Pregled 17. kola – Les Fleurs du Mal za Sašu

Ako ništa drugo, 17. nas je kolo naučilo da Torcida čita Baudelairea, a disciplinski sudac Saša Pavličić Bekić ne. Naime, za cinizam je potrebna inteligencija, a što je ciničnije od armije Hajdukovih navijača koja na stadion dolazi naoružana – rascvalim gerberima? Istovremeno, “e naš Saša” razbacuje se riječima, Andrijaševića bi valjda živa pojeo da može, sam bi sebe živa izjeo da može ne voljeti Dinamo, a ne može… U današnje bi vrijeme Baudelaire bio proskribirani navijač u narančastom kombinezonu, neshvaćeni umjetnik koji šamara licemjere. Tako su utakmice ostale u sjeni seljačkih prepucavanja o opasnosti brodskih bengalki i težine uvrede suca u afektu. Belupo je nastavio s dobrom igrom nakon lijepe predstave u prošlom kolu, Istri je pobjednički oproštaj od trenera Tomića poklonio darežljivi splitovac Jurendić, Cibalia je dvama glupim jedanaestercima omogućila Rijeci uvjerljivu pobjedu, Osijek je uz jedan groteskan zgoditak i nekoliko sudačkih grešaka bodove iz Gradskog vrta upisao Dinamu, a Hajduk je uz svatovsku paljbu cvijećem s jugoistoka nadigrao nezainteresirani Inter.

Lokomotiva – Slaven Belupo 0:2

Prvi dvoboj 17. kola obilježio je rani gostujući pogodak u Kranjčevićevoj: na Christensenov je ubačaj iz kuta najbolje reagirao Heber i donio Belupu vodstvo. U 23. minuti Ivanovski i Zagorac našli su se oči u oči, a opasnu je akciju zaustavio sudački zvižduk koji je signalizirao zaleđe, u najmanju ruku dvojbeno. U 34. su uzvratili domaći, Halilović je odradio junački dio posla za Doležala koji je pogodio gredu. Pet minuta kasnije sreća ne mazi ni Kolingera koji nakon slobodna udarca pogađa vratnicu. Kao što studentu uvijek nedostaje onaj “jedan dan” da se spremi za ispit, tako je Lokomotivi i u nastavku nedostajao koji centimetar da se mreža konačno zatrese. U 54. minuti i Rožman se upisao u klub nesretnih gredaša. Slavenovi su nogometaši u jeku Lokomotivinih pokušaja izveli dobru kontru koju su Bouadla i Heber pretvorili u konačnih 0:2. Nekoliko dobrih pokušaja Majera i Majstorovića nije donijelo ni počasni zgoditak.Eto, zvuči nevjerojatno, ali stigao je i dan kad nam je skoro žao Lokomotive.

Istra 1961 – Split 1:0

Istra se, nakon što je na Maksimiru došla do vrijednog boda, sretno dokopala pobjede protiv dosljedno posljednjeg Splita. Igra je, doduše, bila teško gledljiva u prvih pola sata, a Split si je zapaprio svojom krivnjom: u 37. je minuti Georgiev ubacio loptu u peterac, a Jurendić ju je pokušao izbiti, i uspio je – preko svoje gol-linije. Tako je Istra bez ijednog udarca prema protivničkom golu u prvih 45. minuta uspila povesti. Ne bi bilo loše da napravimo knjižicu “Vjerovali ili ne” statistika, materijala uvijek ima. U nastavku su sve wannabe akcije vratari Duka i Ivušić koncentrirano ispratili pa se rezultat više nije mijenjao. Split na putu od samoprozvane lijepe priče polako postaje jeftini horor, a Istra će nove pobjede tražiti pod novim vodstvom nakon odlaska trenera Tomića u Kinu.

