Pregled 15. kola HNL-a: Nabujala Rijeka

15. prvoligaško kolo bilo je iznenađujuće dinamično. Dok je Zdravko Mamić žustro žvakao žvaku u loži, Sablićev je razigrani Split pobijedio Dinamo i izazvao silenzio stampa čovjeka koji se inače ne gasi. Lokomotiva je pobijedila Osijek nakon akcije dvojice Marićā, a Zagreb je u teško gledljivoj utakmici u Puli u posljednjoj minuti propustio iščupati sva tri boda. Hajduk je, kako je to kapetan Milović lijepo rekao, “usrao” proslavu Torcidina rođendana glatko izgubivši od uvjerljive Rijeke, a na tablici vrlo solidan Inter u gostima kod Slaven Belupa izgubio je s četiri komada u svojoj mreži. Promjena na vrhu: Rijeka je preuzela vodstvo, a u stopu je prate Hajduk i Dinamo, dok se Osijek i Zagreb i dalje koprcaju u glibu posljednjih dvaju mjesta.

Split – Dinamo 1:0
Prvu utakmicu petnaestog kola odigrali su u petak Split i Dinamo. Dinamo je, ako računamo samo ozbiljne suparnike, u nizu od dva poraza, i protiv Splita su tražili pobjedu za barem kratkotrajni povratak na prvo mjesto, a Split je tražio nastavak dobrog niza pod vodstvom novog trenera Sablića. Utakmica je bila iznenađujuće kvalitetna, s obzirom na to da govorimo o susretu Prve MAXtv lige. Prvo poluvrijeme proteklo je u dominaciji domaće momčadi, unatoč većem posjedu Mamićevih pulena. Odlično su u prvom dijelu pucali Mršić i Franjić, ali je Ježina bio spreman na sve izazove. Ipak, u 38. minuti Split je konačno naplatio bolju igru. Vidović i Bagarić su kombinirali, loptu je na kraju u izvrsnoj prigodi primio Franjić i poslao loptu ispod istrčalog Ježine, za veliko slavlje neobično brojnih i glasnih Crvenih đavola. Drugom poluvremenu prethodilo je spuštanje Zdravka Mamića u svlačionicu. Je li išao nešto reći igračima, ne znam, ali ako je, učinka nije bilo. A ako je išao dati upute Bebeku, onda mu je uspjelo. Drugo poluvrijeme više će se pamtiti po gadnim sudarima najprije Benkovića i Vidovića, a potom Pjace i Oremuša. U oba navrata utakmica je prekinuta, ali kada je u devedesetoj minuti Bebekov pomoćnik pokazao da će se igrati devet minuta sudačke nadoknade, stadionom su se miješale psovke i grlati smijeh. No, iako je Bebek produžio više nego svojevremeno Maksimović u Ljubljani, Dinamo nije uspio doći do izjednačenja, a Split je zasluženo odnio pobjedu i svom suparniku prišao na samo 2 boda zaostatka.
(T.P.)

Lokomotiva – Osijek 2:1
Utakmicu Osijeka i Lokomotive nećemo pamtiti po bogzna kakvom nogometu, s obzirom na malen broj smislenih akcija, tri gola mogla su i više nego zadovoljiti dvjesto sretnika koji su susret pratili u Kranjčevićevoj, a najveći je kuriozitet (i tužno je što to kao kuriozitet navodimo) što je pravdu na utakmici konačno dijelila i jedna sutkinja – Sanja Rođak Karšić. Počelo je zanimljivo, Lokomotiva je povela već u šestoj minuti nakon povratne lopte Andrijaševića za Marića koji je s 10 metara zabio za 1:0. Već u petnaestoj minuti Osijek poravnava nakon graničnog bilo je/nije bilo zaleđa pogotkom Škorića. Do kraja poluvremena još samo dva protuudarca Andrijaševića, a onda početkom nastavka ono što bismo mogli početi zvati haenelovskim penalom, groznom tradicijom naših sudaca da histerično pokazuju na bijelu točku kad se dva igrača očešu jedan o drugoga, a i tim igračima pohvala, pasti kao metkom oboren, i to treba znati. Summa summarum, Lesjak i Grezda su bili u tobožnjem kontaktu, Grezda je pao, Marić sudio s već standardnim samopouzdanjem, drugi Marić realizirao penal, službeni spiker veselo povikao: “Nazovi MM radi pogotka”, na tankoj granici između simpatičnog i grotesknog. Bilo je još nekoliko pokušaja sa svake strane, najkvalitetniji su bili oni Fiolića i Škorića, no rezultat se do kraja nije mijenjao. Tri boda da i Sretena Ćuka malo usrećimo, a Osijek sad već po tradiciji u problemima na dnu.
(M. M.)

