Pregled 27. kola: prvoaprilsko kolo

Iz tjedna u tjedan sve me više iznenađuje HNL. Ne možemo mi ni zamisliti što sve akteri mogu izvesti. Nogometaši, suci, treneri, navijači… Svi su na neki način obilježili ovo kolo i prava je sreća da nema više klubova u ligi jer sam siguran da bi Monthy Pythonovci dobili poriv ponovo snimati svoj show, a nije isključeno da bi priznali primat Hrvatskoj nogometnoj lakrdiji kao najsmješnijem programu u prime timeu. Svojevremeno je za reprezentaciju njemačkih filozofa u njihovom skeču zaigrao Beckenbauer, ali ni to nije bilo dovoljno da nadvise grčke filozofe. I dok njima ni najbolji igrač toga vremena nije bio dovoljan, Zadru je recimo Igor Štimac u suradnji s Krstanovićem toliko popravio krvnu sliku da je prava šteta slabog ulaska u sezonu jer bi Zadar ovakvom formom sigurno konkurirao za ulazak u europska natjecanja, a možda i za naslov. Osijek je porazom u Koprivnici ponovo preuzeo fenjer, Hajduk i njegovi navijači muku Isusovu su imali u subotu umjesto u petak, Istra i Zagreb odigrali su nadasve zanimljiv prijelaz, a Dinamo i Rijeka jedini su remizirali u ovom kolu u utakmici u kojoj je sudac Strahonja imao više grešaka nego Modrić predasistencija i točnih dodavanja. I iako se ovo kolo igralo u Velikom tjednu i možemo ga nazvati Uskrsnim, dopustit ćete mi da ga ipak nazovem prvoaprilskim.

Slaven Belupo mdash; Osijek 2:1
Prva utakmica 27. kola igrana je u četvrtak. Slaven je tražio petu uzastopnu domaću pobjedu, a Osijek izlazak iz rezultatske krize. Teška utakmica za vaditi se s obzirom na to da Osijek godinama ne zna za pobjedu u Koprivnici. Krenulo je furiozno. Osijek je bolje ušao u susret i uspio je zagospodariti sredinom terena, a nagrada je stigla u četrnaestoj minuti pogotkom Daniela Peeva, mlađeg brata puno poznatijeg Georgija Peeva koji je svojevremeno igrao u Dinamu iz Kyiiva s našim bivšim reprezentativcima Sablićem i Lekom. Leku ćemo kasnije spomenuti, opet je bio aktivan, no o tom potom. Nije dugo trajalo vodstvo Osječana jer je u sedamnaestoj minuti izjednačio Mihaljević, koji je počeo utakmicu umjesto bolesnog Ejupija, a iskusni brk Ante Čačića ni ovog puta nije pogriješio. U nastavku se igrala tvrda utakmica bez puno prilika tako da su mreže do kraja poluvremena mirovale. Velikih problema s kontrolom lopte imali su i jedni i drugi, i bio sam sklon optužiti teren u Koprivnici za to, no gledajući oba protivnika iz kola u kolo, kako im se taj isti problem javlja redovno, bilo bi to zaista zločesto s moje strane. Drugo poluvrijeme bilo je preslika prvog nakon postignutih golova. Negledljiva utakmica, greške na obje strane, bez prilika. I kada se činilo da će Osijek konačno prekinuti Slavenov niz pobjeda i osvojiti zlata vrijedan bod, dogodio se Crepulja. U 89. minuti uspio je matirati Lončarića i donijeti Slavenu tri važna boda koja ih dodatno udaljuju od opasne zone, a Osijeku ostaju veliki problemi i grčevita borba za ostanak u prvoj ligi. Valja pohvaliti ovim putem i upravu Osijeka koja je osigurala tri autobusa svojim navijačima za dolazak u Koprivnicu, a ništa manje pohvale idu i Kohorti koja je to iskoristila i u velikom broju došla bodriti svoj klub, ali na njihovu žalost, igrači nisu bili dovoljno dobri da uzvrate navijačima za podršku.

