Pregled 3. kola – infarktne završnice i muke po teletekstu

Treće nam je kolo donijelo lijep broj golova, emotivan oproštaj od jedne mlade navijačke legende, promjene rezultata u posljednjim sekundama utakmice i muke za sve koji nakon odgode derbija i Dinamova remija sa Slaven Belupom prošlogodišnjeg prvaka sad ni HRT-ovim poučkom ne mogu nalijepiti na čelo ljestvice. Cibalia i Inter zaslužuju pljesak za efikasnost i dinamičnost svoga remija, donekle i Istra i Lokomotiva. Rijeci je jedan pogodak bio dovoljan za slavlje u Osijeku, a Hajduk je još jedna momčad koja je u ovom kolu sa sudačkim zviždukom došla do vrijednih bodova.

Dinamo – Slaven Belupo 1:1

Slaven Belupo je nakon pobjeda protiv Intera i Cibalije došao u goste Dinamu, a s obzirom na tijek utakmice, mogu žaliti što nisu otišli kući s tri boda. Prvo je poluvrijeme bilo dosadnjikavo, uz natruhe uzbuđenja kada je Benković pri vraćanju lopte svom golmanu Eduardu zamalo asistirao gostujućem napadaču Ejupiju, no Eduardo je u tom i sljedećem naletu spasio domaći gol. I u drugom poluvremenu većim dijelom uspavanka, a onda se i Belupov vratar Marković iskazao efektnim obranama nakon Rogova slobodnjaka i Benkovićeva udarca. Kao da su se htjele poigrati sa živcima kladioničara, obje su momčadi efikasno proigrale tek u sudačkoj nadoknadi. Belupo je poveo nakon Savićeva ubačaja i Jovičićeva precizna udarca glavom, a slavlje je trajalo čak minutu, dok Schildenfeld nije bezglavo napucanu loptu dodao Benkoviću koji je s petnaestak metara precizan za 1:1. Ako ništa drugo, valjda će ova podjela bodova doprinijeti barem tome da Dinamo s četiri boda misterizno ne skoči na prvo mjesto prvoligaške ljestvice na teletekstu i službenim klupskim stranicama.

Cibalia – Inter Zaprešić 3:3

Momčadi Cibalije i Intera u Vinkovcima su vrlo efektno, u obilju želje, htijenja, kartona i golova, došle do prvih ovosezonskih bodova. U 7. je minuti poveo Inter nakon precizna Čelikovićeva ubačaja na Filipovića koji je zabio glavom za 0:1, a samo 6 minuta kasnije na drugoj je strani jednako precizan bio Ugrina. U nastavku se razgoropadio Vitaić, nakon čijeg je topovskog udarca Šimunac pokušao doći do lopte i pao između nekoliko igrača Intera, a sudac Frković dosudio je prekršaj u napadu, što je izazvalo ljutnju i proteste s klupe domaćina. Međutim, domaće igrače to nije pokolebalo jer su došli do vodstva već u sljedećem napadu: Šimunac i Baša elegantno su se riješili obrane Intera pa je potonji zabio za 2:1. U 37. minuti Mišić je povratnu loptu servirao protivnicima, a vratar Matković spasio je zicer izbivši loptu ispred Puljića u naletu. Inter je uskoro opet poravnao, i opet nakon izvrsna Čelikovićeva slobodnjaka i Brlečićeva skoka. U 55. minuti još jedna bravura Čelikovića – odličan ubačaj s lijeve strane i još ljepši volej Puljića donijeli su Interu novo vodstvo, a strijelac je uskoro mogao i riješiti utakmicu nakon solo prodora, no pogodio je gredu. Cibalia je ipak došla do svog zasluženog prvog prvoligaškog boda bravurom Vitaića koji je s 25 metara majstorski zabio iz slobodnog udarca. Veliko veselje domaćina miješalo se s velikom tugom zbog gubitka Stjepana Vojnića, hrabrog mladića, istinskog borca i legende Ultrasa. Jedan od najljepših navijačkih stihova ikad sažima životnu borbu i ljubav prema klubu: “Što mi život nikad nije dao, u tebi sam pronašao ja.” Iskrena sućut Stjepanovoj obitelji, prijateljima i svim navijačima Cibalije, čiji je vjerni navijač sad zasigurno ponosan na junačku borbu svoje momčadi.

