Pregled 14. kola – Hajduk zasjeo na vrh!

Četrnaesto kolo donijelo je velike promjene. Dinamo nakon dugo vremena više nije vodeća momčad prvenstva. Nakon pedeset utakmica kapitulirali su u Rijeci, a takav rasplet na ruku je išao Hajduku koji je preuzeo lidersku poziciju pobjedom nad Lokomotivom. Inter nastavlja s dobrim igrama, a davljenici Zagreb i Osijek, koji ni ovo kolo nisu ubilježili pobjede protiv Splita i Slaven Belupa, sve više tonu.

Utakmica koja je završila za gledatelje najdosadnijim rezultatom nije se mogla pohvaliti ni boljim nogometom. Zoran Zekić pokušao je dozvati i Kohortu na stadion i ispremiješati svoju kohortu na terenu da bi se pomaknuo s dna prvenstvene ljestvice, no išlo je teže od očekivanog. Nešto su stidljivo pokušavali domaći napadači Grgić i Roce, a najbolju gostujuću kontru Brlek nije iskoristio. Toliko od prvog poluvremena, vjerovali il ne. U nastavku su Rozman i Žitnjak malo protegnuli ruke nakon udaraca Špičića i Savića, no ništa se dramatično nije promijenilo. Atmosfera tugaljiva, igra u realizaciji dosadnjikava, rezultat realan. Bod svakome, no ostaje dojam da su obje momčadi, usprkos stanju na tablici, mogle i morale pokazati više.
(M.M.)

Izvor: prvahnl.hr

Prvi subotnji okršaj nudio je dvoboj susjeda na prvenstvenoj ljestvici. Najugodnije iznenađenje prvenstva, zaprešićki Inter, na svom je terenu čekao Istru koja je smjenom Pamića počela pisati novu stranicu klupske povijesti. Nakon početnog pozitivnog šoka i pobjede u prvoj Rubčićevoj utakmici, druga mu je utakmica također krenula šokantno. Naime, nakon samo šest minuta igre, momčad mu je gubila. Za vodstvo Intera zabio je Ilija Nestorovski i tim golom potvrdio sjajnu formu te dodao koju tisuću u rubriku “vrijednost transfera” prilikom prodaje koja bi mogla uslijediti već ovu zimu. Nastavak susreta protekao je u daljnjoj dominaciji momčadi Samira Toplaka, ali promjene rezultata u prvom dijelu igre više nije bilo. Drugo poluvrijeme bilo je preslika prvog, a svoj drugi subotnji i deseti prvenstveni gol, u 54. minuti upisao je Nestorovski. Samo osam minuta kasnije, bivši kapetan Cibalije, Tomislav Mazalović, zabio je za konačnih 3:0. Mogao je Nestorovski postići i hat-trick, ali je bio neprecizan s bijele točke. Ni tu nije bio kraj uzbuđenjima jer je trinaest minuta prije kraja isključenje zaradio Bočkaj, pa Inter neće moći računati na njega u idućoj utakmici.
(T.P.)

