Pregled 33. kola HNL: Izgubio najsigurniji posao na svijetu

Vikend iza nas donio nam je puno uzbuđenja na igralištima i stadionima Prve HNL. Hajduk je pobjedom sebe lansirao u Europu, a Osijeku udijelio fenjer, Slaven Belupo i Zagreb ozbiljno prijete Lokomotivi koja bi mogla ostati bez europskih natjecanja ove godine, Dinamo je još korak bliži povijesnom uspjehu, a Istra i Zadar međusobnim su remijem napravili velik korak k ostanku u ligi. Split će Europa ligu ipak tražiti preko kupa, a Rijeka na pogon bivših igrača Hajduka rutinski privodi sezonu kraju.

Slaven Belupo mdash; Split 1:0

Trideset treće kolo otvorili su u petak nogometaši Slaven Belupa i Splita. Utakmicu koja je pobjedniku nosila uključenje u borbu za plasman u kontinentalna natjecanja momčadi su dočekale u potpuno različitim raspoloženjima. Slaven je izvukao dva važna remija, najprije u Puli, a zatim i kući s Rijekom, dok je Split tražio iskupljenje za teški poraz na svom stadionu gdje ih je Dinamo ponizio s 5:1. Da će biti uzbudljiva utakmica bilo je jasno od samoga starta. Na samom početku Radotić je propustio dovesti goste u vodstvo, a kazna je uslijedila vrlo brzo. Crepulja je ubacio loptu u kazneni prostor, obrana Splita odreagirala je u maniri para Maloča mdash; Milović, a najviši i najspretniji u skoku je bio Marko Mirić koji već u devetoj minuti dovodi Farmaceute u vodstvo. Nastavak prvog dijela donio je dopadljivu igru na obje strane, a bilo je i ponešto poluprilika. Rezultat se, ipak, nije mijenjao, tako da su na odmor zadovoljniji otišli domaći igrači. Drugo poluvrijeme donijelo je karakteristični pad ritma u našoj nogometnoj ligi. Ponekad se pitam znaju li kondicijski treneri da pripremaju te nesretne momke za nogomet koji traje devedeset minuta, a ne rukomet? No, što je tu je, navikli smo se. Bila je tu do kraja još poneka polušansa, ali ništa vrijedno spomena. Rezultat je ostao isti, a Slaven je ovom pobjedom došao na samo tri boda od četvrtog mjesta dok su trupe Zorana Vulića ostale na istom zaostatku od pet bodova do željenog četvrtog mjesta.
(T. P.)

Zagreb mdash; Dinamo 1:1

Subotnji je dio kola započeo utakmicom koju je zbog njenih karakteristika trebalo odigrati u ponedjeljak, usred radnog vremena. Naporno, trulo, bezidejno, jedva čekaš da završi. Zagreb je ugostio Dinamo u njihovom četvrtom ovosezonskom srazu, od čega su tri završila remijem. Počelo je, doduše, dinamično: prvi je gol pao već u 6. minuti nakon što je Pjaca zdesna dodao Pintu ispred kojega Livaković odbija loptu, pritom se lakše ozlijedivši, a odbijanac s 5 metara neometano zabija Henriquez. Sljedećih 40 minuta mdash; žalibože gledanja. Do izjednačenja je ipak došlo u nadoknadi prvog poluvremena: Krovinović se sjurio u Dinamov šesnaesterac, a sendvič u koji su ga strpali Pinto i Sigali bio je vrijedan penala. Jurendićev udarac s bijele točke Eduardo brani, no Zagrebov kapetan odbijenu loptu posprema u mrežu za 1:1. Osim golova, jedino je uzbuđenje bilo povlačenje Medića Juniora od strane Medića Inženjera iz igre. Nema što, napetost na vrhuncu, Televisa Presenta. U nastavku je igrač utakmice bio Livaković. Prvo Pjaca dodaje Soudaniju koji bježi po desnoj strani, no Livaković pravovremeno istrčava sa svoga gola. U 60. minuti isti igrač prijeti iz slobodnoga udarca, no Zagrebov golman i ovaj put izlazi kao pobjednik. Nešto su stidljivo pokušavali zapucati i Ćorić te kod domaćih Stepčić. Nedugo prije kraja Soudani pogađa vratnicu, potom i na dobar ubačaj Pinta puca glavom, no Livaković mu nije dao gušta, ostalo je 1:1. Igra na duže periode 0:0, čestitke gledateljima u Kranjčevićevoj, ovo im je bila pokora za sljedećih tjedan dana.
(M. M.)

