Pregled 32. kola: Teški show!

Iza nas su trideset i dva kola prve HNL. Još samo četiri kola i agonija prestaje. Veselimo se tome, a vesele se vjerojatno i oni koji ulažu velike novce na parove hrvatske lige. Trideset i drugo kolo donijelo nam je… Hm, donijelo je pobjede trojca s dna, Dinamovu potvrdu naslova i remi u posljednjoj utakmici kola. I dok se Osijekovoj pobjedi ne može prigovoriti ništa, način na koji su do pobjeda došli Istra i Zadar zaista je zanimljiv. Najblaže rečeno. Dinamo je održao lekciju Splitu i pokazao im da nemaju nekog razloga za optimizam pred finale kupa, a Rijeka koja je izgubila matematičke šanse za naslov nije uspjela nadvisiti Farmaceute u Koprivnici.

Osijek mdash; Zagreb 1:0
32. kolo 1. HNL u petak su otvorili Osijek i Zagreb. Domaćini su posljednja dva susreta izgubili, dok su nogometaši Zagreba optimizam gradili na kakvommdash;takvom pozitivnom nizu. U dosadašnja tri sraza ovih momčadi Osijek je svaki put izlazio kao pobjednik, osvojivši tako čak trećinu svojih bodova, iako, kad se vidi koliko ih je, i nije baš statistika za plesati po stolu. Osijek je već neko vrijeme bez srca momčadi, Vojnovića, a u ovoj je utakmici nedostajao i Kurtović. Kod Zagreba su poluvrijeme na klupi odsjedili Boban i Medić, što je značilo da Inženjer momčad po bodove šalje bez klasičnoga napadača, s kordonom od šestorice vezanjaka koji su se stisnuli kao srdele, ili su barem trebali. Iako je prvi zapucao Zagrebov Štiglec, Osijek je taj koji je već nakon 17 minuta i prve naznake akcije poveo. Perošević je dodao loptu nečuvanom Škoriću koji je s 12mdash;13 metara precizan za 1:0. U nastavku su nešto nalik akcijama ogranizirali i završavali Perošević i Aneff, bez uspjeha, kao i Šulc na drugoj strani, kojega je u akciji jedan na jedan nadmudrio vratar Mikulić. Drugo je poluvrijeme promijenilo odnos snaga, Zagreb je više prijetio, ukazali su se na terenu i agilni Medić i Boban, a potonji je već u 51. minuti mogao lijepo asistirati, prebacivši istrčalog Mikulića, da je itko od njegovih suigrača popratio akciju. Uskoro i Osijek propušta veliku priliku: Laštro dodaje Aneffu koji sam kreće prema Livakoviću, no vucaranje lopte preko pola terena onemogućilo ga je u kvalitetnoj završnici. Nakon slobodnog udarca Barišića Mešanović pokušava glavom, direktno u golmana. Zagreb napada, pokušava doći do boda, Jurendić i Krovinović ne uspijevaju savladati Mikulića, a i Bobanovi udarci odlaze pored gola. Ostaje 1:0, Osijek odnosi velika tri boda u bitku za ostanak u ligi, no trebat će im još i više sreće i kalkulacija kad pogledamo kakvi su se mirakuli, uskrsi i satirični preokreti događali svim njegovim konkurentima za ostanak; raj za kladioničare. Treneru Šušku krajem utakmice je pozlilo, moj bi novinarski kolega možda maliciozno primijetio da ga razumijemo, pogotovo kad moramo odgledati pet ovakvih spektakularnih partija, no šalu na stranu, treneru Osijeka želimo brz oporavak. A Zagrebu želimo bolju igru, jer što su Pjesnici ovaj put htjeli reći, ne znamo. Suvislo nije bilo.
(M. M.)