Osijek – Rijeka 0:1

Osječani i Riječani sa stopostotnim su učinkom dočekali svoj dvoboj u lijepoj atmosferi Gradskoga vrta. U 11. minuti Matei je zaprijetio iz slobodnog udarca, a obrana Osijeka zamalo je matirala vlastitog vratara. I gol za vodstvo Rijeke dijelom je zasluga Mišićeva udarca, a dijelom promjene smjera lopte nakon prolaska kroz domaću obranu. Nabrajanje dobrih akcija koje su upropaštene lošom realizacijom ne bi imalo smisla, a spomena je vrijedan još samo zicer Bezjaka koji je ostao sam na petercu i sebičan pohod Gavranovića koji je trebao asistirati nekom od suigrača, a Čanađijin je udarac nogom odlično obranio Mikulić. Rijeka je mogla povećati vodstvo kad je Mitrović pogodio stativu, a na drugoj je strani Prskalo obranio pokušaj Vojnovića. Grgić se pobrinuo da i završnica ove utakmice bude infarktna kad je pogodio stativu u zadnjim trenucima, no Rijeka je na kraju ipak minimalnom pobjedom osvojila tri boda.

Istra 1961 – Lokomotiva 1:1

Istra je pod vodstvom novog trenera Gorana Tomića i ponešto izmijenjene momčadi došla do boda na domaćem terenu. Roce i Fiolić već su u prve dvije minute pokušavali zadati posla protivničkim vratarima, a iskusni je golman Iveša izišao kao pobjednik dvoboja s Marićem. U 24. minuti nakon niza pogrešaka i nesporazuma vratara i obrane Lokomotive Istra je povela pogotkom Solomona, čije je pak igranje rukom nekoliko sekundi prije sudac previdio. Obje su momčadi nastavile napadati, a odlični je Iveša ipak kapitulirao u 72. minuti nakon Radonjićeva precizna udarca glavom. Utakmica je bila zanimljivija nego što rezultat sugerira, a Istra je s(p)retno osvojila svoj prvi ovosezonski bod.

Split – Hajduk 0:1

Treće su kolo gradskim derbijem zaključile momčadi Splita i Hajduka. Hajduk je prvi zaprijetio preko Vlašića, a na drugoj je strani Bakajevo loše primanje lopte upropastilo šansu nakon udarca Pešića. Duka je u 29. minuti dvaput obranio Ercegov i Saidov udarac nakon pogreške svoje obrane. Drugo je poluvrijeme i dalje obilježeno agilnijom igrom Hajduka, no ni Sušić ni Ismajli nisu bili precizni. Hajduk je na terenu bio vidno bolji, no Split je dobio nekoliko prilika iz njihovih pogrešaka. Kalinić je osujetio Jukićev solidan prodor i udarac te Vidovićev precizan volej, a Bagarićev udarac s dva metra ne bi mogao obraniti, no otišao je nebu pod oblake. Iako je nekoliko lijepih igračkih majstorija konkuriralo za potez kola, pošteno je reći da se Ohandza u posljednjim munutama sudačke nadoknade opet pokazao Hajdukovim spasiteljem i donio svojoj momčadi sva tri boda, pa ovotjedne čestitke idu hajdučkoj zolji, uz želje da ga zdravlje i efikasnost prate tijekom cijele sezone. Splitovo očigledno igranje na nulu obilo im se o glavu, a Hajdukova želja za pobjedom na kraju se ipak isplatila.

Potez kola: Franck Ohandza Zoa (Hajduk)