Pregled 30. kola: Iz 2 u 1

Vikend iza nas donio je obilje zanimljivosti na livadama Lijepe naše. Lokomotiva i Zagreb na svom su stadionu odigrali još jedan u nizu Lokomotivinih prijelaza, istim poučkom vodili su se i Split i Osijek, Dinamo je iznenadio Zadra u Stanovima, a nedjelja nam je donijela pobjede Hajduka i Rijeke. Mjesta na ljestvici zamijenili su jedino Zagreb i Slaven Belupo, Hajduk koji je konačno pronašao žrtvu, približivši se Lokomotivi (koja u zadnje vrijeme igra na parni pogon) na samo dva boda zaostatka, Dinamo je još korak bliže naslovu bez poraza, a trojka na začelju produžila je svoju agoniju i čeka ih teških šest kola u kojima svaki bod može značiti ostanak u ligi.

Lokomotiva mdash; Zagreb 1:2
30. kolo 1. HNL započelo je u petak susretom Lokomotive i Zagreba u Kranjčevićevoj. Obje su momčadi u posljednja tri kola upisivale isključivo poraze i remije, a bodovi u ovoj utakmici prijeko su potrebni objema: Lokomotivi radi približavanja europskom plasmanu, a Zagrebu radi odmicanja iz opasne zone. Prvo je poluvrijeme bilo oprezno, bolje rečeno dosadno, čemu u prilog dovoljno govori da Zagreb nije imao niti jedan udarac. Kombinacije aktivnih Štigleca i Medića te nekoliko individualnih prodora Mudražije jedino su vrijedno spomena u ekipi nominalno gostiju, dok je Lokomotiva prilike stvarala iz Rukavininih ukradenih lopti i nekoliko udaraca iz daljine. U 41. minuti Lokosi su poveli nakon školske akcije u kojoj su s nekoliko kratkih dodavanja Begonja, Gržan i Bručić uposlili nečuvanog Kolara na desnoj strani, a on nije propustio poentirati za 1:0. U drugom se poluvremenu odnos snaga promijenio. Zagreb je opasno prijetio preko trojca Medić mdash; Mudražija mdash; Konopek, a ofenziva je urodila plodom u 65. kad golman Sluga ruši Mudražiju u svom petercu, a jedanaesterac sigurno realizira Jurendić za poravnanje rezultata. Gosti nastavljaju napadački, u 88. Livaković daleko ispucava za mrtvu šansu Konopeka koji loše prima loptu i još lošije puca, no samo dvije minute kasnije akcija završava golom. Stepčić se probio po lijevoj strani, a Addy je u ključnom trenutku, kad bi njegov blok spasio Lokomotivu od poraza, prošepao i zastao, pa je Stepčić neometano zabio za 2:1. Ako vas zabavlja domaći nogomet sigurno ste snimke toga vidjeli, kao i čuli za one koji su si opet s Lokomotivom na ticketu povećali kućni budžet klađenjem na prijelaz. Budući da je nedugo nakon toga Lokomotivi zbog zaleđa poništen pogodak, ostalo je 2:1, a Inženjerovi su se Pjesnici dokopali važna tri boda.
(M. M.)

Split mdash; Osijek 3:2
Subotnji je dio kola otvorila utakmica Splita i Osijeka u Parku mladeži. I Splitu je, kao i Lokomotivi u prošloj utakmici, Europska liga imperativ, a Osijek je najavio napadačku igru, grčevito se boreći za ostanak. Već su u prvih 10 minuta opasno prijetili Perošević i Škorić, na drugoj je strani Mikuliću malo posla priuštio Mršić, a već u 11. uslijedilo je vodstvo Osijeka: lopta se od Splitove obrane odbila do Aneffa koji postavlja 1:0. Splitovci se nisu ni sabrali, a gosti su povećali vodstvo: Aneff i Perošević u dva su dodavanja izbacila cijelu domaću obranu, a strijelac je bio Glavaš kojemu je izvrsno i vrlo nesebično asistirao Perošević. Nedugo potom udarac vrijednog Barišića odbija Zagorac, a Glavaš propušta izglednu šansu za gol. U 29. minuti utakmica se prelama: zbog ozljede Osijek ostaje bez iskusnog motora svake akcije, Aljoše Vojnovića. Velik hendikep i za utakmicu i za nastavak prvenstva. U drugom poluvremenu Split mijenja formaciju te napada s dvojicom, odlučan u namjeri da preokrene rezultat. Bagarić u 56. bježi Šorši i smanjuje na 1:2, a u 72. Blagojević matira Mikulića snažnim udarcem s 25 metara. Bagarić kontinuirano napada, Mikulić spašava što se spasiti da. U 85. minuti Kvesić dodaje Cikalleshiju koji postavlja konačnih 3:2, zabivši svoj deseti prvenstveni pogodak. Split je učinio velik posao ovim preokretom, no statistika im daje za pravo: nijedan korner kod Osijeka te posjed lopte od samo 32% nagoviještali su ovakav rasplet. I Split je sada već jako blizu da spasi očajnu sezonu mdash; u samo par dana ušli su u finale kupa i pobjegli s dna ljestvice te pokazali ono što i u susjednom Hajduku znaju mdash; igrači bolje igraju kada financije u klubu nisu na visini, a vodstvo se više bavi arbitražama, nego pojačanjima.
(M. M.)

