Pregled 16. kola: Hajduk pao na treće mjesto, Rijeka nastavlja pobjednički niz

Ovog vikenda nogomet nije bio u prvom planu u Hrvatskoj, ali utakmice 16. kola MAXtv Prve lige igrale su se bez obzira na izbore. Od petka do nedjelje imali smo priliku gledati pet zanimljivih utakmica u kojima su domaćini ostvarili četiri, a gosti tek jednu pobjedu. Jedinu gostujuću pobjedu ostvarila je Lokomotiva još u petak, a za iznenađenja su se u petak pobrinuli Osijek i Zagreb koji su na svojim travnjacima nadvisili Hajduk i Slaven Belupo. Nedjelja je donijela očekivanu, ali teško izborenu pobjedu Dinama protiv Istre, a u derbiju kola Rijeka je pobijedila Split i učvrstila prvu poziciju.

Prvi susret 16. kola donio je uzbudljiv dvoboj Intera i Lokomotive. Lokomotiva koja je u prošlom kolu konačno prekinula negativan niz, tražila je u Zaprešiću potvrdu povratka u formu. No, s druge strane stajala je momčad koja je ove sezone upisala samo jedan domaći poraz. Utakmicu su i jedni i drugi otvorili laganim ritmom i ispitivanjem snaga. Prvo pravo uzbuđenje stiglo je u 25. minuti susreta. Lokomotiva je imala korner, a u kaznenom prostoru domaćih najbolje je reagirao Capan i gosti su poveli. Nakon primljenog gola Inter je zaigrao bolje, ali na odmor se otišlo s minimalnim vodstvom Lokomotive. U nastavku utakmice imali smo priliku ponovno gledati dobru utakmicu, ali mreže se ipak nisu tresle sve do 68. minute kada je ponajbolji igrač Lokomotive/Dinama u ovoj polusezoni Franko Andrijašević povisio na 2:0. Do kraja je Inter dominirao, ali više od smanjenja vodstva i minimalnog poraza jednostavno nisu mogli. Gol za 1:2 zabio je Nestorovski u 76. minuti. Ovim golom došao je do ukupno 11 golova ove sezone što ga čini najboljim strijelcem u dosadašnjem dijelu prvenstva.

Često možemo čitati ogorčene komentare da je Osijek Dinamova filijala jer kako kažu gnjevni forumaši i komentatori s društvenih mreža, redovno se igrači Osijeka “naguze” Dinamu i puste utakmicu. Nema logike baš da ih se onda zove filijalom jer ne vidim korist Osijeku da se “guzi” i ne osvaja bodove, ali dobro. No, ako Osijek i je nečija filijala, Hajdukova je. Kada god je Osijek loš i ne može nikoga dobiti, ukaže se Hajduk da Osijeku da bodove. Najave idućih utakmica ovih dvaju suparnika možemo slobodno pisati u stilu “Nazovi Hajduk za izlazak iz krize”. Šalu na stranu, nije Hajduk Osijeku pustio ni jednu od prethodnih utakmica, baš kao ni subotnju. Nisu nogometaši Osijeka čak bili ni pretjerano nabrijani na Hajduk pa da bi netko mogao reći kako se više bore protiv Hajduka nego protiv Dinama. Hajduk jednostavno onaj tren kada izađe na Gradski vrt gubi 1:0. Subotnja utakmica nije bila iznimka. Kao i mnogo puta do sada, nogometaši Hajduka su odlučili razočarati svoje brojne navijače u Slavoniji koji su pohodili stadion u nadi da će vidjeti pobjedu svog kluba. Imao je Osijek priliku povesti već u devetoj minuti, ali najstrožu kaznu nije iskoristio Lesjak. Nedugo nakon toga, Bili je spašavao s crte, a Osijek je dominirao igrom. Dobra igra Osijeku se napokon isplatila pred kraj prvog poluvremena kada je Škorić proigrao sjajnog Tomislava Šarića koji je udarcem iz daljine matirao Kalinića za apsolutno zasluženo vodstvo Osječana. Drugo poluvrijeme nije vrijedno spomena. Osijek je u maniri iskusne momčadi odlično čuvao rezultat, a dojam je da Hajduk ne bi dao gol da se igralo do sutra. Treća ovosezonska pobjeda Osijeka za povratak nade i svjetlo na kraju tunela.

