Pregled 28. kola – Osijek na dnu, Zadar rastura, Rijeka se zagrijava, Hajduk nemoćan, …

Vikend za nama donio nam je hrpu uzbuđenja na livadama diljem Lijepe naše. Osijek je ostao prikovan za dno, Lokomotiva nastavlja s lošom formom, Hajduk je i dalje kanta za napucavanje, a Dinamo je još korak bliži osvajanju naslova bez poraza, dok se Rijeka se pred utakmicu s Hajdukom razgoropadila. Nakon nekoliko utakmicu u Stanovima, sudac je Zadru postao i najbolji igrač na gostovanju.

Lokomotiva mdash; Osijek 2:2
U petak su Lokomotiva i Osijek remizirali u pastoralnom ambijentu stadiona u Kranjčevićevoj. Uz cvrkut ptica, viku trenera i pokoji “HNS, pederi”, u prvih je 25 minuta spomena vrijedna tek ofenziva Osijeka. Posjed lopte od 64%, raspoložena desna strana, dobri ubačaji Barišića i Matasa te udarci borbenoga Vojnovića ipak nisu urodili plodom, Sluga je dobro služio na golu Lokomotive. Domaći su svoju igru gradili na kontrama, prilikama za Rukavinu i Kolara. U 28. minuti akcija od noge do noge, Bartolec dobro centrira s desne strane, a Rukavina, sam u petercu, iz voleja zabija za 1:0 Lokomotive. Lokosi se nakon vodstva dižu: pred sam kraj poluvremena Bručić krade loptu Matasu, prebacuje Osijekova golmana Lončarića, ali i čitav gol. Većih uzbuđenja i highlighta (osim jalovih dalekometnih projektila Jerka Leke zbog kojih se povremeno morao skrušeno ispričavati suigračima) u prvih 45 minuta nije bilo. Nastavak počinje mnogo dinamičnije. Kod Osijeka umjesto Peeva ulazi Aneff i odmah poravnava rezultat. Nakon kornera Platero puca glavom, a Aneff prsima gura loptu u gol za 1:1. No Lokomotiva ekspresno uzvraća, za minutu Andrijašević nakon solomdash;prodora po lijevoj strani zabija za 2:1. U 63. minuti zamalo istovremeno atraktivan i blesav gol Mešanovića koji je pucao iz poluokreta, no prebacuje i Slugu i gol. Lokosi odgovaraju: Bartolec je već bio prošao i golmana Lončarića, no Platero spašava goste izbivši loptu s golmdash;linije. Osijek više nema što čekati, otvara se i riskira, što je naposljetku urodilo plodom. Nakon odličnog centaršuta Glavaša Vojnović zabija glavom za 2:2. Iz daljnjih okršaja Barišić mdash; Sluga golman Lokomotive izlazi kao pobjednik te rezultat ostaje nepromijenjen. Bod davljeniku Osijeku i bod trećeplasiranoj Lokomotivi koja izgleda lošije nego što to sugerira prvenstvena ljestvica.
(M. M.)

Istra 1961 mdash; Hajduk 3:2
Prva utakmica subotnjeg programa donijela je dvoboj Istre kojoj su nasušno potrebni bodovi i Hajduka koji je na ovom gostovanju tražio izlazak iz krize. Zadnji susret ove dvije momčadi u Puli završio je pobjedom Hajduka, a radost navijačima Bijelih donio je Filip Baradrić, koji po novome donosi radost Armadi. Od dolaska trenera Poklepovića na kormilo, Hajduk je postao klub na kojem su svi prekidali negativne serije. Iznimka neće biti ni ovaj dvoboj, pokazat će događanja na Aldo Drosini. O prvom poluvremenu ne bih duljio jer smo malo toga kvalitetnog mogli vidjeti, tek po jednu polupriliku sa svake strane, a zadovoljan prikazanim nije mogao biti nitko, jer bod iz ove utakmice ni jednima ni drugima nije donosio ništa značajno. Drugo poluvrijeme donijelo nam je pregršt uzbuđenja. Golijada je krenula u 51. minuti kada je napadač domaćih Radonjić odmjerenim udarcem pogodio suprotni kut Ranilovićeva gola nakon što je loptu dodirnuo Maloča i usmjerio je u krivom smjeru. Poravnanje je Hajduku samo 7 minuta kasnije donio Maglica, pogotkom iz zaleđa koje su očigledno vidjeli svi osim glavnog suca i njegova pomoćnika. U nastavku igre vodila se velika bitka na sredini terena u kojoj su se više nego lijepi potezi izmjenjivale greške, a novo vodstvo Istri donio je Zvonko Pamić prekrasnim golom iz slobodnog udarca s 25 metara nakon još jedne tradicionalno debilne reakcije Hajdukove obrane. Završnica susreta nije puno obećavala i činilo se da će Istra pobijediti 2:1 i osigurati važne bodove u borbi za ostanak u Prvoj ligi. I onda je krenuo dvominutni quickie. Prvo ga ja Hajduk stavio Istri, a ni Istra nije ostala dužna. 88. minuti Milović je zakucao Drevenu, da bi samo minutu kasnije Pamić ponovo matirao nes(p)retnog Ranilovića. Pokazalo se da je gol Pamića bio posljednji na utakmici, ali uzbuđenja nije nedostajalo ni nakon toga. Nakon koškanja na sredini terena, crveni karton zaradio je Vršajević, a riječi koje je uputio sucu nerijetko cenzuriraju i na Youpornu.
(T. P.)

