Pregled 28. kola Bundeslige – vikend pun efektnih pogodaka i lijepo izrađenih akcija

Prošli tjedan obilježile su utakmice četvrtfinala njemačkog kupa u kojem je jedino Arminia iz Bielefelda uspjela iznenaditi favorita iz Mouml;nchegladbacha i plasirati se u polufinale natjecanja. Uz uzbudljiv nogomet, produžetke i izvođenje jedanaesteraca za ulaznicu među četiri najbolje momčadi, jedina mrlja bio je prvo verbalni, pa potom i šakački delikt Emira Spahića sa zaštitarima na stadionu nakon utakmice, koji mu je osigurao sramoćenje u javnosti i raskid ugovora u rekordnom roku. Lijepo je vidjeti da ipak postoje klubovi i natjecanja kojima je stalo do pravila i normi ponašanja svojih prvotimaca.

28. kolo počelo je u petak uspavankom između Hannovera 96 i Herthe BSC (1:1) sve do zadnjih 15. susreta kada su postignuta oba pogotka. Prvo je sretno i spretno poveo domaćin preko Schulza da bi osam minuta kasnije gosti iz Berlina izjednačili prekrasnim pogotkom Stockera iz daljine. Hannover 96 tako nastavlja niz od 12 utakmica bez pobjede dok je Hertha već šesto kolo zaredom neporažena. Domaća momčad svakim kolom sve je bliža opasnoj zoni za ispadanje, a Hertha BSC postepeno skuplja bodove za mirniji kraj sezone.

Subota je gledateljima donijela nastavak atraktivnih pogodaka i fenomenalnih akcija već u prvom susretu na Allianz areni između Bayerna i Eintrachta iz Frankfurta (3:0). Iako je Guardiola zbog nekolicine ozlijeđenih igrača za ovaj susret prijavio samo 15 igrača, glatka pobjeda uz posebno raspoloženi napadački dvojac (Lewandowski/Mueller) nije bila upitna. Poljak je postigao devet golova u zadnjih osam susreta, a protiv Eintrachta je imao skoro duplo više udaraca prema golu nego cijela protivnička momčad. Bez ozlijeđenog prvog strijelca Meiera i zahvaljujući vrataru Trappu Eintracht može biti zadovoljan porazom od tri razlike.

Dvoboj dvije Borussije (3:1) usmjerio je pogodak Oscara Wendta u 28. sekundi susreta kada su uspavani braniči iz Dortmunda očito zakasnili na početak utakmice. S obzirom da im je ovo treći put ove sezone da golove primaju u prvoj minuti, sportski direktor crnomdash;žutih Michael Zorc s pravom je bio bijesan nakon utakmice. Golove su još postigli Raffaeli Haavard Nortveit dok je Gundogan samo kozmetički ublažio poraz. Borussia M’gladbach je nakon Wolfsburga najbolja momčad proljetnog dijela sezone s istim brojem bodova ali s lošijom gol razlikom.

Schalke 04 i Freiburg odigrali su bez golova (0:0) iako su gosti imali konkretnije prilike i promašenu najstrožu kaznu. Obje momčadi imaju problema s učinkom svojih napadača (Huntelaar/Mehmedi) koji su nakon ove utakmice prešli granicu od 1.000 minuta bez postignutog pogotka. Treće kolo zaredom Schalke ne uspijeva zabiti, a četvrtu utakmicu u nizu ne zna za pobjedu što je momčad iz Gelsenkirchena vjerojatno udaljilo od snova za Ligom prvaka.

Bayer 04 Leverkusen nastavlja svoju top formu šestom pobjedom zaredom u Mainzu (2:3), gdje je povijesni rekord kluba od 527. minuta bez primljenog pogotka postavio vratar Apotekara Bernd Leno. Mainzu 05 nisu pomogla ni dva dosuđena jedanaesterca koje je realizirao Jamdash;Cheol Koo jer su već tada gubili 0:3 (Son, Kiessling, Calhanoglu). Apotekari i dalje pušu za vratom Borussiji M’gladbach u direktnoj borbi za sudjelovanje u najprestižnijem nogometnom natjecanju.

Napokon su navijači Paderborna osjetili slast pobjede i radosti nakon što je njihova momčad postigla prve pogotke u 2015. godini i ostvarila prvu domaću pobjedu nakon dugih pet mjeseci protiv Augsburga (2:1). 598. minuta trebalo je momcima iz Paderborna da zatresu mrežu protivnika što im je donijelo prvu pobjedu u zadnjih 18. kola. Oba pogotka postigli su glavom (Kachunga/Lakić) dok je za goste vrlo efikasno zabio Houml;jbjerg, koji je stigao na posudbu iz Bayerna i to sve u razmaku od samo 12. minuta.

HSV se nakon ovog kola našao na dnu tablice nakon što 17. put ove sezone nisu uspjeli zatresti mrežu protivnika dok su kardinalne greške u obrani postale svojevrsni zaštitni znak momčadi sa sjevera. VfL Wolfsburg je rutinerski znao iskoristiti ponuđeno i odnio sva tri boda (0:2) pogotcima Guilavoguija i Caligiurija. Tako je na poluvremenu susreta zbog nervoze u svlačionici HSVmdash;a došlo do obračuna između isfrustriranih braniča Djouroua i Behramija, dok je na kraju utakmice u “motivacijskom” razgovoru s najvjernijim navijačima Lewis Holtby tražio razumijevanje za svoju lošu predstavu. 16 zgoditaka HSVmdash;a u 28. kola dovoljan su razlog za samo dno tablice.

Nedjelja je iznjedrila svu raskoš i neizvjesnost natjecanja. Prvo je na utakmici između FC Kouml;lna i Hoffenheima (3:2) oboren rekord sezone od 42. udaraca prema golu protivnika (domaćin 18/gosti 24). Domaćin je imao dva gola prednosti kad su gosti iz Hoffenheima nastavili napadati te su izborili najstrožu kaznu i izravan crveni karton braniča Olkowskog. FC Kouml;ln je smogao snage i s igračem manje solo akcijom Jonasa Hectora vratio prednost, dok je Modeste nakon ubačaja glavom ublažio poraz Hoffenheima. Do kraja su domaći nogometaši uspjeli sačuvati iznimno važnu pobjedu koja ih je udaljila šest bodova od zone za ispadanje.

Druga nedjeljna utakmice na Mercedes Benz areni između VfB Stuttgarta i Werdera završila je istim rezultatom (3:2), ali ipak s malo više drame i neizvjesnosti na kraju. Za početak možemo istaknuti vrhunsku tehniku prilikom udarca za 1:0 kapetana VfB Stuttgarta Gentnera i školsku akciju gostiju za izjednačenje. Da kojim slučajem napadač domaćih Martin Harnik ne postane tragičar susreta s nesvakidašnjim promašajima i nesmotrenim isključenjem pobrinuo se na kraju s dva pogotka mladi Daniel Ginczek. Nakon osam kola provedenih na dnu VfB Stuttgart prepustio je začelje tablice velikanu sa sjevera.

U suštini završilo je još jedno vrlo zanimljivog kola s nekolicinom efikasnih pogodaka, solo akcija, preokreta i neizvjesnosti do samog kraja. Emotivni ispadi, nervoza i frustracije svakim novim vikendom sve su intenzivniji što je i razumljivo obzirom da je natjecanje ušlo u svoju završnu fazu. Strah od poraza i želja za pobjedom postaju sve veći imperativ koji tjera natjecatelje do svojih krajnjih granica.