Zadar mdash; Dinamo 0:1
Drugi susret subotnjeg programa igrali su Zadar i Dinamo. Iako se radilo o susretu prvoplasirane i posljednjeplasirane momčadi HNLmdash;a, mnogi su Zadru davali dobre šanse da uzme barem bod na svom terenu. U prilog tome išao je čudesni niz Zadra u drugom dijelu sezone koji je na svojim Stanovima zaredao s pobjedama, i Dinamova jalovost na gostovanjima. Naime, Dinamo je na proljeće u gostima uspio pobijediti samo svoju stariju sestru u prošlom kolu i njihova forma na gostovanjima sigurno nije bila zalog za optimizam. Napomenimo još da je Zadar Dinamovoj seki u Kranjčevićevoj zabio pet komada i s pravom se nadao dobrom rezultatu. Zadru je na ruku išao i rezultat iz prve subotnje utakmice u kojoj je Split preokretom svladao najvećeg Zadrovog konkurenta Osijeka. Prvo poluvrijeme susreta izgledalo je kao prijateljska utakmica na priprema u Turskoj, recimo. Jedina razlika bila je zapravo kvaliteta terena jer je teren u Stanovima izgledao tradicionalno loše, ali ništa drugo nije ukazivalo da se ovdje radi o prvenstvenoj utakmici. Lagani ritam, mrvicu borbeniji Zadar, a jedino vrijedno spomena bio je udarac Mišića koji je Eduardo uspio ukrotiti te smotana reakcija Krstanovića koji nije uspio iskoristiti grešku Eduarda i dovesti Zadar u vodstvo. Drugo poluvrijeme ipak je donijelo malo više uzbuđenja. Zoran Mamić odlučio je prodrmati svoje igrače s izmjenama, ali i dalje je to izgledalo dosta loše. Dinamo je čekao kraj utakmice, a Zadar je lagano prelazio u defanzivu kako su igrači gubili snagu. Spojio je Dinamo dvije mdash; tri dobre akcije, ali i kada bi uspjeli probiti obrambeni blok Štimčeve momčadi, nailazili su na sigurnog Matkovića i promjene rezultata nije bilo. Ključni trenutak susreta dogodio se u 85. minuti kada je Pjaca konačno uspio matirati odličnog Matkovića i dovesti Dinamo u vodstvo. Priliku za izjednačenje imao je Krstanović u posljednjim trenucima susreta, ali još jedna loša reakcija koštala je Zadrane boda. Sve u svemu, jedna od lošijih utakmica ovog proljeća. Zadra čeka teška i bespoštedna borba za ostanak u ligi, a Dinamo ulazi u zadnju šestinu prvenstva bez poraza i samo ih još šest kola dijeli od velikog uspjeha.
(T. P.)