Dugo vremena nismo imali priliku gledati bolji Hajduk! Kvalitetna igra, odličan trener, dobro stanje na ljestvici, mlada momčad. U Splitu euforija! Ili ipak ne. Svega devet tisuća ljudi došlo je pogledati kako Hajduk preuzima prvo mjesto na prvenstvenoj ljestvici. I od tih devet tisuća, sigurno trećina nije iz Splita. Zahtjevnoj splitskoj publici, izgleda, nedostaju vremena kada su se trošili novci koje klub nije imao, kada su igrači dobivali po tri stotine tisuća eura za trčanje po Marjanu i slične gluposti. No, bilo kako bilo, Hajduk je i bez aleštine uspio preuzeti vodeću poziciju. Ali nije bilo lako. Trener Lokomotive Ćuk počeo je uz pomoć Zelenike krasti vrijeme od prve minute. Zeleniki je trebalo po pola minute da ubaci loptu igru. Teško je reći tko je više iritirao splitsku publiku. Zelenika odugovlačenjem ili Zebec oklijevanjem da ga kazni. Često ljudi vole reći da Mourinho ili Pamić parkiraju autobus pred svoja vrata, ali Ćuk ih je apsolutno nadmašio. Postava mu je izgledala kao da je parkirao cijeli vozni park ZET-a, bez ikakvih napadačkih ambicija. Bolju igru Hajduk je konačno naplatio u 29. minuti kada je Sušić zabio za vodstvo. Do kraja prvog poluvremena gledali smo dominaciju Hajduka, a jedina razlika je da je Zelenika malo brže ubacivao loptu u igru. Na teren u drugom poluvremenu izlazi neka druga Lokomotiva. Željna gola, nadigravanja, rastrčana. Vrlo brzo dolaze do izjednačenja, a strijelac je,, kao i uvijek protiv Hajduka, bio Andrijašević.Golu su prethodile dvije sumnjive situacije, a dojam je da je Zebec donio pogrešnu odluku dosudivši korner nakon kojeg je pao gol, jer mu je prethodio prekršaj Leke (tko bi rekao) na Miloviću. Primljeni gol malo je trgnuo nogometaše Hajduka, a vodstvo im je lijepim zgoditkom vratio Fran Tudor u 65. minuti. Ostalo je do kraja tih 2:1, a strijelac jedinog gola za Lokomotivu Andrijašević ispraćen je uz zvižduke i povike “Cigane, Cigane”. Čime su Romi zaslužili da ih se uspoređuje s nekim tko je zamijenio dres Hajduka onim najvećeg rivala zaista ne znam, ali što je tu je. Hajduku vodeća pozicija, Lokomotivi nastavak lošeg niza i gomilanje problema.
(T.P)

Nakon više od tri godine bez pobjede nad aktualnim prvacima, Rijeka je na Rujevici dočekala Dinamo, uzdrman porazom od Olympiacosa i Ademijevom dopinškom aferom. Kekove su trupe dočekale hladan tuš na samom početku utakmice kad je nakon Pivarićeva ubacivanja s lijeve strane Vargić ostao na crti, a Fernandes zabio glavom za vodstvo gostiju. Nakon 15-ak minuta Fernandes se našao u sličnoj prigodi, no zatresao je vanjski dio mreže. Highlight utakmice u 34. minuti: Vešović je oštro uklizao te pokupio i Machada i loptu, a Taravel nije dopustio sucu Matocu da razriješi sukob, nego je udario Vešovića glavom. Da je bilo nesportski, da je bilo nepotrebno, da je gadno odzvonilo – sve stoji. Tako to obično biva kad je glava prazna. Dinamo je u ostatak utakmice krenuo s desetoricom, no činilo se da je na terenu odnos snaga ostao isti. Prvo je poluvrijeme završilo solo akcijom i udarcem Machada. Kek je očito nešto pametno prozborio u svlačionici jer je Rijeka u nastavak krenula ofenzivnije. Već je u 50. izjednačila nakon Sharbinijeva ubačaja iz kornera i odličnog Samardžićeva skoka, a Matel je loptu uspio samo zakucati u gredu i potvrditi gol. Dinamo je pokušavao preko Soudanija i Ćorića, a što je Vargić nespretno odbio, to je obrana očistila. Pet minuta prije kraja s 30-ak metara efektno je pucao Radošević, a Ježina obranio. Međutim, Dinamov je golman u sudačkoj nadoknadi ipak postao tragičar jer je Vešovićevu loptu odbio u noge Sharbiniju koji je zabio za 2:1 i veliko veselje na Rujevici, toliko veliko da je službeni spiker oduševljeno obznanio da Dinamo vodi 2:1, pa se ipak ispravio. Rijeka je time gurnula Dinamo na treće mjesto, a sama zauzela drugo, iza vodećeg Hajduka, koji pak čeka 100 godina klečanja iza imena Rijeka.
(M.M.)

