Pregled 34. kola: Borba za Europu i protiv Druge lige

Prekrasno kolo je iza nas! Ne znamo odakle krenuti. Lokomotiva je konačno pobijedila, postaje sve jasnije da će nas u kontinentalnim natjecanjima predstavljati klub s negativnom gol razlikom, možda čak i dva, Slavenov san o Europi trajao je jedno kolo, a Zadar je preuzeo fenjer koji će u zadnja dva kola probati prebaciti u ruke Osječana ili Puljana. Split ima sreće što prvenstvo ne traje još tri kola, jer s obzirom na formu njihove momčadi i ostalih koji se bore za ostanak u ligi, bilo bi im vrlo teško očuvati prvoligaški status. No, još uvijek postoje realne šanse da idu u dodatne kvalifikacije za ostanak u ligi pa bi u slučaju da osvoje kup prvi put mogli doživjeti da nas u Europi predstavlja drugoligaš. Sve u svemu, napetost nas očekuje do samoga kraja.

Lokomotiva mdash; Slaven Belupo 2:0
34. kolo Prve HNL otvorili su Lokomotiva i Slaven Belupo u Kranjčevićevoj. Na samom početku utakmice vidjeli smo dvije upečatljive maskote HNLmdash;a: sirotana u prugastim papučama odjevenog u lokomotivu, u tunelu među igračima, te Kruna Kontrolirani Rizik Jurčića, na tribini među “navijačima”. Na klupi domaćina nema više najkonstantnije maskote, Tomislava Ivkovića. Izgubiti pet utakmica zaredom s gol razlikom kao da se radi o amaterskom rukometu ipak je bilo previše čak i za klub bez imperativa u kojemu nikih problema nikad nema. Na terenu je bilo stravično zanimljivo. Lokomotivin se Kolar raspištoljio, što ekspresivnim padovima u šesnaestercu, što upornim udarcima prema vrataru Slaven Belupa. Belupo je hajdučki napao već u 41. minuti kad je Slugi ispala lopta, Ejupi je zapucao, Sluga se iskupio obranom. Dvije minute poslije najpoznatiji državni mladoženja, Franko Andrijašević, nečuvan zabija glavom za 1:0 Lokomotive. Da ne ispadne da Belupo (koji se nakon Čačićeva dolaska iz kluba kojemu prijeti ispadanje pretvorio u klub kojemu suptilno prijeti izlazak u Europu) nije ništa učinio, u našim knjižicama stoji zapisano da Brlek nije dohvatio dobro podvaljenu loptu te da je Mišić u odličnoj poziciji za gol išao dodati svom blokiranom suigraču. Bravo, momci. Lokomotiva je povisila na 2:0 nakon još jedne izvrsne reakcije Hajdukovih izbjeglica i Dinamovih otpadaka. Rukavina je nakon centaršuta s desne strane pucao iz voleja, Kardum odlično obranio, no na odbijanac je natrčao mladoženja Franko i postavio konačan rezultat. Završilo je kako je i počelo, Kolarom i Kardumom u klinču, no do kraja se rezultat nije mijenjao. Čestitke uznemirujuće oduševljenom Marku Pinčiću na prvoj pobjedi na klupi Lokomotive.
(M. M.)

