Pregled 20. kola – treneri obilježili kolo – neki debijima (Štimac, Vulić), neki odlascima (Tudor), neki ostankom (Rukavina)

Nakon (pre)duge zimske pauze i nikad napetijeg prijelaznog roka, zaljubljenici u hrvatski nogomet konačno su došli na svoje. Ligu su napustila tri ponajbolja igrača za što su njihovi klubovi inkasirali devet (Kramarić), osam (Brozović) i četiri (Čop) milijuna eura. Hajduk je najavljivao velike prodaje, na kraju ih je napustila samo pomoćna radna snaga. Bilo je i promjena trenera. Vulić se vratio u Split, Tudor je napustio kormilo Hajduka tri dana prije nastavka sezone, Štimac se vratio u trenerske vode, jedino navijači Osijeka nikako da dočekaju odlazak Rukavine. Idemo vidjeti što se proteklog vikenda događalo na travnjacima Prve HNL.

Split mdash; Istra 2:2
Čast da otvore proljetni dio sezone dobili su Split i Istra. Nakon završetka prve polusezone, gazde Splita odlučile su se zahvaliti treneru Matiću, a na njegovo mjesto doveli su Zorana Vulića. Ovaj deklarirani vojnik Hajduka postaje, čini se, i vojnik Splita. Iskusnom trenerskom brku Zorana Vulića braća Žužul odlučila su ispuniti i želje oko igračkog kadra. Klub su napustili vratar Vuković i pouzdani stoper Glumac, a Vulić je odlučio pojačati momčad igračima iz Istre. I tako su nakon Bellea i Roce svojedobno Alda Drosinu Parkom mladeži zamijenili Woon i Blagojević. I kako se sudbina često poigra, prvu utakmicu za svoj novi klub igrali su protiv bivšeg. I krenulo im je dobro. Već u šestoj minuti susreta imali su priliku doći u vodstvo, ali je najbolji strijelac Splita Sokol Cikalleshi propustio realizirati kazneni udarac. Traljav udarac Dreven je lako obranio. Činjenicu da se Vulić cijeli tjedan više bavio smjenom na Poljudu i kritiziranjem rada uprave Hajduka nego igrom svoje momčadi gosti iz Pule uspjeli su naplatiti u 29. minuti pogotkom Matoša. Ni činjenica da je Istri uzeo dva ponajbolja igrača nije Splitu bila dovoljna da lako dođe do pobjede. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 0:1. Odmah na početku drugog poluvremena Matoš je ponovno matirao Splićane i Istra je imala vodstvo od dva gola, a pred Splićanima je bila misija hvatanja rezultata. Da povratak Vulića na klupu ne ispadne potpuni fijasko pobrinuli su se Ibriks lijepim pogotkom u 77. minuti i Roce u 85. izuzetno teškim udarcem stopalom. Kada se sve zbroji i oduzme zasluženi remi kojim zadovoljni mogu biti i jedni i drugi.

U subotnjem programu bile su planirane dvije utakmice. Odigrana je samo jedna.

Dinamo mdash; Lokomotiva 2:1
Mlađi i jači brat, izašao je sestri u susret i zamijenio domaćinstvo zbog potencijalnih problema sa snijegom. Ono što smo imali prilike vidjeti u njihovom susretu bila je simfonija međusobne ljubavi. Doduše, nije bilo puno ljudi na stadionu da svjedoči tome, ali 356 sretnika moglo je zaista biti zadovoljno. Obiteljski odnosi nekima su još uvijek svetinja. Stariju sestru načeo je Ademi pogotkom u 10. minuti. Makedonski reprezentativac koji ne zabija često pronašao je put do Slugine mreže, a zaustaviti ga nije uspio ni donedavni suigrač Franko Andrijašević, ljubimac svog novog stratega Ivkovića. Nadajmo se da će Franko uspjeti revitalizirati karijeru koja je u strmoglavom padu pune dvije godine. Tomislav Ivković je uvijek govorio kako Franko protiv njega igra sjajno, vidjet ćemo može li te igre ponoviti i pod njegovim ravnanjem. No, vratimo se na utakmicu. Mirnu utakmicu, bez grubih startova, u mirne vode za Dinamo odveo je Angelo Henriquez. U 66. minuti povisio je na 2:0, a poraz Lokomotive uspio je ublažiti Jan Doležal u posljednjim minutama susreta. Uže obitelji igrača Dinama, a i Lokomotive mogle su uživati u prazniku nogometa unatoč ružnom vremenu.

