Pregled 17.kola – Za Dinamo bez Mamića

Nakon dva tjedna stanke, nogomet se vratio kući. Iako je uvriježeno mišljenje da su nogomet izmislili Englezi, čitajući novine nakon uhićenja Zdravka Mamića i njegovih suradnika dobija se drugi dojam. Sudeći po tome što se pisalo protekli tjedan u pitanju je opstojnost Dinama, Hrvatske i samog nogometa, što će reći da je sam Zdravko zapravo otac nogometa. Da parafraziram jednu zadarsku uzrečicu: Bog je stvorio čovika, Mamić nogomet. Pogledajmo što se događalo u zemlji Zdravka Mamića protekli vikend.

Zbog europskih obaveza Dinama, prvenstvenu zadaću izabranici Zorana Mamića odradili su već u petak. Za razliku od prošle akcije USKOK-a, Zorana ovog puta nisu priveli. Uzdrmani Dinamo je u međuvremenu ostao i bez Ademija i to na četiri godine. Mladi Makedonac bio je pozitivan na doping testovima i imat će priliku iduće četiri godine posvetiti se nečem drugom. Mogao bi kao Kristijan Golubović raditi “hiljade i hiljade sklekova”, a mogao bi možda i završiti trenersku akademiju pa se posvetiti tom pozivu jer ako ne bude drastičnog smanjenja kazne, njegova ozbiljna karijera je vrlo vjerojatno gotova. No, da ne ispadne da je jedino Ademi u Dinamu pozitivan, idemo se okrenuti utakmici. Od samog starta utakmice, Dinamo se nametnuo kao dominantna momčad. Ipak, kao i u dobrom dijelu ove sezone, bilo je to mučenje. Napadali su sa svih strana, ali obrana Slavena odlično je odolijevala. U jeku Dinamove dominacije poveo je Slaven Belupo. Delić je odlično izbjegao ulazak u zaleđe (mora se reći da je ofsajd zamka Dinamovih igrača bila zaista loša op.a.), primio loptu i poslao je pored nemoćnog Eduarda za vodstvo domaćina. I tko zna kako bi se razvila utakmica da vratar Slaven Belupa samo četiri minute kasnije nije zaslužio nagradu za glupost kola. Rozman je poklonio Dinamu izjednačenje, a sretni strijelac bio je Taravel. Neriješenim rezultatom otišlo se na poluvrijeme, a zadovoljniji je ipak mogao biti Dinamo jer se vratio u egal. Nastavak je donio slično stanje na terenu, ali je za razliku od prvog dijela, Dinamo uspio rano poentirati. Već u desetoj minuti nastavka Henriquez je zabio za, pokazat će se, konačnih 1:2. Do kraja utakmice, Dinamo je kontrolirao igru i mirno susret priveo kraju te ubilježio vrijedna tri boda.

Prvi susret subotnjeg programa igrali su na Gradskom vrtu momčad Osijeka, koja je tražila novi dobar rezultat nakon pobjede nad Hajdukom, i Rijeka koja je tražila nova tri boda za nastavak pobjedničkog niza i ponovni bijeg Dinamu na četiri boda prednosti. Sama utakmica nije bila nimalo lijepa za gledanje. Puno prekršaja (posebno Rijeke i Radoševića op.a.), malo lijepih akcija i ružno vrijeme prvo su što treba istaknuti kada se spominje ova utakmica. Ipak, krenimo redom. Sam početak utakmice donio je dvije poluprilike za domaće nogometaše, ali su nepreciznost i Vargić sačuvali početni rezultat. Brzo je Rijeka pohvatala konce igre, ali na lošem terenu ni jedna ni druga momčad nisu uspijevale doći do izražaja i napraviti nešto konkretno pred suparničkim vratima. Činilo se da će prvo poluvrijeme biti jedno od najdosadnijih u ovoj sezoni i onda se ukazao Bezjak. S lijeve strane Osijekovog kaznenog prostora krenuo je prema golu i matirao Mikulića lijepim udarcem za vodstvo Rijeke. Gol u posljednjim sekundama prvog dijela nije uzdrmao Osječane. Vratili su se na teren još odlučniji, ali nije im to puno koristilo. Drugo poluvrijeme bilo je preslika prvog. Loša igra, ružno vrijeme i jalova dominacija Osijeka. No, da pravda bude zadovoljena pobrinuo se Filip Bradarić. U posljednjim trenucima susreta napravio je izuzetno glup i nepotreban kazneni udarac koji je Škorić pretvorio u izjednačenje. Osijek ove sezone nije poražen na domaćem terenu ni od jednog od prva tri kluba lige. Kada bi svaki susret igrali kao protiv njih, ostanak u ligi ne bi došao u pitanje. Napomenimo još da je sudac Matoc hrabro isključio tri člana Rijekinog stručnog stožera. Očigledno su naglo narasla muda kada u blizini nema Zorana Mamića koji očito u društvu Matoca može što želi.

