Pregled 15. kola: rupe u glavi = rupe u obrani

U 15. smo kolu u razularenoj navijačkoj atmosferi u Kranjčevićevoj saznali ponešto o igračima Lokomotive, svjedočili nadsve čudnoj obrambenoj logici Hajdukovih braniča protiv Rijeke, popratili minimalnu pobjedu Osijeka i golijadu u srazu Istre i Cibalije te uživali u nadasve antologijskoj predstavi Splita koji je jedanput zapucao prema Dinamovu golu. Vodeća se četvorka sada poslagala u formaciji Rijeka, Dinamo, Osijek, Hajduk, sredina je zgusnuta unutar dva boda, a na začelju su i dalje Cibalia i Split.

Lokomotiva – Inter Zaprešić 0:1

Uvijek kad notiramo da je na utakmici bilo manje od sto gledatelja, kao primjerice u Kranjčevićevoj pri srazu Lokomotive i Intera, čitatelji pomisle da je u pitanju novinarska malicioznost, pogotovo ako su novinari privatno simpatizeri kluba s uvjerljivo najviše navijača. Međutim, ima nešto pozitivno u 90 gledatelja u Kranjčevićevoj – dovoljno je tiho da od Lokomotivnih zaposlenica čujete da je “Kolinger baš pristojan momak”, a da netko, nomina sunt odiosa, “uvijek kasni, zmazan je i tak”. Ako vas ne zanimaju higijensko-bontonske pikanterije iz modre, pardon, prugaste svlačionice, moramo vas razočarati, događanja na terenu mogli smo pretpostaviti i bez gledanja. Kod domaćih su pokušavali standardno raspoloženi Doležal i Bočkaj, a gosti su napadali preko Ottochiana i Puljića. U drugom se poluvremenu Interov golman Čović lijepo razbranio, ostavljen na milost i nemilost domaćim napadačima. Zagorcu je na drugoj strani teži stres izazvala svađa Interovih igrača sa sucem oko onoga što su oni smatrali prekršajem za penal nego što bi izazvao pokušaj obrane. Zaprešićani su na kraju naplatili sve domaće promašaje kad su posljednju akciju (toliko pametno jednostavnu da bi joj se s pravom moglo tepati “Sei bella come un gol al 90”) asistent Brlečić i realizator Kolar okrunili golom. Iako je Inter time zauzeo peto mjesto, jedno ispred Lokomotive, domaćima ostaje utjeha da su tribine jednoglasno odlučile da je Kolinger najfiniji momak na terenu. Gdje ćeš veće sreće.

Rijeka – Hajduk 2:1

Ako ponekad i nije ljepotica kola zbog čvrste igre i izgaranja za rezultatom, utakmici Rijeke i Hajduka ne može se osporiti da je jedini pravi derbi ovoga kola. Rekli bismo i da je to mogao biti sraz dvaju slovenskih stručnjaka na klupama, ali jedan je njih je bilježnicu s taktikom ostavio kod kuće. Najbolji dio Hajduka bila je Torcida, odjevena u narančaste zatvoreničke kombinezone, kako i priliči kad vas gostoljubivi stadion smjesti u kavez. Na terenu je Rijeka uzela konce igre u svoje ruke, a samo Kalinićeva sabranost pri Gavranovićevim i Vešovićevim naletima te greda koju je pogodio Andrijašević držale su Hajdukov gol netaknutim. Futacsev solidan udarac iz daljine nagovijestio je tračak nade za goste početkom drugog dijela, a u 60. je minuti na najbolji mogući način iskoristio Šimićevo stopersko ispucavanje koje se, zahvaljujući tomu što Elez nije uspio popratiti Futacsa, pretvorilo u vodstvo hajdukovaca i veliko Torcidino slavlje. Međutim, nogomet očito ne trpi logiku “nabijmo iz našeg šesnaesterca na onog dugonju u napadu, možda prođe”, kao ni činjenicu da su dobronamjerni “portalisti” crtali akcije Rijeke nakon prekida, ali hajduci valjda znaju bolje, zato su i uslijedila dva pogotka nakon skraćenog kornera. Kod prvoga su domaći igrači odvukli Hajdukove braniče upravo onoliko koliko je trebalo da smetaju Kaliniću i da ostave Eleza da neometano zabije, uz malu pomoć Šimićeve noge. Drugi je gol preslika prvoga, samo što je Elez ovaj put nakon ubačaja Ristovskoga zabio glavom. Iz aviona se opet vidjelo da će biti skraćeni korner, te da će dvojica hajdukovaca u bloku zakasniti, a da će ostalih šest čuvati zrak umjesto nadolazeće skakače, što načelno nije poanta obrane. Kalinićev izraz lica nakon tako primljenoga gola svi bi njegovi suigrači trebali pauzirati, isprintati i zalijepiti iznad kreveta. Tako je Rijeka spretno i pametno došla do 17. utakmice bez poraza od splitskih rivala.