Dinamo mdash; Hajduk 4:0
Nogomet se vratio u Zagreb na velika vrata! Ok, nije, ali lijepo je zazvučalo, priznajte. Dinamovo čelništvo uspješno je podijelilo velik broj karata i time privuklo neuobičajeno mnogo gledatelja na “Ruglomir”. Za Hajduk je loša vijest što je magija Harija Pottera Vukasa očito nestala. Nije nje, ako mene pitate, ni bilo, ali eto, neki kažu da bi Vukas mogao biti trajno rješenje i da pod njegovim vodstvom momčad ima glavu i rep, pa bih ovom prigodom izrazio čuđenje i zgražanje nad tim. Napomenuo bih samo da na utakmici nisu bili ni Bad Blue Boysi, ni Torcida, a bojkotirali su ga zbog famoznih “crnih lista” koje se i dalje proizvoljno sastavljaju. Derbi, koji to više nije čak ni na papiru, krenuo je sjajno za Dinamo. Već u osmoj minuti susreta Ćorić je matirao Kalinića, i sve je mirisalo na novu laganu pobjedu Dinama. Kako je zamirisalo, tako je i bilo. Pred petnaestak tisuća (ne)sretnika koji su gledali nešto što je nekad značilo i što se danima čekalo, Dinamo je dominirao terenom. Dojam je da je Dinamo apsolutno kvalitetnija momčad od Hajduka, ali golove koje je davao uglavnom su skuhali igrači Hajduka. Caktaš je, recimo, sjajno dodao Ćoriću kojeg je Maloča tradicionalno samo ispratio pogledom, a Ćorić je uposlio Henriqueza za 2:0. Glupostima Hajdukove obrane tu nije bio kraj. Samo par minuta nakon toga Jozinović i Kalinić su se odlično sudarili ispred Henriqueza nakon dodavanja Soudanija, a Henriquez nije imao težak posao zabiti za 3:0. I još jednom je rutinski ispala Hajdukova obrana. Zapravo, ispala je ona još nekoliko puta, ali samo još jedan gol su primili. Henriquez je prije ove utakmice bio na četiri gola zaostatka za Kramarićem, ali zahvaljujući Hajduku stigao je na mdash;1. Postavio je mladi Čileanac, pokazat će se, konačnih 4:0, iako je moglo biti i više. Rekao je ponajbolji pojedinac Dinama, mladi Ante Ćorić, da su mogli dati još 6 mdash; 7 golova, i dijete zaista nije lagalo. Hajduk je mogao dobiti deset golova u ovoj utakmici, i u zadnja dva kola čeka ih težak posao. Pobjeda nad Zagrebom u idućem kolu vrlo vjerojatno nosi Europu, dok bi poraz mogao biti koban za europske ambicije. Ostaje nam vidjeti ima li još išta u čarobnom štapiću Harija Vukasa.
(T. P.)

Split mdash; Zagreb 1:2
U subotnjem susretu na Parku mladeži snage su odmjerile dvije momčadi koje se, kao i pola naše Prve dubokobalkanske lige, nadaju europskom iskoraku: Split i Zagreb. Domaćini su u početku dominirali i okrunili svoju agilnost pogotkom u 7. minuti: Rog je primio loptu petom pored boatengovski šokiranog Kolingera i hladnokrvno zabio za 1:0. Pritisak se nastavio i sljedećih 20 minuta, prijetili su Barbarić i Bagarić, Livaković branio. Zagreb tek u 27. minuti pokušava udarcem Stepčića iz daljine, pored gola. Krajem poluvremena ipak dolazi do promjene rezultata. Stepčić izvrsno izvodi slobodan udarac iz velike daljine, pogača prečku, a na odbijenoj lopti prva je bila mudra glava Lovre Medića za 1:1 i povratak Zagreba u igru. Nastavak je počeo strastvenim tangom Štigleca i Roga u šesnaestercu, Rog je pao, sudac nije sudio ništa. U 55. minuti Split spletom nes(p)pretnih okolnosti prima gol: Boban je pucao s ruba šesnaesterca, a Zagorac se ponio kao da je netko u njega napucao četinastog ježa, a ne loptu. Učinilo se da je obranio, dok mu se lopta ispod leđa nije iskoprcala u mrežu. 1:2. Iako su do kraja Krovinović, Boban i Ljubičić izvrsno pucali, a Zagorac još bolje branio, taj je gol domaće koštao boda. Ne želim ga nominirati za nagradu Mladen Matković samo zbog jednog lošeg poteza, ali ako se glasom Danijele Martinović ne zapita “Gdje mi je pamet bila”, onda stvarno…
(M. M.)

