Pregled 2. kola 1.HNL: Neriješeno

Iznenađujući rezultati u prvom kolu i još više iznenađenja u europskim natjecanjima tijekom tjedna obećavali su zanimljive susrete u drugom kolu najdraže nam nogometne lige. Hajduk i Rijeka tražili su iskupljenje za loše euro predstave na domaćem terenu, a Dinamo je tražio prvu ovosezonsku pobjedu u Osijeku. Kolo su otvorili Zagreb i Inter, a zatvorili Lokomotiva, koja je iznenadila Tudorov PAOK u Europa ligi, i vodeća Istra. Što se sve događalo na livadama diljem Lijepe naše, pročitajte u nastavku.

Inter mdash; Zagreb 1:1
Drugo kolo Prve HNL otvorili su zaprešićki Inter i Zagreb. Interovci su već u ligaškom startu na svom terenu uzeli vrijedan bod u srazu s Rijekom, dok je Zagreb na svom terenu izgubio od Osijeka i želio se iskupiti u Zaprešiću. Gosti su prvi zaprijetili udarcem Matića, Posavec je bio spreman. Inter se probudio tek nakon dvadeset minuta kad su dvije dobre akcije spojili Ottochian i Nestorovski, no realizacija je izostala, kao i kod Komorskog nekoliko minuta poslije. U 30. minuti Zagreb dolazi u vodstvo: Krovinović je s desne strane odlično dodao Mediću, kojemu samom na 3 metra nije bilo druge nego zabiti za 1:0. Do kraja poluvremena pokušavao je još raspoloženi Nestorovski, no rezultat se nije mijenjao. Drugo je poluvrijeme počelo nečim što je mogao biti predivan autogol, no Matićev je udarac glavom završio tik pored stative. Konopek je zatim imao izvrstan prodor po desnoj strani, no udarac Šulca nije bio precizan, kao ni Glavinin s druge strane, nakon efektnog prodora. U 77. Inter izjednačuje: s desne je strane ubacio Bočkaj, a vrijedni je Nostorovski pucao glavom i prebacio nemoćnog Livakovića. Za drugo se uzbuđenje na utakmici (neka se strijelci ne uvrijede) pobrinuo izuzetno duhoviti Matić koji je, osim što je zamalo matirao vlastitoga vratara, zaradio i drugi žuti karton. Osim solidnog udarca iz okreta Nestorovskog nakon Šafarićeva dodavanja, zanimljivosti više nije bilo. 1:1, šlampava realizacija i svakome po bod mdash; Inter i Zagreb postavili su kriterij kola.(M. M.)

Osijek mdash; Dinamo 1:1
Trio subotnjih neočekivanih, da ne kažemo grotesknih, remija otvorili su Osijek i Dinamo, domaćini na krilima pobjede iz Kranjčevićeve, a Dinamovci u porođajnim mukama nakon 1:1 s Hajdukom i “renomiranom” luksemburškom Folom Esch. Da sve bude još strašnije po aktualnog hrvatskog prvaka, Osijek je iz svoje prve akcije zabio gol: već poslovično dobar Šorša dodao je Radotiću koji je snažno prizemno zapucao sa 17 metara, no Edurado je to mogao obraniti, njemu na dušu ide gol za 1:0. Dinamo se brzo razbudio, no lopta nije htjela u gol: prvo je Pjaca pogodio vratnicu, a zatim i Soudani. Izjednačnje je ipak stiglo vrlo brzo, nakon akcije Machada i Henriqueza koji je nesebično dodao loptu Soudaniju, a potonji je kroz gužvu pred Osijekovim golom zabio za 1:1. Do kraja poluvremena još udarac Radotića, pokušaj Soudanija koji je osujetio Mikulić te opća letargija. Nastavak nije bio ništa bolji. Dinamova prevaga u posjedu lopte nije donijela mnogo lijepoga igri. Topovski udarac Fernandeza blokirao je, vidi vraga, Soudani, Dinamov debitant Benković pokušao je glavom, Pjaci je udarac s nekoliko metara obranio Mikulić. Sam kraj utakmice mogao je prevagnuti na obje strane. Aganspahić je pucao poslije Šoršina dodavanja, a Eduardo je obranio zicer. Dinamovim je velikim planovima (osim USKOKmdash;a) na put po treći put stala vratnica. Ostalo je 1:1, a treneru Mamiću junioru očito nije škodila zatvorska prehrana jer je vrlo objektivno ustanovio da start sezone nije dobar te čestitao Osijeku na osvojenom bodu.(M. M.)

