Pregled 13. kola HNL-a: Trio na vrhu ne posustaje

Nakon kraće reprezentativne stanke vraćamo se nogometu. Dinamo je u gradskom derbiju nakon šokantnog početka pobijedio Zagreb, Osijek je prosuo vodstvo u Puli, kao i Lokomotiva svoje u srazu s Rijekom, mali rat Slaven Belupa i Hajduka završio je samo jednim pogotkom u domaćoj mreži, a epsku bitku psovkama i odgurivanjima Split i Inter završili su dvama golovima i crvenim kartonima.

Ovotjedno su kolo na Maksimiru pred tristo uvijek vjernih gledatelja otvorili Dinamo i Zagreb, domaćini još uvijek u minimalnom vodstvu pred Hajdukom i Rijekom, a Zagreb je od potonje u posljednjem kolu ispraćen s četiri gola u mreži. Za trunčicu euforije u redovima fenjeraša pobrinuo se Gabrijel Boban koji je nakon Ljubičićeva dodavanja i Benkovićeva propusta zaobišao Eduarda i zabio gol u 17. sekundi utakmice, zaradivši time drvenu medalju na listi najbržih strijelaca HNL-a i dobar pogled na sirotoga Taravela koji je poletio u mrežu kao sivonja, uzmogavši samo još potvrditi zgoditak. I na tome je ostalo, barem što se Zagreba tiče. U 11. minuti Machado oštro ubacuje u šesnaesterac, lopta Kovačiću prelazi preko noge, a Fernandes neometano zabija za 1:1. Pošteno je spomenuti da je Machado bio pokretač većine Dinamovih akcija, a najveće je prijetnje stvarao izvrsno izvedenim slobodnim udarcima. Nakon jednog u nizu takvih Fernandes se, štono kažu komentatori, “naklonio” i doveo Dinamo u vodstvo.

U vrijeme kada svi pitaju “Di su pare?” ne bi bilo loše nadodati “Di su Zagrebovi stoperi?” Krajem poluvremena Ćorić je mogao povećati vodstvo, no Livaković je iz duela jedan na jedan izišao kao pobjednik. Nastavak je počeo identičnim scenarijem, a u 56. minuti lijepu školsku akciju odigravaju Ćorić, Machado i Hodžić za 3:1. U 69. (di su) stoperi Zagreba umjesto blokiranja serviraju asistenciju Henriquezu. 4:1. Sirotom je Livakoviću u nedostatku raspoložene obrane jednom pomogla greda, no i Zagrebov je Šehić mogao poentirati kad je njegov ubačaj-udarac završio na Eduardovu golu. Jurilj i Boban nisu dobro završili okršaje s Eduardom, a da ostane samo 4:1 pobrinuo se Livaković koji je lopte iz svoga gola čupao rukama, nogama, a u posljednjoj akciji Henriqueza čak i glavom. Nadamo se da su svi zubi na broju, jer Zagrebu će s mizerna 4 boda nakon 13 utakmica trebati čudo da se iskoprca s dna ljestvice, a ne samo hrabar golman.

Istra je nakon odlaska dugogodišnjeg trenera Igora Pamića na Aldo Drosini dočekala Osijek sa dosadašnjim sportskim direktorom Robertom Rubčićem na klupi. Osijeku su nedostajali Kurtović, Škorić, Radotić i Perošević. Kuriozitet prije utakmice: retardiranu tradiciju hrvatskih prvoligaša da svojim stranim igračima prezimena prepisuju iz putovnica kojima su rukovali inteligentni Amerikanci i njihovi krivopisi (kako ono rekoše, Milevskyi?) nastavlja i pojačanje Osijeka, Sandro Tcveiba (Цвейба), sin mnogo poznatijeg oca koji je nastupao za čak četiri reprezentacije. Neka nama Sandra u Osijeku, vidjet ćemo koliko će on napredovati. Što se igre tiče, prvo je poluvrijeme bilo kamilica poluakcija koje su završavale kakvim-takvim udarcima Zlomislića i Žižića. Najizgledniju šansu ipak su imali gosti kad se Grgić u 42. minuti sam sjurio pred Ivešu, no iskusni vratar Istre pravovremeno je blokirao udarac.

Nastavak je donio prva veća uzbuđenja. Šorša je prvi priprijetio, a gol je pao desetak minuta kasnije nakon Žižićeva igranja rukom. Siguran izvođač jedanaseterca bio je bivši Istrin igrač Roce koji iz poštovanja prema bivšem klubu i navijačima nije slavio gostujuće vodstvo. Veselje nije dugo trajalo jer je Svraka u 63. snažno opalio s 18 metara i poravnao rezultat, a za potpuni preokret u korist domaćina pobrinuo se Bouhna koji je pored dvojice Osječana zabio za 2:1. Sudačka je nadoknada bila infarktna: prvo je Svraka pogodio gredu, zatim je Mandić sam izbio pred Ivešu, no lob mu nije uspio, a Osječani su stigli još i tražiti jedanaesterac zbog tobožnjeg Vukovićeva igranja rukom, no Frković se nije oglasio. Istra odnosi bodove za mir u sredini tablice, a Zekićeva momčad ostaje u problemima, tek nešto bolja od davljenika Zagreba.

