Pregled 5. kola – Dinamo i Rijeka na vrhu, Istra i dalje rekorder, vratarski peterac – je l' se to jede?

Mlakara podijelili bodove u Gradskom vrtu.
Split – Cibalia 2:2

Iako se blagdan Gospe Snježne veže uz 5. kolovoza, mi smo snijeg očekivali tjedan dana kasnije kad je Split uspio zabiti dva gola i izboriti bod iza kojega ne stoji rezultat 0:0. Štoviše, utakmica je bila sasvim gledljiva, na trenutke i zanimljiva. U prvih pola sata vratari su se iskazali nakon udaraca Splitovih Jurendića i Bakaja te nakon Vitaićeva slobodnjaka, no Matković je u 31. minuti nakon Bakajeva ubačaja koji je preletio sve neshvatljivo zaplovio u prazno i ušao u užu konkurenciju za glupost kola, a Split je poveo. Vrlo brzo je i domaći vratar Duka mogao slično nastradati, no Mišićev je ubačaj završio na vratnici. Split je već u 37. minuti povećao vodstvo nakon dobre kontre i uspješne realizacije Jurendića. U drugom se poluvremenu Cibalia sabrala i počela napadati, a nakon nekoliko čudom raščišćenih gužvi nakon kornera, gosti su naposljetku smanjili na 2:1 nakon Vitaićeva odlično izvedenog slobodnog udarca. Pred sam kraj utakmice još se jedan igrač pridružio Matkoviću u rubrici “Zar ozbiljno” – Fuštar je Vitaićev udarac htio skrenuti glavom u korner, no lopta je završila u Splitovu golu. Tako je Cibalia došla do boda u gostima, a Split može biti zadovoljan što je nakon 12 (dvanaest) utakmica konačno zatresao protivničku mrežu.

Dinamo – Inter Zaprešić 2:1

Dinamo je bez većih problema došao do tri boda koja su ga dovela na čelo prvoligaške ljestvice. Prvo je poluvrijeme obilježeno dvama dobrim pokušajima Soudanija i Roga, čija je lopta nakon topovskog udarca iz slobodnjaka završila s gornje strane grede, a do vodstva je došlo u 38. minuti nakon Kneževićeva ubačaja na drugu vratnicu i Soudanijeva naklona glavom. Konkretnu priliku Intera dočekali smo tek u 64. kad je Blažević snažno opalio s 18 metara, ali Eduardo je uspio obraniti taj udarac. Dinamo je u 82. minuti povećao vodstvo nakon Olmova ubačaja i Fernandesova udarca, a počasni je zgoditak za goste u prvoj minuti sudačke nadoknade na dodavanje Ottochiana zabio Blažević, ostavljen da se sam kao pas prešetava ispred Dinamova gola.

Rijeka – Lokomotiva 1:0
Rijeka se pobjedom protiv Lokomotive priključila Dinamu na vodećoj poziciji. Pogodak koji je odlučio o pobjedniku sraza na Rujevici pao je već u 11. minuti: Matei je izveo korner, a Mitrović s 5 metara zabio glavom. Minutu poslije Rijeka je mogla povećati vodstvo, ali Matei je pucao malo pored gola, kao i Gavranović nakon ubačaja Ristovskog. Zagorac je zaustavio Bezjakov udarac, a u 40. je minuti Lokomotivin vratar počeo kontru iz koje se izrodila dobra šansa za goste: on je dodao Mariću, Marić Fioliću, a zicer je spasio Prskalo koji je istrčao iz šesnaesterca i izbio loptu. Drugo je poluvrijeme bilo siromašno prilikama, a najbolju su propustili upravo gosti kad je Ivanušec snažno pucao sa 7-8 metara, a Prskalo je uspio odbiti loptu u gredu. S obzirom na broj stvorenih prilika, bodovi ipak zasluženo ostaju u Rijeci, no treba uputit čestitke njihovu vrataru koji je u malobrojnim naletima gostiju ostao koncentriran i sačuvao svoj gol.

Istra 1961 – Slaven Belupo 0:0
Kad smo već naveli koliko je utakmica Split čekao na prvenstveni pogodak, vrijedi notirati i da Istra s ovom utakmicom već 31 (trideset i jedno) kolo čeka pobjedu. Čovjek bi pomislio da je to u HNL-u teško izvesti i da tako planiraš, ali eto, pulskom je klubu uspjelo. Doduše, u gledljivom prvom poluvremenu izrazito su dominirali, pokušavali su Solomon i Polić, a Paracki je zamalo iznenadio vratara Markovića izravnim pokušajem udarca iz kornera, no gostujući je golman uspio izbiti loptu. Farmaceuti u prvom poluvremenu nisu imali nijedan udarac, a u nastavku se nijedna strana ne može pohvaliti prilikama za gol, a lopte koje su se mlako došetale u ruke protivničkih golmana nisu vrijedne spomena. Najnepopularniji rezultat za vrlo dosadnu utakmicu. Obje strane mogu biti zadovoljne tim jednim bodom, jer pogled na teren sugerira u ovom ogledu ni to nisu zaslužile.

Osijek – Hajduk 1:1
Momčadi Osijeka i Hajduka u međusobni su ogled ušle s istim brojem bodova, što je jamčilo standardno zanimljiv i težak sraz u Gradskom vrtu. Počelo je napadački: Ejupijev je potencijalno opasan udarac završio u bloku, a Said je nakon kornera pucao preko gola. Već u 12. minuti Hajduk vodi: Memolla je dugom loptom pronašao Saida, a Said je glavom spustio za strijelca Ercega. Međutim, nakon 7 minuta slijedi izjednačenje: Barišić je ubacio s lijeve strane, a Ejupi je zabio. Sudac Mlakar očito nije bio na nastavi onaj dan kad su se učila pravila o remplanju vratara u njegovu prostoru (Vojnovićev faul na Kaliniću čist kao suza, ni sam to nije pokušao skriti), jer zgoditak Osijeka morao je biti poništen, ali eto, radi se o Hajduku pa ćemo to svi previdjeti zato što se Hajduk uvijek buni, uvijek je sudac kriv, tko im je kriv što nisu zabili 10 komada i slično. Osijek je prijetio i iz nepostojećih kornera, a Džolanove je pokušaje Kalinić obranio. U 41. Tudor je odlično pronašao Saida koji je pucao malo pored gola. A propos kornera, naprosto je fascinantno koliko je lopti prohujalo kroz Hajdukov peterac, a ne zna se je li bizarnije što nijednu nije stigla gostujuća obrana ili domaći napadači. Drugo je poluvrijeme oskudijevalo opasnijim prilikama za pogodak, pa je rezultat naposljetku ostao 1:1, gledajući iz aspekta igre, najpoštenije, no zbilja je već jadno, ljigavo i gadljivo da se ijedna momčad mora pitati u kojem bi smjeru utakmica otišla da sudac teškom pogreškom nije oštetio njihovu momčad.
Potez kola: Frane Vitaić (Cibalia)
Glupost kola: Ivan Fuštar (Split) i Dalibor Mlakar