Istra 1961 – Zagreb 0:0
U vjetrovitoj Puli i teškim uvjetima za igru snage su odmjerile momčadi Istre i Zagreba, domaći bez nekolicine standardnih prvotimaca, a Zagreb još uvijek bez pobjede u prvoligaškoj utakmici. Utakmica je bila teško gledljiva i spala je na udarce iz daljine, u prvom poluvremenu jedva spomena vrijedne akcije Repića i Bouhne te Šehića i Stepčića kod gostiju. Drugo poluvrijeme nije donijelo promjene u stilu igre, zabilježili smo još samo dva opasna prodora Bouhne i Mudražije. Posljednjih deset minuta rezultat se mogao promijeniti, da je bilo malo koncentracije i pameti. Bouhna je u naletu već bio prošao i golmana Livakovića, no otišao je previše ukoso pa od izgledne prilike nije bilo ništa. U 90. minuti još jedno nježno saplitanje u šesnaestercu za najstrožu kaznu – u duelu su bili Gabrijel Boban i Zlomislić. Stepčić je penal (ne)realizirao kao da nije ni gledao ni sudjelovao u prošlotjednoj utakmici sa Splitom kad je i Medić nepametno pucao poluvisoko po sredini, a Zagorac obranio. Po istom je ključu domaći golman Brkić riješio ovaj jedanaesterac i spasio bod.
(M. M)

Hajduk – Rijeka 0:3
Kako smo najavili u prošlom Pregledu, cijeli grad ponovno voli Hajduka. Prigodno je jedan moj poznanik preradio Torcidinu pjesmu “Kad si prvi na kraju sezone”, koja je u obradi izgledala otprilike ovako: “Kad si prvi na sredini sezone, kreteni će puniti stadione, kad zaredaš s 2-3 poraza, osim Torce neće biti ni pasa”. No, da ne trošimo vrijeme na aleštinu i dubinsku analizu nedjeljne utakmice, ukratko ćemo prepričati što se na Poljudu događalo. Torcida je slavila 65. rođendan uz veličanstvenu koreografiju i bakljadu. Hajduk nije uspio nastaviti u dobrom ritmu i nakon jedanaest utakmica bez poraza naletio je na veličanstvenog Matjaža Keka i njegove odabranike. I dok su igrači Hajduka kasnili na svaku loptu, mlako ulazili u duele i traljavo pucali, nogometaši Rijeke činili su sve suprotno od njih. Rastrčani, brzi, snažni, precizni, pravovremeni. U momčadi Rijeke u nedjelju jednostavno nije bilo slabe karike. Svih jedanaest igrača odradili su točno ono što je Kek od njih tražio i rezultat jednostavno nije mogao izostati. Vrlo dobra bila je i Armada, koja je navijala od prve do zadnje minute (nisu se doduše čuli od aleštine, al stvarno nisu bili loši). Sve u svemu, apsolutno zaslužena pobjeda Rijeke, a posebne pohvale Keku koji je apsolutno nadmudrio Burića te strijelcima Bezjaku, Tomasovu i Balaju. Nastavi li Rijeka ovako igrati i zaobiđu li ih ozljede i čudne prodaje i posudbe u Speziju, naslov prvaka je više nego realan. Rijeka je sazrela i bit će ju jako teško obuzdati nastavi li bujati.
(T.P.)

Slaven Belupo – Inter 4:0
Posljednja utakmica petnaestog kola donijela nam je visoku pobjedu Slaven Belupa nad zaprešićkim Interom. Inter, koji se više puta dosad pokazao kao tvrd orah i za objektivno snažnije momčadi, ovaj put doživio je debakl i prekinuo pozitivan niz od pet utakmica bez poraza. Farmaceuti su gostujuću mrežu načeli u 20. minuti nakon pogreške Komorskoga čiju je povratnu loptu svome vrataru presjekao Delić i zabio za 1:0. Poluvrijeme je završilo tim rezultatom, a u nastavku golijada – prvo se Savić otresao svoga čuvara i iskosa pogodio za 2:0, a uskoro je Delić opet nadmudrio Komorskoga, dodao Ozobiću čiji je udarac Posavec odbio, ovaj je opet pucao, Begić izbio s crte, no Ozobić iz trećeg pokušaja ipak povisuje na 3:0. Konačnih 4:0 na samom je kraju utakmice postavio Arap. Inter ostaje peti na ljestvici, dva mjesta ispred u ovoj utakmici znatno boljeg Slaven Belupa.
(M. M.)

Petnaesto kolo donijelo je novu smjenu na čelu prvenstvene ljestvice. Nikad uzbudljivije prvenstvo nastavlja se već idućeg vikenda, ali nogomet bi, nažalost, mogao biti u sjeni izbora. I dok mi budemo napeti i u iščekivanju tko će iduće četiri godine voditi državu, na livadama diljem Lijepe naše snage će odmjeriti vodeća Rijeka i četvrtoplasirani Split, Dinamo će izlaz iz krize (možda je prekinu u Pireju, al male su šanse) tražiti protiv Istre, Zagreb prvu pobjedu traži protiv svog bivšeg trenera Kopića, Hajduk povratak na pobjedničke staze u Osijeku, a Inter će nakon neugodnog poraza u Koprivnici iskupljenje tražiti protiv Lokomotive.