Nakion dva uzastopna poraza, Hajduk je tražio izlazak iz krize protiv Intera. Reprezentativna pauza očito je dobro koristila hajducima jer ono što smo imali priliku vidjeti u devedeset poljudskih minuta bilo je kudikamo bolje nego u prijašnjim utakmicama. Lijep jubilej, stoti nastup u službenim utakmicama za Hajduk, obilježio je Lovre Kalinić, ali je neuobičajeno, zbog praznovjerja, jubilarni dres primio tek nakon utakmice. Susret je, kako to obično bude na Poljudu, krenuo ofanzivom Hajduka, no gosti su se uspješno branili prvu četvrtinu utakmice. Ipak, Hajduku je sav trud došao na naplatu u 23. minuti kada je Tino Sven Sušić prekrasnim poluvisokim udarcem matirao Posavca i doveo svoju momčad u vodstvo. Između prvog i drugog gola Hajduka dogodilo se nešto nevjerojatno. Za naše prostore nezapamćeno. Jedan je igrač tražio izmjenu jer je smatrao da je loš i da igra ispod svoje razine. I to mladi igrač. Dame i gospodo, Nikola Vlašić. Igrač koji je svjestan što radi i koliko može. No, trenerski lisac Burić ostavio je svog najmlađeg igrača na terenu i, pokazat će se, pogodio. Četiri minute prije kraja prvog dijela, Sušić se upisao i u asistente kada je proigrao Tudora, koji nastavlja sjajnu formu i poentira za 2:0. Posljednja minuta drugog poluvremena riješila je pitanje pobjednika kada je Bencun na asistenciju Vlašića zabio za 3:0. U nastavku smo gledali uspavanku praćenu kišom koja nije omela Torcidu u navijanju i obilježavanju obljetnice pada Vukovara. Inter je pokazao malo više u drugom dijelu, no to nije bilo dovoljno za postizanje počasnog pogotka. Konačnih 4:0 postavio je u sudačkoj nadoknadi Ante Roguljić svojim prvim golom u Hajdukovom dresu.

U prosjeku svakih devet kola, nogometaši Lokomotive idu na čišćenje. Ne grijeha ili tijela nego kartona. Pred svaki susret s Dinamom, igrači kojima idući žuti karton znači suspenziju, dobivaju žute kartone na najgluplje moguće načine. Mislilo se jedno vrijeme da je to specijalnost Tomislava Ivkovića, ali ni Sreten Ćuk nije imun na slične akcije. I tako će Lokomotiva još jednom oslabljena na mlađeg brata. I umjesto da počnemo pregled ove utakmice sjajnim Erosom Grezdom koji je zabio dva gola i učvrstio svoju momčad na petoj poziciji, Lokomotiva nam je još jednom dala materijala da joj se nasmijemo. I dok se Capanov karton još može opravdati preoštrim startom, Fiolić zbog prigovora, i Prenga zbog odugovlačenja s izvođenjem zaista su to loše odradili. Više od spomena nove lakrdije u režiji Lokomotive, njene uprave i igrača, nisu zaslužili, a dodajmo da se Zagreb vratio lošim igrama i da ih čeka velika borba za ostanak u ligi.

Posljednji susret proteklog vikenda igrali su na Aldo Drosini Istra i Split. Suprotstavljeni klubovi su u lošim odnosima zbog problema s naplatom, tako da ni jednima ni drugima nije trebalo dodatnog motiva za odigrati što bolje u ovoj utakmici. Već u drugoj minuti Split je poveo. Za 0:1 zabio je najbolji igrač Splita ove polusezone Dražen Bagarić. Rani gol natjerao je Istru da krene igrati ofenzivnije i time napravi utakmicu zanimljivijom. U 25. minuti, Nikolić je poravnao rezultat nakon kornera i izgledalo je kao da ćemo gledati odličan nogomet do kraja susreta. Ali, kako to često biva u susretima u kojima igraju ova dva protivnika (neovisno tko bio s druge strane), kada su zadovoljni rezultatom, do kraja ne gledamo baš zanimljiv nogomet. Tako je bilo i ovog puta, i nažalost nastavak nam nije donio očekivana uzbuđenja. Podjela bodova u ovoj se utakmici čini kao najrealniji rezultat, a vjerojatno su i oba trenera zadovoljni takvim raspletom.

Posljednje kolo prve polovice prvenstva, baš kao i deveto, nudi četiri uzbudljive utakmice i laganu pobjedu Dinama nad starijom sestrom. Rijeka na svom terenu dočekuje Istru, Splitu u goste dolazi Slaven Belupo, a u Zaprešiću Inter dočekuje Osijek. Davljenik Zagreb izlazak iz krize traži protiv Hajduka (prokušan recept, najlakše je protiv Hajduka), a posljednji susret osamnaestog kola odigrat će već spomenuti Dinamo i Lokomotiva. Može li Lokomotiva osokoljena utamničenjem Zdravka Mamića pokazati zube mlađem bratu? Može li Ćuk nadvisiti Zorana Mamića? Može li Andrijašević dokazati da mu je mjesto u Dinamu tako što će ih sam pobijediti? Ne. Ostalo doznajte u idućem pregledu kola.

Nagrada za glupost kola: Matjaž Rozman (Slaven Belupo) i Filip Bradarić (Rijeka)