Istra 1961 mdash; Zagreb 2:1
Petak je donio pravu zabavu za sve ljubitelja nogometa u Hrvatskoj. Program je krenuo u Puli u 15 sati. Izabranici Igora Pamića koji su ovo kolo dočekali na posljednjem mjestu ljestvice tražili su tri boda protiv momčadi Zagreba koja u ovoj polusezoni igra toplo mdash; hladno. Ili ih protivnik razbije ili minimalno pobjede. No, pobjeda protiv Hajduka u 26. kolu pružala je nadu inženjeru Mediću i ostatku Pjesnika da bi mogli nadjačati i Istru. I krenuli su odlično u susret. Već u sedmoj minuti Zagrebaši su poveli pogotkom Stepčića kojemu je lijepu priliku servirao igrač Istre Obšivač u pokušaju izbijanja lopte, i tako je Stepčić nakon četiri mjeseca konačno pogodio. Nastavak je kao i u gorespomenutoj utakmici bio poprilično dosadan i činilo se kako će Zagreb uspješno apsolvirati gostovanje u Puli. Poluvrijeme je završilo vodstvom Zagreba, a nastavak utakmice nije obećavao puno uzbuđenja. Ali, po tko zna koji put u ovoj sezoni gledali smo preokret u susretima Istre. Ponekad oni neobjašnjivo padnu u drugom dijelu pa prospu vodstvo s poluvremena, a nekad, kao u petak, odigraju dvije minute iz snova i preokrenu rezultat u svoju korist. Prvo je u 72. minuti Radonjić zabio s desetak metara i poravnao rezultat, da bi već u sljedećem napadu izborio kazneni udarac kojeg je skrivio Bruno Boban. Iako kažu da nije najpametnije da igrač na kojem je kazneni udarac skrivljen sam izvodi, igrača Dinama na posudbi u Istri to nije zasmetalo. Uzeo je loptu, stavio je na bijelu točku, loptu poslao u jednu, a Livakovića u drugu stranu. Hvala Dejanu i Dominiku što je kazneni udarac ovako izveden pa sam imao priliku iskoristiti jednu od najdražih mi floskula. Do kraja utakmice nije bilo ozbiljnijih prigoda, valja još spomenuti da je poslovično nervozni Medić dobio crveni karton zbog stalnih prigovora (alfa i omega Medić, od milja Inženjer). Istra je ovom pobjedom preskočila Osijek i prikovala ga za dno tablice. Istri slijedi još jedna utakmica na domaćem terenu idući vikend kada im dolazi Hajduk i imaju veliku priliku upisati nova tri boda.

