Pregled 4. kola kvalifikacija za Afrički kup nacija

Ovog tjedna odigrane su sve utakmice 4. kola grupne faze kvalifikacija za Afrički kup nacija koji se u prvi mjesec iduće godine održava u Maroku. Na prvenstvo će se kvalificirati prvi i drugoplasirani iz svake grupe te ukupno najbolji trećeplasirani.

Grupa A
Nigerija se osvetila Sudanu za poraz u Khartoumu u subotu od 1:0, po velikom pljusku na stadionu u Abuji, gradu u koji su se vratili igrati nakon 5 godina, pobijedili su s 3:1 te tako nakratko smirili priče oko problema u savezu, trenera i igrača. Za pobjedu je najzaslužniji Ahmed Musa s 2 pogotka, dok je svoj prvi pogodak za reprezentaciju zabio napadač Guangzhoua, 20mdash;godišnji Aaron Olanare. Za Sudan je zabio Salah Ibrahim. Kao dokaz o kaosu koji vlada u Nigeriji, NFF je prije utakmice objavio listu od 12 domaćih trenera koji bi mogli zamijeniti Keshija koji i dalje nakon svjetskog prvenstva radi bez ugovora, a poslije utakmice on i igrači nisu htjeli davati nikakve intervjue. Neslužbeno se doznaje da će Keshija na klupi naslijediti Shaibu Amodu za preostale dvije utakmice nakon čega bi nigerijski nogometni savez zaposlio stranog trenera.

U drugoj utakmici grupe, također po jakom pljusku, Južnoafrička Republika i Kongo odigrali su 0:0, te tako ostali dvije vodeće momčadi u skupini.

Grupa B
Najveće iznenađenje dana dogodilo se u Bamaku gdje je Etiopija, koja je ranije u 3 kola upisala 3 poraza, s 3:2 savladala domaći Mali. Domaći su poveli preko Saka, da bi Etiopljani okrenuli preko Oukrija i Kebedea, koji je kasnije isključen. Zatim su Malijci izjednačili preko Yatabarea i kada se očekivao totalni preokret, u nadoknadi se slobodnjak Butaka odbija u mrežu za 2:3.

S druge strane, Alžir je pobjedom nad Malavijem od 3:0 već nakon 4. kola potvrdio plasman u Maroko. Strijelci za “pustinjske lisice” su bili Brahimi, Mahrez i Slimani. Dinamov Hilal Soudani je zbog ozljede propustio ovomjesečne utakmice reprezentacije.

Grupa C
U derbiju skupine C odigranome u Ouagadougouu, Burkina Faso i Gabon podijelili su bodove, unatoč tome što su gosti od 35. minute igrali s igračem manje, nakon isključenja Musavua. Burkinu je u vodstvo dovela njihova zvijezda Pitroipa u 40. minuti, a bod igračima nekada velikog portugalskog stoperaJorgea Coste donio je Evouna.

Angola je sa 4:0 pobijedila Lesoto, koji u gostima ne pruža dobre igre kao na domaćem terenu, te su upisali drugi gostujući poraz bez zabijenog gola. Strijelci za Angolu bili suBastos, Love iPapele, uzautogol Koetlea.

Grupa D
Kvalifikacije su otvorene utakmicom u Yaoundeu između Kameruna i Sierre Leone, iako još jednom nisu briljirali, Kamerunci su za razliku od vikenda, kada su odigrali 0:0 s istim protivnikom, slavili s 2:0, postigavši golove u prvih 7 minuta utakmica i to oba nakon prekida. Strijelci su bili Kweuke koji je zaigrao umjesto Aboubakara u napadu te Stephane M’Bia.

Druga utakmica grupe donijela je ljepoticu kola, Obala Bjelokosti je na domaćem terenu poražena od uvijek atraktivne reprezentacije DR Konga s 3:4. Počelo je šokantno za domaće kada su Kongoanci, koji su igrali sjajno preko kontri prvih 45 minuta, poveli s 1:0 Neeskensa (da, dobro ste pročitali ime)Kebana da bi “Slonovi” uzvratili sjajnim pogotkom Yaye Tourea sa 20mdash;ak metara lijevom nogom. To nije demoraliziralo Kongoance koji opet dolaze u vodstvo, sjajnim škaricama Kabanange u suprotni kut, a samo minutu poslije, još jednu sjajnu kontru realizira Jeremy Bokila.Problemi za domaće su se nastavili u prvom napadu 2. poluvremena kada je isključen mladi 17mdash;godišnji stoper Franck Kessie, ali su se ipak konsolidirali te pritisnuli protivnika i uspjeli preko Salomona Kaloua doći do 3:3. Ipak, u nadoknadi, još jednu brzu kontru su imali gosti, Bokila je hladno zavaljao stopera Obale te poslao loptu pored nemoćnog Cope za veliko slavlje “Leoparda” koji su se ovom pobjedom sasvim vratili u utrku za prva 2 mjesta.

Grupa E
Na čelu grupe E nakon kasnog paljenja iskristalizirala se Gana, koja je danas u Tamaleu (nakon nekoliko godina nisu bili domaćini u Kumasiju, zbog loše atmosfere na posljednjoj utakmici) s 3:1 pobijedila Gvineju, zahvaljujući golovima Gyana (x2) te Agyemangmdash;Badua. Za Gvineju je strijelac bio Yattara.

Još jedna probuđena ekipa je ekipa Toga, koja je po drugi puta u nekoliko dana savladala Ugandu s 1:0, ovaj put zahvaljujući golu stopera Akakpoa. Utakmica je protekla u izjednačenoj igri, kao i u Kampali za vikend, ali momci Milutina Sredojevića nisu uspjeli do vrijednih bodova kojima bi doveli svoju državu na prag natjecanja na kojem su zadnji put bili davne 1978., a nekoliko puta su bili zaista blizu kvalificiranja.

Grupa F

Slavlje igraa Kapverdskih Otoka s navijaima

Pretposljednja grupa za pregled donijela nam je luzofonski derbi u Praiji, gdje su se Kapverdski Otoci osvetili Mozambiku za poraz preko vikenda te 1:0 pobjedom zahvaljujući Heldonu Nhucku osigurali drugi uzastopni plasman na Afrički kup nacija, što je velika stvar za malu otočnu državicu koja broji oko pola milijuna stanovnika, a igračke potencijale većinom crpi iz igrača koji su rođeni u Portugalu, ali imaju korijene s otoka.

Druga utakmica donijela je ključnu utakmicu za Zambiju i Niger, tko izgubi realno otpada iz utrke za prolaz, a nula je na semaforu stala sve do posljednjih pola sata, da bi na kraju domaći s 3:0 došli na diobu drugog mjesta s Mozambikom. Strijelci su bili Kalaba, Mayuka te vratar Mweene iz jedanaesterca.

Grupa G
Jedan od, barem po jačini momčadi, najjačih dvoboja odigran je u Tunisu, gdje je domaćin, poznat i pod nadimkom “afrička Grčka” po drugi put u dvije domaće utakmice slavio golom u nadoknadi, a ovoga puta žrtva je bio Senegal. Pobjednički gol djelo je Sassija u 5. minuti nadoknade, unatoč tome što je Senegal dominirao tijekom cijele utakmice.

U Kairu je Egipat uhvatio vlak za vodećim dvojcem te ponovio rezultat od petka iz Gaboronea i s 2:0 savladao Bocvanu golovima Gamala i Salaha.