Slaven Belupo mdash; Hajduk 0:2
Dok je Belupo pod vodstom trenera Čačića u posljednjih 7 utakmica neporažen kod kuće, Hajduk je u problemima, ozljedama i kukavičkim potezima pojedinaca iz klupske vrhuške u Koprivnici tražio sva tri boda, dokaz da i usprkos svim neredima u upravnomdash;trenerskomdash;igračkim redovima može nekome zapapriti u nastavaku prvenstva. Počelo je sasvim suprotno: domaćini su prijetili preko Ejupija i Genga; vratar Bijelih, Grbić, imao je vraški tešku utakmicu; Hajduk do 17. minute nije konkretnije zaprijetio. Međutim, tada Milevskij gospodski drsko prolazi kroz domaću obranu i dodaje Mezgi koji zabija svoj prvijenac u Hajdukovu dresu. Artemovske poteze imao je i Vlašić koji je revno izluđivao svoje čuvare na lijevoj strani i ubacivao u šesnaesterac, no Mezga je ovaj put bio neprecizan. I Belupo ima svoje šanse: Delić je uposlio Ejupija koji sa 6mdash;7 metara glavom puca direktno u Grbića. Gdje su Hajdukovi stoperi, to samo dragi Bog zna. U 36. minuti nesporazum Tudora i Grbića prema kojem je natrčavao Delić, gurnuo loptu, znalački pao i izborio jedanaesterac. Potez dana je obrana istoga od strane Hajdukova vratara koji je pročitao Mirićev udarac. Farmaceuti i dalje prijete, Hajdukova obrana i dalje loše stoji. Udarac Genga u 38. Grbić vršcima prstiju izbija na gredu. Na poluvremenu 0:1, domaćini opasno nadiru, momčad koja vodi mogla je gubiti s 3 razlike. No Hajduku se u nastavku događa scenarij iz snova: Vlašić dodaje Tudoru koji bježi Deliću, a golman Picak svojim neodlučnim uklizavanjem ostavlja mladog hajdukovca pred praznom mrežom te Tudor povećava rezultat na 2:0. Odmah zatim Milevskij upošljava strijelca, no ovaj put Picak brani. Pokušaji Genga i Jozinovića iz daljine nisu išli u okvir. Ejupi opet ne iskorištava zicer iz blizine, ovaj put nadskočivši Mikanovića. Mihaljević u 72. dobro puca iz daljine, a kod Hajduka zadnju gledljivu akciju završava Mezga udarcem koji Picak izbacuje u korner. Ostalo je 2:0, no osim dva lijepa gola i činjenice da minutažu dobivaju mladi igrači (Bosančić, Tudor, Maloku i ini), nema baš razloga za veselje gledatelja. Dojam dosadnog susreta dodatno je pojačao tradicionalno rastrčani sudac Bruno Marić. Rascjepkana igra, kardinalne pogreške u obrani i čest neatraktivan bunker nisu odveć gledljivi. Treneri obiju ekipa imat će mnogo posla, iako u Hajduku rijetko koji trener vidi očito mdash; mladi su najbolji igrači Hajduka, a “iskusni” s kojima se ide na rezultat su… i ostvarili sadašnji “rezultat”. Rješavati problem koristeći iste metode kako je do njega i došlo mdash; nikad nije bilo mudro. Inače, predsjednik Marin Brbić je obećao 100 000 eura igračima Hajduka ako se kvalificiraju u europska pretkola. Šparni predsjednik ipak je shvatio da kad ne platiš trenera, platiš nešto drugo mdash; valjda je shvatio!
(M. M.)

Rijeka mdash; Istra 1961 3:0
U velikoj borbi za ostanak u ligi, Istra je na Kantridi imala veliku priliku remijem ili pobjedom ostaviti Zadar i Osijek na tri ili pet koraka iza sebe. Subotnji rezultati najviše su pogodovali upravo njima. Split i Dinamo odradili su im lakši dio posla, a ono pravo slijedilo je na Kantridi. U prilog im definitivno nije išla statistika. Naime, Istra nikada nije pobijedila na Kantridi. Unatoč optimističnim najavama i dobrim igrama u prethodnim kolima, Rijeka je Puljanima i dalje ostala nerješiva enigma. Izabranici Matjaža Keka od prve su minute krenuli jako, odlučivši otkloniti sve sumnje da bi “Derbi della Učka” mogao otići u krivom smjeru. Terensku nadmoć kapitalizirali su Riječani u 28. minuti kada je Tomasov pogodio za 1:0. Nije se Istra ni snašla, a već pet minuta kasnije bilo je 2:0. Bradarić je proigrao Alexa i u 33. minuti de facto je bilo riješeno pitanje pobjednika. Na odmor se otišlo s 2:0, a ono što je uslijedilo u drugom poluvremenu bilo je klasično odrađivanje posla. Rijeka je i dalje dominirala utakmicom, a konačnih 3:0 postavio je svojim drugim pogotkom Marin Tomasov u 58. minuti iz slobodnog udarca s dvadesetak metara.

Istra je ovim porazom ostala na osmom mjestu, a priliku za nove bodove ipak će tražiti u nekom drugom susretu ukoliko ne žele da Mr. Glover dobije drugoligaša. Rijeka se pokazala kao puno bolja i kompaktnija momčad. Rijeka je na dvanaest bodova zaostatka iza Dinama i još ima teoretske šanse za naslov, ali kako stvari stoje, ostat će na drugom mjestu i ponoviti prošlogodišnji uspjeh.
(T. P.)

Iza nas je trideset kola u prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi, a nismo ništa bliži njenom raspletu. Dinamo je prvak, Rijeka je druga, a sve ostalo nejasno je kao i prije prvog kola. Hajduk i Lokomotiva već u srijedu igraju međusobno za treće mjesto, Split gostuje Rijeci i u slučaju dobrog rezultata i poraza Lokomotive, ima se priliku uključiti u borbu za treće mjesto, Dinamo čeka Osijek već u utorak, a Zadar ima priliku osvetiti se Zagrebu za poraz na domaćem terenu iz 22. kola. Kolo će u četvrtak zatvoriti Istra i Slaven Belupo. Slaven bi pobjedom u Puli osigurao ostanak u ligi, a Istra također ima priliku napraviti veliki korak u očuvanju prvoligaškog statusa. Čeka nas uzbudljiv tjedan i nakon nedjelje bi puno toga moglo biti jasnije. Veselimo se nastavku lakrdi…, pardon, HNLmdash;a.