Lokomotiva mdash; Zadar 1:5
Ako ste mislili da se u 15 sati dogodilo čudo, nešto iznenađujuće ili sumnjivo, ono što je uslijedilo nadmašilo je sve dosad napisano. Tomislav Ivković nije nikako mogao protiv Tudora. Igrali su nekoliko puta u prvenstvu, dva puta u kupu i nijednom ga nije uspio pobijediti. Otišao Tudor, stigao Poklepović i odmah Lokomotiva dobila Hajduk. Protiv Zadra mu ide solidno. Redovno pobijedi u Zadru, ali pravi problemi nastaju kada igra u Zagrebu. I ne može se reći da je problem trener. Nikako. Pobijedi ga tko god poželi. Što je tomu razlog teško je reći. Pokušali su u Lokomotivi čak i stadion promijeniti pa su iz Maksimira prešli u Kranjčevićevu, ali Zadra skinuti i dalje ne uspijevaju. Možda da u idućoj sezoni, ako Zadar ostane u ligi, pokušaju sa Sigetom? Bilo kako bilo, u petak se dogodilo najveće iznenađenje ovog kola. Zadar, koji je nanizao tri domaće pobjede tražio je nastavak dobrog niza protiv Lokomotive, a Lokomotivi je pobjeda trebala da održi razmak između sebe i Hajduka na barem četiri boda. Prvo poluvrijeme nije odavalo što će se dogoditi i kako će utakmica završiti. Poveo je Zadar u osamnaestoj minuti golom Drage Gabrića, ali Lokomotiva se nije predavala i pred kraj prvog poluvremena u 42. minuti Kolar je uspio poravnati na 1:1. Po prikazanoj igri i najrealniji rezultat prvog dijela. Zadru bi i bod iz ove utakmice puno značio, posebno jer bi bio osvojen kod momčadi iz gornjeg dijela ljestvice. No, Igor Štimac i njegovi momci nisu bili zadovoljni bodom, tim više što se igralo s protivnikom kojeg redovito pobjeđuju u gostima. Krenuli su furiozno u drugi dio i već u 58. minuti stigli su u vodstvo. Čirjak je lijepo prošao po desnoj strani i pokušao centrirati u sredinu, a lopta se odbila od Bartoleca iza nemoćnog Sluge. Da Bartolec nije dirao loptu, vrlo vjerojatno bi centaršut Čirjaka bio neupotrebljiv i nikakve opasnosti po gol Lokomotive ne bi bilo, ali eto božica Fortuna umiješala se i pomogla Zadranima da dođu do vodstva. I onda, dame i gospodo, kreće show Ivana Krstanovića i obrane Lokomotive. U nepunih deset minuta igrači Lokomotive skrivili su tri kaznena udarca, od toga dva puta Jerko Leko. Jerko je, čini se, upao u krizu jer je nakon prvog crvenog kartona u karijeri u HNLmdash;u, praktički poklonio pobjedu Zadranima. Zanimljivo je također da iako je skrivio dva kaznena udarca, Leko nije kažnjen niti žutim kartonom. Zaista neobična situacija. Sva tri kaznena udarca izveo je Ivan Krstanović, a prvi i treći pretvorio je u pogodak. Drugi mu je Sluga obranio, i moram reći da se ne sjećam da je ikada prije Krstanović propustio realizirati udarac s bijele točke. No, nakon kornera poslije promašenog penala, Krstanović je glavom matirao Slugu za 1:4 i samo par minuta nakon toga kompletirao hatmdash;trick udarcem s bijele točke. Nadasve zanimljiva utakmica, neobičnog rezultata i igre koja je Zadar podigla na osmo mjesto s kojeg je pogled zasigurno ljepši nego s dna gdje su bili prije dva kola. Lokomotiva je propustila priliku pobjeći Hajduku na sedam bodova barem za jedan dan, ali njihov kiks nije Hajduk naplatio o čemu ću malo kasnije. Preporod Zadra se nastavlja, i nastave li ovako ostanak neće doći u pitanje.