Zagreb pobijedio! Dva kaznena udarca bila su dovoljna momčadi Inženjera Medića da dođe do prve ovosezonske pobjede. Na samu utakmicu je prava šteta trošiti internetski prostor jer je bila poprilično loša čak i za hrvatske prilike. Zanimljivo je da je dvojcu “Dražen” trebalo šesnaest utakmica da ubilježe prvu pobjedu. A još zanimljivije je da su to učinili protiv prošlogodišnje “desne ruke” Dražena Medića, Željka Kopića. Junak utakmice za Zagrebaše definitivno je branič Slaven Belupa Vinko Međimorec koji je skrivio oba dva kaznena udarca. Prvog je u 44. minuti realizirao Lovro Medić, a drugi u prvoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena Gabrijel Boban. Dobar tajming za napravit penale, nema što. Svojom igrom je dominantno osvojio nagradu za glupost kola.

Kao što sam započeo izvještaj s prošle utakmice, mogao sam slobodno i ovaj slično. Dinamo je nakon nezapamćeno lošeg niza konačno ostvario pobjedu. No, rezultat 1:0 pokazuje da nije bilo lagano. Istra je promijenila trenera, ali nije navike. Parkirani autobus pred šesnaestercom nije izostao ni u susretu protiv Dinama, a momčad Zorana Mamića imala je velikih problema s probijanjem bunkera. U devedeset minuta utakmice stvorili su svega tri šanse, a jednu od njih Fernandes je u 81. minuti pretvorio u vodstvo. Baš kao i utakmica Zagreba i Slavena ni o ovoj se nema što puno reći. Dinamo se pod hitno mora trgnuti ukoliko ne žele da Rijeka odmakne na veću prednost, a dodatni uteg bit će im i Europa gdje još živi nada za dugo čekano proljeće. Predstave kao protiv Istre, ambicioznije ekipe će znati kazniti. Čak i u HNL-u.

Posljednji susret 16. kola igrali su na Rujevici vodeća Rijeka i četvrtoplasirani Split. Pozicije na ljestvici i forma davali su ovoj utakmici epitet derbija kola, i može se reći da su igrači i jedne i druge momčadi opravdali taj epitet. Nije utakmica pravo ni počela, a Rijeka je vodila 1:0. U trećoj minuti Samardžić je zabio za vodstvo domaćina, a kako ćemo tek vidjeti nije ostao jedini Slovenac koji je poentirao u ovom susretu. Rijeka je nastavila dominirati terenom i bilo je samo pitanje trenutka kada će povisiti svoje vodstvo. Dogodilo se to u 37. minuti kada je drugi Slovenac u redovima Rijeke, Roman Bezjak, zabio za 2:0. Mogla je Rijeka definitivno riješiti pitanje pobjednika samo pet minuta kasnije, ali je Zagorac obranio kazneni udarac Tomasovu. S 2:0 se otišlo na odmor, a treći Slovenac u Rijeci, trener Kek, imao je puno više razloga za zadovoljstvo nego njegov kolega na klupi Splita kojem se smiješio prvi poraz od dolaska na klupu. No, nakon samo tri minute u drugom poluvremenu, Split smanjuje na 2:1. Strijelac je bio Antonio Mršić iz kaznenog udarca. Do kraja utakmice gledali smo kako Rijeka rutinski kontrolira igru i osvaja nova tri boda za povećanje prednosti ispred drugoplasiranog. Iz utakmice u utakmicu, Rijeka djeluje sve čvršće i bolje i zaista iz kola u kolo izgledaju kao sve ozbiljniji pretendenti na naslov.

Pred nama je pauza zbog reprezentativnih obaveza, a prvoligaškom se nogometu vraćamo 20.studenog. U idućem kolu neporažena Rijeka ide u goste Osijeku osokoljenom pobjedom nad Hajdukom, Slaven Belupo dočekuje Dinamo, a Hajduk Inter. U gradskom duelu susrest će se Lokomotiva i Zagreb, a kolo će u Puli zatvoriti Istra i Split. Odmor će svima dobro doći, a za dva tjedna nas očekuje nove napetosti i zanimljivosti na livadama diljem Lijepe naše.