Osijek – Slaven Belupo 1:0

Onako kako je Rijeka počela na Rujevici, tako je Osijek krenuo u juriš od prve minute u srazu sa Slaven Belupom, a Blažević je mogao kapitulirati nakon pet minuta igre i nitko mu ne bi mogao ništa zamjeriti. Međutim, nakon što su se gosti obranili od početnih naleta Osijekovih igrača, ritam je pao do te mjere da je zanimljivije bilo brojiti gledatelje nego pratiti igru. Kad ih ništa drugo nije trgnulo iz letagrije, dobro je došao jedanaesterac. Musa je udario Arsenića po nozi, a Perošević je sigurno pogodio za 1:0. U nastavku je Belupo bio druga momčad: lopta se prešetavala kroz Osijekov peterac, a Heber, Aliti i Ivanovski promašivali su čuda neviđena. Što gostujući igrači nisu promašivali, Mikulić je efektno branio, kao primjerice sjajan Christensenov udarac s 20-ak metara, pa je tako Osijek uz minimalan trud i mnogo grešaka ipak došao do vrijedna tri boda koji su ga vratili na treće mjesto.

Istra 1961 – Cibalia 3:2

Istra i Cibalia u međusobni su dvoboj ušle kao 8. i 9. momčad na ljestvici, ali nisu zakinule svoju publiku za lijepe poteze i golove. Domaćini su poveli već u 10. minuti kad je Paracki zabio kroz rupetinu u Cibalijnoj obrani, koju na papiru čine bar četvorica stasitih momaka. Cibalia se osvetila u nadoknadi prvoga poluvremena kad je Pervan naletio na odbijanac i zabio lijep zgoditak za izjednačenje. Istra je u nastavak utakmice ušla agilnije, a Solomon je iz drugog pokušaja iskoristio nepažnju svojih čuvara i zabio u Matkovićev bliži kut. Ultrasi su s oduševljenjem pozdravili fantastičan prvijenac Mišića u 81. minuti, ali slavlje je trajalo samo do Tomaševićeva prekršaja u vlastitom šesnaestercu. Da horor bude još veći, Matković je obranio Stepčićev udarac, ali Gržan je natrčao na odbijenu loptu i zakucao je u mrežu. Ovaj je nesretni poraz Cibalije ujedno označio i zadnju utakmicu pod vodstvom Stanka Mršića.

Split – Dinamo 0:1

Kako to već u tužnim kišnim jesenima biva, Dinamo je utjehu nakon još jednog europskog poraza tražio u prvenstvu, ovaj put kod Splita. Splitovci su pak htjeli iščupati barem bod i prebaciti Cibaliju na zlokobno posljednje mjesto. Međutim, samo je jedan nadahnuti Stojanovičev trenutak bio dovoljan da lopta koja je izgledala kao ubačaj na peterac završi u golu. Modri su napadali, crveni su im skidali lopte s noge u petercu, a nećemo propustiti spomenuti da je Split u 79. minuti uputio svoj prvi udarac prema golu. Svaka čast. Dinamo se tako ipak donekle utješio krasnim zgoditkom svoga igrača koji više ne izmamljuje osmijehe na lica samo svojim dlakavim crnim Audijem, a Split će morati uputiti barem jedan i pol udarac po utakmici da bi parirao bodovno bliskoj, ali igrački ozbiljnijoj Cibaliji.

Igrač kola: Josip Elez (Rijeka)

Glupost kola: sve loptopropusne obrane