Hajduk mdash; Osijek 3:2
Mnogo gledljivija utakmica, naposljetku i atraktivnija zbog golova, odigrala se na Poljudu. Osijeku je svaka utakmica do kraja biti ili ne biti, nedostaju im šestorica igrača, Vojnović i Barišić igraju ozlijeđeni, a kompletni Hajduk silno želi zaboraviti sve nedaće i dočepati se Europe. Za domaćine nije moglo početi bolje: Mezga dodaje Gotalu koji bježi po desnoj strani i nakon dugog golgeterskog posta zabija za 1:0. Barišić s druge strane uzvraća udarcem glavom na centaršut Matasa, preko gola. U 10. minuti Milevskij majstorski pronalazi Gotala, no nikoga nema na njegovoj dobroj povratnoj lopti. Na dodavanje Sušića pokušava i Vlašić, ravno u Mikulića. Osijek je propustio iskoristiti zicer: centaršut Barišića, Kaliniću lopta ispada, a Glavaš umjesto u nebranjenu mrežu mdash; u kukuruze. Nakon kornera Sušića Milović je pokušao glavom te Mezga iz voleja na odbijanac, bez većih poteškoća za Mikulića. Poluvrijeme završava dobrom akcijom Barišića koju nitko od njegovih suigrača nije popratio, a i izlaskom dotad izvrsnog Milevskog zbog ozljede. Prvu je izglednu priliku u nastavku imao Osijek: Čuljak je odlično centrirao za Vojnovića kojemu Jozinović u posljednji tren skida loptu s glave. Neprimjetnog Mezgu zamjenjuje Balić, odmah zaprijetivši udarcem, a u 64. postiže i fantastičan zgoditak s ruba šesnaesterca. No Balić mdash; no party. Osijek se ne predaje, tri minute poslije lopta je preletjela cijelu Hajdukovu obranu, Vršajević ju je uporno i odlučno gledao, no budući da urokljive oči ne blokiraju ubačaje, Glavaš je bez problema zabio glavom, Kaliniću kroz noge (sic!), 3 od 4 svoja ovosezonska gola pospremivši baš u Hajdukovu mrežu. U 71. minuti Sušić iz kornera pogađa inače ne osobito skokovitog Caktaša koji poentira za 3:1. Lijep gol, još ljepša asistencija. Uskoro iz igre izlazi Vojnović koji je tovarski tvrdoglavo igrao s takvom ozljedom da mu je i dio Poljuda morao zapljeskati na hvalevrijednoj požrtvovnosti. Da Hajduk utakmicu ne privede mirno kraju, pobrinuli su se Aneff i Špoljarić koji je za milimetar izbjegao zaleđe i postavio 3:2 dok je nekad u prapovijesti nazivan “najbolji stoperski par lige” širio ruke. Ostalo je 3:2, uzbuđenja nije nedostajalo, minijatura Balića i Milevskog također, kao i neshvatljivih grešaka obiju obrana. Hajduku treće mjesto na ljestvici, Osijeku davljenje s močvarom izravnih konkurenata, kapetanu Tomislavu Šorši nek’ je sretan rođendan, vodit će momčad kroz kalvariju do kraja.
(M. M.)

Istra 1961 mdash; Zadar 0:0
Čudno je to ponekad kako se situacija rasplete. Odigraš trideset i dva kola, ostvariš koju pobjedu, trudiš se, boriš, a nisi ništa bliže raspletu svoje sezone. Vjerojatno su se tako glupo osjećali i nogometaši Istre i Zadra u prvoj nedjeljnoj utakmici. U ovoj su utakmici i jedni i drugi imali priliku pobjedom napraviti veliki korak k ostanku u elitnom razredu hrvatskog nogometa, a ni remi također ni jednima ni drugima ne bi bio loš. Posebno zato što je Osijek dan prije poražen na Poljudu. Istra je igrala bez ozlijeđenog Radonjića, za kojeg je sezona vjerojatno završena, a samim tim i njegov lov na titulu najboljeg strijelca lige, i bilo je jasno da će bez svoje udarne igle jako teško zabiti gol. Zadar je nakon teškog poraza u Zagrebu u prethodnom kolu svladao Hajduk i s pravom se nadao dobrom rezultatu u Puli. Od prvog je trenutka bilo jasno da će oba stratega u ovoj utakmici igrati na nulu, i to smo upravo i dobili. Jednu veliku nulu. U devedeset minuta ovog susreta jedino što vrijedi izdvojiti jest Šimurinin udarac u Krstanovićeva leđa punom nogom, čime je ušao u konkurenciju za glupost kola, jer složit ćete se, ostaviti ekipu na cjedilu u ovako važnoj utakmici bilo bi zaista glupo, te dvije prilike Istre koje su proizašle iz grešaka obrane Zadra, nikako zbog kvalitete i uigranosti Istre. No, ono što su tražili to su i dobili. Tri kola prije kraja, Istra ima četiri boda više od Osijeka i poraz u Gradskom vrtu idući vikend im ne mora biti koban, dok bi pobjedom osigurali barem dodatne kvalifikacije. Zadar je remijem također prestigao Osijek i ima priliku sam odlučivati o svojoj sudbini, a gledajući Zadrove igre u Stanovima ovo proljeće, sve je izglednije da Zadar ostane prvoligaš i dogodine.
(T. P.)

