Pregled 14. kola – Torcida, Rijeka i mančesterovska Cibalia kao highlight

Nakon što su favoriti uz mnogo muke i bruke završili s utakmicama osmine finala Kupa Hrvatske, vratili smo se prvoligaškom odmjerivanju snaga. Dinamo i Hajduk su uz blijedu igru došli do minimalnih pobjeda protiv Intera i Osijeka, momčadi Slaven Belupa i Rijeke uvjerljivo su svladale Istru i Lokomotivu, a Split je ovaj put prednjačio u nadmetanju “tko će biti zadnji” s Cibalijom, pa su Vinkovčani nakon sve sile udaraca i vratnica pošteno okusili 9. mjesto. Torcida je svoj 66. rođendan proslavila fascinantnom koreografijom i bakljadom u 66. minuti, pa sada napeti kao puške čekamo hoće li Hajdukove navijače disciplinski sudac kazniti izbacivanjem iz Europske unije ili NATO-a.

Inter Zaprešić – Dinamo 0:1

U mnogo težim mukama i pokorama od očekivanih Dinamo je u Zaprešiću izborio pobjedu. U 8. je minuti Ottochiannagovijestio mušku borbu domaćih, prošavši poredMățelai Sigalija kao pored turskog groblja, ali Livaković je uspio odbiti njegov udarac. Već minutu kasnije uslijedila je kazna i jeftino primljen gol: Machado je iz slobodnog udarca uputio prizemnu loptu prema Ćoriću, što Zaprešićani očito nisu očekivali jer je Dinamov veznjak neometano zabio. Inter nije bio impresioniran, štoviše, Puljića su u dva navrata samo centimetri dijelili od gola, a da je u 30. minuti udarac iskosa završio u golu umjesto na vratnici, vjerojatno bi bio najljepši pogodak kola. Dinamo je prijetio, vjerovali il ne, iz kontranapada, a jedan od njih završio je Henriquezovim pogađanjem stative. U nastavku je Inter zaspao, a Dinamov Šitum uspio promašiti čitav gol s pet metara. Da imamo nagradu “Ilija Sivonjić”, ovo mu je kolo nitko ne bi mogao osporiti. Kao standardna boljka prvoligaških utakmica, ritam je u drugom poluvremenu jako pao, a jedina akcija koja je mogla rezultirati zgoditkom bio je Pavličićev ogled s Čovićem u sudačkoj nadoknadi, koji je Dinamov veznjak uporopastio kompliciranjem od kojega je i zakašnjelim stoperima Intera bilo neugodno. Ostaje dojam da bi neriješen ishod bio najrealniji, no Modri su ipak uzela sva tri boda i ostali na šest bodova zaostatka za Rijekom.

Slaven Belupo – Istra 1961 2:0

Iako se Belupo i Istra na papiru dvije vrlo izjednačene ekipe, domaćini su već u 2. minuti međusobnog ogleda pokazali da ih zanima samo pobjeda. Štiglec je s lijeve strane idealno centrirao za Barića koji je bio precizan u skoku na drugoj vratnici i donio ranu prednost. Da sramota za Istru bude još veća, domaći su igrači već u 8. minuti povisili prednost. Purić je ubacio pred Ivušićev gol, a Heber je glavom loptu mirno pospremio u mrežu. Svako zlo za neko dobro: ako nekomu treba snimka kojom će tumačiti kako braniči ni u najluđem ludilu ne smiju stajati na terenu dok protivnička momčad napada, neka to s povjerenjem objasni na primjeru Istrinih igrača. A ako vam je do statistike, spomenimo da je Istra uputila jedan (1) udarac u prvom poluvremenu. U 57. je minuti Ivanovski mogao dodatno povećati prednost domaćih nakon što je prevario i svoje čuvare i Ivušića, ali lopta je prošla malo pored gola. U sudačkoj su nadoknadi Ivušić i braniči s crte skidali Savićeve pokušaje, pa je ostalo (samo) 2:0. Belupo je ovom pobjedom skočio na 6. mjesto, a Istra zaglibila kao predvodnik neslavne posljednje trojke na ljestvici.