Rijeka mdash; Slaven Belupo 3:3
Da će i Dinamova vjerna pratiteljica Rijeka imati sličnih nes(p)retnomdash;rezultatskih problema s Belupom, također je iznenađujuće. Ili bi bilo, da niste gledali njihov europski nastup. Ni Belupo nije dobro startao, ovoj je utakmici prethodio poraz u Puli. Gosti su počeli sjajno, golom u ranoj fazi. Marciuš je dodao Ejupiu koji je prvo pogodio vratnicu, no odbijanac je pospremio u gol. S druge strane odgovara Moises snažnim udarcem s 25 metara, malo pored gola. Krajem poluvremena penal za Rijeku: Mikulić nepotrebno ruši Bezjaka, no Moises tuče toliko jalovo da bi bilo tragično da Rozman nije obranio. Domaće iz očaja vadi Bezjak koji nakon udarca Tomasova poravnava na 1:1. I drugo poluvrijeme počinje dinamično, sudac Mlakar ne libi se zviždati, ovaj je put penal za Slaven, nakon nazovikontakta Leškovića i Savića. Ejupi je precizan za 1:2. U nastavku Sharbini propušta nekoliko zicera, a novo izjednačenje stiže nakon duge lopte Leškovća na Tomasova čiji udarac Rozman opet loše odbija protivnicima u noge, pa Balaj bez poteškoća postavlja 2:2. Isti igrač nedugo poslije pogađa vratnicu. U 82. minuti Rijeka konačno dolazi i u vodstvo nakon Jugovićeva prodora po desnoj strani i Bezjakova udarca iz okreta, za veliko veselje Armade na rubu živčanog sloma. Slavlje, doduše, nije dugo trajalo jer je 6 minuta poslije Križman nakon loše izvedena slobodnjaka došao do lopte i matirao Slugu za konačnih 3:3. Rijeka je opet podbacila, a Slaven je nastavio prošlogodišnju tradiciju remija s Kekovom momčadi.(M. M.)

Hajduk mdash; Split 0:0
Takozvani “derbi svetog Duje” ničime nije opravdao naziv derbija. Nakon razočaravajućeg poraza u Sloveniji, Hajduk je tražio povratak u pobjednički ritam i dobru atmosferu pred uzvrat s Koprom. S druge strane stajao je gradski rival koji je u prvom kolu nadjačao Lokomotivu. Trener Hajduka Burić nije mogao računati na Kamerunca Zou u ovom susretu pa je u utakmicu ušao bez napadača. Napadača je glumio Nikola Vlašić, ali bez njegove prodornosti u sredini terena, Hajduk je izgledao jalovo i loše. A što tek reći za nogometaše Splita… Vulićeva momčad nije ni pokušala napasti vrata Kalinića cijelo prvo poluvrijeme. Utakmica je podsjećala na utakmicu prošlosezonskog finala kupa Hrvatske u kojoj je Split igrao protiv Dinama. Vulić je zatvorio sve prilaze golu, a baš kao ni onda Dinamo, ni Hajduk u nedjelju nije pronalazio put do Zagorčevih vrata. Iz prvog dijela zaista se nema što izdvojiti jer je to bilo jedno od najlošijih poluvremena koje su gledatelji na Poljudu imali priliku gledati. Ako je prvo poluvrijeme bilo loše, ono što nas je čekalo u drugom dijelu može se nazvati katastrofom. Katastrofalni su bili svi akteri. Hajduk nepovezan, Split neambiciozan, sudac Zebec očajan i bez imalo osjećaja za igru. Rezultat je naravno ostao 0:0 u jednoj od najlošijih utakmica u dugo vremena. Nadam se da ćemo na kraju sezone ovu utakmicu moći proglasiti najgorom utakmicom sezone, jer ako se ove sezone dogodi lošija utakmica od ove, unaprijed izražavam žaljenje zbog svih onih koji će to gledati. Hajduku ostaju brige pred uzvratni susret Europa lige, a Split se okreće idućem susretu protiv Osijeka kada pobjedom može ostati sam na vrhu prvenstvene ljestvice.(T. P.)