Rijeka mdash; Lokomotiva 5:0
Iskreno, jako mi je teško pisati o ovoj utakmici. Žao mi je što je tako jer je Rijeka stvarno odigrala još jednu dobru utakmicu i natrpala mrežu svog vratara na posudbi u Dinamovoj starijoj sestri do vrha. Ali, gledam Lokomotivu, i ne mogu se oteti dojmu da se oni nama rugaju već tjednima. Ali dobro, o tome u jednom drugom tekstu vrlo brzo. Za početak bih pohvalio liječničku službu Lokomotive koja je Addyja osposobila u samo dva tjedna. Čovjek kojem je pukao mišić i koji je bio izgubljen do kraja sezone, čudesno se oporavio u kratkom roku i istrčao na Kantridu. Ovaj ganski nogometaš koji ima između 25 i 30 godina zaista je pravo čudo i siguran sam da će se sada mnogi ozlijeđeni nogometaši javljati liječnicima Lokomotive. Neka samo nastave dobro raditi, čovječanstvo još uvijek traži lijekove za rak i AIDS. Bravo, momci! Što se tiče same utakmice, ona je bila jednosmjerna od samog početka. Lokomotiva ne može dobiti vjerojatno ni Čačkošupkovce i Nogosmrad u ovom trenutku, tako da je iluzorno bilo očekivati da mogu nešto na Kantridi. Pet susreta su ove sezone već međusobno odigrali, i u tri je slavila Rijeka, i to uvijek visokim rezultatom. U prvenstvu je ipak dva puta u Kranjčevićevoj pobijedila Lokomotiva. Zlobnici tvrde da su imali obilatu sudačku pomoć u ta dva susreta, ali vrijeme se vratiti ne može. Odlučili su igrači Rijeke s pedigreom igranja u Hajduku ostati vjerni toj tradiciji i ekipu Tomislava “radim najbolje što znam i mogu” Ivkovića poniziti do kraja. Za 1:0 zabio je Tomasov u 25. minuti nakon sjajnog centaršuta Sharbinija i golijada je mogla početi. Samo šest minuta kasnije ponovno je Tomasov precizan za 2:0, a asistirao mu je Bradarić. Na 3:0 povisio je Balaj na dodavanje Leovca, ali ni tu nije bio kraj mukama Lokomotive u prvom dijelu. Marin Tomasov uzvratio je Bradariću asistencijom na samom kraju prvog poluvremena, a donedavni igrač Hajduka upisao je svoj prvijenac u dresu Rijeke. U drugom je dijelu Rijeka ipak malo odlučila stati na loptu, iako je i takva bila puno bolji protivnik. Konačnih 5:0 postavio je sjajni Sharbini u 69. minuti.

Pred Rijekom je odrađivanje posla, a isto čeka i Lokomotivu. Rijeka jednostavno mora odigrati tri utakmice, a Lokomotiva ih mora izgubiti da slučajno ne bi izborila Europu. I dok sam pisao završne retke ove utakmice, doznao sam da je Tomislav Ivković dobio otkaz. Očito u upravi Dina, ovaj, Lokomotive misle da netko može i zna bolje. Ovime je Tomislav ipak zaslužio preuzeti titulu za glupost kola jer je izgubio jedan od najsigurnijih poslova na svijetu.
(T. P.)

Još su samo tri kola ostala do kraja. Prva tri mjesta su 99% zacementirana, Lokomotivu čeka nastavak slobodnog pada i u idućem kolu, što bi mogli iskoristiti Zagreb i Slaven Belupo. U još jednom derbiju začelja susrest će se Osijek i Istra, a Zadar dočekuje Rijeku. U subotu će se igrati i derbi hrvatskog nogometa. Dinamo dočekuje Hajduk, i to je zapravo posljednja prilika da netko porazi Dinamo i onemogući mu osvajanje titule bez poraza. Možemo, dakle, čestitati Dinamu na naslovu bez poraza. Šalu nastranu, očekuje nas zanimljivo kolo nakon kojeg bi puno toga moglo biti jasnije.

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Tomislav Ivković