Lokomotiva – Rijeka 0:2

Lokomotiva i Rijeka kao uvertiru u ogled 14. kola imale su neugodne utakmice Kupa (i nama je neugodno dok ovo pišemo, ali u čast Naftaš Ivaniću hoćemo) s Vinogradarom i Rudešom, a slijedi im i međusobni sraz u četvrtfinalu. Rijeka je došla u najjačoj postavi, a Lokomotiva je bila načeta izostancima. Početak utakmice donio je nekoliko prilika na objema stranama, a Kolingerov je udarac glavom završio iznad gola. Kod gostiju je najraspoloženiji bio Vešović, a i Andrijašević je bio neprecizan tek za koji centimetar. Najveću priliku poluvremena imali su domaćini, kad je nakon Bočkajevadodavanja Doležal pogodio vratnicu. Ubrzo je izravno iz kornera pokušao i Majer, ali riječki je golman bio na mjestu. Rijeka se u nastavku sabrala i vratila svojoj prepoznatljivoj igri. U 63. je Mišić izveo korner, a Andrijašević utrčao i iz prve efektno zabio za 1:0. Majerov je protuudar Prskalo opet osujetio, no Zagorac nije mogao protiv Gorgona koji je dobro skočio na Mišićev ubačaj i postavio konačnih 2:0. U 88. je nakon Kolingerova dodavanja Doležal uspio čak i zaobići Prskala, no od pogotka ništa. Rijeka je ovaj put zaslužila pohvale za nova tri boda i odlične reakcije pri izvođenju slobodnih udaraca. Lokomotiva ostaje na solidnom 5. mjestu, a svoju će priliku za skokom na ljestvici ipak morati tražiti negdje drugdje.

Hajduk – Osijek 1:0

Hajduk bi lijepo zapaprio navijačko rođendansko slavlje da se, kao i Lokomotiva i Rijeka, ipak nije izvukao protiv Solina u Kupu, a Torcida je i ovaj put dokazala da je avangarda među navijačkim skupinama, prisutna i snažna i kad igra i rezultat na ljestvici ne zadovoljavaju publiku. Spektakularna koreografija posvećena Žanu Ojdaniću zasjenila je igru na terenu. Prva je prilika pripala Hajduku, a Erceg je morao bolje reagirati na dobro Tudorovo dodavanje, ili brzim udarcem, ili dodavanjem. Velemajstorski potez u režiji Futacsa, pokazat će se, odlučio je o pobjedniku: Savvas je poslao dugu loptu na Hajdukova napadača koji je elegantno prebacio istrčalog Mikulića za 1:0. Futacs je i u sljedećim napadima bio najopasniji pojedinac u redovima Hajduka. U 38. su minuti glavni sudac Vidulin i pomoćni sudac Krmar previdjeli jedanaesterac za Osijek nakon Nižićeva nespretna igranja rukom. U 43. minuti Erceg je ukrao loptu gostujućoj obrani i pucao, no Mikulić je obranio nogom. Ista su dvojica aktera nastavila međusobno nadmetanje i u drugom poluvremenu, a u 78. je minuti i Futacs opet pokušao snažim udarcem iz daljine koji je završio malo iznad grede. U sudačkoj je nadoknadi Mikulić odbio dobar pokušaj Kožulja iz slobodnog udarca, a Osijek je najopasnije zaprijetio u posljednjim sekundama susreta, kad je Kalinić obranio opasan Arsenićev udarac glavom. Najrealniji i najpošteniji sažetak utakmice dao je Osijekov trener Zoran Zekić u komentaru na svoju momčad – sastali se ne mogu i neću. Pošteno govoreći, bilo je i u Hajduku propuha te je na trenutke igra obiju momčadi izgledala kao trećeligaški trening, ali pamtit će se rezultat i sjajna atmosfera kojom je Torcida proslavila svoj 66. rođendan.

Cibalia – Split 1:0

Stigao je trenutak kad možemo reći: sreća što Cibalia nije Manchester United! Potonja je momčad prije nekoliko dana uspjela uputiti 37 udaraca prema protivničkom golu i ne zabiti, a i Cibalija je prvih 13 kola provela u težoj apstinenciji. Prva je žrtva jednako sramežljivi Split koji je ovim porazom pao na dno ljestvice. Cibalia je na svom terenu zaprijetila već u prvoj minuti kad je Šimunac gurnut u akciju 1 na 1 s Dukom, a pokušavao je i Mišić, čiji su udarci prolazili malo pored gola. S druge je strane iz lijepog voleja sa 17 metara pokušao Pavlovski, no Matković je obranio. U 24. je minuti pogrešno dosuđeno zaleđe upropastilo efektnu akciju Splita. Deset minuta kasnije Duka je Crnčevićev udarac skrenuo u vratnicu, a nedugo potom ukrotio i Bašin pokušaj, što se ponovilo i početkom drugoga poluvremena. U 64. je Šimunac sam kao duh ostao pred Dukom, a i pucao je beskrvno. U 67. nesretni Crnčević opet pogađa vratnicu. U 81. minuti Dabro sjajno puca, Duka još bolje brani. Međutim, tri minute kasnije Duka je konačno kapitulirao, a Ultrasi su mogli prestati čupati kosu – Tomašević je zabio za konačnih 1:0 nakon tko zna koje gužve u Splitovu petercu. Hoće li Cibalijini apetiti sada malo porasti ili će opet uslijediti gladni tjedni – ostaje nam za vidjeti.

Igrač kola: Maacute;rko Futaacute;cs (Hajduk)

Glupost kola: momčad Istre 1961