Pregled 18. kola – Ostani đubre do kraja

Da u našoj nogometnoj ligi ima i đubra i đubradi, nije to neka skrivena mudrost. Međutim, 18. je kolo počelo utakmicom u kojoj su igrači i vodstva klubova mogli usred utakmice ustati i reći: “Nećeš, razbojniče/razbojnici”. Neki jesu, neki nisu, a neki prvo jesu pa onda ipak nisu, a takvi su najopasniji – s ovima koji ostaju đubrad do kraja barem znaš na čemu si. Tako je još jedan derbi predvodnika prvenstvene ljestvice ostao u sjeni teških sudačkih pogrešaka (a nećemo ni spomenuti neke jedvadvojbene kuriozitete na koje se Beusan nakači). Remi vodećih nije iskoristio Hajduk koji je u Koprivnici uspio izgubiti, a Osijek se bodom protiv Splita koji se diže iz mrtvih bodovno izjednačio s Hajdukom. Lokomotiva je s četiri gola pregazila Cibaliju i gurnula je na posljednje mjesto.

Dinamo – Rijeka 1:1

Rijeka je, načeta kaznama i ozljedama, stigla u goste nešto kompletnijem Dinamu. Sraz dviju vodećih momčadi na prvenstvenoj tablici trebao bi biti praznik nogometa, ali kao što je Grinch ukrao Božić, tako je i sudac Vučemilović-Šimunović ukrao dobar dio derbija. Rijeka je bolje otvorila utakmicu, Bradarić i Martić bili su stalna opasnost, a na drugoj je strani Prskalo odlično neutralizirao sve Dinamove pokušaje. Rijeka je početkom drugog poluvremena povela iz odlično odigrane kontre koju je gospodski, provukavši loptu kroz Livakovićeve noge, završio Gorgon. Dinamo se vrlo brzo mogao osvetiti, ali na terenu je bila barem jedna mudro postavljena glava, ona Stefana Ristovskog, koja je skinula Fernandesovu loptu s crte. U 69. Gorgon dobiva drugi žuti karton (ovdje pročitajte koliko sudac (ni)je bio dosljedan kad je riječ o javnim opomenama za Dinamove igrače: Sudačka nadoknada Dinamo – Rijeka (1:1): Hrvatska škola suđenja 6.). U 77. minuti logičan rasplet događaja, uvjetovan koliko Dinamovom agilnijom igrom u nastavku, toliko i “A je to” trenucima iz radionice sudačkoga trojca: Dinamo naposljetku dolazi do izjednačenja nakon Soudanijeva ubačaja i odlične Sigalijeve reakcije. U 89. se vrijedni Bradarić našao oči u oči s Livakovićem, a pucao je kao da nosi Hajdukov, a ne riječki bijeli dres. U 6. (šestoj) minuti sudačke nadoknade Stojanović zabija drugi gol za Dinamo, a suci ga, ‘ko bi rek’o čuda da se dese, opravdano poništavaju zbog zaleđa. Dinamo 7 prekršaja, Rijeka 30. Dinamo 3 žuta kartona, Rijeka 8, uz 1 crveni. Shit escalated quickly, do te mjere da je Mišković ekipi u HNS-u prijetio svojim odstupanjem, pa je sutra ipak odlučio ostati dopresjednikom udruge močvaraša, uz uvjet da se sudačka organizacija reorganizira (onako kako to uvjetuju, primjerice, treće političke opcije u Saboru). I sad mi čekamo da se reorganizira, jer sad je to rekao gospodin Mišković, dopredsjednik HNS-a i predsjednik Rijeke, a ne neko smeće uličarsko navijačko. Kamo sreće da njega poslušaju. Naime, mnogima od nas nije baš životni cilj premlatiti nogometnog suca dok u random restoranu uživa u okusima Dalmacije, a i ne mislimo da je nasilje rješenje. Međutim, mnogi ne znaju na sustavno silovanje hrvatskoga nogometa odgovoriti drugačije nego nasiljem. Igrači mogu samo kucati o drvo što u žaru borbe i razuzdanog sudačkog uvjerenja ne pucaju kosti, ima na terenu naglih igrača, uzmite primjerice brzonogog Vešovića čiji su živci tanki koliko i bonton – kad Vešović ironično plješće u lice sucu (bez opomene) i jebe svima mater da bi li jebe da se “napiše da je Rijeka prva”, nije li vrijeme za razumnu dozu opreza? Kad klubu koji inače ne voli ulaziti u verbalne okršaje prekipi, kad se fejzbučko “kmečanje” preseli u drugi grad, kad se konačno uvidi da može NK Prašnjavi Put iz Živog Blata priprijetiti Dinamu pa slomiti zube na prvom sucu, je li konačno vrijeme da svi zakmeče zajedno? Interi, Slaveni, Rijeke, Hajduci, svi? Ili ćemo se i dalje svađati po fejsu tko više kmeči i tko je trebao zabiti još 3 gola? I dok se mi svađamo… Duobus litigantibus tertius gaudet.