Lokomotiva mdash; Istra 1961 6:1
Da se ne bi dogodilo kolo remija, pobrinula se Lokomotiva. Nakon sjajne pobjede protiv PAOKmdash;a u prvoj utakmici drugog pretkola kvalifikacija, u goste im je dolazila Istra. Očekivanja pred utakmicu su varirala od čovjeka do čovjeka koji se odlučio pogledati susret ova dva protivnika. Neki su očekivali tradicionalni prijelaz iz 1 u 2 ili 2 u 1, a neki da će trener Puljana Pamić “parkirati autobus” pred svoj kazneni prostor i igrati na nulu. Što je Pamić htio, teško je reći jer je već u 6. minuti obrana njegove momčadi kapitulirala. Domaće je u vodstvo doveo Šovšić, a govor tijela jednih i drugih najavljivao je potop Istre. Lokomotiva je izgledala kao da je trener Čačić ulio najfinije Croduxovo gorivo u vezni red i napad, a Istra je izgledala… Hm, nije izgledala. Već u 21. minuti Jan Doležal povisio je na 2:0. Kao da već to nije dovoljno, samo tri minute kasnije Šovšić je iz kaznenog udarca povisio na 3:0 i bilo je samo pitanje koliko će Gloverove bebe primiti do kraja. Ovo bebe uzmite s rezervom, s obzirom da momčad Istre baš i nije tako mlada. Do poluvremena je obrana Puljana kapitulirala još jednom, za 4:0 zabio je Kolar. U drugom dijelu domaći su nogometaši malo usporili tempo, a kazna je uslijedila vrlo brzo kada je Franjić smanjio na 4:1. Trgnuo je taj pogodak igrače Lokomotive koji su odlučili napuniti mrežu gostiju do vrha. Prvo je za 5:1 zabio Bručić, a konačnih 6:1 postavio je Fiolić koji je u drugom dijelu zamijenio dvostrukog strijelca i najboljeg igrača utakmice Šovšića. Prvi set je završen rezultatom 6:1, a drugi će se odigrati u 11. kolu na Aldo Drosini u Puli. Za glupost kola kandidat iz ovog susreta je Igor Pamić jer je jedini trener koji je ovo kolo uspio izgubiti. Barem neka utješna nagrada ode ovo kolo put Pule.(T. P.)

Čudno kolo je iza nas. Tri najbolje momčadi drugo kolo zaredom nisu uspjele ostvariti pobjedu i zaista bi bilo zanimljivo vidjeti kada se to posljednji put dogodilo. Pogled na prvenstvenu ljestvicu nakon dva odigrana kola je također poprilično iznenađujuć, s obzirom da su na vrhu Osijek i Split s četiri boda, a prate ih Istra i Lokomotiva s tri. Nominalno najjači trojac poredao se od petog do sedmog mjesta i prve će pobjede tražiti u trećem kolu. Zanimljiv početak sezone, loša izdanja Dinama, Rijeke i Hajduka jamče uzbuđenja u nastavku. Četiri hrvatska predstavnika igraju preko tjedna u europskim natjecanjima i sigurno će im to biti uteg pred susrete idućeg prvenstvenog kola. Rijeci treba čudo za prolazak, Hajduk i Dinamo trebaju opravdati status favorita, a Lokomotiva se nakon dvije posljednje predstave ima pravo nadati čudu u Solunu. Svima želimo sreću, a kako je sve prošlo, čitajte tijekom tjedna na našem portalu.

Nagrada “Mladen Matković” za glupost kola: Igor Pamić