Posljednjeplasirani Zagreb u Kranjčevićevoj je dočekao Sablićev Split, načet problemima s prvom postavom. Iako uzbuđenja nije nedostajalo, pokazat će se da su Radojka Šverko i Sergio Endrigo najobjektivniji komentatori stanja domaće momčadi – kud plovi ovaj brod? Već u 14. sekundi Bagarić izvrsno puca, a Livaković još ljepše brani. S druge je strane pokušao Boban, Zagorac je također bio spreman. Zatim pola sata dosade, pa je akcija Pešića, Rugaševića i Bagarića završila preko gola, a krajem poluvremena ipak smo vidjeli gol: Pešić je lijepo asistirao Oremušu na drugoj vratnici za 0:1. Početkom drugog poluvremena Vučemilović nakon kvazidvoboja Rugaševića i Šehića dosuđuje kazneni udarac koji ne realizira Medić (kako i bi, poluvisoko po sredini, pa to bi i tkogod od čitatelja našega portala slučajno obranio). Zagreb preuzima inicijativu, razmahali su se Stepčić, Šehić i Šulc, sve bez dobre završnice. U 59. još jedan jedanaesterac za Zagreb nakon slabog kontakta Woona i Šulca. Poslije utakmice je i trener gostiju istaknuo da nema primjedbi na suđenje, pa nije red ni da se mi bunimo, ali da takvi kršni momci na prvi dodir padaju kao metkom pogođeni, malo je otužno. Stepčić je siguran realizator za 1:1. Blagojević iz velike daljine pogađa gredu, no nekoliko minuta poslije Livaković njegov ubačaj samo kratko odbija, a Vidović s 5 metara glavom pogađa gol za 1:2. Da se festival penala nastavi, pobrinuli su se pred kraj rasplesani Bagarić i Kovačić kojega je potonji sapleo (ili je Bagarić sam sebe sapleo), no Blagojević je iz tog jedanaesterca pogodio gredu. U sudačkoj je nadoknadi i Mršić pokušao dalekometnim projektilom, no Livaković je obranio. Pobjeda Splita, Zagrebovo utapanje na posljednjem mjestu ljestvice i upozorenje trenerima da porade barem na dvjema stvarima: psihološkoj mirnoći i jedanaestercima.
(M.M)

Najviše razloga za slavlje ima RNK Split. Preko tjedna ne igraju kup susret, približili su se Dinamu na samo pet bodova zaostatka, a u petak imaju priliku smanjiti razliku jer im u goste dolazi upravo Dinamo. Nadamo se da su promijenili softver jer bi i klupska blagajna mogla dobiti injekciju s obzirom tko dolazi. Vrlo vjerojatno će tribine biti ispunjenije nego je to običaj, očekuje se barem pet stotina gledatelja s plaćenom kartom. U subotu Istra dočekuje Zagreb koji je u pohodu na rekord sličan Dinamovom prošlogodišnjem. Medić i Madunović u novoj epizodi “kako nikoga ne dobiti” suprotstavit će se Rubčiću koji želi Istru vratiti u gornji dom. Lokomotiva traži izlaz iz krize protiv Osijeka, a zanimljivo je da i Osijek traži izlaz iz krize, ali protiv Lokomotive. Na blagdan Svih svetih se također igra nogomet, a publiku će uveseljavati Hajduk i Rijeka (sigurno pred 20 tisuća gledatelja jer je Hajduk sada prvi i sad će ga odjednom ponovno svi voljeti) teSlaven Belupo i Inter udvoboju koji bi Kopiću mogao biti posljednji na klupi Farmaceuta ako ne nadvisi Diva iz predgrađa.

Nagrada za glupost kola: Jeremy Taravel