Rijeka mdash; Hajduk odgođeno zbog više sile
Viša sila nije dopustila da se odigra derbi kola. Velika šteta. Hajduk bez trenera, Rijeka bez Kramarića, a s nekoliko bivših igrača Hajduka. Spektakl je bio zajamčen.

Nedjelja nam je nosila dvoboj davljenika i još jednu zamjenu domaćinstva. Tko se bolje snašao? Inženjer i spasitelj.

Zadar mdash; Osijek 3:1
Prva utakmica nedjeljnog programa donijela je susret dvije posljednjeplasirane momčadi i njihovu zamjenu mjesta na ljestvici. Povratnik na trenersku stolicu Igor Štimac dobio je zadatak spasiti Zadar od ispadanja. Pojačao je momčad Dragom Gabrićem iz Rijeke, nagovorio je kolegu iz klupa sportskog veleučilišta Aspire Hrvoja Vejića da se vrati prvoligaškom nogometu, a na tribine se, nakon dva kola odsustva, vratio i Reno Sinovčić, koji će zasigurno biti važan kotačić u borbi Zadra za očuvanje prvoligaškog statusa. Njegov kolega na drugoj strani, najnepopularniji Osječanin, Tomislav Rukavina koji je ostao bez dva najbolja stopera Jonjića i Novakovića te najboljeg igrača Mišića tražio je prekid lošeg niza. Prinova iz Širokog Brijega, Neven Laštro doveo je Osječane u vodstvo već u trećoj minuti nakon katastrofalnih reakcija obrane Zadra. Rezultat je poravnao Pešić već u devetoj minuti susreta, a potpuni preokret donio je nakon diskutabilnog kaznenog udarca Lovre Čirjak u 23. minuti. Zadar je bio bolja momčad u nastavku utakmice, a treba napomenuti i da je utakmicu uživo pratilo više gledatelja nego preostale tri odigrane za vikend. Pobjedu u Štimčevom debiju potvrdio je Banović u 66. minuti kada je ispremiješao obranu gostiju i poslao loptu u mrežu kraj nemoćnog Mikulića. Dobar debi Štimca, a priliku za potvrdu dobrog rada na pripremam ima već ovaj tjedan u kupu protiv Splita, a nakon toga i protiv Dinama u Zagrebu u susretu s prijateljem Zoranom Mamićem.

Zagreb mdash; Slaven Belupo 1:0

Druga utakmica u kojoj su protivnici zamijenili domaćinstvo bila je jako dosadna. Iskreno, uz utakmicu Osijek mdash; Inker prije nekoliko sezona kada je Osijek pobijedio 1:0 golom u posljednjoj minuti ovo je bilo nešto najdosadnije što sam gledao na nazovi visokom nivou. Poprilično nezanimljivu utakmicu malo je razdrmao kazneni udarac za Slaven Belupo koji je izborio Ozobić, a nesuđeno pojačanje Hajduka Brlek nije ga uspio pretvoriti u vodstvo Farmaceuta. Očigledno je Brlek indisponiran nakon što posredstvom Ivice Šurjaka nije uspio ostvariti transfer ni u Hajduk ni u inozemstvo. Pobjedu Medićevim izabranicima donio je Medić. Inženjerov sin Lovro golom u 80. minuti donio je nova tri boda svom ocu i učvrstio Zagreb na petom mjestu, približivši ga Lokomotivi na jedan bod.

Prvo kolo proljetne polusezone donijelo je dosta zanimljivosti, nadajmo se da ćemo i dalje uživati u lakrdiji, pardon, dobroj igri.