Split mdash; Dinamo 1:5
Ono što je trebala biti svojevrsna uvertira, predigra i generalna proba za finale Kupa, pretvorilo se one man show Henriqueza i rezultat koji bi sugerirao da Dinamo za petnaest dana čeka čudom provučeni trećeligaš, a ne ozbiljan konkurent za Europu. Split je, istina, načet kartonima i ozljedama, no i Dinamo je imao svojih izostanaka. Prije nego što krene rukometaška realizacija gostiju, spomenimo da su domaći Rog i Glavina pokušali priprijetiti Modrima, bez većeg uspjeha. U 22. minuti Splitov golman Zagorac na rubu šesnaestreca ruši Henriqueza, Križarić sudi jedanaesterac koji srušeni Čileanac realizira, usprkos tome što je Zagorac pročitao na koju će stranu pucati. Sedam minuta kasnije aktivni Ademi (koji je u ovoj utakmici svu enegriju usmjerio na igru, a ne na suce) asistira Henriquezu za drugi pogodak. Krajem poluvremena tek pokoji zviždučić s tribinica nakon što je Bagarić pao u kaznenom prostoru, sudac pokazuje da nema kaznenog udarca, domaći negoduju. Gol su ipak postigli, i to iz školske akcije Glavine, Cikalleshija i Mršića koja je izbacila Dinamovu obranu i omogućila Mršiću poentiranje, 1:2. Drugo poluvrijeme počinje šansom Splita, Bagarić dodaje Rogu, ovaj puca preko gola. Izvrsni Ćorić uskoro upošljava Henriqueza koji s ruba šesnaesterca zabija svoj hatmdash;trick. Posao gostima dodatno olakšava Blagojević svojim drugim žutim kartonom zbog igranja rukom, Split se još otužnije brani s desetoricom. Ćorić u 78. minuti neblokiran zabija efektan gol za 1:4, a odmah potom i asistira Hodžiću za konačnih 1:5. Bez ikakvog navijačkog impulsa, teško je ne izraziti zabrinutost kako će to izgledati u sljedećem srazu ovih dvaju protivnika. Jer u ovoj je utakmici borba nabrijanog tinejdžera i petašića s mononukleozom bila mučna za gledati.
(M. M.)

Zadar mdash; Hajduk 2:0
Nedjeljna utakmica imala je velik značaj za obje momčadi. Poraz bi Zadrane praktički bacio u drugu ligu, a pobjeda Hajduku gotovo sigurno osigurala plasman u Europu. Smjelo je ovo govoriti, ali cijela je država očekivala pobjedu Istre u Kranjčevićevoj i baš zato je ovo bila utakmica koju Zadrani nisu smjeli izgubiti. Osijek im je već pobjegao na tri boda, a ima i međusobni bolji omjer, dok bi Istra u slučaju najgoreg scenarija otišla Zadru na šest bodova i čekala ih na Drosini. U lijepom ambijentu zadarskih Stanova, prvo poluvrijeme igrala je samo jedna momčad. Domaćini su od prve minute navalili na gol Hajduka, a trud je na naplatu stigao u šesnaestoj minuti susreta. Terkeš je izveo korner, Hajdukova je obrana odradila tradicionalno proljetno promatranje leta lopte kroz svoj šesnaesterac, a na drugoj strani čekao je Frane Ikić koji je loptu neometano poslao iza nemoćnog Kalinića, koji se priključio obrani u promatranje leta lopte. Do kraja poluvremena gledali smo uspavanku u kojoj se naziralo kako bi glavni akter susreta mogao biti Bruno Marić. Bruno je, naime, drugi put u zadnja tri kola glavni sudac Hajdukove utakmice, a i ovu između bio je tu, ali kao četvrti. Znaš, kad dođu, tu si da im pomogneš, malo daješ šalu, malo primaš šalu. To kad sevratio iz svlačionice, to je bio šou. Nači, šou! Parafrazirali smo malo bivšeg srpskog reprezentativca Nikolu Žigića koji je govorio o odnosima u srpskoj reprezentaciji otprilike u razdoblju kada je Kuzmanović ulazio u ekipu. Čini vam se da nema smisla ovo? O, itekako ima. Bruno Marić je oštetio Hajduk za najmanje jedan kazneni udarac (ali o tome više u analizi suđenja). Ne možemo ne primijetiti da mu seKrstanović na terenu obraćao s Bruno, tako da možda možemo očekivati i nove glazbene uratke Brune Marića i prijatelja. O samoj utakmici ne vrijedi više pisati. Hajduk je bio bolji protivnik u drugom dijelu, gol očigledno nisu smjeli/htjeli/znali dati, a pristup nekolicine Hajdukovih igrača bio je zaista nonšalantan, pomalo i bezobrazan i izgledalo je kao da se sklanjaju protivnicima. Afirmacijska skupina bi tvrdila da su to radili namjerno, a negacijska bi ih branila da su zaista toliko loši mdash; odaberite jednu od ove dvije mogućnosti mdash; nama su obje tužne. Konačnih 2:0 postavio je Krstanović na asistenciju Pešića u posljednjim trenucima susreta. Zadar je ostvario važnu pobjedu, a nastave li ovako dobro raditi ostanak u ligi neće biti doveden u pitanje.
(T.P.)