Cibalia – Lokomotiva 1:4

Dobro je da su se Cibalia i Lokomotiva konačno međusobno sastale – prilika da barem jedna od momčadi prekine katastrofalan niz poraza. Gosti su poveli već u 16. minuti, a činjenica da je asistent Marić uspio, kao ovo ljeto na Svjetskom prvenstvu Zaza, otplesati dobar dio užičkog kola i dodati strijelcu Ccedil;ekiccedil;iju prije nego što se obrana Cibalije smjestila u blok – zaista im ne ide u prilog. Cibalijin je Baša mogao biti zvijezda kola da je u 20. minuti sjajan udarac nakon dvaju driblinga umjesto na gredi završio u mreži. Jerbić je u 29. srušio Marića u kaznenom prostoru, a Ćorićje pogodio s bijele točke za 0:2. Lokomotiva je svoju bolju igru naplatila još jednim pogotkom u 73. minuti, a kreator i realizator akcije bio je Ivanušec. U 80. je bio asistent odličnom Mariću, a da Cibalijina tragedija bude za mrvičicu manje tragična, pobrinuo se Tiago koji je postavio konačnih 1:4. Lokomotiva će se u sljedećem kolu pokušati prikačiti na sredinu ljestvice, a Cibalia će morati uključiti sve pogone ako planira ostati u prvoligaškom društvu.

Slaven Belupo – Hajduk 2:1

Ima li boljeg trenutka za gostujući poraz od ovoga: nakon ispadanja iz Kupa od posljednjeplasirane momčadi lige, smjene trenera i u jeku akcije “Ili jesmo ili nismo”, koju bi navijači nakon mnogih Hajdukovih utakmica mogli preoblikovati u “Mi jesmo, vi niste”? Nakon početnog odmjeravanja snaga, Belupo je u 26. opasno priprijetio kad je zaboravljeni Burić(Hajduk zaboravio Burića, kako čudno)nakon prekida iz blizine promašio gol. U nastavku Belupovih napada Šimić kaska i sopće uz Ivanovskog čiji udarac Kalinić refleksno brani. Hajdukov je golman efektno obranio i Heberov pokušaj. Nakon Savićeva kornera u 34. Burić na drugoj vratnici bez kompliciranja (i uz nešto Nižićeve veikodušne pomoći) zabija za zasluženo vodstvo Slaven Belupa, tu ni Kalinić nije ništa mogao. Nedugo nakon toga Katić koristi još jedan korner domaćih i pogađa gredu Kalinićeva gola. U posljednjoj minuti prvoga poluvremena dva su pametna poteza bila dovoljna za izjednačenje: odlično odmjeren Bašićev ubačaj i Saidov trzaj glavom. Čitava filozofija. Nastavak je dobrim udarcem otvorio Kožulj, ali onda je Slaven opet preuzeo dominaciju. Do 2:1 došlo je nakon starta Šimića koji je rezultirao Batinićevim pokazivanjem na bijelu točku, a Ivanovski takve poklone ne propušta. Hajduk je, eto, nešto skromniji, pa su na penal u 88. očito rekli “Ne, hvala”. Kožulj ga je izborio, Futacs promašio. Bit će zanimljivo gledati kakve će lijekove za mnoge dječje bolesti u redovima Hajduka smisliti novi trener.

Split – Osijek 1:1

Split je na krilima ne baš općeočekivanog prolaza u polufinale hrvatskoga Kupa dočekao Osijek. Barać je u svom šesnaestercu bio široke ruke pa je Split već u 8. minuti dobio penal, a Jurendić je pogodio za 1:0. Prvi je Osijekov opasniji udarac uputio Matas na početku drugoga poluvremena, ali Duka je bio na visini zadatka. U 67. gosti su ipak došli do izjednačenja nakon kornera i Lesjakova lijepa voleja u Dukin bliži kut gola. Osijek je zatim pošteno pilio živce domaćoj obrani svojim kornerima, a nakon jednoga od njih Ejupijev je udarac liznuo gredu. Split se konačno uspio sabrati s igračem više nakon što se Vojnović odlučio sam malo ranije otuširati pa je rezultat ostao 1:1. Vjerujemo da su obje momčadi zadovoljne takvim ishodom. Igra se neće baš prepričavati unucima.

Inter Zaprešić – Istra 1961

Inter je na svom terenu dočekao Istru sa željom da ne izgubi treću utakmicu zaredom, a Istra se morala brzo sabrati nakon što je na trenersko mjesto Gorana Tomića sjeo Darko Raić-Sudar. Interov Puljić u 16. minuti iz voleja zabija eurogol koji vrijedi pogledati više puta. Krajem prvoga poluvremena Istra izjednačava: Bertoša ubacuje oštru loptu u peterac, a Roce pravovremeno utrčava i zabija. Nisu se ni pošteno rastrčali u nastavku, a sjajni je Puljić opet zabio, ovaj put glavom nakon Čelikovićeva ubačaja. Veselje je trajalo do 84. minute kad je Lucio ukrao loptu Mesfinu i sjajno pogodio za konačnih 2:2. Utakmica bez pobjednika, ali s mnogo lijepih poteza u kojima je publika mogla uživati.