstorski postavio konačnih 3:0 zabivši pogodak petom. Bez imalo ironije i negativnih konotacija, Osijek je u prvih devet kola zbilja lijepa priča. Fantastično drugo mjesto, ispred Dinama i Hajduka, nužno otvara pitanje koliko može postići u nastavku prvenstva. Već sad su Zekićevi odabranici odradili odličan posao.

Rijeka – Dinamo 5:2

Dinamo nije nepobjediv, dokazao je to u prošlom kolu porazom od Osijeka, ali ni Rijeka nije nepogrešiva – izgubila je dva vrijedna boda u srazu s Cibalijom. Međutim, rijetki su slutili da će se dvoboj na Rujevici pretvoriti u jednu od onih utakmica koje zaista nisu za mlađe od 18 godina. Rijeka je povela već u 17. sekundi susreta nakon Šemperova nespretna izlaska pred Vešovića, a nesporazum s Pivarićem za rubriku “vjerovali ili ne” Gavranović je iskoristio na najbolji mogući način, ukrao loptu i zabio gol. Da stvar bude još gora, nesporazum Dinamova vratara, ovaj put s Benkovićem, brzo se ponovio, a Vešović je pogodio vratnicu. Za vrijeme toga udarca na gol-liniji bila su tri igrača. Nijedan od njih nije Dinamov golman. Srećom po njega, imao je jednu korektnu obranu nakon Mitrovićeva udarca glavom. U 33. minuti Dinamo još nije pokušao pucati prema riječkom golu, a Gorgon je nakon Vešovićeve asistencije zabio za 2:0. Nakon toga uslijedila su dva pokušaja Dinama koje je domaća obrana neutralizirala. U 50. minuti Gavranović odlično asistira Vešoviću za 3:0. Četiri minute kasnije Gorgon puca s 30-ak metara, a Šemper ne može ništa – Rijeka povisuje na 4:0. U 75. Suodaniju je zgoditak poništen zbog zaleđa, no u 82. je ipak pospremio loptu u gol nakon kornera. Rijeka je uzvratila u prvom sljedećem napadu, Bradarić je bio asistent, a fantastični Vešović realizator. U 86. minuti Pavičić je postavio konačnih 5:2. Bila je to posljednja utakmica Zlatka Kranjčara na klupi Dinama. Iako je on sam pošteno preuzeo odgovornost za ovaj katastrofalan poraz i povukao se, ljudi nisu glupi, selo priča, spominju se kojekakvi (ne)bitni argumenti koji bi ga tobože ionako koštali posla, a čitava mašinerija u svlačionici i izvan nje, koja je uvijek bila iznad trenera, prešućuje se. Štono bi Radojka Šverko rekla: “Plutamo bez pravog cilja – ništa nova, ništa nova.”

Igrač kola: Marko Vešović (Rijeka)

Glupost kola: Adrian Šemper (Dinamo)