Pred nešto manje gledatelja nego što je pohrlilo na Maksimir, Lokomotiva je desetkovana ozljedama dočekala dosad neporaženu Rijeku. Da je utakmicala obilovala ljepotom, nije. Prvih se pola sata svelo na jedan pristojan udarac sa svake strane (akteri Zuta i Doležal), a poveli su domaći nakon dviju akcija Pamić-Perić. Perićev je prvi udarac Vargić odbio, no kod drugoga nije mogao ništa. Rijeka je pokušala uzvratiti preko Močinića, no njegov je udarac završio na vratnici. Drugo je poluvrijeme donijelo poravnanje rezultata i eurogol Maleša s 27-28 metara. Močinić i Tomasov pokušali su isto, no njihove je udarce Zelenika uspješno odbijao. U 71. minuti Radošević šalje dugu loptu prema Leškoviću koji se sam izvukao na peterac i okrenut leđima glavom poentirao za vodstvo Rijeke. Lokomotiva je pokušala izvući bod, no ni Doležal ni Bručić u završnici nisu bili dovoljno precizni. Rijeka je i dalje s Dinamom i Hajdukom stisnuta u dva boda, a nekad europska Lokomotiva klizi prema dnu ljestvice. No,Sreten Ćuk kaže da je ponosan na klub i na svoje mlade igrače, a ako je Sreten sretan, tko smo mi da mu kvarimo veselje?

U lijepoj navijačkoj atmosferi Slaven Belupo je nakon četiri uzastopna remija dočekao Hajduk. Bijeli su počeli ofenzivno i zaprijetili udarcima Tudora i Milića, a kod domaćih je pokušao Paracki. Slaven nije bio impresioniran, njihova je igra također bila dopadljiva i napadačka, a u 29. minuti mogli su i povesti nakon odličnog Crepuljina ubačaja, no Ejupi je s 3-4 metra promašio gol. Hajduk se osvetio krajem poluvremena, iz akcije koja je lako mogla završiti u njihovu golu. Kalinić je ispucao loptu u noge domaćinima, no umjesto akcije na Hajdukov gol, loptu je ukrao Jefferson, dodao Caktašu koji je pretrčao pola terena, dodao Vlašiću koji se elegantno otresao svoga čuvara i pogodio Sušića na pet metara. Hajduk vodi.

Drugo je poluvrijeme počelo solidnim udarcem Delića koji je Kalinić obranio, a nedugo potom, nakon solo prodora lijevom je nogom pokušao i vrijedni Balić. U 63. su nakon kornera dobre šanse imali Ejupi i Paracki, no Kalinić i Milović su blokirali što se blokirati trebalo. Rozman je u nekoliko navrata fantastično reagirao na udarce Tudora i Vlašića, a zaustavio je i munjeviti prodor Maglice koji je bio izgledna prilika za zgoditak. Da je Rozman svakako igrač utakmice u redovima domaćih, potvrdio je obranivši i zicer Bencuna nakon još jednog izvrsnog Vlašićeva dodavanja. Sudac Bebek je, osim što je svojim kretanjem nekoliko puta efektno zasmetao izglednim akcijama, u posljednjoj minuti sudačke nadoknade nakon Caktaševa laktarenja i koškanja obiju momčadi Hajdukovu veznjaku pokazao izravni crveni. To ipak nije uspjelo pokvariti Torcidino slavlje, a čestitke svakako treba uputiti i agilnoj momčadi Slaven Belupa, treneru Kopiću i raspoloženom Rozmanu.

Na Parku mladeži odigrala se čvrsta, borbena i PMS-ovski nervozna utakmica. Trener domaćih, Goran Sablić, istaknuo je da želi napadačku igru, a ni Zaprešićani nikomu ne daju da se razmaše bez borbe, što je jamčilo zanimljiv sraz. Nažalost, crveni su kartoni imali mnogo utjecaja na tijek igre i rezultat. U 44. minuti Blagojević je simulirao prekršaj, što je iz takta izbacilo Šoljića koji je zbog njegovog teatralnog ispada dobio žuti karton, a da situacija eskalira do tragedije, Šoljić je usput odgurnuo Bagarića, na što mu je Vučkov odgovorio – drugim žutim kartonom. Scenarij iz Zaprešića ponovio se, dakle, i u Splitu. U igru je u posljednjih pola sata ušao i Milevskij, no da se bogznašto naigrao, i nije. Upečatljiviji je bio drugi žuti karton Majstorovića koji je raspravu s Mazalovićem po Bagarićevu poučku završio odgurivanjem i time sebe odgurnuo u svlačionicu, a na terenu je brojčani odnos opet bio jednak. Prvi je pogodak pao tek u 78. minuti nakon Bočkajeva ubačaja i Begićeva izvrsnog skoka kojim je matirao Zagorca. Domaći su ipak izvukli bod 5 minuta kasnije. Pešić je ubacio, a Bagarić pogodio glavom za 1:1. Žaliti mogu i jedni i drugi. A možda ne bi bilo zgorega ni da angažiraju klupske psihologe da malo smire strasti u svlačionicama. Ako im je do ragbija, promašili su stadion.

Nakon 13. kola Prve HNL Dinamo, Hajduk i Rijeka i dalje su tijesno zbijeni na vrhu tablice, a s dna se ne miču Osijek i Zagreb. U sljedećem nas kolu očekuje derbi Dinama i Rijeke koji bi mogao promijeniti odnose na vrhu, Zagreb će prvu ovosezonsku pobjedu tražiti protiv Splita, Istra će gostovati u Zaprešiću, Osijek će se pokušati približiti tabličnom pratitelju Belupu, a Hajduk će kod kuće dočekati i nakon poraza sretnu Lokomotivu. Hoćemo li i po završetku sljedećeg kola više pisati o odgojnim mjerama nego o golovima, ostaje za vidjeti.