Split mdash; Zadar 1:1
Drugi susret subotnjeg programa donio nam je dvoboj dvije preporođene momčadi: Splita koji je konačno našao formu pod ravnanjem iskusnog trenerskog brka Zorana Vulića i Zadra koji je, iznenađujuće, druga momčad proljetnog dijela sezone. Split je imao veliku priliku približiti se Hajduku na samo 2 boda zaostatka, a Zadar je imao priliku iskoristiti kiks Osijeka i pobjeći mu na velikih 5 bodova prednosti pred međusobni susret u idućem kolu. Kao i u prvoj utakmici dana, ni ovdje u prvom poluvremenu nismo gledali lijep nogomet. Zapravo, to što smo gledali teško je uopće nazvati nogometom mdash; bez prave igre i prilika, s puno grešaka s obje strane. Rezultat je bio 0:0, a malobrojni gledatelji nisu mogli biti zadovoljni prikazanim. Drugo poluvrijeme donijelo je nastavak izrazito grube i negledljive igre, a fascinantan je podatak da je sudac igračima obiju momčadi dodijelio ukupno 13 javnih opomena. No za malo uzbuđenja pobrinuli su se nogometaši i ljudi u crnom na samome kraju utakmice. Domaćine je u vodstvo u 82. doveo Marko Rog koji nastavlja igrati u sjajnoj formi. Kada je izgledalo da je utakmica gotova, Zadar je došao do prevažnog boda. Kao i nekoliko puta ove sezone, asistenciju je za Zadrane upisao sudac koji je previdio čisti prekršaj Jerbića iz kojeg je pao izjednačujući zgoditak. Ovim bodom Split je za Hajdukom ostao na zaostatku koji se ne može nadoknaditi u jednom kolu, a Zadar ima priliku pozitivnim rezultatom u Osijeku pobjeći istoimenom klubu na 6 bodova i osigurati si mirniji nastavak proljeća.
(T. P.)

Slaven Belupo mdash; Dinamo 0:0
U sklopu 28. kola 1. HNL prvi su nedjeljni susret u Koprivnici odigrali Farmaceuti i dosad neporaženi Dinamo. Oba su trenera postavila momčadi kao da svjesno traže bod iz ove utakmice. Raspletom utakmica od petka i subote Slavenu je i bod bio dovoljan da zadrži dovoljan razmak od zone za ispadanje, a ni Dinamu isti rasplet nije bio mrzak jer bi time došli na samo 8 koraka od osvajanja naslova bez poraza. Kako su postave Čačića i Mamića izgledale, tako je izgledala i sama utakmica. Trudili su se i jedni i drugi, ali prvenstveno gledajući na to kako očuvati svoju mrežu netaknutom. Poluvrijeme je završilo bez golova. Jedini trenuci u kojima je netko od protivnika bio blizu postizanja pogotka bili su naleti Soudanija i Fernandesa čije je udarce zaustavio okvir Slavenova gola. Do kraja utakmice gledali smo laganu terensku premoć Belupa, ali početni se rezultat nije mijenjao, što su igrači obiju momčadi doživjeli kao pobjedu. Najupečatljiviji trenuci susreta bili su obraćanje službenog spikera Slaven Belupa koji je domaće navijače pozivao da navijaju za svoj klub kao da se radi u rukometnoj ili košarkaškoj utakmici, dok je gostujuće navijače molio da korektno navijaju i ne bacaju baklje u teren, na što su mu oni odgovorili skandiranjem: “Mamiću, cigane, odlazi iz svetinje.”
(T. P.)

Rijeka mdash; Zagreb 4:1
U posljednjem je susretu kola Rijeka Matjaža odmilja K(m)eka na Kantridi dočekala Zagreb inženjera Medića. Pjesnici blago rečeno ne briljiraju u gostima, a isti se scenarij dogodio i u nedjelju. Rijeka je dominirala u posjedu lopte, a Zagreb se dugo samo solidno branio i teško izlazio iz vlastitog šesnaesterca. U 37. minuti počinje show: Leovac prolazi po lijevoj strani, dodaje Tomečaku čiji prvi udarac brani Livaković, no drugi je pokušaj rezultirao pogotkom Tomečaka za 1:0 Rijeke. Pet minuta kasnije Zagreb gubi loptu, a Balaj spretno pogađa malu mrežu za 2:0. Drugo poluvrijeme počinje zanimljivo: nakon neopreznog prekršaja Leovca nad Konopekom sudac Strukan pokazuje na bijelu točku, a kapetan Jurendić zabija za 2:1. Slavlje nije dugo trajalo, samo 2 minute poslije Mitrović nakon Mišićeva kornera pogađa za 3:1. Uslijedio je pad obiju momčadi i dozlaboga dosadnih 20mdash;ak minuta. U 82. Tomasov izvodi bravurozan slalom kroz Zagrebov šesnaesterac i dodatno povećava vodstvo Rijeke. Službenog je spikera na trenutak ponijelo veselje pa je UFCmdash;ovski viknuo “Mariiiiin…”, a “Tomasov”, što bi Ivan Mažuranić rekao: Ni tko pjeva, nit se smije, od sto glasa glasa čuti nije, pa kad je Armada zakazala, evo barem ja čestitam Tomasovu na potezu utakmice za 4:1 i zasluženu pobjedu Rijeke.