Pregled 6. kola: Bacili su sve niz Rijeku

Budući da su se Dinamo i Rijeka (šok i nevjerica) ustoličili na prva dva mjesta pobjedama protiv splitskih klubova, sad je najzanimljiviji pogled na treće mjesto, koje je nakon iznenađujuće dobre serije preuzeo Osijek, a četvrtom je Hajduku bolje da nešto suvislo napravi protiv Maccabija, jer ispremiješani sastav djelovao je kao, u najboljem slučaju, F sastav. Cibalia i Istra nastavljaju sa skromnom podjelom bodova, Osijek je razbio 9 godina dugu negativnu tradiciju u Koprivnici, a Inter se naposljetku malo odlijepio od začelja ljestvice pobjedom nad sopćućom Lokomotivom.

Dinamo – Split 1:0

Šesto su kolo na Maksimiru otvorili Dinamo i Split. Prvo je poluvrijeme izgledalo blijedo, na Splitovoj polovici sasvim bezmudo, a sve su šanse domaćih bile na isti kalup: Rog, Pavičić i Antolić pokušavali su iz velike udaljenosti, svi su udarci završili pored gola, a kod Splita se u 36. minuti na sličan pokušaj odvažio Roglić. Nastavak je počeo zanimljivije, Hodžić je s ruba kaznenog prostora pogodio vratnicu, a na drugoj se strani Pešić našao jedan na jedan s Dinamovim vratarom Šemperom koji je pravovremeno istrčao i spriječio pogodak. Ćorić se u 62. minuti riješio svojih čuvara i pucao, a na odbijanac je natrčao Antolić i postavio 1:0. Isti je igrač dobro istegnuo vratra Duku nekoliko minuta poslije, a Dinamo je uskoro nakon Hodžićeva ubačaja tražio jedanaesterac, no Pejin se nije oglasio. Iz slobodnjaka je još pokušao Benković, a posljednji je Rrahmanijev solidan udarac glavom Šemper obranio. Minimalna pobjeda za Dinamo koji je mogao biti učinkovitiji, a ni Splitu malo mozganja u igri prema naprijed ne bi škodilo.

Cibalia – Istra 1961 1:1

Cibalia i Istra prije međusobnog su ogleda imale skromna dva boda, a i nakon ovoga su kola na nezavidnom 7. i 9. mjestu. Iako se radilo o derbiju začelja, uzbuđenja nije nedostajalo. Vinkovčani su mogli povesti već u 5. minuti da je Vitaić u petercu bolje zahvatio centaršut, a uskoro je iz daljine pokušao i Mišić, no gostujući je vratar Iveša obranio taj udarac. Gosti su imali dobru priliku nakon Gržanova ubačaja i Solomonova udarca s 10 metara, no Matković je uspio obraniti nogom. U 28. minuti Cibalia vodi: Bouhna je pogrešno dodao loptu, u noge Ugrini, Ugrina proslijedio Vitaiću na 11 metara, a nečuvani je kapetan postigao svoj četvrti prvenstveni zgoditak. Do poravnanja je moglo doći krajem poluvremena kad je Zgrablić pri izbijanju lopte u šesnaestercu udario Bouhnu u glavu, a Lucio je od izvođenja jedanaesterca napravio znanost i omogućio ni krivom ni dužnom Matkoviću da ga efektno obrani. Međutim, nije ništa mogao u 56. nakon Hadžićeva ubačaja iz velike udaljenosti, koji je Solomon glavom ispred uspavanog Karačića poslao u mrežu za izjednačenje. U nastavku se razgoropadio Jerbić, ali Iveša je spašavao, a na Matkovićev odbijanac Hadžićeva udarca Roce u naletu nije najbolje reagirao. Rezultat se više nije mijenjao, a obje momčadi i dalje čekaju prvu prvenstvenu pobjedu. Bouhni želimo brz oporavak i povratak na teren.

Slaven Belupo – Osijek 2:3

Osijek je pokazao da ih devetogodišnje “prokletstvo” negativnih rezultata u Koprivnici ipak nije pokolebalo (nije Osijek reprezentacija kojoj su stadionske podzemne vode i uroci argument i alibi) pa je u dinamičnoj utakmici došao do vrijedne pobjede. Slaven je dobro počeo, Ivanovski je u 10. minuti već bio zaobišao golmana Mikulića, ali otišao je previše ukoso pa je izgledna prilika propala. Na drugoj je strani Kneževićev odličan pokušaj iz daljine Marković izbio u korner. Uslijedio je crni period bez izglednih akcija, da bi krajem poluvremena Slaven Belupo izborio jedanaesterac. Ivanovski je pao u dvoboju s Lukićem, sudac Strukan isprva se nije oglasio, ali nakon konzultacija s pomoćnim sucem promijenio je odluku, a kazneni je udarac realizirao Ivanovski. Početkom drugog poluvremena Osijek je tražio penal zbog Jovičićeva igranja rukom, ali Strukan je dobro procijenio da je ruka bila uz tijelo i da ga je pogodila u odbijancu. U 58. Boban je ubacio, a Ejupi se naklonio za 1:1, ne slaveći pogodak za Osijek iz poštovanja prema bivšem klubu. U 66. minuti glupost utakmice: Štiglec je vraćao loptu Markoviću ne pogledavši gdje stoji, a Belupov je vratar već bio krenuo s gola – bizaran autogol za 1:2. U 83. minuti Savić je prošao po desnoj strani i sam pogodio malu mrežu za 2:2, a dio zasluge svakako ide vrataru na dušu. Međutim, isti je igrač uskoro postao tragičar – Petrovikj mu je oduzeo loptu na 20-ak metara i proigrao Ejupija koji je iz voleja postavio konačnih 2:3 i donio prvi poraz svom nekadašnjem klubu.