Lokomotiva mdash; Istra 1961 1:2
Nakon pobjede Osijeka i Zadra, na red je došao i treći konkurent za ispadanje. Istra je tražila pobjedu kod Lokomotive koja je u očajnoj formi i ne može pobijediti nikoga već jako dugo. Povijest susreta ova dva protivnika jako je zanimljiva. Bilo je tu puno preokreta, sumnjivih i bespotrebnih crvenih kartona, a ni jučerašnja utakmica nije razočarala po tom pitanju. U ovom susretu čak su dva događaja konkurirala za nagradu “Mladen Matković”, a koji smo odabrali, vidjet ćete na kraju. Prvi konkurent za nagradu je Jan Doležal. Mladi hrvatski nogometaš, češkog imena i prezimena, uspio je u jedanaest minuta dobiti dva žuta kartona i pritom ozlijediti najboljeg igrača Istre, Radonjića. Zaista, neobjašnjivo je što se njemu jučer dogodilo u glavi u tih desetak minuta. Istra je, brojčano nadmoćna, bila nadmoćna i na terenu. Bili su opasniji, ali do mreže Sluge nikako nisu uspjeli doći. Da se stvar treba zakomplicirati, odlučio je naš drugi kandidat za nagradu u ovom kolu. Brkić je jednu, naizgled laganu loptu, izbio od svog gola, ali je to učinio jako loše, a ona je došla do Begonje koji s četrdeset metara pogađa praznu mrežu. Da, Brkić se nije stigao ni vratiti do svog gola. I tako je Istra iz kontrolirane situacije došla u rezultatski deficit. No, na sreću navijača Istre, vodstvo Lokomotive bilo je kratkog vijeka. Samo šest minuta kasnije Repić je izjednačio na 1:1, a tim se rezultatom otišlo i na odmor. Na poluvremenu smo imali priliku vidjeti benzinsku crpku kako pleše (novi sponzor Lokomotive je naftna kompanija) i definitivno je to veliko osvježenje na utakmicama Lokomotive. Još da je bilo nekoga tko je taj ples mogao vidjeti uživo, bilo bi još bolje, ali što je tu je. Nije ni Elvis Presley počeo pred punim dvoranama, tako da se plešuća crpka ne mora zabrinuti što pleše pred malim auditorijem. Vrijeme radi za nju. Drugi dio donio je gol Gregova u pedesetoj minuti za 1:2, a od tog trenutka izgledalo je kao da obje momčadi čekaju da sudac odsvira kraj susreta. Ovom pobjedom Istra je ponovo pobjegla Zadru i Osijeku na tri boda prednosti.
(T.P.)

Slaven Belupo mdash; Rijeka 1:1
Sve bitno u posljednjem susretu 32. kola dogodilo se u prve četiri minute. U četrdeset petoj sekundi Petar Mišić je doveo domaće u vodstvo, a već u četvrtoj Bekim Balaj je postavio, pokazat će se, konačnih 1:1. Ostatak susreta igrala se uglavnom dosadna utakmica, bez puno prilika, borbenosti i želje. Rijeka je pobjedom Dinama izgubila i teoretske šanse za osvajanje naslova,

Slaven je bio zadovoljan bodom i nije htio riskirati ništa. Jedino vrijedno spomena stiglo je pred sam kraj kada je Josip Mišić bio u izglednoj prilici, ali ju nije uspio iskoristiti. Ostalo je 1:1, a zadovoljni mogu biti i jedni i drugi. Rijeka jer im se nitko nije ozlijedio, Slaven jer je i dalje na lijepoj bodovnoj prednosti ispred Osijeka i Zadra.
(T.P.)

Prst u pak, Dinamo prvak. Dinamo je osvojio deseti uzastopni naslov, ili kako bi naši kolege rekli, “Decimu”. Čestitamo ovim putem igračima, navijačima, zaposlenicima i rukovodstvu Dinama na novoj tituli. Idući vikend nosi nam nastavak borbe za Europu i ostanak. Ne sumnjamo da će biti pregršt uzbuđenja, preokreta, sumnjivih rezultata, namješt… Ispričavamo se, malo nas je ponijelo. Kako bilo, čekaju nas još četiri kola lakrdije. Neka nam je svima sa srećom.

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Jan Doležal