Rijeka – Cibalia 2:0

Rijeka je iskoristila gostovanje Cibalije za popravak prošlotjednog narušenog dojma u remiju protiv Slaven Belupa. Krenuli su silovito, a trud se isplatio već u 16. minuti kad je Zgrablić pred svojim golom srušio Mateija, a sudac je pokazao na bijelu točku. Gorgon je bio siguran realizator za 1:0. Prošlo je jedva pet minuta, a Matei je ovaj put svojim finim driblingom nasekirao Karačića koji mu je podmetnuo nogu i pružio priliku da matira Matkovića na isti način kao i Gorgon. Da Mladen Matković nije imao jedan od onih dana kad umjesto za epsku grešku kola konkurira za čudotvorca kola, Vinkovčani su mogli otići kući s barem pet komada u svojoj mreži. Ovako je ostalo 2:0, što je Rijeci lijepa uvertira za nadolazeći derbi s Dinamom.

Osijek – Dinamo 0:2

Ako je Osijek negdje mogao i trebao zaprijetiti drugoplasiranom Dinamu, to je Gradski vrt. Bomba Lukića s ruba šesnaesterca bila je dobra najava otvorene utakmice, a na drugoj su strani odmah uzvratili Ćorić i Soudani. U nadoknadi prvog poluvremena highlight kola: Ćorić puca iz velike udaljenosti, a Mikulić, koji je bio dobro postavljen, uspijeva propustiti loptu kroz noge. Pauzirajte na 2:45, ne škodi ove hladne dane ugrijati uz malo smijeha. Dinamo je sve riješio u 48. kad je Henriquez idealno uposlio Soudanija za 2:0. Kod Osijeka se pokušao istaknuti Lopa, ali njegov je teatralni pad u šesnaestercu čak i za MAXtv Prvu ligu odveć dramatičan. U 54. minuti zamjerka pomoćnom sucu koji je neopravdano poništio lijep zgoditak Ćorića zbog nepostojećeg zaleđa. Pivarić i Matas dobro su protegnuli protivničke golmane snažnim udarcima iz daljine, a Perošević je s metra udaljenosti glavom pucao pored Dinamova gola. U 77. minuti najružniji potez kola za koji je i crveni karton mala kazna: Bobanov start na Šitumu samo pukom srećom nije završio lomom noge. Na kraju je ipak Osijek sa svoga terena izišao s desetoricom, a Dinamo je ovom pobjedom ostao na 6 bodova zaostatka za Rijekom.

Hajduk – Inter 2:0

Torcida se, nakon dobre stare “cilj ne bira sredstvo” bitke i odluke izvjesnog S. P. B.-a, sa svoje standardne pozicije na sjevernoj tribini (ovaj put zatvorenoj) preselila na jugoistok. Kao efektan dekor ovaj je put, umjesto bengalki, poslužilo cvijeće. Sad, jesu li u pitanju cvjetovi zla ili “više cvijeća, manje smeća”, to neka se zapitaju oni kojima je poruka upućena. Hajduk je na svom terenu počeo uvjerljivije od Intera i već je u 2. minuti mogao povesti da je Futacs uspio iskoristiti Čelikovićevu prekratku povratnu loptu vrataru. Do pogotka se čekalo još pola sata, a onda je Kožulj pucao s ruba šesnaesterca, lopta je malo dotaknula Komorskog, prevarila Čovića i završila u mreži. U 38. minuti pitanje pobjednika već je bilo riješeno: Savvas je fantastično pucao s 30 metara, a Čovićev je odbijanac stigao samo do Ercega koji je loptu pospremio u mrežu i postavio 2:0. Čović je i u nastavku bio na sto muka s raspoloženim Ercegom, a da sve ne prođe bajno za domaće, pobrinuo se Šimić koji je u 77. zaradio drugi žuti karton. Zaslužena pobjeda uz solidnu igru, ali još uvijek čekamo dan kad će Hajduk na terenu pokazati više nego Torcida na tribinama.

Igrači kola: Heber Araujo dos Santos (Slaven Belupo), Ante Erceg (Hajduk)

Glupost kola: Zvonimir Mikulić (Osijek), Gabrijel Boban (Osijek)