Inter Zaprešić – Lokomotiva 2:1

Momčadi Intera i Lokomotive u međusobni su sraz ušle s dva boda na prvenstvenoj ljestvici. Domaćini su poveli već u 8. minuti nakon Kolarova dodavanja Puljiću čiji se udarac od vratnice odbio u gol. I Altiparmakovski je mogao poentirati nakon Kolarova ubačaja, ali Zagorac brani. Lokomotiva je najbolju priliku prvoga poluvremena propustila kad je Ccedil;ekiccedil;i dodao Rožmanu, a zatim je Antunović pucao iz blizine, Čović obranio, a Doležal nije uspio ugurati odbijanac u gol. U nastavku je Lokomotiva bila agilnija i naplatila to zgoditkom nakon Ccedil;ekiccedil;ijeva snažnog udarca s 20 metara. U 70. opet promjena rezultata: golman Čović dugom je loptom pronašao Puljića koji je udarcem iz prve prevario loše postavljenog Zagorca. Šoljić je skoro zabio autogol glavom nakon Fiolićeva slobodnog udarca, a Capan je sivonjićevski uspio prebaciti gol s 2 (dva) metra nakon Marićeva ubačaja. Marić je krajem utakmice ugurao još jednu loptu u mrežu, ali iz zaleđa, pa je Inter protiv europske Lokomotive došao do svoja prva tri boda.

Hajduk – Rijeka 2:4

Jadranski je derbi uvijek utakmica posebnog naboja, a domaćinima je nakon bolnog poraza od Dinama i pred važnu europsku utakmicu trebalo malo optimizma. Međutim, tanka je granica između optimizma i komedije, na koju je više sličila Hajdukova zadnja linija. Bijeli su, doduše, izvrsno počeli: Bradarić je srušio Ercega u kaznenom prostoru, a Ohandza je sigurno zabio za 1:0. Vodstvo je trajalo samo 10-ak minuta, jer riječki je mini-pritisak brzo rezultirao zgoditkom: Elez je ubacio u šesnaesterac, a Gavranović neometano samo dotaknuo loptu i skrenuo je u gol za 1:1. Uskoro je i Mišić iz slobodnoga udarca pogodio gredu, a Gavranović je nakon pada u šesnaestercu tražio penal, na što je sudac Jović samo odmahnuo rukom. Kod Hajduka je jedan dobar udarac iz daljine uputio, gle čuda, Ohandza, ali Prskalo je obranio. U 34. je Ristovski zaljuljao Biloga da čovjek nije znao kako se zove (ne krivimo ga, ne zna ni većina novinarskih bardova), Bili ga je povukao, a Jović pokazao na bijelu točku. Bezjak je bio siguran izvođač kaznenoga udarca za 1:2. Do kraja poluvremena još dva dobra pokušaja: Bašić je natrčao na izbijenu loptu i pucao malo pored gola, a Gavranović je izvrsno gurnuo Andrijaševića u šansu, što je Stipica osujetio pravovremenim istrčavanjem. U nastavku još uzbuđenja, psihopatološki zanimljivih poteza i pogodaka. Prvo je Ristovski dodao Bezjaku kojega su hajdukovci ispratili pogledom dok je zabijao za 1:3, a domaćine je donekle u igru vratio Ismajli koji je bio najviši u skoku nakon Tudorova ubačaja u 66. minuti. Hajduk ima dugu tradiciju trenera koji ili zaboravljaju zamjene, ili su one odraz rada njihovih živaca, a vrijedi notirati da je od 76. minute igrao s igračem manje jer ozlijeđenog Šimića nije imao tko zamijeniti. Rijeka je to naplatila u 80. minuti kad je raspoloženi Ristovski lijepo dodao Andrijaševiću koji je s 5 metara zapečatio konačnih 2:4. Hajduk je od dvaju najvećih rivala primio 8 komada, a žarenje i paljenje s press konferencija nije bilo dovoljno da na prvenstvenoj ljestvici iza sebe ostavi Osijek. Kako god Hajduk prošao u četvrtak (da vidimo te odmorene igrače na terenu i djelu, kad nas već prvenstveni rezultat očito ne zanima), bilo bi lijepo, pošteno i ljudski da se neki krivci, umjesto opravdanjima i zabavljanju novinara i masa, posvete izjašnjavanju o dosadašnjim postignućima. Pjesma ide “Ima jedna duga cesta”, a ne “Ima jedna duga provalija.”

Igrač kola: Muzafer Ejupi (Osijek)

Glupost kola: Marijan Pušnik (Hajduk)