Rijeka mdash; Dinamo 2:2
Prvi susret u subotu igrali su na Kantridi Rijeka i Dinamo. Zanimljiva utakmica u kojoj titulu najboljeg igrača definitivno odnosi sudac Mario Strahonja. Dvije prvoplasirane momčadi HNLmdash;a igrale su susret takoreći za prestiž i ispitivanje snaga. Dinamo je praktički prvak, Rijeka ne može biti prva, ne može biti treća i ovaj je susret trebao biti uvertira za ono što slijedi u kupu kada će ovi protivnici još dva puta odmjeriti snage. Rijeka je u ovom susretu htjela prekinuti Dinamov niz nepobjedivosti i nanijeti mu prvi poraz u sezoni, a Dinamo je htio očuvati taj niz. U susret su obje momčadi ušle čvrsto uz malu nadmoć Dinama, ali gol smo vidjeli tek u tridesetoj minuti kada je nakon katastrofalne reakcije Taravela, Balaj spretno ugurao loptu u mrežu i doveo svoju momčad u vodstvo. Uskrs je u Rijeku stigao malo ranije, ali siguran sam da se nitko nije bunio što je Taravel odglumio Uskrsnog zeku. Takva mu je otprilike i reakcija bila. Još bi zanimljivije bilo da Kek nije otjerao Ermina Zeca pa da je on zabio gol, ali dobro ne može baš sve biti po mom. Inače, Dinamo je uvijek imao problema sa životinjama, sigurno pamtite Ireneusza Jelena, zatim Darija Srnu s majicom s natpisom “Melji”, a i Zec im je svojevremeno znao zapapriti kao igrača Šibenika. Možda je ključ prekida dominacije Dinama okupljanje momčadi sa životinjskim prezimenima? Odlutao sam, dragi čitatelji, nemojte zamjeriti. Do kraja poluvremena rezultat se nije mijenjao i niz Dinama bio je u opasnosti. Tek što se krenulo s centra u drugom poluvremenu, Dinamo je izjednačio. Fernandes je sjajno proigrao Pjacu koji je smireno matirao povratnika na gol Ivana Vargića. I nakon toga u igru se aktivno uključio Strahonja. Prvo je u 52. minuti propustio svirati kazneni udarac za Rijeku kada je Eduardo pomeo Jugovića i time je izazvao bijes cijelog stadiona, a i ono što će se događati kasnije posljedica je te pogreške (iako je naknadno utvrđeno pregledom snimki da nije bilo penala, nego grub pokušaj simulacije Jugovića mdash; op.u.). Nastavak je donio puno nervoze, grubih startova i umjesto da uživamo u nogometu gledali smo utakmicu na rubu incidenta. Vodstvo Dinamu donio je u 82. minuti Sigali nakon nesigurnosti u obrani Rijeke i činilo se da će Dinamo odnijeti pun plijen s Kantride. Da tako ne bude, pobrinuo se ponovno Strahonja. U posljednjim trenucima sudačke nadoknade, loptu koja je otišla u aut dosudio je kao korner za Rijeku, a nakon ubačaja Radošević je prekrasnim golom s tridesetak metara postavio konačnih 2:2. Mora se reći kako je Rijeka apsolutno zaslužila bod koji je uzela u posljednjim trenucima susreta, a najlošiju ocjenu na utakmici dobiva Strahonja koji je osim navedenog isključio i Fernandesa koji je s klupe slavio gol svoje momčadi. Sve u svemu, nakon ovakvog uvoda, veselim se susretima u kupu.

Hajduk mdash; Split 1:2
Posljednji susret prvoaprilskog kola donio je gradski derbi između Hajduka i Splita. Hajduk je imao priliku približiti se Lokomotivi na jedan bod zaostatka, a Split je tražio povratak dobre forme i dobrih rezultata. I baš kao i Zagreb u kolu prije, i Splitu će to poći za rukom baš protiv Hajduka. Kao i u prvom subotnjem susretu, i ovi su protivnici prvenstveni ogled imali kao uvertiru u polufinale kupa. Utakmicu je tradicionalno sudio Bruno Marić. Hajduk je na početku bolje izgledao na terenu, a igrači Splita su nemoć nadomještali grubostima tako da su već nakon dvadesetak minuta imali dva žuta kartona. Hajduk je poveo golom Milevskog u 37. minuti nakon lijepe akcije, ali ostaje dojam da je Milevskij pri upućivanju lopte bio u zaleđu tako da je gol Hajduka neregularan. Bilo kako bilo, tim se rezultatom otišlo na poluvrijeme i Poklepović je definitivno mogao biti zadovoljniji.

Drugo poluvrijeme donijelo je nestajanje Hajduka, poruku Torcide Vojislavu Šešelju da umve uz paljenje četničke zastave i dva gola gostiju. Prvo je Rog u 56. minuti izjednačio nakon katastrofalne reakcije Caktaša, a pobjedu Splitu donio je u 84. Sokol Cikalleshi s bijele točke nakon loše reakcije Milovića i vratara Ranilovića koji je s leđa odgurnuo Bagarića, a Marić je bez puno razmišljanja opravdano dosudio kazneni udarac. Što se tiče suđenja, treba reći da je Marić oštetio i jedne i druge u nekoliko navrata, a izgledalo je kao da sudi da se tenzije što više dignu da bude u prilici podijeliti što više kartona. Split je apsolutno zasluženo pobijedio, stigao na samo pet bodova iza Hajduka i uključio se u borbu za europska natjecanja. U svakom slučaju, čekaju nas dvije zanimljive utakmice u kupu, a u idućem kolu Hajduk gostuje Istri gdje traži prekid lošeg niza, a Split čeka zahuktali Zadar u svojoj borbi za Europu.