Pregled 23. kola Bundeslige – “Batman i Robin” odlučili derbi Rurske oblasti

Iz tjedna u tjedan Bundesliga ispisuje povijest, postavlja nove i ruši stare rekorde te zabavlja vjernu publiku na stadionima diljem zemlje. Uvod u 23. kolo napravljen je cjelotjednim analizama i statističkim podacima o 87. derbiju Rurske oblasti, poznatijem kao Revierderby između Borussije Dortmund i Schalke 04. S obzirom na zemljopisnu usku povezanost Dortmunda i Gelsenkirchena i masovnu popularizaciju oba kluba u radničkoj pokrajini Sjevernoj Rajnimdash;Vestfaliji, visoki rizik i navijačka netrpeljivost neizostavni su faktori ovog derbija.

Ipak, prvo je u petak na svoj 115. rođendan Bayern na prepunoj Allianz areni dočekao FC Koeln. Iako na prvi pogled izgleda glatka i rutinirana pobjeda domaćina od 4:1, rezultatski je moglo biti itekako drugačije. Dovoljno govori činjenica da je trener Pep Guardiola na kraju utakmice nakon visoke pobjede otrčao golmanu Manuelu Neueru u zagrljaj, te mu čestitao na maestralnim reakcijama i obranama. Napomenimo da je Arjen Robben postigao svoj 17. pogodak ove sezone i da već petu utakmice zaredom trese mreže protivnika.

Bayer Leverkusen je nakon odlične partije protiv Atletico Madrida smogao snage za devetu minimalnu pobjedu (1:0) protiv indisponiranog Freiburga, čiji napadači nisu uputili niti jedan udarac prema domaćem vrataru Bernd Lenu. Strijelac za nova tri boda Apotekara bio je Simon Rolfes. Hannover 96 i VfB Stuttgart podijelili su bodove (1:1) u utakmici prepunoj borbe i trke, s čime ni jedni niti drugi ne mogu biti zadovoljni. Obje momčadi s ovim remijem ostaju bez pobjede u 2015. godini, dok je VfB Stuttgart potvrdio svoje bolje igre na gostujućim terenima. Od ukupnih 19 bodova njih 14 osvojeno je u gostima. Hertha BSC je nakon 407 minuta uspjela postići pogodak na Olimpijskom stadionu koji im je donio pobjedu (1:0) protiv Augsburga u samoj završnici susreta. Salomon Kalou pogodio je u 88. minuti za bijeg iz zone za ispadanje. Ujedno je ovo prva pobjeda Herthe BSC u šestom međusobnom susretu protiv Augsburga.

Derbi kola između Borussije Dortmund i Schalke 04
bio je jednosmjerna i furiozna utakmica, gdje gosti nisu uputili niti jedan udarac u okvir gola, dok se inače četvrti golman Rudara Timon Wellenreuther u prvom poluvremenu iskazao s nekoliko sjajnih obrana. Crnomdash;žuti su imali ukupno 31 udarac prema golu i apsolutnu dominaciju tijekom cijelog susreta, međutim tek iz 28. udarca u 78. minuti su probili led svojim prvim pogotkom. U narednih osam minuta derbi su odlučili Aubameyang, Mkhitaryan i Reus za visokih 3:0. Konačno može odahnuti i Armenac Mkhitaryan koji je nakon 45. udaraca u okvir gola postigao svoj prvi zgoditak ove sezone. Na kraju Juergen Klopp može jedino biti nezadovoljan petim žutim kartonom Aubemeyanga za ovogodišnje ekstravagantne proslave golova, ovaj put inspiriran superjunacimaBatmanom i Robinom u suradnji s partnerom u napadu Marcom Reusom.

Utakmica između Hoffenheima i Mainza 04 (2:0) odlučena je u drugom poluvremenu pogotcima Kevina Vollanda i Eugena Polanskog. Mainz 04 poražen je u svom desetom susretu u gostima, a zadnja pobjeda na gostujućim terenima datira još iz rujna prošle godine. Hoffenheim je ovom pobjedom zadržao priključak za mjesta koja vode u europska natjecanja.

Alexander Meier posebno je agilan na svojoj Commerzbank areni gdje se već 11. puta upisao u listu strijelaca za Eintracht iz Frankfurta. U dvoboju protiv HSVmdash;a (2:1) bio je dvostruki strijelac te je došao do ukupne brojke od 16. pogodaka ove sezone. HSV nikako da udahne svježi zrak i odmakne se od opasne zone, već stalno pleše na rubu povijesnog ponora u niži rang natjecanja.

Prva utakmica u nedjelju donijela je rutinsku pobjedu (2:0) Borussije Moenchengladbach nad Paderbornom, što je ujedno prva pobjeda Borussije ove sezone nakon utakmice Europske lige. S obzirom na prošlotjedno ispadanje od Seville iz Europske lige, Borussija Moenchengladbach može usmjeriti sve raspoložive snage za zadržavanje trećeg mjesta koje direkno vodi u Ligu za prvaka. S ovom pobjedom zadržali su četiri boda prednosti ispred četvrtoplasiranih Apotekara iz Leverkusena.

Za kraj kola na stadionu Weser odigrana je sjajna predstava između Werder Bremena i drugoplasiranog Wolfsburga. Domaćini su vodili čak tri puta, dok se na poluvrijeme otišlo s vodstvom Werdera 3:2. Opet je Wolfsburg postigao pogodak iz prvog udarca upućenog prema golu protivnika, što nakon devetog puta ove sezone ne može nikako biti slučajno. U samo pet minuta nastavka gosti su okrenuli rezultat na ukupnih (3:5) uz dva gola Bas Dosta. Nizozemac je tako uspio postići 11 golova u šest utakmica u 2015. godini, a od deset njegovih posljednjih udaraca u okvir gola, čak devet ih je završilo u mreži protivnika. Njegova ovosezonska efikasnost postizanja pogodaka u prosjeku svake 63 minute apsolutni je rekord Bundeslige, s čime je skinuo s trona bivšeg napadača Bayerna Cluadija Pizarra koji je u prošloj sezoni treseo mreže svakih 68,4 minuta.

U vrhu tablice i nakon 23. kola nema značajnih promjena. Bayern grabi ka novom naslovu, a Vukovi i dalje vrebaju na kiks Bavaraca s osam bodova zaostatka. U donjem dijelu tablice pozicije se izmjenjuju svaki tjedan pa će tako borba za izbjegavanje posljednja dva mjesta sigurno do kraja prvenstva biti vrlo zanimljiva i napeta.