Osijek mdash; Istra 1:0
U Gradskom se vrtu u nedjelju odvijala prevažna utakmica za klubove na dnu ljestvice. Osijek je ugostio Istru koja je došla s 4 boda prednosti i pozitivnom statistikom iz zadnjih 5 susreta u Osijeku, no i s hrpom ozljeda. Domaći su to poštomdash;poto odlučili iskoristiti. U 5. minuti Vojnović odlično dodaje za Peroševića koji sa 6mdash;7 metara puca pored gola. Isti igrač pokušava glavom nakon kornera, Brkić odbija u novi korner. Slijedi polusatno zatišje nakon kojega Šorša na Matasov ubačaj iz teške pozicije odlično puca glavom, malo pored gola. Od Istre je spomena vrijedan samo solomdash;prodor Joa koji je završio njegovim padom, grintanjem na suca i žutim kartonom. U 41. Barišić ubacuje, Brkić brani, Perošević pokušava iz voleja, Istrin je golman i na to spreman. U sudačkoj nadoknadi penal za Osijek: Heister je srušio Šoršu, dotad izvanredni Perošević pucao po sredini gola, što je bio lak plijen za raspoloženog Brkića. Iskupio se odmah po početku drugoga poluvremena: Matas ubacuje, Vojnović loptu plasira u okvir, Brkić je krajnjim naporom čeprka iz gola, no Perošević s niti dva metra posprema loptu u praznu mrežu za apsolutno zasluženih 1:0. Nastavak je bio u znaku neumornog Šorše i Peroševića koji su čitavu utakmicu činili atraktivnom. Pred sam kraj pad Salanovića u šesnaestercu nije izazvao nikakvu sudačku reakciju, što je značilo pobjedu Osijeka i vrijedne bodove u borbi za ostanak u ligi.
(M. M.)

Zadar mdash; Rijeka 0:2
Posljednju utakmicu 34. kola igrali su Zadar i Rijeka. Zadar je nad glavom imao imperativ pobjede jer je Osijek u ranije odigranoj utakmici nadvisio Istru, a Rijeci utakmica nije značila apsolutno ništa. No, kako je Matjaž Kek veliki optimist i čovjek koji uvijek ide na pobjedu, Zadar nije čekao lagan posao. “Cilj je jasen, uvrstitev na novo veliko tekmovanje” ili u prijevodu “Cilj je jasan, plasman na novo veliko natjecanje”, rekao je Kek svojedobno kao izbornik Slovenije nakon što su izvukli poprilično tešku grupu. Ništa se u posljednjih pet godina nije promijenilo kada je taj čovjek i njegovi stavovi u pitanju. Navijačima je obećao borbu do samoga kraja bez obzira na to što ne može ni gore ni dolje na ljestvici, i toga se i drži. Što se tiče same utakmice, uglavnom je to bilo loše.

Zadar nikako nije mogao uspostaviti inicijativu potrebnu za probijanje obrambenog zida Rijeke, a utakmicu je vjerojatno slomio gol Rijeke u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena. Jugović je asistirao Balaju, koji se pokazuje kao dostojan nasljednik Andreja Kramarića. Konačnih 0:2 postavio je Miral Samardžić koji je nakon kornera ostao sam na drugoj vratnici. Ovim porazom Zadar se vratio na mjesto gdje je proveo najveći dio sezone, a priliku za iskupljenje imat će u petak u Koprivnici kod Slaven Belupa.
(T. P.)

Još samo dva koraka dijele Dinamo od osvajanja naslova prvaka bez poraza. Prvi put od samostalnosti netko je došao ovako blizu tom, zasad neostvarenom, cilju. Borba za 3. i 4. mjesto koje bi također moglo voditi u Europu nastavlja se u idućem kolu i to međusobnim duelom Hajduka i Zagreba. Osijek ide u Rijeku pokušati osvojiti barem bod, a Istra će bodove za spas tražiti kod kuće protiv Dinama. Sve u svemu, izdržite još malo jer najveća uzbuđenja zapravo tek počinju.

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Hari Vukas